•Under drie raaien; daarentegen weid hij diie malen geraakt. l)e derde kogel ging heui dwars door hei haii, zoodal hij op de plaats dood bleet. De politie wilde den tweestrijd verijdelen maar kon niet lusschen beiden komen. De arr. regtbank te Asseq heelt zekeren Schoonbeek te NVeerdingermarktbeschuldigd van eene vrouw te hebben verwond, met aan neming van de meest verzachtende omstandig heden tot ƒ10 boete veroordeeld en zijne on middellijke in vrijheid stelling bevolen. Hiertegen ia echter het openbaar ministerie in verzet gekomen, het wilde, dat de man in arrest moest blijven totdat de 14 dagen die zoowel aan den officier van justitie als aan den veroordeelde zijn gegeven om in appèl te komenwaren verloopen. De advocaat van den beschuldigdemr. J. A. Willinge Gratama teekent in de Di. Cu (egen die handelwijze van het openbaar ministerie protest aan. Op die wijze ondergaat de man die reeds 14 dagen preventie! heelt gezeten eene gevangenisstra! van vier weken voor iets waarvoor hem 10 boete is opgelegd en waarvoor ook het openbaar ministerie zelf slechts eene boete hoewel dan van f 25 had gerequi- reerd. De heer GraUma heelt van den Koning de onmiddellijke in vrijheid stelling van Schoonbeek gevraagd en tevens het publiek roet deze zaak in kennis gesteld «opdatzoo eene handelswijze als deze met de wei in de hand kan verdedigd wordende wel in dit opzigl hoefeer hoe liever worde veranderd." Volgens den Haagschen correspondent van de Zutphensche Courant zou de Tweede Kamer nog slechts een veertien dagen bij elkaar blijven om niet vóór September weder bijeen te komen. Het ontwerp-M o e n s zou dan ter stond bij het begin der nieuwe zitting in be handeling komen. Eerstdaags mag men de verschijning van eene merkwaardige kaart ie gemoet zien. Dr. Schmidt heeit namelijk zijn nieuwe maankaarl gereed gekregen na vier en derlig jaien er aan gearbeid ie hebben. Deze kaait wijst aan, o.a. dal er op de maan 35000 kraters voorko men en tallooze rivieren. Gelukkig voor den geleerden astronoombetaalt het Pruissiscbe gouvernement de onkosten. Verleden week heeft VV. v. B. te Wageningen de geboorte van zijn 22ste kind aangegeven, onder welke driemaal tweelingen. Zijn vrouw is thans 43 jaar oud. Ter Arrond.-Regtbank te Botterdam stond Donderdag jl. teregt; W. S. de B. oud 47 jaar, koopman te Rot terdam, beschuldigd van hel zonder vergunning houden eener loterij. De bek), had in 1873 een vereeniging opgerigtonder den naam «Eendragt geeft voordeel"welke vereeniging zich ten doel stelde hare leden legen ecu matige con tributie van 5 cents per weekbij eene ieder jaar plaats hebbende verdeeling, in het bezit te stellen van alle mogelijke goederen van eene waarde van ƒ1.50 lot f 50 en hooger. Deze vereeniging had bij de in Mei dezes jaars plaats hebbende verdeeling een ledental van circa 900 binnen en 4000 builen de stad. De directeur stond geheel vrij in het verdeelen der voor werpen en kon daarover naar willekeur beschik ken. 14 getuigen werden in deze zaak gehoord. De Officier van Justitie achtte den bekl. schuldig aan het hem ten laste gelegdenl. het houden eener verloting zonder vergunning, en eischle een veroordeeling tot een geldboete van f 1000 of 1 maand gev. Deze vervolging had niet plaats gehad, omdat de bekl. niet ter goeder trouw had gehandeld; dit was gebleken; maar alleen om bet principe uitgemaakt te zien lusschen loterij en verdeeling. Daarna was de verdediger van den bekl., Mr. S. van lioutenaan het woord z. i. waren er io «Ik beroep goeden en slechten in een der vorige tereglziliingen had er «en besch. teregt geslaan die in een dergelijke zaak mis bruik gemaakt had van het verliouwen, dal hem was geschonkendeze bekl. had er volkomen aan beantwoord de gehcele inrigting dezer ver eeniging was te lezen in de statuten, die bij aan den Voorzitter dezer regtbank had doen ter hand 6lellen er was nu alleen een zuivere reglspraaknl. deze o! de qualificalie, die het O. M. aan deze zaak gegeven had juist was en of die door de Regtbank kon worden aangeno men z. i. niet; ten eerste, hoe komt het dat deze vereeniging haar leden bij duizenden telt omdat er «oor de ingezetenenen vooral de plattelands ingezetenen, in zulk een vereeniging veel voordeden zijn. OnxedJijls ligt er in zulk eene veieeniging i niets, daar indien er iets ouzedelijks in lag uien wel eerst diende te letten op het gemeente bestuur dezer stad dat eene premieleening uit- schreel. Voor den directeur van eene zoodanige vereeniging is het geen gemakkelijke betrekking, hij tocfi moet met al zijne leden vrede houden, en hun zooveel mogelijk tevreden stellen dit is dan ook door de getuigen ter teregtzitting gebleken, die allen tevreden waren over de afloop der in hel begin van Mei plaatsgehad hebbende verdeeling. Indien de ditecteur willekeurig wil handelen, kan hij hel doen zijn magl is groot, doch het is natuurlijk ziju voordeel niet dat te doendaar indien men bemerkte dal ci met aanzien des persoons te werk was gegaan, de deel neming zou verminderen. Volgens hel 0. M. is deze vervolging geschied om een regtskwestie uil le maken of nl. zulk eene vcrdeelingis hel zon der vergunning houden eener Loterij bedoeld in art. 410 van den códe pénal eu zijne cliënt was dus het bedenkelijke voorregt ten deel gevallen dal op hem bel experiment zou woiden toegepast, dat is nl.voor andeien de kastanjes uil hel vuur halen. In art. 410 van den códe-pénal staat «diegenen die een loterij hebben opgericht"maar is hier loterij 1 wel is waar wordt er gebruik gemaakt van nummers; maar die duiden de voorwerpen aanwelke verdeeld zijn, en het doet niets al, als nu de getuigen op gedane vragen antwoorden: wij beschouwden het als een loterij. ZËd. Gestr. vergeleek deze zaak bij een oberkellner die ook de geheele magl in handen heelt en dus naai willekeur de plaatsen aan de Table d'Hóle kan verdeelen. Wat de eiscb van het 0. M. betrof, pleiter meende dal die zeer hoog was, in vergelijking wat de bekl. voor al zijn moeite en zórgen genoten had en hij hoopte dus dal de Regtbank in aanmerking nemende dat bier geheel door den bekl. ter goeder trouw was gehandeld en dal bier niet was het houden eener loterij zonder vergunning, bedoeld in art. 410 van den códc pénalden bekl. zou vrijspreken van hel hem teu laste gelegde. De uitspraak is bepaald op Donderdag e. k. De Jong, die langen tijd als moordenaar van mevr. v. d. Kouwen is aangezienontmoette voor eenigen tijd den ex-commissaris van politie te 's Hage, Beukman, weinige dagen nadat deze tol ondercommandant van hel luchtbuis te Leeuwarden benoemd was. «Zie je wel mijn heer Beukman, riep de Jong, zoodra hij zijn voormaligen vervolger zaghel gaat zooals ik je zoo dikwijls voorspeld heb, jij komt nog eerder in hel spinhuis te Leeuwarden dan ikl" Men schrijft uit Utrecht omtrent de opstijging van de luchtballon »de Nederlanden", onder directie van den heer Francois de Pauw, in hei Park Tivoli aldaar, het volgende: Nadat Maandag en Dingsdag jl. genoemde luchtballon legen een entrée van 10.49 de persoon was tentoongesteldzou Woensdag middag ten 4 ure de opstijging plaats hebben. Reeds vroeg in den morgen was de blik van alle Utrechtenaren ten hemel gerigt, welk weder het was of zou worden. De lucht was betrokken en het was buijig; van lijd lot tijd viel er regen zoodat de vraag van den dag dan ook waszou de luchtballon opstijgen Ue een beantwoordde die vraag niet: wel ja een ander met neen en een derde, die de wijsste partij koos, haalde twijfelachtig de schouders op. Gelukkig klaarde tegen den middag het weder iets opoischoon er een stevige N. W. ten W. koelte woei. Jong en oud was op de beengeen oude vrouw bleef bij het spinnewiel, alles spoedde zich naar buiten naar bet Park Tivoli. En oischoon er zich weinigen de onkosten van f2,49 1 1,49 of 1 0,78 getroost hadden be vonden zich rondom hel park duizenden nieuws gierigen. Ten twee ure deden zich de eerste toonen der muziek onder directie van den lieer Coenen hooren en ten 3j ure begon de vulling der ballon. Zooals uil de annonces en aanplak- biIletten was bekend gemaakt werd de ballon met 12000 liter gas gevuld. Langzaam en statig kreeg de ballon al meer en meer omvang, totdat zij ten 4j uur ongeveer geheel gevuld was. Een kolossaal gevaarte, dat door duizenden ponden zwaarte en door de kracht van zeer vele menschen werd vastgehouden; statig wiegde zij door den wind bewogen heen en weder. Van lijd tot lijd werden er onder de uitvoering van heerlijke muziekstukken kleine ballons onder daverend hoerab opgelaten. Ten 5[ uur weiden touwen en ankers losgelaten de noodige ballast over boord geworpen en langzaam steeg de ballon, onder daverend hoerahzoo uit als van buiten het paik, omhoog. Een drietal heeren ruaken de leis uiede. Zij wuifden met I hoeden en pelten en weidia waren zij voor het bloote oog onzigtbaar. Welkeen eigenaardig en indrukwekkend gezigl hel oplevei tdaluren zijne natuuigenoolen zoo eensklaps van voor de oogen en van hel aardrijk ziel verwijderen, kunnen alleen zij beseffen en gevoelen die zoodanig schouwspel bijwoonden de pen is niet in siaal dit te beschrijven. Menige diepe zucht hoorde men loozen en de algeuieene roep was goede reisGod zij uiel u. De voorm. diie Heeren waren graaf d'Alcan- lara uit Brussel Jhi. Calkoen en Mr. Besier uit Utrecht. De ballon is nedergedaald te Eiichem bij Buren, op hel land van mej. G Versteeg!» tegen 6 uur. In ruim 45 minuten was een afstand afgelegd van li i 7 uur. Donderdag maakte eene afdceling der leden van de Goudsche weerbaarheid, 15 man sterk, onder bevel van een luitenant, den heer S., een militaire promenade naar Waddirixveen. Aldaar werden de jongelieden door een boer belecdigd en later door ongeveer 60 audeien aangetast en op de vlucht gedreven, zoodal de officier alleen overbleef. Om zich voor mishan delingen te boeden trok hij den sabel. Dit wapen weid hem echter ontnomen, een slag op hel hoold deed hem bewusteloos nedervallen waarna hem mei zijn eigen wapen tal Van wonden werden toegcbiachi die wel geen van allen gevaarlijk zijn, maar toch den man ver- pligien zijn kamer ie houden. Een Engelschman die eene reis door Europa maakt per vélocipè leheeft Woensdag jl. 's Gravenhage bezocht en is gistei-ochtend naar Scheveningen gegaan. In hel dorp Gionsveld bij Maastricht zijn 4 personen door een dollen hond gebeten. De hond benevens verscheidene andere houden die men vermoedde dal door hem gebeten wa ren zijn algemmkl. Het onderzoek van des kundigen bevestigde, dat de hond aan dolheid leed. In den vroegen morgen van den lOdcn Oc tober 1811 stond op den hoek van 'l Auistcl- veld en de Hegulieisgiachl eeue menigte volks die als door eene kille huivering getroffen scheen. Daar, tegenover de kerk, lag op een hoop zerken die lol de nu verdwenen steen houwerij behoorden, liet lijk eens krijgsuians, zoo goed mogelijk dooi een i uitermantel bedekt en bij dal lijk stond op wacht een jager de moordenaar. Beiden, manschappen uit liet coips der El- zasserswaren den vorigen dag Amsterdam binnengetrokken. Voor het eerst hadden zij Hollandsche jenever gedronken zij hadden ge dronken geklonken en eindelijk van leer ge trokken, om de betaling van één borrel. Zij hadden elkander uitgedaagd lot een tweegevecht en het einde was geweestde een had deu anderen verniooid. Een vreeselijken slral was hel loon voor die daad. De kioegen moesten op het Amstelveld sluiten zich naar de boter markt verplaatsen; daar behoorden zij nog van oudsher; de mooi denaar werd, nadat hij 12 uur het lijk bewaakt had, onder de oogeu der Amsterdammers naast de lijkkist van zijn slagtoffer geiusilleerd. Zoo streng handhaalde Napoleon de krijgstucht in zijn leger zoo zwaar straile hij de uiistiaad in dionkenschap begaan. AMERSFOORT, 4 Junij 1876. Aan het station Barnevcld heeft eergisteren namiddag hel volgende ongeluk plaats gehad De klerk van den stationschef begaf zich naar den aankomenden treinterwijl die nog in gang was. Van het perron gleed hij uit onder de waggons cn werd zoodanig verminkt, dat hij, toen geneeskundige hulp aankwamreeds een lijk was. De Amstcrd. Ct. van Dingsdag jl. behelst het volgende 'Amersfoort. 27 Mei. Op Woensdag 11. werd alhier de gewone algeinccne vergadering van de Amcrsfoortsche Beijersch Bierbrouwerij ge houden. Aangezien elders een onjuist verslag van die vergadering is gegevenis het goed de feiten in het ware licht le stellen. Behalve de gewone werkzaamhedenwaarvan alleen vermelding verdient het niet goedkeuren van de baluns cn het niet voorzien van dat geval in de statutenwas een voorstel aan de orde gedaan door den heer VV. A. Groockewil, (thans president-commissaris), om de fabriek op 1 Junij le sluiten, den voorraad zoo goed mogelijk te verkoopenen eene commissie te* benoemen die in September zoude adviseeren of eene geheele wijziging van het beheer wenschelijk zoude zijn dun wel of men tol likwidatic zou

Amersfoortsche Courant | 1876 | | pagina 2