in het belang der maatschappij en der vrijheid. Zeventien antwoorden tijn ingekomen. Diie daarvan kwamen in aanmerking; dat van Alfred Jourdan werd bekroond met den prijs van fr. 4000, dat van E. Glasson mei dien van tr. 1500, terwijl dat van den heer A. Morallasl een eer volle melding omving. Deze drie werken zijn thans in hel licht ver schenen, en worden beschouwd als een werke» ïiik. verrijking der Fransche regtsliteratuur. Het zulke zaken beuioetjen zich de geleerde genootschappen in Frankrijk; en bij ons.,..?? Pal. v. J u s l. Allerlei In bet actiën-hotel te Harzburg in den Harz heeft Zondag eene benzine-onlploffing plaats gehad. De ontploffing was zoo hevig, dat zeven personen bijna tot aan den zolder werden ge worpen. Üe directrice, mevr. Koppen, en een der beide huisknechts zijn reeds aan de gevolgen der bekomen brandwonden overleden. Üe verwarring, welke door den slag in het hotel ontstond, waar men juist aan tafel zal, was onbeschrijfelijk. Een Engelsche dame sprong uit het venster en bekwam daarbij een ernstige knenzing aan den voet. Iedereen nam oogen- blikkelijk de vlugt, zoodal binnen weinige uren in het geheele hotel geen logeergast mevr aan wezig was. De flanoversche Koerier geelt omtrent het ongeval de volgende lezing, die eenigszins van de vorige verschilt. Vier ballons met naphta gevuld dat lot beieiding van gas wordt gebezigd, waren achter de keuken neergezetvermoedelijk met hel doel om gewogen te worden. Bij hel opnemen er van, moet een der ballons een breuk hebben bekomen zoodal de inhoud zich in de keuken verspreiddewaar hel vuur vatte. In een oogwenk was hetgansche, in de keuken werkzame personeel met de mevrouw-direclrice aan het hootdin de vlammen gehuld. Alles stoot uit elkander en ieder poogde zich zoo goed hij kon te redden. Een der koks vloog midden door de vlammende brandende trap op om de kraan van de waterleiding te openen; een andere kok sprong door bel venster en wierp zich in den vijver. De directrice en vijf anderen waren minder gelukkig. Drie er van wraren zoo vieeselijk verbrand, dat toen zij vervoerd werden de stukken vleesch hun van het ligchaam vielen. Mevrouw Koppen zelve is eerstna het uitstaan van vreeselijke smarten, overleden diep betreurd door baar ongelukki- gen mandie met twee zeer jonge kinderen overblijft. De stoomboot Merseyvan Liverpoolis op Grass Holm totaal verongelukt. Slechts twee man der equipage zijn gered. De gezagvoerder en officieren zijn verdronken. Het stoomschip Germaniadat aan de Ham burger Packcl-schiftahitsgeselischait toebehoort, is op zijn reis van Hamburg naar Brazilië in de onmiddellijke nabijheid van Bahia gestrand. De bootgenaamd Centenniallang 20 voet slechts met één pcisoon Alfred Johnson be mand is na eene reis van 57 dagen van Amerika te Abercastle [Engeland] aangekomen. Opmerkelijk is de belangstelling, waarmede men in Frankrijk de voorstellingen te Bayreuth volgt. Wagner is niet geliefd te Parijs; hij is Dnilscherur-Germaan bij heeft als balling in 4b te Parijs gewoond en later de Franscben in eene brochure niet genadig behandeld. Re denen genoeg voor een Chauvinistisch Franscb- man om hem niet veel succes toe te wenschen. Edmond About heeft het erg op hem geladen. Hij noemt hem «een bedot ven revolutionair, een ellendigen vlugteling, een ondankbaren gast van Parijs, een woeslen zwemmer in de goot van de Rue Lepelelier een Hervé zonder geest zonder vrolijkheid en zonder melodieeen on- verdragclijken ij-.kouden vredeverstoorder een in het stof kruipenden vijand van Frankrijk, die zich langen tijd met den afval onzer tafels gemest heelt." Ten slotte zegt hij«Zes jaren en eenige dagen na de roemrijke nederlaag bij Iteichs- holen kanonneert Wagver met al zijn geschut op Keizer Wilhelm en een vijftien a twintigtal zijner voornaamste vasalleo. Wel kekome het hun I Bij ons evenweldie goede Franschen zijnkan deze voorgewende mnziek slechts minachtende, bijna atkeerige onverschilligheid teweegbrengen. W ij souden meeoen onze lezers Ie beleedigen wanneer wij hun alle bravo'* toejuichingen en kransen voor zouden tellen waarmee het feodale Duitschland den meest onmeloditchen van alle noten-eters, den meest geesteloozen van alle dichtersden bespolteiijk- slen van alle tandentrekkers overstelpt." Verstandiger oordeelt in dit geval althans d« X. van de Droits de ('Humme. Men weetda( de persoon, die zich alduj teekent, niemand anders is dan Henri Rocheforl. Hij schrnlt na een voorrede, waarin bij BaeaineJules Favre en een aantal andere bekende personen door elkander haspelthel volgende lk was in de opera toen Taunhaüser werd opgevoerd. Er was toen nog geen sprake van den oorlog van 1870 en de aanstaande compo nist van de Nibelungen was eenvoudig een werkmandie ons een werk voorlegdewaar mede hij veel moeite had gehad en waarvan hij veel verwachtte. Welnu, ik verklaar open hartig, dal ik nooit meer geneigd was mijn vaderland te verachtendan op dien schande lijken avond. De Tannhaüser die tegenwoordig overal met bijval wordt opgevoerdwerd toen van de eerste tot de laatste noot zonder eenigen redelijken grond door een vrij liederlijk publiek uitgefloten. Ik zat juist naast een der voorgangers van deze ellendige zamenzweringiemand, wiens gebeele kunst bestond in 't laten bard draven van paarden, en 'die sedert aan «cham pagne en liefde" is overleden. Hij had een zilveren fluitje, dat het orchesl telkens over stemde. Hen lachte, men schreeuwde, men tierde zoo hard mogelijk. De idioten, die met het plan gekomen waren om eenen man te veroordeelen zonder hem te hoorendachten niet, dat wanneer deze man uiogt blijken een groot talent te zijnhunne beleedigingen op henzelven zouden terugvallen. «Mevrouw von Metternich alleen waagde het te applaudisseren en zij maakte daarmede goed wat zij had bedorven door bare bezoeken met zekere Spaansche bastaarden op zekere gemeene plaats, die toen tertijd de Tuilleriën heette.... Onze ziekte isdat wij ons onfeilbaar achten. Hoe groot ook de aanmatiging van Wagner moge zijn zij haalt niet bij die van den in alle ver kiezingen geslagen Buffet en den met hypothe ken beladen de Broglie. Wagner heeft ons in dertijd verklaard dat wij in de muziek even sterk waren als in de krijgskunde. Wij hebben ons bedrogen in zijne talenten, hij bedroog zich niet in de onze." Ingezonden. Blijkens nevenstaande advertentie zal den 25 dezer eene proefneming plaats hebben rnet de hand-dot sch machine en wanmolen uit de be roemde fabriek van de heeren L. A. L Kort man k C\ te Rotterdamdoor lusschenkomst van den daarvoor aangestelden agentden heer L. R. Lexis, op den dorschvloer van den land bouwer W. van den Brug Agathastraatte Amersfoort, daartoe welwillend afgestaan. De dorsch-machine onderscheidt zich in de eerste plaats doordien zij ligt werkt en voorts dut zij alle gewassen van boonen tot kanariezaad schoon uitdorscht. Indien de insteker goed zijn vak meester is krijgt de machine nooit te veel gelijk, doch loopt zij ook nimmer ledig en kan 150 a 200 bos zeer taai goed per uur schoon uitdorschcn. De wanmolen zuivert de granen volledig van kaf en door ze éénmaal door den molen te laten gaan worden zc marktschoon. Deze werktuigen hebben in de meeste Pro vinciën van ons land reeds veel opgang gemaakt maar zijn tot heden in deze streken zeer weinig in gebruik. Niet genoeg kunnen wij dan ook het doel, dat met die proefneming beoogd wordt, toe juichen en de heeren landbouwers aansporen, die proefneming vooral hijtewonen, teneinde het practisch en voordeelig nul dier machines te leeren kennen. AMERSFOORT, 21 Augustus 1876. Z. M. heeft aan den fleer M. P1 e y I e op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als kapitein van het corps gevormd uit de vereeniging tot oefening in den wapenhandel te Soest en Baarn «Prins Hendrik der Nederlandea" Door de Gedeputeerde Staten der provincie Utrecht is de opening der iagt op klein wild in dit seizoen bepaald op 9 September e. k. In de provincie Gelderland is daarvoor 8 Sep tember, en in de provinciën Noord- en Zuid- Holland en Zeeland 2 September aangewezen. Ter gelegenheid der feestviering van Gronin gen» ontzet op Maandag 28 Augustus e. k. (een merkwaardige herinnoringsdag aan een der invloedrijkste épisoden onzer vauerlandschc Seschiedenis) is, blijkens nevensst. adv. der ederl. Centraal-spoorweg-maatschappij op dien dag tot allermaligslen prijs een pleiziertrein georganiseerd van Utrecht cn Amersfoort naar roningen, en van daar den volgenden namid dag terug. Groningen, het Noordsch Athene, 'tlieve vrolijke Amsterdam van 'tNoorden, lokt altijd tol bezoek uit cn des te meer bij deze gele genheid wordende zoodanig (eest steeds met hartelijkheid en opgewektheid door de Gronin gers gevierd. Zijdie aan dezen pleiziertrein deelnemen, erlangen de variatie langs oen aan tal plaatsen de reis te maken, juist in tijds voor de feestviering te Groningen aanlekomen, kunnen behoorlijk na 'tfeest uitrusten, ver volgens de vele merkwaardigheden enz. van Groningen in oogenschouw nemen en maken de rélourreis op geschiklen tijd om Dingsdag- avond terug te zyn. Voor slechts even /2zoodanige heen- cn terugreis, ruime aanwezigheid en deelneming aan een aantrekkelijk feest in Gruno's gastvrije veste enz. te genietenterwijl de verblijfkosten er mede zeer matig zijn, mag waarlijk wel tot schier algemeene deelneming uitlokken. Aan hel door den Afdcelings-Secretaris den lieer S. H. van Gelder in de gisteren gehouden vergadering der Afdeeling kuiersfooil van de Maatschappij tot Nut dei Israëlieten in Nederland uitgebragl verslag ontlecnen wy het volgende De afdeeling telt 22 loden en 2 donateurs, zijnde 8 leden en 2 donateurs minder dan in 't vorig jaar. Bestaat op dit gebied achteruitgang, geenszins op dat harcr werkzaamheden en geldmiddelen. Zij bleef met goed gevolg voortgaan Onderwijs te bevorderen, terwijl de gunstige staat harcr finantiën (81 Dec. II. was een batig saldo van 98.12 aanwezig) vooral een gevolg is van de reorganisatie van het openbaar onderwijs hier ter sledewaaraanbij een verbeterd stelsel van onderwijsthans veel minder dan vroeger behoelt ten koste te worden gelegd. De door haar in 't leven geroepen en voortdu rend beheerde Inrichting tot verkrijgbaarstelling van goedkoope levensmiddelen voorzag gedurende de laatste wintermaanden hare behoeftige ge- loofsgenooten opnieuw van alle soorten gezond en krachtig voedsel tot goedkoope prijzen, als zijnde daaruit in 585 bons gesubsidieerd bij Brood f 24.61, Vel 57 28*, aardappelen 22.08* en grutterswaren 42.54*. In dezelfde vergadering werden tot afgevaar digden ter alg. vergadering der Maatschappij den 27n Aug. a. s. tc 's llage te houden gekozen de Heeren E. L. Visser, J. E. Kalker, L. A. Schaap, Jacques Visser, S. H. van Gelder en II. van Leer. Diverse bladen behelzen het volgende «Uit Barnevcld wordt gemeld, dat in den laalslcn tijd van daar vele zieke varkensna geslagt te zijnnaar Amersfoort of andere plaatsen worden verzondenwaar men dergelijk vleesch en spek nog geschikt schijnt te achten ter consumtie. Ook reeds gestorven varkens worden te Barnevcld tegen flinke prijzen op gekocht." Tegen dit berigt wordt in nevenstaande ad vertentie krachtdadig door zeven onderteeke naren te Amersfoort opgekomen. Twee toeristenin veeljarig en belangstellend contact tot ons blad staande noodigen ons uit melding te makendal zij dezer dagen op hunne tournee in de liefelijke environs van Amersfoort eenige hoogst aangename uren op het Paviljoen van den Amerfoorlschen Berg doorbragtcn. Het prachtig perspectief en panoramahetwelk zich aldaar voor 't oog der aanwezigen ontplooit, vindt men bijna nergens in Nederland zoo hoogst bocijendgevende alleszins aanleiding tot het veelvuldig bezoeken van het Paviljoen. Door de Jurv voor de Internationale Tentoonstelling Ic Utrecht van Kunsten en Wetenschappen toegepast op Indus trie is aan de Heeren L. o" A. Schaap te Amersfoort toegewezen een derde prijs (Brons) voor in groep V tentoongestelde stukken Mar seilles, Naar wy vernemen is er in de rigting der Vlasakkers op een halfuur .1 een uur afstand van Amersfoort een heidebrand waarheen zieh tot blusschen vele personen hebben begeven. Van geachte zijde ontvangen wij ter plaa tsing de volgende behartigenswaardige opmerkingen Te Baarnalwaar zich sedert tal van taren geen geval van longziekte heeft voorgedaan is die ziekte eensklaps uitgebrokencn wel in den polder Eemlandbij een koppel van 5 pinkenwaarvan drie door den district-veearts A l e r s uit 's llage aan die ziekte lijdende werden bevonden. Op advies van dezen veearts zijn alle deze pinken na onteigening afgemaakt. Het is opmerkelijk dat terwijl de longziekte in het geheele district Amersfoort bijna onbe kend isen zells de bedoelde pinken vai^April in de weide hebben geloopende ziekte zich alzoo openbaarde, en zoude, men uil deze en uit vele eoorigetyiK gevallen de vroeg kunnen uitenof de longziekte niet van zoodanigen

Amersfoortsche Courant | 1876 | | pagina 2