ongeschonden. Ook op de LeliegrachtKeizers- en Reguliersgraclit en in de Paleisstraatop het Rokin en in de Hoogstraat werden spiegelruiten verbrijzeld. Op Kattenburg en in de Joden- Breestraat werd geen lantaarn gespaard. Toen ten ongeveer 11 uur door een tamboer bij de Palmdwarsstraat alarm werd geslagen werd hij door een zingende menigte omsingeld en hem de trom afgenomen zelfs liep zijn leven gevaar toen hij op zijn geroep om hulp gelukkig door eenige militairen wefd ontzei. Zes-en-derlig belhamels zijn gearresteerd we gens dronkenschap en hel plegen van balda digheden. Den geheelen nacht is het dagelijksch bestuur met den secretaris den commandant der stad den kolonel der schutterij den procureur-gene raal den generaal Camp den hoofdcommissaris van politie en den commandant der brandweer op het stadhuis vergaderd geweest. Van ganscher harte hopen wij, dat na de waarschuwing, aaa 't hoofd dezer courant ge plaatst, onze stadgenootcn zich voor laan rustig zullen gedragen. Niels toch ontsiert den burger zoo zeer als straatrumoer en verzet tegen de wet. Dat men wel naga voor men zich tot dergelijk verzet laat verleiden, welke strenge s'raflen erop staan. Dat men ook dit wel besefteAan de wet moet het laatste wootd blijven Zij moet worden gehoorzaamd. De schutterij zal zich beden avond ten 6J ure naar de loopplaatsen begeven om bij on verhoopte wanordelijkheden deze dadelijk te onderdrukken. Naschrift. Wij vernemen nog naderdat door het verbrijzelen van ruiten beschadigd zijn: in de Ie sectie 50, in de 2e 8in de 3e 4in de 4e 28 en in de 5e sectie 51 te zamen dus 101 perceelen. In de Joden-Breèslraatin de Markensteeg en de Falkenburgerstiaat zijn nagenoeg alle lan laars stuk geslagen. Bij de arrestatie van een belhamel is deze bij verzet gewondzoodat bij uaar het gasthuis moest worden vervoe d. Op de Beurs was heden namiddag een bui tengewone drukte, minder van jeugdige trom melslagers dan van een publiek dat er eigenlijk niet behoorde. Bij een kleine oploop werd een persoon, wien het te doen was om ongeregeld heden te veroorzakengearresteerd. De Amst. C t. schrijft van den volgenden dag Weder was hel gisteren avond erg rumoerig ia onze staden ofschoon de optogten van zingende troepen niet zoo menigvuldig waren was het verzet tegen de militaire magl den geheelen nacht hardnekkig. Eenmaalte circa 8 uretrok een troepdie waarschijnlijk wel 500 personen sterk was, van den Dam door de Kalverslraat lot aan het Koningspleinwaar hij op een versterkte patrouille stuittedie aldaar geposteerd was om den belhamels den pas naar het huis van den burgemeester al te snijden. Omstreeks 10 ure had zich eene grocte schare op het Leidscheplein verzamelddie met de bajonet uit elkander moest worden gedreven. Ten 10J ure werd bij den burgemeester gewa pende magt gerekwireerd voorzien van scherpe patronen omdat zich aldaar een troep hals- tarrigen vertoonde die, naar men zeidekorte stokken onder hunne kleederen hadden verbor gen. Het was omstreeks denzelluen tijd dat de toegang lot hel centraal-bureau der brandweer door eene versterkte wacbl werd algezei, aan gezien het gerucht zich had verspreid dat men aldaar baldadigheden wilde plegen. In de Gaper- steeg werden in een buis de glasruiten verbrijzeld, waarbij een jongen gearresteerd werd. Een op loop bierdoor veroorzaakt, werd door de politie en de infanterie met de blanke sabel en de bajonet uit elkaar gedreven. Up de Heerengracbt en het Rokin werden ook weder glazen inge worpen doch die baldadigheden werden lot enkele perceelen beperkt. Omstreeks 11 ure was het Koningsplein op nieuw hel punt van zamenkomst van een groote bende zoodal de kavalerie daar wederom char geren moest. Ten 12 ure ontstond er een groote oploop op het Rokin bij liet Spuidie langzamerhand naar den Dam aftrok. \an 12 tor 1 ure char- geetdc kavalerie op den Dam, om de zamen- scholcrs uil elkander en de telkens lerugkecreridc volksmenigte op de vlugt te jagen. De bevelvoe rende officier, graaf van Lijnden, oordeclcnde dal de nieuwsgierigen op de balkons van Zec- manshoop doOr hunne tegenwoordigheid niet weinig bijdroegen dal die volksmassa telkens terugkeerde, verzocht hen zich te verwijderen en de lichten uit te doenaan welk verzoek gevolg werd gegevenzoo ook op de Groote Club. Tol ons leedwezen moeien wij echter zeggen dat het verzoek hetwelk nogthans zoo gegrond was, niet den onvcrdeelden bijval vond der kijkers. Zoo luidt althans het rapport. Straatschenders men bedenke dit toch wel 1 moeten zoo weinig mogelijk worden bekeken. Zij houden bet afligt voor belangstelling, soms zelfs voor stilzwijgende adbaesie. leder neme daarom de kennisgeving ter harte, die heden aan hel hoofd onzer courant staat. Geen nieuwsgierigen meer op straal, aan de vensters of in koflij buiten 1 Als alle welgezinden te huisblijvcn, zal aan hel gepeupel een groot prikkel zijn ontnomen terv. ijl de militaire magl alsdan beter in de gelegenheid zal zijn out met .de belhamels af te rekenen. Men zij ook gewaarschuwd I De militaire magt kan niet aan iemands neus zienof hij rumoerrnaker dan wel nieuwsgierige is en hel zal haar niet toe te rekenen zijnals haar sabel zich vergist. Te regt roept de burgemeester daarom den óurgers toe Alen wachlc zich voor schade I Na dezen lusschenzin zeilen wij ons verslag voort. Tegen halt twee begon het geducht te reger.en; regen is een uitmuntende bondgenoot voor de handhavers der orde. Zoo ook gisteren avond. De nieuwsgierigen verdwenen het eerst en de politie en de militairen kregen het veld ruimer, om te handelen. Weldra stoven de laatste benden uiteen. In hel geheel zija door de patrouilles infanterie, welke de stad in alle rigtingen doorkruisten en die door de politie werden aangevoerd ongeveer honderd belhamels of onwilligen om zich te verwijderen gearresteerd. EU zijn bij een charge op het Koningsplein door sabelhou wen gewond. Zes hebbenna verbonden te zijn in het gasthuisdit kunnen verlateu vijf zijn ernstiger gewond één zal waarschijnlijk hel leven er bij inschieten. De openbare gebouwen de gasfabrieken enz. waren door een sterke wacbl bewaakt. Heden nacht ten 12 u. 18 m. zijn bier nog 160 man inlanterie en 120 man kavalerie aan gekomen. Allerlei In een onlangs uitgekomen Brochurede vrouw als hervormsterworden de groote voor- deelen geschetst, die de maatschappij zou hebben als ook de vrouw werd toegelaten in de orde der vrijmetselaren. Enkele wijsueuzen zullen welligt meenen, dat dan de geheimen der orde weldra op straal kwameD. Een Zaandamsche kermisganger wilde wat vroeger naar bed, om van 't zwieren behoorlijk uit te rusten om echter niet van Schiedam te scheidennam hij een ileschvol van dat edele nat mèe onder de dekens. Des anderen morgens vond men hem dood met de dierbare, bijna geheel geledigde flesch in den eenen arm geklemd. Dal was wel trouw lol iu den dood. De «reis naar de Maan" is Zaturdagavond in den schouwburg-l-'rascali te Amsterdam opge voerd en beeft het publiek kostelijk geamuseerd. De zaal was stampvol en nu eu dan was hel er prettig rumoerig. Die een staanplaats had, was zielsvergenoegd. De levende drommedaris speelde als een geroutineerd acteur, knielde volmaakt naluutlijk en zelfs met zekere élégance toen zijn berijder wilde opstijgen. Het stuk zal voor de Directie geen kasteel in de Maan zijn. Al weer een nieuw boosaardig insect ontdekt, de kcoluilrupskenbaar aan een vuilen massa dierlijke ui'.werpselcndie volstrekt niet naar eau-de-cologne ruiken. Ongelukkig dreigen ze de koolvelden met vernielingen zonder kool kan de maatschappij toch niet bestaan. Neg een letterkundig bedrog? De heer Crosses, een bekend medewerker van «the Edinburgh Review", kondigt aan hel bewijs te zullen leveren, dal de Annates van Tacitus niet echt zijn, dal Tacitus ze niet heeft kunnen schrijven, en dat zij hel werk zijn van zekeren Uraccioliook wel bekend onder den naam van l'oggius. Het geschil tusschen Engeland en Gréré, koning van Dahomey, tengevolge van zijn wei gering our eene boeie van 500 puncheons palm olie hem door Commodore Ilewet opgelegd te voldoen en dat reeds tot den oorlog geleid heeftgeeft de engelsche en fransche bladen aanleiding om over dien neger-koning te spreken. Aan den Manchester Guardian en Ie Francais, ontleenen wij de volgende bijzonderheden. De koning van Dahomey is een schoon man, kloek van statuur minder donker gekleurd dan zijne onderdanen hij heeft regelmatige trekken, cn een minder ruw voorkomen dan zijn inborst en zijne handelingen zouden doen vermoeden. Zijne manieren hebben zelfs zekere waardigheid eu hij is jegens de blanken beleefd. Maarzegt de Manchester Guardianbij verbergt ouder die betrekkelijk zachte vormen de wreedheid ven een tijger cn een bloeddorstdie inderdaad monsterachtig is. Niemand zelfi zijn voor naamste onderdaan niet, kan tot hem spreken dan door een tiisschenpersoon. Hij vei neemt dus nimmer iets regtstreeksmaar altijd door zijne ministers. Wie legen dien regel handelt verbeurt zijn hoofd. Bovendien wil hij niets onaangenaams hooren. Wie het waagt hem te mishagen door wooidgebaarhouding of daad is een kind des doods. Alles buigt dus voor hem-, vleit hein, wendt eerbied en tevredenheid voor. Velen zijner groolwaardiglieidbekleeders hebben bet even ellendig als de lest van zijn volk, zien er even ongelukkig, vuil en veiwaailoosd uit als de minste darias des lijks, maar pronken zich op prijken in tijde zijn versierd met goud en zilver als zij voor hem verschijnen moeten. De beste troepen van dezen dwingeland zijn uit vrouwen zamengesleld. Zij bewonen het pa leis, gaan zelden of nooit uil, zijn van de jeugd aan de vernioeijendste ligcliaanisbewegin- gen gewend, en tot een streng celibaat, ver oordeeld. Wie haar in het gelaat durft zien toespreken of toelagchen heeft het leven ver beurd. Konten zij opstraal, dan dragen zij een klokje aan den bals, dat zij onophoiulalijk doen klinken om ieder te waarschuwen. Zoodra dal klokje, zij noemen het: Aingué, gehoord wordt, uiaakt ieder zich haastig uit de voeten, of werpt rich, als dal niet mogelijk ismd het aangezigt ter aaide, om zelfs de mogelijkheid der beschuldiging van aankijken te ontgaan. De koning toch zou zonder nader bewijs te vordeien hel doodvonnis laten volti rkkeri. De aard dezer amazonen is bloeddorstigstrijdlustig, en zij schijnen geheel deh vrouw el ij ken aard te hebben veiloren. Zij dragen de/.cltde uniform als do mannen hel geheele leger is op dezelfde wijze gekleed, met een tuniek, een wijden korten broek en een belui. Zij dragen een goede uit nemende zorg voor hunne wapens nergens zal men blinkender geweien en sabels zien. De regimenten worden onderscheiden aan hunne veidleckens. Het eene voert een alligator, het andere een kroon, liet derde een kruis. De officieren zijn alleen van de manschap onderschei den door de fijnheid der kleederstoflen en een koralen halssnoer. Zij hebben een zweep in de hand en maken daarvan druk gebruik urn de bewegingen der troepen te regelen. AMERSFOORT, 14 September 1876. Reeds vroegtijdig wapperden de vlaggen van de geniecnlegelwnwen en van een aantal wo ningen der ingezetenen als eerste kentceken van de ieestclijkheid op gisteren Ier viering van het 50(1 j a r i g bestaan van It e l gymnasium en der 15ftjarigc verceniging daarme de van het seminarie der o u d - b i s- schoppelijke clerezy 1c Amersfoort. Tegen halleen waren autoriteitencuratoren enz. zoomede een aantal oud-leerlingen van 't gymnasium waaronder de Aartsbisschop van Utrecht, Mgr. II e ij ka in p, in Auiicilia bijeen gekomen alwaar de Heer II. J. S n ij d e r voorzitter der feestcommissieeene toepasselijke welkomslrede hieldgevolgd door aanbieding van den eerewijn. De Rector van 't Gymnasium hield daarna in de Luth. kerk eene "kernachtige redevoering, welke ten zeerste de aandacht der talrijke aan wezigen boeide. Daarin kwam o. a. voor «Wij vinden zoowel onder de leeraars als onder de discipelen dezer school eene reeks van man nen vermeld die in kerk en slaat tnel eere gearbeid hebbenen van de Amersfoorlsche Lalijnsche school lot een grooteren werkkring zijn overgegaan. De kronijk geeft eene menigte namen op. Johannes Vonkdie lol kanselier der orde van 't gulden vlieslid van den raad van state "n ambassadeur van Karei V en Filips IIen in 1568 zelfs tot president over de Nederland- schc zaken bevorderd is. Albcrtus de Wijsdie gezant van de keizers Ferdinand I en Maximiliaan 11 bij de Oltomani- schc porte geweest is. Patilus Buijspensionaris der stad Leiden advocaat der staten van Holland raadsheer van prins Willem Ibovendien vermaard door ver scheidene juridische geschriften. Johannes van Oldenharneveldwiens groote verdiensten en ongelukkig uiteinde uit onze va- dcrlandsche geschiedenis aan alle Nederlanders bekend zijn. Elias van Oldenbarncvch!pensionaris van Rotterdam in plaats van zijn broeder in 1586, daarna ruwaart van Putten. Hij is ook gezonden geweest naar Engeland hij koning Jacobus I Ao. 1610, door wien hij ridder gemaakt is. Zijn portret is nog alhier op het stadhuis te zien. Jacob van Campenwiens naam nog door alle Nederlandersdie Amsterdam bezoeken hij hel zien van hel door hem ontworpen en

Amersfoortsche Courant | 1876 | | pagina 2