SO millioen pond, d. i. 15 millioen gulden. Jaarlijks wordt van een en ander foor 5 mil- liofn gulden uitgevoerd. Vier bladen houden zich uitsluitend met de bijen-cultuur bezig. In de laatste vergadering van liet hoofdbestuur van het Nederlandse!» protestantenbond is beslo ten dat de algemcene vergadering en de vierde Srotestantend.ig dit jaar te Arnhem op den 31 or. en den I Nov. zullen gehouden worden. Elk weethoe groot het gevaar voor het oog is, indien daarin door ongeluk ot onvoor zichtigheid bijtende kalk geraakt.hetwelk o.a. zoo lichtelijk bij het metselen het geval kan zijn. Om de hevige werking te neutraliseeren wordt aanbevolen het oog onmiddellijk met koud sui kerwater te bevochtigen. De kalk toch gaal met de suiker een oplosbare verbinding aan (saccharaat van calicuui)die het oog niet beschadigt. Vrijdag 23 Junij j.l. stonden voor het Ge- reglsbot te Leeuwarden tereglI. Jan Riegers Post hum* oud 21 jaren wonende te Veenoord 2. Sjoerd Siegers Posihuma oud 27 jaren mede wonende te Veenooid; 3. Harmen Eiles Veen- atra oud 24 jaren j 4. Roelof Tabak oud 22 jaren; en 5. Wolier Tabak, oud 49 jaren; de laatste drie woonachtig te Nieuw Amsterdam alle vijf arbeiders en reeds gedetineerd beschul digd van de misdaad van vernieling (dêgat) van eetwaren en goederenmet gemeenerhaud (en rénniou) en met openbaar geweld (a force ou- verte) gedaan. Zij n.l. hebben in vereeniging met elkander op 6 Maart jjl. in de woning van den tapper 11. Knolte Nieuw-Ainsterdam op zettelijk en met geweld de in die tapperij aan wezige en aan voormelden Knol toebehoorende Toerende goederen, o a. spiegellantaarn, drink glazen keukengereedschappen, koffij trommel en ■eetwaren vernield en ten deele door de ramen geworpen zoomede de glasruiten dier woning verbrijzeld en daarbij vrouw Knolwel tehuis was en trachtte haren inboedel te beveiligen met geweld uit hel vertrek verwijderende en de deur gesloten houdende voor liedeu die gemelde vrouw te hulp wilden komeu du alles onder zoodanig rumoer en geraasdal ecnige menschen, welke zich op verwijderden alsland van bedoelde woning bevondendaarop toekwamen en de aangerigte verwoesting ten aanschouwe en ten aanhoore van verscheidene personen plaats had. Als verdediger trad op mr. J. S. Baron Ha- rinxina thoe Slooten advocaat te Leeuwarden. Zeven door hel Openbaar Ministerie opgeroepen getuigen zijn in deze gehoord. Olschoon de be schuldigden liet hun ten laste gelegde ontkenden, hield echter de advocaat-generaal mr. Servatius zulks voor wettig en overtuigend bewezen en requireerdedat zij zouden worden schuldig verklaard aan de feiten hiervoren vermeld en gequalihceerd en te dier zake veroordeeld de eerste, derde eu .ijlde ieder lol cellulaire ge vangenisstraf van acht maanden de tweede en vierde ieder lot cellulaire gevangenisstraf van één jaar, en ieder der vijl beschuldigden bovendien ia een boete ad f 100, bij niet voldoening elke boete te vervangen door subsidiaire cellulaire gevangenisstraf van zevea dagen. Ynjiiag 30 Juni e.k. uitspraak van hel arrest. In :1e N. R o 11. Cl. komt onder den titel: Een landsbelang" een artikel voor, waarin gewezen wordt op het spoelstelse)in de Duit- scite steden aan den Rijn en daar uilloopende rivieren in toepassing gebragl of op het punt in toepassing te komen De N. R o t t. Cl. herinnert, dal tegen die verontreiniging der rivieren toen zij in de Zwilser:che Rijnsteden plaats had of zou hebben geprotesteerd werd door den Duitscheo gevolmagtigde te Bern en het verlangt, drt, nu hetzelfde geschiedt of geschieden zal in Duitschland, het Neder- landscbe gouvernement zich daartegen zal ver zetten. Het spoelsteUel is door geen enkel des kundige in Nederland verdedigd allen laten de Amslerdamsche spoelstelsel-mannen alleen staan. In Zwitserland werd bet eveneens afgekeurd zoodat het niet lol stand kwam en aan Frank- Jort is hel van rijkswege verboden. Een jonge gorilla te Liverpool, van de westkust van Afrika aangebragtzal als een geschenk naar de Duilsche Afrikaansche ontdekkingsver- ccniging te Berlijn gezonden worden. Het dier is di ie voet hoog en driejaren oud. In de laatste negen maanden groeide het negen daim. Sedert 1855, toen YVombwells menagerie eeu volwassen gorilla bevatteis geen levend exemplaar in Engeland gezien. De verandering van klimaat beneemt deze dieren alle levenskrachten. «Pun- ger", de Afrikaansche naam aan den thans aan- K voerden jongen gorilla gegeven, en die sduivel" tee kentis gezond en vrolijk, houdt veel van de bezoekers aan hunnen baard te trekken gebruikt den wijsvinger om iel» aan te duiden, klapt met de handen, eet gemengde spijzen en staal op de achterbeencn. Hij heeft echter groote behoefte aan gezelschap en wordt neètslag- tig als hij alleen blijft. De overeenkomst van zijn gezigl met de wezenstrekken van een neger moet bijzonder sterk zijn, volgens de dagbladen. Onze lezers herinneren zich den moord, den 14 February II. te Ruinen gepleegd op Willem Eising, die 's avonds laat buitenshuis werd geroepen en door een pistoolschot werd getroffen, ten gevolge waarvan hij is overleden zonder dat men den dader heeft kunnen op sporen. Naar wij vernemen heelt de justitie die eenige aanwijzing schijnt te hebben gekregen zich Vrijdag II. weder naar Ruinen begeven en aldaar den vermoedelijken dader in hech tenis genomen. Hij moet reeds naar Assen zijn overgebragt." Prov. I)r. Cl. 's Gravenhage26 Junij. Op het oogenblik dal wij deze letteren schrijven is de lieer de Pauw waarschijnlijk reeds met zijnen ballon de Alias in een van de westlandsclie dorpen neèr- gedaald. Al was de wind nog niet gunstig en al kostte de vulling van den ballon riog veel moeite, dezen keer heeft de moedige luchtreiziger zich niet laten afschrikken. Tegen hallvijf waren de voorbereidende werktaamhedea atgeloopen. De heer Piepers indisch ambtenaar met verlof zou den heer de Pauw vergezellen. Reeds had hij in bet schuitje plaats genomentoen de kapitein hem verzocht wedei uit te stijgen daar de ballon niet genoegzaam gevuld en de wiud niet sterk genoeg was om twee passagiers naar boven te nemen. De heer de Pauw ging dus op een gegeven sein alleen in de hoogte niets anders met zich voerende dan eenige zak ken met zand, een groote massa louw, een ankereen goed voorziene reistascheeu pak papier en een ijzeren auker. Toen de laatste louwen waren losgelaten steeg de ballon statig omhoog, onder hel luid hoerah der talrijke menigte nieuwsgierigen. Dal hoerah duurde ech ter zeer korteeu rukwind slingerde den ballon naar den muur van hel Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, en meu kon niet anders verwachten dan dat de ballon verpletterd en de luchtreiziger naar beneden geslingerd sou worden. En die vrees was maar al te gegrond de ballon kwam den muur nog juist voorbij, maar de mand slingerde met ontzettende vaart tegen den muur aan. Een kreet van ontzetting hoorde men opgaanhel was alsof het scbeepke geheel omkantelde, het zand vloog naar beneden en wikkelde alles in een stofwolk maar neen, hoerah I daar zwaait de kapitein weder met zijne pet en het volgende oogenblik vloog de ballon pijlsnel naar boven, alsof er mets gebeurd was. Geruimen lijd konden wij het voertuig na staren eerst ging het in de hoogtemaar toen regtuil in de rigtiog van Loosduinen. Eenige oogenblikken later zag men den ballon even spoedig dalen, als hij was opgestegen. Men seint ons uit Monster waar het telegram te 5 nur 28 min. werd aangeboden «De ballon van kapitein De Pauw is achter 'a Grarensande ntèrgedaald, doch onmiddellijk weèr gerezen en drijft nu langs de kust over zee Brielle voorbij. Even vóór hel afdrukken van ons blad ont vangen wij mededeeling van hel volgend tele gram door den directeur van het Gebouw voor Kunsten en YVeten&ohappen ontvangen Atlas naar de maan. Keep en mand in stuk ken anker gered. De Pauw." Het is dus de enkele ballon, die onze corres pondent over zee heeft zien trekken. (Vad.) Te Zwolle wordt algemeen geklaagd dat het gehalte der dienstmeiden op den duur niet beter wordtde pronkzucht en ijdelheid brengt menig van die meisjes ten val. Te Zwolle had de dienstmeid van den heer v. B. bijeonder veel lust in een japon, die haai te koop werd aange- bo en de meid had geen geld. Nu zouden alle onnooeele filozofen zeggen «die geen geld heelt, kan niets koopen j" doch zoo onnoozel was ons dienstmeisje nu niet, ze kocht de japon en bij bet schoonmaken van het tafelzilver van haar meester, nam ze er één zilveren vork af, één enkele voik zou men toch niet missen; ook nam zij een paar zilveren theelepels, er waren er buitendien genoeg; ze maakte die dingen te gelde en betaalde de japon. De zilveren vork werd echter al te spoedig geinist en opgespoord en wees van zelf den weg aan waar de theelepels gebleven waren. Den 19 dezer ontstond eene ontploffing van dynamiet in de werkplaatsen van de heeren Brand ZonenspoorwegaannemersBurn bank Hamilton, nabij Glasgow. Het schijnt dal eene hoeveelheid van hetgeen men beschouwde als bedorven dynamiet, niet meer ten gebruike geschiktwas ter zijde geworpen in een schuur of aidak nabij den smidswinkel. Zondei de geringste waarschuwing ontplofte het, het ver spreidde vernieling door de werkplaatsen en beschadigde nadere gebouwen digt in dcbuuit. Z"s personen werden op de plaats gedood een er van was onherkenbaar verminkt. De wijziging, door den ^Minister van Justitie in art. 48 van hel lariel van gercgtskoslen in strafzaken gemaaktluidt als volgt Aan getuigen die zich vei der dan twee kilometers buiten hunne woonplaats, of, in bet geval bedoeld bij art. 3 buiten hunne tijdelijke verblijfplaats of tijdelijke ligplaats moe ten hegeven, woidt, indien zij het verlangen, voor iederen kilometer afstand op de been- en op de terugreis afgelegd eene schadeloosstelling voor reiskosten loegeschal van /0.05. Boven die vergoeding voor reiskosten wordt loegeschal de vergoeding door tijdverzuimbepaald in art. 24." Deze wijziging is door de Tweede Kamer goedgekeurd met 49 tegen 3 stemmen. AMERSFOORT 29 Junij 1876. Mei primo Julij e. k. zal hel beheer der gebouwen, waarin rijks-telegraafkantoren heizij afzonderlijk of in vereeniging met do dienst der posterijen zijn gevestigd alsook der berg- loodsen voor den rijks-telegraaf aan de ambte naren van den Waterstaat worden onttrokken en dat beheer worden gevoerd door een af zonderlijk bouwkundigein dienst bij bet Depar tement van Financiën. Naar men verneemt, hebben oonocssionna- rissen der droogmaking van de Tienhoven- Maarseveenschc plassen aanvrage gedaan ter bekoming van rijks- en provinciale subsidiên tot een gezamenlijk bedrag van 80,000.ter vollooijing van dit werk cn zal dit verzoek in de aanstaande zomervergadering van de Pro vinciale Staten van Utrecht worden behandeld. Omtrent den hoofdinhoud van de concept- statuten der Vereeniging «Het l'cnsioenvei bond" kan het volgende woiden bertgt Hel doel is te bevorderen dat aan weduwen en weezen van bui gelijke amhlenaien pensioen worde vei zeker <1 door vervol uiing van het bur- gelijk pensioenfonds. Na vermelding van de middelen lol bereiking van dat doel, volgt de omschrijving van de leden bestaande o. a. in gewone en wet kende, respectievelijk bij hunne toetreding betalende 1 en/ 2.50. Wasreen voldoend aantal welkende leden zijn kunnen zij zich vereenigen tol eene aldeeling mei alzouderlijk bestuur en huishou delijk reglement. Een der afdeelingsbesturen wordt op de 1ste algemeene vergadering met meerder hei J van stemmen door de leden aangewezen om het bestuur der Vereeniging op zich te nemen. Jaarlijks wordt een gewone algemeene vergadqing gehouden, waar door hel Bestuur verslag wordt gedaan van de verriglingehen rekening en verantwoording van ontvangsten en uitgaven en waar voorts door de leden het aldeelingshesluur wordt aangewezen dat hel volgend jaar met hel bestuur zal zijn belasten de plaats bepaald waar de volgende jaarvergadering zal gehouden worden. De zetel der Vereeniging zal zijn op de plaats waar hel Béstuur gevestigd is. De Vereeniging wordt aangegaan voor vijf jsrenterwijl in geval van bereiking van het doel vóór dien tijd de Vereeniging ontbonden wordt verklaard. Volgens berigt uit Berlijn is besloten er uit drukkelijk op te wijzen dal onderwijzers aan openbare scholen geen nevenbetrekking ol bijzaak mogen aanvaardenwaaraan inkomsten verbon den zijn dan met uitdrukkelijke toeslemming van het houger bestuurdal steeds bet regt ■al behouden deze weder in te trekken. Die zelfde toestemming moet ook gevraagd worden, wanneer een of ander bedrijf wordt uitgeoefend door den onderwijzer diens vrouw de onder zijne vaderlijke zorg slaande kinderen, zijne dienstboden of andere personen tol zijne huis- genooten behoorende. L)e minister van onderwijs is van oordeel dat de vervulling van een beliek- king als agent van particuliere verzekerings maatschappijen of dergelijke, een onderwijzer in den regel niet mag worden toegestaan. Deze in het belang van het onderwijs gemaakte be palingen zullen streng worden nagekomen. Het beheeren van kerkelijke nevenbetrekkingen is in het vorig jaar reeds geregelJ. Eene ministeriëele crisis, als wij thans weder een» beleven, geeft aan de liefhebbers van staal kundige waarschijnlijkheidsberekeningen zulk eene kostelijke gelegenheid om hun talent t»

Amersfoortsche Courant | 1876 | | pagina 2