bewijs volkomen geleverd was Jat hel ieil met voorbedachten rade gepleegd was en requircerde mitsdien veroordeeling tot 6 jaren tuchthuisstraf. Mr. Ruebdie als verdediger optradtrachtte te bewijzen, dat hier niet aan poging tot moordy maar wel tot zelfmoord moest gedacht worden en concludeerde mitsdien tot vrijspraak. Na re- en dubliek is de uitspraak bepaald op heden Donderdag. Te Berlijn hebben zich twee vrouwelijke ge neeskundigen gevestigd. Mej. dr. Lebmus uit Fürth en mej. (Sr. Franziska Tiburtius uit Kügen zoo heeten deze beide artsen hebben te Zurich gestudeerden zich gedurende een 4jarigen studietijd door vlijt, bekwaamheid en een voorbeeldig gedrag de achtingen erken telijkheid verworven van hare professoren en mede-studenten. Na een prachtig examen wer den zij als adsistenl-arts geplaatst in de open bare kraamzaal en kliniek voor vrouwenzieken te Dresden. Daar hebben zij zich voor de practijk voorbereiden den 1 Oct. hebben zij zich te Berlijn metterwoon gevestigd, om ziekten van vrouwen en kinderen tot hare specialiteit te maken en ook verloskundige hulp te verleenen. Deze dames zijn de eerste vrouwelijke artsen die zich te Berlijn aan de practijk wijden. Duitschland heeft weder twee van zijne ver dienstelijkste mannen verloren. Den 7 October overleed te Munchen de bekwame historicus George Hein rich Pertz in den ouderdom van 82 jaren. Hij bestuurde de uitgave van de Mo- numenta geimanica historica, welke in 1826 aangevangen taak was opgedragen door den mi nister Steinwiens leven doar Pertz in vijf deelen besehreven is. Adolf Siabr, de schrijver, inzonderheid als biograaf van Lessing ook builen Duitschlands grenzen bekendstierf in de afgeloopen week te Wiesbaden, waarheen de geneesbeeren hem dezen zomer gezonden hadden om zijne geschokte gezondheid le herstellen. Zijn lijk werd Vrijdag jl. te Wiesbaden begraven, overeenkomstig den wensch des overledenen zoo eenvoudig als de deelneming uit den wijden kring zijner vrienden en vereerders het toeliet. Slahr was in 1805 geboren en in 1855 met de schrijfster Fanny Lewald in hel huwelijk getredennadat zijn eerste huwelijk door echtscheiding ontbonden was. Sedert den 8 October 1876 den dag dat Alk maar de rij der bevrijdingsfeesten opende, zag die stad niet zulk een tal feestvierendeu binnen hare grijze veste vereentgd dan thans. Het gold nh de onthulling van hel monument «Alcmaria Victrix" de herinnering aan het gewigtig feit dat Alkmaar voor ruim 300 jaren de eerste stad wasdie de Spanjaarden van uit haar eerste veste verdreef, en van die stad uit, nam de Victorie der Nederlanden een aanvang. Geen wonder dus dat ook thans uit alle oorden des Rijks feestvierenden waren zaamgeslroomd. Onder henmerkten wij op den Minister Heemskerkden beer van der Kaaij lid der Tweede Kamer, den heer Hofdijk, den beer Bosboom en mevrouw BosboomToussaint. Op den wal tegenover het schilderachtig ge legen dorpje Oudorp alwaar de Spanjaarden hun hoofdkwartier tijdens het beleg hadden en van waar de hoofdaanval plaats hadop de plek waar de storm der Spanjaarden driemaal werden afge slagen is het monument opgerigt. Tc half twaalf trok .de feestcommissie in op- togt met vaandel en met de muziek der schut terij vao het huis van den voorzitterMr. F. D. van Leeuwen, naar het terrein in het plantsoen. Daar nam te twaalf ure het gewigtigste deel van de leeslvieiing een aanvang nl. de onthul ling van het monument. De heer van Leeuwen hield de feestrede. Hij herinnerde aan de geschiedenis waarom het beeld verrees, wat het is en wal het voorstelt. Hel is voortgekomen, zeide hij, uil den boezem des volks. Slechts een deel zijner rede had spr. geëin digd toen een krachtige rukwind het omhulsel dat het Victoriabeeld voor het oog bedekte, vóór het gewensclfte tijdstip deed vallen. Het daverend gejuich der menigte noodzaakte den redenaar eenige oogenblikken to wachten om het publiek gelegenheid te geven het monument le beschouwen. Na afloop der plegtigheid vereenigden de leden der commissien en verdere genoodigden aicb ten raadhuize, waar hun eenige verver- schingen werden aangeboden, terwijl het publiek sich naar den Geesterhoul en den Ken nemer- hout begafwaar verschillende volksfeesten plaats hadden. De keur van Alkmaars burgerij en lal van vaeemdelingen vergaderden zich in de zaal van den heer A. W. Vervloeiwaar den heer \V. I v. d. Kaay eerelid der verecniging tot viering wan den gedenkdag van Alkmaars ontzet eenc feestelijke voordiagl hieldwelke een diepen indruk op de aandachtige hoorders maakte. Er kwam na 't uitspreken dezer schoone rede bijna geen einde aan ae luide bijvalsteekeaeu waarmede de heer v. d. Kaay als overladen werd. Een malinée musicaledoor het paleis-orchest van Amsterdam onder leiding van den heer Joh. M. Coenen bragt de talrijke schare verder in een echt feestelijke stemming. Ten 5 ure gat de burgemeester een feest maaltijd aan de leden der hoofdcommissie en andere genoodigden. Des avonds hadden op nieuw muziekuitvoe ringen plaatsbenevens vuurwerk eu een bal. Ter crimineele teregtzitling van het geregtshof te Leeuwarden van Vrijdag den 6den October 1876, is o.a. veroordeeld zekeren Jan Hesker oud 36 jaren, verpleegde te Veenhuizentot een tuchthuisstraf voor den tijd van tien jaren, ter zake van schriftelijke bedreiging van brand stichting met bevel om eene voorwaarde te vervallenna te voren tot eenzame opsluiting van langer dan zes maanden veroordeeld te zijn geweest. Uw Men meldt uit Hertogenbosch van van 10 Oct. Heden morgen circa halfzeven werd Jhr. Mr. C. H. E. van Rijckevorselgriffier van het geregtshof alhierdoor een beroerte gelroflen ten gevolge waarvan hij een paar uur later overleed. - De stad verliest in hem een regtschapen en zeer geacht ingezeten. De deelneming in dit even onverwacht als treurig sterfgeval is dan ook algemeen. Men leest in de Provinciale Noord- Braban ter: «Wij deelen hier onderstaand voorval mede dat erge gevolgen bad kunnen hebben Hel is namelijk gebleken dat er een soort lepels bestaatdie door bet gebrnik de buitenste meuallaag verliezen en verder hoofdzakelijk bestaan uit eene compositie van koper. Hoe gevaarlijk dergelijke lepels voor huishoudelijk gebruik zyn en waarmede men niet voorsigtig genoeg kan wezenbleek II. Zaturdag alhier in het gezin van H. v. M.een dergelijke lepel geheel of gedeeltelijk bedekt met een groene laag (koperoxyde)werd zonder er acht op te slaangebruikt tot bet omroeren der spijs voor het middagmaal bestemd, met dat gevolg, dat eenigen tijd na het eten allen bevig onge steld werden. Door de spoedig ingeroepen hulp van den heer dr. Overes waren gelukkig den volgenden morgen allen hersteld." De landbouwer Hanninkwonende te Gam- melcke, heeft eene belangrijke arrestatie be- weikstelligd namelijk van een berucht persoon zeer waarschijnlijk behoorende tot de dievenben de, die sinds geruimen tijd deze omstreken onveilig maakte. De politiein tijds verwittigd heeft den vagebond overgenomen. Alstoen bleek het, dat men een allergevaarlijkst sujet in handen bad, die reeds 7 jaar te Leeuwarden «gelogeerd" en nu nog 3 maanden «te goed" hadweshalve hij dan ook in 't Politieblad gesignaleerd was. Hij en zijne medepligtigen worden ook verdacht gehouden van den diefstal iu de pastorie der hervormde gemeente alhiei gepleegd in den nacht van den Isten op den 2den October. De voorloopige confrontatie beeft evenwel tot geene ontdekking geleid. Toch heelt hij een medepligtige genoemd. Hy zelf beet Krabbe, was beurtelings woonachtig te Denekamp en te Ooimarsutndoch sinds eenigen tijd rondzwervende. In berigten nit Batavia van 6 Sept. lezen wij Batavia heeft dezer dagen feest gevierd. Op den 4den Sept. is het standbeeld van fan Pie terszoon Koen onthuld. De oorkonde, die onder den eersten steen van het voetstuk begraven ligt, vangt aan met de woorden: «In denjare een duizend acht honderd, negen en zestig, onder het hoog bestuur over deze gewesten van zijne excellentie den heer Mr. Pieter Mijer, gouverneur-generaalis op den negen en twin tigsten der maand Meide eerste steen ge legd enz." Aleer dan zeven jaar geleden I De nakomeling zal zich over dat verschil in datum op en onder het voetstuk misschien een maal verwonderen. Men heeft by de onthullings- plcgtigheid gezwegen over de trage uilvoering van bet loffelijk denkbeeld om eeo standbeeld op te rigten voor den grondlegger van Batavia van wien op zijn 27ste jaar door zyn chef en voorganger op den gonverneur-generaals-zetel werd getuigddal by was«een persoon zeer wel ervaren in den koophandelalsmede in ssken van state, zeer eeriijck en modest van levenaltijd laborieus tonder eenigten tijd te verliescn alzoo, dat ik my verzekere, dat bier nooy t niemand en is geweestdie zyn cloechheid gepasseerd heeftnoch komen cu sal." Die ge tuigenis prijkt thans op her voetstuk gebeiteld. Waarom aan de achterzijde De onthulling had bescheidenlijk plaats. Bijna niet veel meer dan een incidentwaardoor de parade der troe- ften een half uur werd afgebroken op 't wajer- ooplein 't ruime veld tegenover het paleis waarvoor bet standbeeld staat opgerigt. Volks spelen hadden dien dag op hetzelfde veld plaats. Iederdie Londen in den laatsten tijd bezocht, kent de Northumberland Avenue ontstaan door hel albreken van hel wereldberoemde Northum- beiland house, hetgeen noodig werd geoordeeld om eene nieuwe passage in het leven te roepen tusschen de Strand en de Thames embankment. Dezer dagen nu is de resleerende opengevallen grond betrekkelijk een zeer klein lapje voor den tijd van negen en negentig achtereen volgende jaren verhuurd tegen den buitengewoon hoogen prijs van 58.000 p. st. per jaar. Dit is, volgens de Ëngelsche bladen een te Londen onbekende prijs, olschoon 't niet te ontkennen valt, dal in heel de metropolis geen betere •stand" denkbaar is. Iemand, die voor eenigen tijd uit Heerenveen naar Amerika is vertrokken, beeft een Colora- do-kever overgezondeo in den brief. Hij schrijft da.irbij het volgende: «Hiernevens zend ik u een exemplaar toe van den in Holland en Europa zoo gevieesden Colorado-kever of den aardappelverslinder. Hier is bij plentywel is hij schadelijk voor de aardappelplantdoch het is niet zoo erg als zij er in Europa geschreeuw over maken." Gemeenteraad van Amersfoort Ter zitting van den gemeenteraad van Amers foort van Dingsdag 19 October il.gepresideerd door den Heer burgemeester Air. A. G. Wijers waren aanwezig 13 leden en afwezig de Heer van WaLchien, met kennisgeving, en de lieer Herschel. De notulen der voorgaande vergadering wor den na lezing goedgekeurd. Aan de orde zijn de door Burg. en Weth. ontworpen voorwaarden der openbare verpach ting van het ophalen der straalvuilnis voor den tijd van drie jarenintegaan 1 Nov., waarom trent de gemeenteraad zich ter vorige zitting de goedkeuring heeft voorbehouden. Den Voorzitter komt hel voor, dat het hier alleen de vraag geldt of men eene verandering zal brengen in den termijn van drie jaren, dien Burg. en Weth. meenden veilig te kunnen stellenomdat de invoering van het tonstelscl er niet door wordt belet, en den pachter de verpligting is opgelegd des gevorderd dagelijks de aangeboden tonnen te ledigen. De heer Visser stelt voor, den termijn tot op één jaar te verkortenen wordt daarin on dersteund door den heer van der Leeuw. Ook de heeren Keijser en Croockewil nemen deel aan de beraadslagingen. Hel voorstel van den heer Visser in stemming gebragtwordt met 9 tegen st. (de hh. ran der Leeuw, Keijser, van Persijn en Visser) verworpen, en daarop z. h. o. besloten lot de verpachting voor drie jaar over te gaanop de voorwaarden zooals die zijn overgelegd. Ingekomen zijneene missive van Gedep. Stalen dd. 7 Oct., waarbij deze in overweging geven om nader te bepalendat aan den hulp onderwijzer D. Klerk eervol ontslag wordt ver leend «op grond van de bijgevoegde verkla ringen van ongeschiktheid door Ged, Staten en den districtsschoolopziener afgegeven." Op voor stel des Voorzitters wordt z. h. o. besloten deze zaakuitsluitend eene kwestie van vorm bc- freft'endedadelijk in behandeling te nemen en met algemeene stemmen het inmiddels ge reedmaakte ontwerp-besluit aangenomen. Goedkeuring van Ged. Staten op de rekening der schutterij over 1875. Voor informatie. Telegrammen. Londen, 11 Oct. Volgens een telegram uit Konstantinopcl van gisteren bij Agence liavas, was in den gehouden buitengewonen minister raad een levendige oppositie tegen den wapen stilstand. Eindelijk was de raad van oordeel dat de wapenstilstandvoor zes weken gevraagd om redenen van zijn korten duurgroot gevaar voor Turkije opleverde voor hel onwaarschijn lijke geval dat de onderhandelingen mislukten. Niettemin heeft de Porto besloten, aan de mogendheden mede te doelen de voorwaarden waarop zij in een wapenstilstand zal toestemmen voor o of Q maandenwelke volgens haar een driedubbel voordcol zou hebben. Ten eerste zou de Porie in dien lijd alles kunnen doen, om het hoogst opgewonden fanatisme der mu zelmannen néér te zetten. Ten tweede 7.ou zij niet genoodzaakt zijn de vijandelijkheden te hervatten op een oogenblik en in een saizoon

Amersfoortsche Courant | 1876 | | pagina 2