Mr. W. ft DE BEAUFORT lütionnairen behaaldtoen onze hooggeachte districtsburgerMr. W. baron van G o 11- stein, thans Minister van Koloniënin 1874, met bijna 1300 stemmen in ons district tot lid van de Tweede Kamer werd gekozentegen over den anti-revolutionnairen candidaatlevert het sprekendst bewijsdat wanneerzooals toen de Catholiekeconservatieveliberale en gematigde kiezers zich krachtdadig veree nigen alsdan de an.'i-revolutionnaire candidaat moet vallen. En thans mogen zij zich met vertrouwen en gerustheid eveneens vereenigenwant de Heer de Beaufort zal, gekozen wordendein de Tweede Kamer dezelfde gematigde begin selen verdedigen steeds door Mr. W. baron van Goltstein verdedigdnamelijkver draagzaamheid op godsdienstig en maat schappelijk gebied en de beginselen van b e- dachlzame, bezadigde staatkunde die aan alle landskinderen dezelfde ordelijke vryheden en regten toekent. Daarentegen is door de handelingen der anti- Tevolutionnaire leiders vooral door hunne van godsdiensthaat wemelende strooibiljetten legen de Catholieken bij diverse vorige verkiezingen in dit district, gebleken met welke felle onver draagzaamheid zij zijn bezield. Dat zij bij latere verkiezingen en bij de aansb verkiezing in dit district hunne onverdraagzaamheid maskeeren geschiedt om de Catholieke kiezers die eene groote raagt vormen, welke de nederlaag of de overwinning beslist aan hunne zijde te trekkendoch het is te hopendal deze zich daardoor niet zullen laten verschalken en dat zijeensgezind met alle andere voormelde kie zers, ter bestrijding der anti-revolutionnaire drijvers naar de stembus snellenzoodat deze ▼ereenigde kiezers hunne stemmen uitbrengen op den Heer aan den Treek te Leusden van wienbijaldien hij gekozen wordtde kiezers zullen ondervinden, dat hij is een bekwaam en talentvol voorstander van verdraagzaamheid en gematigde, conciliante staatkunde en een kloek ver dediger van de vrijheid en het regt voor allen op godsdienstigmaatschappe lijk en staatkundig gebied. Gemeenteraad van Amersloort. De zitting van den gemeenteraad van Amers foort, gepresideerd door den Heer Burgemeester Mr. A. O. Wijets, waren al de leden tegen woordig (1 vacature). De notulen der voorgaande vergadering wor den na lezing goedgekeurd. De Vooriilter deelt mede, dat van den heer J. Keijser, onlangs benoemd raadslid, de ge loofsbrief is ingekomen, en stelt dezen in handen van eene commissie, bestaande uit de heeren van Persijnvan Burgsteeden en van lU&rsum. Gedu rende het onderzoek wordt de zitting geschorst. Na hervatting van de werkzaamheden rapporteert de commissiebij monde van den heer van Per sijn dat de geloofsbrief en daarbij overgelegde stukken door haar in orde zijn bevondenwes halve zij adviseert tot toelating van den benoem de als lid van den gemeenteraad. Daartoe wordt zonder hoofdelijke omvraag op voorstel des Voorzitters besloten. Aan de orde is eene missie ve van den Luitenant kolonel in het 9de genie-kommandement, betrek kelijk den aankoop van het terrein «de Vlasak kers" door het Hijk. De Voorzitter geeft te kennen dat, bij het groot verschil lusschen den gevraag- den en den geboden koopprijsBurg. en Weth. niet gemeend hebben een nader voorstel dien aangaande te moeten doenaan den raad zeiven de beslissing overlatende. De heeren van Wal- ehrenvan PeuiinVisser en de Vooriilter nemen deel aan de beraadslagingenwaarna met algemeene stemmen wordt besloten niet overte- gaan tol eene door het Ministerie van Oorlog aan gegeven vermindering tot op f 15000 maar het vroeger genomen raadsbesluit te handhaven. De Voorzitter verklaart dat door Burg. en Weth. de aandacht zal worden gevestigd op net behoud van uit- en overwegen. Ontwerp-besluit tot verkoop aan E. Ruiter van eene aan den berg gelegen strook grond, met houtgewas, ter grootte van ty* hectare, voor /170. De Vooriilter herinnert dal hiertoe reeds in beginsel is beslotenen wordt daarop het ont werp met eenparige Hemmen goedgekeurd. Voorstel van Burg. en Weth. lot regeling van de jaarwedden der leeraren aan de hoogere bur gerschool met betrekking tot hunne verplichte bijdrage ad 2°/0 in het pensioenfonds, als leeraren aan de burgeravondschool. De Voorzitter doet op merken dal hel hier slechts eene zaak van rege ling geldtde splitsing van tractementwaarop eerst nuter gelegenheid van een bezoek des Inspecteursde aandacht gevallen is. De heer van Walchren, lettende op het bedrag, b. v. van 80 voor den leeraar in de nederlandsche taal en van 280 voor anderenonderstelt dat er zekere maatstaf is aangenomen. De Voot litter antwoordt daaromtrent dal de aangegeven bezoldiging is berekend naar hei aantal lesuren aan de burger avondschool voor iederen leeraar gesteld. Met al gemeene stemmen wordt het desbetrekkelijk ont werp-besluit goedgekeurd. Een door Burg. en Weth. ontworpen adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal strekkende tot behoud van de arrondissements rechtbank, wordt zonder discussie met algemeene stemmen aangenomen. Elk lid der kamer zal een afdruk van het adres erlangen. (Dit adres is in ons vorig nummer geplaatst.) Eene voordracht van regenten om op de be grooting van het burgerweeshuis over 18/5, door afschrijving van aangewezen artikelen, twee posten te verhoogen: lo. «onderhoud van ge bouwen" met 250 wegens verdere vernieuwing van de jongenszaal en 2o.voedingskosten" met 100 tengevolge van meerdere in het gesticht opgenomen weezen. Goedgekeurd niet alge meene stemmen. Het oorspronkelijk kohier der hondenbelasting over 1870, waartegen geene bezwaren zijn inge bracht wordt met algemeene stemmen vastge steld tot een bedrag van 717. Ontwerp-besluit lot ophefling van den borg tocht door den voormaligen gemeente-ontvanger, den heer O. bcheltus van Leusdenin der lijd gesteld, tol een nominaal bedrag van/13000, op het grootboek 4°/p N. W. S. ingeschreven, Uit de voorlezing blijkt dat de verantwoorde lijkheid van den afgetreden ambtenaar tegenover de gemeente heel'l opgehouden te bestaannu da gemeente-rekening over 1874, het laatste jaar van zijn beheer, door Gedcp. Stalen is goedgekeurd. Het ontwerp wordt met een parige stemmen aangenomen. Bij de samenstelling van een stembureau voor de verkiezing van leden voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal in 1876, worden achtereenvolgens benoemd de heeren Scheltus en van Persijn lot ledenvan Walchren en van Itlersum tot plaatsvervangende ledenmet be paling dat de leden van hel stembureau voor gemeenteraads-verkiezingen en des noods al de overige leden van den raad in eerstgeraeld bureau kunnen optreden. Alvorens overtegaan tot de benoeming van een Concierge aan de hoogere burgerschool, voor welke betrekking zich vier personen hebben aan gemeld geelt de Voorzitter lezing van de lijst der sollicitantenmet tekennengeving dat door den Directeur der H. B. S. de amanuensis dier school Ebertzeer wordt aanbevolen. Bij eerste stemming wordt F. W. Ebert met 8 st. benoemd terwijl H. Polderdijk 3H. Kleijn 2 en W. Ver schuur i sL verkregen. De Voorzitter geeft te kennen dat Burg. en Weth. zich onledig houden met het ontwerpen van eene instructievoor den benoemde vasttestellen. Ingekomen zijnde goedkeuring van Gedep. Staten op het oorspronkelijk kohier van den hoof dei ijken omslag over 1876. Voorinformatie. Een schrijven van den onlangs benoemden hulponderwijzer aan de openbare armenschool, C. iV. Kilian, te Utrecht, waarbij deze verklaart voor zijne benoeming te bedankenzoo niet de jaarwedde wordt verhoogd tot op /600. Deze mededeeling aangenomen zijnde voor kennisge ving zegt de Voorzitter dat thans eene nieuwe oproeping van sollicitanten zal gedaan worden. Allerlei Een brief uit Brussel meldt Dag aan dag verneemt men nog bijzonder heden omtrent den diefstal van 7 millioen aan de lltnque de Belgique gepleegd door Eugène T'Kindt. Behalve de millioenen die betaald moeten wordeo en de bressen die daardoor in groote fortuinen gescnoten zullen zijn, is er nog iels, dat uit een algemeen oogpunt, ontzaglijke na deden oplevertdit is hel geknakte credicl en de zedelijke verantwoordelijkheid, welke drukt op de directie eener eersle financieele onderne ming, die op zoo groote schaal bestolen kon worden. Wij kunnen niet alles meèdeelen wal er gezegd wordtnoch de namen der personen noemen welke op aller tong zweven, die op in- tiemen voet met '1'Kindien zijne m a i t r es a e leeldenen die steeds trouwe deelgenooten waren van hunne slemppartijen en dolle geldverkwis- ling. Zelfs zegt men dat L o I o eens op een feestje ten beren huize, een toast uitbracht op de gevulde ka» der Banque de Belgi que, welke woorden door hare gasten luid Werden toegejuicht I I Reeds nu is gebleken dat de verduisteringen en vnlschhedcn reeds van vóór 6 jaren daglcc- kenen liet onderzoek is echter nog niet afge- loopeu, daar eene onnoemelijk aantal boeken, papieren, rekeningen eru. moeten worden na gezien. Alle die eene rekening-courant hadden met de Ban que de Belgique zijn verzocht hunne boeken na ie zien ten einde te consta- teeren ol er ook ten hunne nadeele valschhedcn gepleegd zijn. Naar men verneemt is 1 Kinl reeds van Queenslown naar Londen gehzagt. In geen geval echter kan de uitlevering geschieden vóór den vijftienden dag na de aanhouding van den schul dige. Inmiddels wordt de hand gelegd op zijne medepligligen; een der in hechtenis genomen beambten der Banpue de Belgipue is |)e Porren, de zoon van een onzer agents de c h a n g ezijne invrijheidstelling tegen borg- togt werd geweigerd; te Parijs is in verteketde bewaring gebragt Marie «la Cliarbonnièie", eene vriendin van Lolo (Marie Collaid) en als deze eene dame du demi-monde; beide (De Porrea en Marie) zijn beschuldigd de door T'Kint gestolen obligatiën in omloop gebragt le hebben. Ter beuree is aangeplakt een kennisgeving van den procureur des konings, waarbij allen, die na 7 Maart waarden van T'Kint ontvangen hebben, verzocht worden hieivan opgave aan de justitie le doen op poene van uls helers aaiigeiueikl le worden. Werd de scheepvaart tengevolge van den aanhoudenden strengen vorst gedurende dezen winter geruimen lijd belemmerd thans is zulks hel geval ten gevolge van den hoogen waterstand dei rivieren. Zoo liggen o.a. te MeppelZwart sluis, Vollenhove ent. door 'i stormweer meer dan 3ü0 vaartuigen met turf geladen allen verhinderd om zeewaarts le stevenen en op 'l vallen van hel water wachtende, ook om te kunnen doorsclrutten wat thans bij het ver boven peil staan totaal onmogelijk is. AMERSFOORT, S3 Maart 1876. Woensdag 5 April e. k. zal s. D. p. alhier de koperen gedenkdag van eenen ambtenaar zijn, in eene betrekking waarin le Amersfoort nog nooit zoodanige gedenkdag hoeft I.unnen plaats hebben. Alsdan is de Heer J. van Asperen 12'/» jaren alhier als stationschef in functiezijnde een werkkring dievooral sedert de vereeniging van het slation des Centrual-spoorwegs met dat des Ooslerspoorwegsbelangrijke inspanning, activiteit en geroutineerde bekwaamheden vor dert zoomede groote verantwoordelijkheid in sluitalzoo eene zware taakwaarvan hij zich zooals bij de Hoofden en beambten dezer spoor wegen en bij sladgenooten enz. bekend ismet onbezweken ijver uitmuntend kwijtterwijl hij bij meermalen gebleken kloekmoedigheid en tegenwoordigheid van geest, aan de slipte eischen van den dienststeeds veel gepaste welwillendheid jegens reizigers en hel verdere publiek weet te paren. De vermelding van dezen aanst. gedenkdag Seschiedt door ons volstrekt niet zoo tijdig om aardoor pompeuse manil'estatiën of kostbare niaterieele blijken van waardeering der verdien sten van den jubilaris uitlelokkenmogende dit thans te minder bij ons ontkiemenomdat de leniging van den nood waarin duizenden onzer landgenooten door de jongste waterrampen vor keeren thans algemeene malcriccle medewer king vordert, waarvoor vele andere zaken wijken. Maar wel vermelden wij dit, omdat gewis zoo velenhier en eldersdie den kloeken en ijverigen Stationschef vriendschap en genegen heid toedragen en zijne goede hoedanigheden regt laten wedervaren, voormelden datum in hun geheugen prentendeonze mededeeling omtrent zijn aanslaand koperen jubilé met groot genoe gen zullen begroeten. De minister van binnenlandsche zaken, over* wegende dal bij zijn departement eonige giften zijn ingekomen bestemd voor de noodlijdenden door den watersnood, brengt ter algemeene kennis: dat tol hel ontvangen dier gillen meer bepaald is aangewezen de Algemeene commissie voor de noodlijdenden door de jongste over stroomingen tc Amsterdam, van welke com missie de burgemeester van Amsterdamjhr. ï'r* c-ii '*Cn ^ex Pre8'3cnt en de beer mr. •n secrctaris ismet uilnoodiging die giften niet aan zijn departement, maar aan die commissie te willen doen toekomen. SL-Pefersburg21 Maart. (Ind. beige). Een telegram uit Ragusa, in hel blad «Dc russische wereld verzekertdat de tusschen MukhUr-

Amersfoortsche Courant | 1876 | | pagina 2