i. W. 1 DE BEADFQRT Diensvolgens zij gehoopt dat thans ook voor- melilo onverschillige kiezers niet achterblijven maar daarentegen door getrouwelijko vervulling van hunnen slempligt zullen medewerken, dal uit ons district als Volksvertegenwoordiger wordt afgevaardigd onze districtsgenoot Mr. II. VV. de Beaufort, die het meest over eenstemt met de rigtingen van conservatieve, catholieke, gematigde en andere niet-groeni- aansche kiezers. Door eendragt sterk kan de overwin ning voor hem worden verkregen. Alleen door eendragt is dit niet enkel mogelijk, maar zelfs zeker, zooals in 1874 werd bewezen, toen bijna 1300 kiezers van alle voormelde rigtingen cendragtig en trouw ter stembus op kwamen en voor hunnen gemeenschappelijken candidaat de zegepraal behaalden tegenover den anti-revolutionnuiren candidaat. Ook toen slingerde in het voorbereidings tijdperk der verkiezing een heilig anti-revolu- tionnair blad dat tevens van religiehaat krioelde en hevig op tegenstanders smaalde den overmoedigen kreet uit«in het kies district Amersfoort zijn wij mees ter!" Jahun drijvers zijnbij de een dragt onder de groeniaansche kiezers om aan hun bevel te gehoorzamen, aldaar meester, maar ook alléén dan indien zij de hulp der catholieken genieten, alleen dan als de niet- groeniaansche kiezers oneendragtig blijvenzijn zij, als in 1874, eensgezind in keuze dan zalals destijdsvoormelde overmoedige kreet blijken voorbarig en logenachtig te zijn, want de groenianen vormen ter naauwernood een derde der districtskiezersdoch z ij komen allen ter stembus op! Ook toen werden verkiezingskunstjes en tal van onedele en oneerlijke practijken en middelen door hunne drijvers aangewend om steramen aflesnoepenzooals nu weder geschiedtook blijkens hetgeen de Weesper Courant, als volgtbehelst «Met rechtmatige verontwaardiging lazen wij een door ons ontvangen strooibiljet, ten opschrift dragende «Twaalf vragen." Een aantal van hendie op onzen tegencandidaat hun slem zullen uitbrengen, rekenen wij tot onze vrienden. Wij eerbiedigen hun beginseldoch kunnen onmogelijk aannemen, dal zij dusdanige lage verkiezingsraanoeuvreswaarbij den naam van hel Opperwezen zoozeer misbruikt wordtkun nen goedkeuren. Wij beklagen deze partijdoor wier drjivers zoodanige middelen worden ge bezigd. Daarin werd de Heer de Beaufort aangevallen op schandelijke wijze." Wij voegen daarbij dat zulke middelen gewis ten sterkste zullen worden gewraakt door den Heer M a c k a y die in onze opstellen enz. honorabel is vermeldenvoor zoover ons bekendwerd omtrent hem niets onaangenaams geschreven door voorstanders van den Heer de Beaufort, die zich mede van het bezigen van onbehoorlijke middelen onthielden. Echter ietwat komiek is de looze drijvers- manoeuvre, als zou de Heer Mackay ook de candidaat zijn der conservatieven! Dat «eitje" is «Vrijdag jl", dus extra-laat door eenen 's Gravenhaagschen conservatief uit gebroed toen ons blad reeds verschenen was. Daardoor wordt gepoogd stemmen aan den Heer de Beaufort te onttrekken en stemmen voor den Heer Mackay te winnendie enkel d e candidaat der groenianen en niet de candidaat der corservatieven in ons district is, zooals naar waarheid tot algemeene bekendheid mag gelden. Zij en de anti-groeniaansche kies verenigingen en bladen in ons district heb ben den Heer de Beaufort candidaat gesteld en geen hunner stelde den Heer Mackay, die door ecnigc bladen, buiten het district verschijnende, is geproclameerd. Werd door zoo'n stemmensnoeper in de laat ste verkiezingsperiode tot candidaat geprocla meerd een anti-revoiulionnairdie b. v. con servatief op een of ander gebied is, zoo zag men de vermakelijke manoeuvre ontkiemen dut deze groeniaansche candidaat openlijkmet 's Gravenhaagsche voornaamheid, in volle glorie, tot groeniaansch-conservatiefcandidaat werd gepromoveerden wordt hij dantevens geholpen door dat kunstje, tot lid der Tweede Kamer gekozenzoo kan worden geredigeerd dat ook honderde «conservatieve" kiezers op hem stemden, want uit de voorgelezen stem briefjes kan dat «jokken" niet worden tegenge sproken. Op die manier zou, in politieke Haagsche partij-opgeblazenheid, zelfs aan den Heer Groen een diploma als «conservatief candidaat kunnen worden uitgereiktom hem vervolgens als «extra-conservatief" journalistisch te illustreren. De hooge ernst eener verkiezing vordert dat wij ons niet langer met deze vermakelijke candi- datuurformalie bezig houdendoch moesten wij er vlugtig bij stilstaan opdat niet-groeniaansche kiezers zich niet daardoor laten vangen en tevens hopende dat zij eendragtig en standvastig hunne stemmen zullen uitbrengen op onzen districts burger aan den Treekte Leusden die een zeer bekwaam en talentvol voorstander van verdraagzaamheid en gematigde staatkunde is, welke door het tegenwoordige Ministerie Heemskerkvan Golstein wordt in practijk gebragten zal hijgekozen wordende ook blijken te zijn een kloek verdediger van de vrij heid en het regt voor allen op godsdienstigmaatschappelijk en staatkundig gebied. Te meer is de verkiezing van onzen districts genoot Mr. H. W. de Beaufort door de districtskiezers wenschelijk, omdat deze voor het behoud der arrondisseraents-reglbank te Amersfoort en van het kantongeregt te Nijkerk zeker meer hart zal hebben dan de Heer Mackay, wiens Zutphensche regtbank in het ministeriëel ontwerp behouden blijft en die in 1877 in het district Zutphen tot lid van de Tweede Kamer kan worden gekozen. In onze opstellen enz. getracht hebbende de verkiezing van den Heer de Beaufort beza digd mogelijk te bevorderen, smette geen vlei taal onze pen, is niet om stemmen gebeden, of gekropenof geïntrigueerd. Openlijk en vrij moedig werd en wordt aller steun verzocht. Maar wij ontveinzen het ons niet dat wors telende mei eene door intrigueerende leiders aangevoerde, sterk aaneengesloten tegenpartij de electorale veldslag zal worden verlorenindien catholieke kiezerszooals wij thans met smart vernemenwelligt hun steun aan de groenianen verleenen, en alzoo niet alle niet-groeniaansche kiezers op den Heer de Beaufort stemmen. Brengennaar wij hopena 11 e conservatieve catholieke, bezadigde, liberale en ook soms onverschillige kiezers eendragtig en vastberaden hunne stemmen op hem uit, dan is het moge lijk de overwinning te behalen. En nu kiezers ter stembus! Dat niemand Uwer zijn pligt verzuime om morgenDingsdag 4 April tusschen 9 en 4 uren aanwezig te zijn en brengt alsdan eensgezind Uwe stemmen uit op onzen districtsgenoot Mr. W. H. DE BEAUFORT, aan den Treek, te Leusden. AMERSFOORT, 3 April 1876. Blijkens een den 30 Maart jl bij het Depar tement van Koloniën ontvangen telegram van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch In- die dd. 29 Maartis den 24sten door generaal- inajoor Wiggers van Kerchem het navolgende uit Atchin aan de Indische Regeering bericht Een gewigtig punt, Atoa-noord, werd door onze troepen bezet De gezondheidstoestand was stationair; de weersgesteldheid minder gunstig. De luitenants Cayaux en Beekman overleden; de eerste aan de cholerade tweede tengevolge van zijne verwonding hij Lambaroe. Het Staatsblad bevatin n®. 54het koninklijk besluit van 19 Maart 1876bepalende, dat in de zamenstclling van den staf der dienst doende schutterij te Amersfoort een 1e luite- nant-adjud. is begrepenin n®. 56het koninklijk besluit van 29 Maart 1876, tot ver daging van het tydstipwaarop het koninklijk besluit van 5 December 1875 Staatsblad n®. 238). betreffende eene nadere regeling van de dienst van het kadaster en van de daarmede in verband stamde werkzaamheden voor de heffing der grondbelasting, in werking treedt. Niet op morgen, Dingsdag 4 April tooafc Vrijdag il. in een ander blad is gemeldwaar schijnlijk bij onschuldige vergissing maar wel op overmorgen, Woensdag 5 April, is do gedenkdag dat de Heer J. van Asueren gedurende 12} jaren als stationschef ulhier in functie is. Ten voordeele van de lijdenden door den watersnood zal Woensdag 19 April e. k. in Amicilia door de Amersfoortsche Rederijkers- vereeniging «Joost van den Vondel" eene open bare uitvoering worden gegeven, zullende alsdan worden opgevoerd De Vrekeen der beste blijspelen van den onovertroffen blijspelschrijver Moli ére. Naar wij vernemen, zal morgen, Dings dag, de lijst van inteekening voor deze uilvoering circuleren, zullende de ingezetenen zeker gaarne daarop inteekenenwaardoor genoegen aan weldoen wordt gestrengeld. Tijdgebrek en pres sante werkzaamheden beletten ons reeds nu het aantrekkelijk blijspel Ie bespreken, zullende dit gaarne in het volgend nummer geschieden. De vergadering van het Departement Amers foort der Maatschappij «tot Nut van 't Algemeen" is uitgesteld tot 20 April. Een jong meisje behoorde tol een paardenspel te Helena Montanawaar haar de taak was opgedragen met den rug legen eene plank te siaanterwijl een kunstenmaker zijne behen digheid toondedoor het werpen van messen die om bel iigchaam van bet meisje in de plank bleven steken. Reeds staken zes messen onder de armen juist boven den schouder en digt bij bet hoofd. Een zevende mes moest nog boven 's meisjes hoofd geworpen worden. De kunstenmaker mikte echter te laag en het mes drong in de hersenen der ongelukkige, die stervende op den grond viel. De kunstenmaker is onmiddellijk gearres teerd doch men vraagt leregtwat de over heden verdienen, die dergelijke barbaaitche voorstelling toelaten. In de Vereenigde Staten heeftin de nabijheid van Brookville, een hevige prairiebiand binnen weinige uren een landstreek vet woest van 26 mijlen lang en 6 mijleti breed. De aangerigte schade moet zeer groot zijn. Twee menschen zijn verbiand en eene groote massa vee, hui zen, schuicn en akker6 is een prooi der vlam men geworden. Slechts met zeergioote moeite heelt men het vuur van bet stadje zeil kunnen weren. Sedert Zalurdag hebben oversttoomingen ten gevolge van zware regei.sop verschillende plaatsen in de Vereenigde Staten o.a. aan de spoorwegen van New-York groote schade toe- gebragt. In Rhode Island en Connecticut wor den de geleden verliezen op een millioen dol lars geraamd. Volgens een beiigl uit Memphis vreesde men voor zware overslroomingen van den Mississippi. Het voorl. verslag der Tweede Kamer over de belastingwetten is verschenen. Hel luidt zeer ongunstig. De meeste leden achten de gedane voorstellen als een geheel beschouwd onaan nemelijk en hadden vooral tegen de tabaksbe lasting, zooals tij is voorgesteld, overwegende bezwaren. Een dame te Parijs is het slachtoffer gewor den van onvoorzichtig omgaan met petroleum. Toen zij de biandende lamp aanvulde, kwam de vlam met de olie en deze met haar klec- deren in aanraking. Ondanks aangewende po gingen gelukte 't niet de vlammen te blusschen voor het te laat wa». Men heelt haar stervende naar het gasthuis vervoeid. Een gebeurtenis in N.-Amerika is het bank roet van Daniël Dtuv, voor vele jaren de aan voerder van de «bears" aan N.-York beurs. Druv wat thesaurier van den ongelukkigen Erie-spooi weg. Hij vond de aandeelen nu tien jaren geleden, op 95, en wal zij onder zijne leiding geworden xijn is algemeen bekend. Hij verkocht k la baisse, en wist zich de aan deelen te verschaffen die noodig waren door wisselbare obligation der Maatschappij tot lagere prijzen te bekomen en op die wijze was bij zeker te moeten slagen. Dat zijne reputatie voor zoover hij ze nog bezat, daarmede ver loren ging, was te verwachten. Toch meende hij later en hij gal zich daartoe moeite, in andere spoorwegondernemingen ie sullen komen. Hei was te veel gevorderd en nu viel hij die aan doch toen hij ook den Chicago and North- VVestern op die wijze aanviel, en alle vourzig- ligbcid daarbij uil het oog verloor bevond hij zich plotseling in eene positie waaraan zelfs zijn groot vermogen niet wèerataan kon. Van dal oogenblik hield zijn overwegende invloed

Amersfoortsche Courant | 1876 | | pagina 2