dat «Je regcciing liiets ral verruimen om de ge heele waarheid ie kennen cn tij in overleg met andere mogendheden gereed is om die slappen te doendie de regivaardigheid zal eischen. Abdul Hamid zit nu op den troon. Maar wat moet gebeuren indien Murad over eenige maanden volkomen herstelthetgeen de geneesheeren naar men weetvolstrekt niet onmogelijk achten Zullen dan niet sommige uitleggers van den Koran opstaan, die op Mu- rads oudere regten op den troon zullen wijzen en zullen trachten eene omwenteling in zijn belang te bewerken Op grond hiervan geloolt men hier en daar dat Murads leven te meer gevaar zal loopen hoe spoediger zijne gezond heid terugkeertdaar de vrienden van Abdul- Hamid de bedoelde moeijelijkheid natuurlijk duidelijk inzien. Ook heelt een beriglgevcr van een hooggeplaatst officier vernomen dat in den nacht vóór Abdul-Hamids troonsbestijging de troepen niet alleen gereed stonden om uit de kazerne te rukken maar ook van scherp geladen geweren voorzien waren. Het scheen dus dat verzet tegen de voorgenomen verheffing van Murads broeder werd gevreesd een verzet dat bijna van geene andere zijde zou hebben kunnen komen dan van Murads aanhangers voornamelijk van de vrienden der sultane-valide, die zich tot het laatste oogenblik niet kon vereenigen met het denkbeelddat baar zoon geen het minste genot kon hebben van de waardigheidzoo kort' door hem bekleed. Mag men evenwel de Correspondance Oriëntale ge- looven dan is de sultane-valide zelve tot den groot-vizier gekomen om te betoogen dat haar zoon niet langer op den troon blijven kon. Abdul-Hamids moeder is reeds lang doodonder zijne regering zal er dus geene sultane-valide zijn eene reden te meer om van zijn bestuur iets goeds te hopendaar gewoonlijk de moe ders van de regerende sultans de ziel van allerlei serail intrigues zijn. Dat de ex-suhau Murad werkelijk aan vlagen van waanzin onderhevig iswordt door de Corresp. Oriëntale onbewimpeld ver zekerd. Die aanvallen vermenigvuldigen zich in den laatsten tijd schrikbarend. Allerlei Zondagmorgen onder de preek sloeg de bliksem ■in den toren der herv. kerk te Wijk (N. Brabant), baande zich een weg door de consistoriekamer naar de kerk en slceg daar door het dak naar buitenzonder iemand te kwetsen. Verleden week is te Londen het proces af- geloopen over een opligtersbank dal al weder bewijst, boe ligt de meDschen zich hun geld laten atnemen. Banner Oakley, de chei der bedoelde bank ging eenige jaren geleden ban kroet met een passiei van eenige duizenden p. si. en een actiel van IJ p. st. Plotseling dook hij weder op als directeur eener «cooperative credielbsnk." Hij preekte den lieden voor, dat zij bij hem 18 pCt. per maand konden krijgen. Zijn prospectus werd over het gebeele land verspreid en hij rigtte een eigen courant op de financial and cooperative Review, om zijn bank te ondersteunen. Ook reisden vele bezoldigde agenten rond, die vooral op het platteland en in de kleine steden ligtgeloovigen opspoorden. De bauk weidin hel voorjaar van 1874opgerigl zonder een cent kapitaal. Maar er kwam spoedig geld. De inteekenaars voÓr eenig bedrag werden uitgenoodigd curatoren der bank te worden woonde een in een kleine staddan werd hem opgedragen een filiaal-bank op te ngten en in bet begin van dit jaar waren er 60 zulke filiaal-banken. Meer dan 50,000 p. sl. werd zoodoende aan bel publiek ontzwen- deld voordat het bedrog ontdekt werd. Toen in Januarij geen geld meer voorhanden was om de geëmployeerden te betalenwaren er nog menschen die geld kwamen inbrengen. Voor de betaling der 18 pCt. interest werd geregeld gezorgd natuurlijk uit hel ingebragte kapitaalvoor zoover de directeur bet niet voor eigen gebruik bestemde. Na twee jaren had de bank een passiet van 32,069 p. st. en een actie! van 1 p. st. 18 sb. 11 p. Oakley is tot 5 jaren dwangarbeid veroordeeld. Volgens de Bh are de la Loire heelt de Fransche minister van onderwijs aan mevr. It i bard, de tweede Fransche vrouw, wie de faculteit der geneeskunde bet doctors-diploma heelt uitgereikt, restitutie verleend van de kosten barer studiën. Genoemde dame stelt zich tour in bare geboortestad Nantes voor lijders aan oogziekten te pracliserenzoodra haar man die met haar den cursus heeft gevolgdzijn graad zal hebben verkregen. De Madridsche Epoci [deelt liet volgende •taaltje van een verbazend atouten diefstal mede, 4» in den nacht van den laten dezer op den Noorderspoorweg, op 6 kilometer-, van Avila (in Ond-Castilië) plaats had. Terwijl de expres- trein uit Madrid in volte vaart was verlieten vier personen hun wagen en begaven zich laugs de loopplanken naar den wagenwaarin de treinconducteur zich bevond. Dezen stopten zij in een zak en worgden hem. Daarna maakten zij zich meester van zes kisten die voor 127000 realen in zilver bevatten. Na de kisten op den weg gegooid te hebben sprongen deze stout moedige dieven zeiven uit den wagen en vluglten het land ia. Eerst aan het slation te Guimorcondo werd de moord ontdekt en vervolgens ook de diefstal. Bij deze plaats moet men nog vier kistendie nog 95000 realen bevatten, hebben gevonden. Dat waren zeker wel vlugge dieven. Kortezwaag7 Sept. Gisteravond had een jongeling alhier de onvóoizigligheid bij een landbouwer het raam op te schuivenmet het gevolgdat hij een sabelslag over bet hoofd kreeg en zoodanig gewond werd, dat hij niet buiten leveusgevaar is. Naar wij vernemen heeft de justitie zich reeds de zaak aangetrokken. Uit onderscheidene oorden van ons land wor den voor en na nog al beriglen ingezonden omtrent de verwoestende ziekte onder de var kens. Uit Achtkarspelen wordt dienaangaande hel volgende gemeldAls voorbehoedmiddel tegen de telken jare zoo vele ofiers eischende varkensziekte wordt in deze gemeente aangewend 7 deelen ijzerroest (pul*, subcarb. lerri) waarvan driemaal daags een groote eetlepel vol door het voer wordt gegeven. Of dit middel probaat is, wordt niet medegedeeld. Het werk van het ondermijnen der rotsen die den ingang van de baven van Nesv-Yoik belemmeren is afgeloopen. 0e rotsen zijn on dermijnd en worden thans nog gesteund door 172 pijlers. In deze pijlers e» in het dak dat zij steunen zijn niet minder dan 3500 galen geboord, waarin ladingen dynamiet zullen wor den gebragl. Men is van plan het geheele sa menstel met een enkele slag te doen springen door gelijktijdig de 3500 ladingen te doen ont ploffen. Ongeveer 300 voet van de rots af beeft men daarvoor in een bomvrij lokaal 200 gal vanische batterijen opgesteld, die elk 15 a 20 ladingen zullen doen ontploffen. Het puin zal dan in de uilgegraven holen vallen en kan met gemak worden weggeruimd. Men heelt ruim schoots voorzorgen genomen zoodat men niet bevreesd is voor nadeelen aan de omliggende eigendommen. Indien het plandat in hel einde van September zal worden nitgevoerd gelukt, zullen de grootste schepen de baven van New-York binnenvallen door de Long- Island Sont. Wij Nederlanders klagen wel eens over enkele van onze spoorwegen wij lagchen zelfs als wij hooren dat een locomotief het werk slaakte ol bulp noodig had om zijn reis te volbrengen maar zóó als 'tis op de lijn AntwerpenGent, zóó is 'l toch ten onzent nog onbekend. Een der Pacificatie-verslaggevers toch verhaalt bel bijna ongeloolelijke feil, dat op die lijn de spoortreinenals ze afrijdendoor het geheele dienstpersoneel moeten worden -vooitgeduwd om er gang in te krijgen. En erger nog, als couronnbment de l'édifice, deelt hij mede, dat Maandag, toen 't heel druk was en de trein te zwaar voor de «naaimachine- acblige" locomotieftwee paarden werden voorgespannen om het stoomwerktuig een handje te helpen 11 Volgens de statuten der veiecniging «Het pensioen verbond" is bet doel daarvan hel verkrijgen "van pensioen voor weduwen en weezen van deelgeregtigden in hei pensioenenfonds voor burgerlijke ambtenaren. De vereeniging tracht dat doel te bereiken 1°. door het houden van vergaderingen; 2°. door het uitgeven en ver spreiden van verslagen en geschriften tot dc zaak betrekking hebbende; 3°. door bet inwinnen van rapporten van deskundigen omtrent den wetenschappeiijken grondslag waarop in bet al gemeen pensioenfondsen behooren te berusten en door gebruik te uiaken van alle wettige en geoorloofde middelen die tot verwezenlijking van het beoogde doel kunnen leiden. Dc vereeniging wordt aangegaan voor den lijd van vijl jaren. Is het doel bereiktdan wordt de vereeniging ontbonden. Uil een vergelijking van het aantal studenten dat de Academie te Leiden in 1851 en io 1875 bezochtblijkt dat in die 24 jaren het cgfer 407 tot 796 geklommen en dus bijna verdubbeld is. Sedert eenigeo tijd ie men onder Ameide I druk werkzaam aan het verzwaren van den L"k- dijk. Het kapitaal dat dit jaar aan buitengewone werken wordt besleedis hooger dan ooit bij den Alblasscrwaaid per jaar is verwerkt en men heeft om die kosten te dekken, boven de dijk- lasten die ver boven het gewone bedrag zijn opgegeven nog eene leening moeten sluiten van f 165,000. De behoefte aan die buitengewone werken ia bij den jongsleu hoogen rivierstand wan Maait overtuigend gebleken. De corr. van de Pall Mali schrijft uil Dublin aan dal blad Dezer dagen werd hier een onder zoek gehouden van het lijk van zekeren Lefley in het water gevallen terwijl hij dronken was. Een dame viel denzelfden dag in de rivier en verdronk. Zij was dronken. De hoofdgetuige bij het onderzoek kon niet worden gehooid omdat hij smoordronken was en gedurende de zitting werd een der leden van de jury wegens dron kenschap weggezonden. Drie Parijscho naaisters hebben zamen een kat geslaglgestoofd en opgepeuzeld. Een boete van 25 fics. is baar daarvoor opgelegd. Bij ministerieel besluit is, te beginnen van den Isten April dezes jaarsin geheel Japan de Zon dagals algemeene rustdag afgekondigd. Tot dus ver werden de 1ste, 6de, 11de, 16de, 21ste en 26ste van iedere maand als feestdagen beschouwd. Te Brugge heeft iemand een kunstige brand kast uilgevonden. Komt er een dief, die aan 'l slot gaal peuteren dan springt er een kolossaal mes voor den dag dat den inbreker onverhoeds het hoofd van den romp snijdtzoodat hij be teuterd blijft staan kijken, en zoo gauw en be hendig dal hij geen tijd over heeft om te zeggen wacht eens eventjvs Hel afgesneden hoofd valt in een laatje, dal ook al door kunstig vcèrwerk opengaat. AMERSFOORT, II September 1876. Twintig sollicitanten hebben zaturdag deelge nomen aan 'teerste gedeelte van 'l vergelijkend examen voor de betrekking van hoofdonderwijzer aan de nieuwe openbare armenschool te Amers foort Gisterenavond is in 't kerkgebouw der Ned. Israël, gemeente te Amersfoort een plegtige treurdienst gehouden, gewijd aan de nagedachte nis van den dezer dagen overleden Opperrabbijn Lehmans, als zoodanig ad interim in het synagogaal ressort Amersfoort werkzaam ge weest. Door den weleerw. lieer Chumaceiro uit Amsterdam werd een indrukwekkende rede gehoudea Bij de teraardebestelling te Nijmegen van 't stoffelijk overschot des vromenncderigen zielenherders, die zoo vaak als godsdienstig vrederegter rust en harmonie in gezinnen en onder farniliën hersteldewaren onderscheidene opperrabbijnenvele deputation en duizende geloofsgenooten uit stad en land zamcngcvloeid, en getuigde de inhoud dér gehouden herinne ringsreden van hel groot verlies door zijn over lijden geleden. Als vertegenwoordigers van het synagogaal ressort Amersfoort en der Isr. gemeente te Amersfoort waren hij de teraardebestelling de twee heeren parnassijns P h. Meyers en J. E. K a l k e r aanwezig. Vrijdag jl. is aan den korporaal II. R. de Graaf, der 5e batterij van 'tregiment rijd. artillerie te Amersfoortvoor het front der batterijen uitgereikt dc gouden medaille met annexe gratificatie van ƒ50.voor 36jarige trouwe en eerlijke militaire dienst Bij dc zwermen menschelijke dwarskijkers, waarvan de wereld krioelt, is er thans ook een papieren Dwarskijker geboren en wel als weekblad van dien naambij de llecren Henry Koster Sc Co. te Amsterdam. In plaats te prijken met lcadingartikels bij de Nedcrlafidsche elwaarop eenige Goliaths in de Ned. pers dikwijls hunne lezers vergasten, maakt bij zeer excentriek zijne entree in de wereld met een extra-laconiek leadingarlikeltje of programma van zijn Raad van Redactie beslaande uit slechts één woordenkwartetlui dende: «wacht op onze daden!" Hoe kortboe langof op hoeveel daden dient te worden gewacht, verzwijgt deze «Dwars kijker" vrjj olijk. Den nieuwen broeder, dezen jeugdigen Dwars kijker worde door zijne broeders en zusters cn door 'l publick een welgemeend «welkom in 't leven" toegeroepen. Moge hij ferm opgroeijen, altijd frisch en gezond blijven en onsterfelijk zyn.

Amersfoortsche Courant | 1876 | | pagina 2