doet alle moeite om zijn hond tot bedaren te krijgen, doch niets hielp, de hond weet telkens Jos te komen. Eindelijk ijlt hij den kok na springt den man te lijtden kok onderste boven de schotel stuk en loopt met de ham weg. De omstanderswaaronder verscheiden studen ten waren, lachten dat ze schaterden. De haui vrerd natuurlijk wel betaald, maar de honge- rigen moesten het zonder ham doen. 't Europeesche dames-orchest heelt zich te Amsterdam laten hooren alle in 'l groen met heeren achter zichgekleed als pikeurs De dames spelen de eerste viool zoowel letterlijk als overdrachtelijk hanteren de violoncel en de logge conlta-bas en slaan de pauken. Zelfs is er eene dame bij met een hoorn De meeste blaasinstrumenten worden echter door heeren bespeeld. AMERSFOORT, 4 November 1876. Met ontwerp-verordeningen tot heffing- en invordering eener plaatselijke directe belasting (ter vervanging van den bestaanden llool'delijken Ontslag) hebben Burg. en Weth. van Amersfoort navolgend rapport aan den gemeenteraad in gediend Wij hebben de eer U te rapporteerendat het ons college bijgestaan door de in uwe vergade ring van den 5, September I87ti benoemde com missie na onderzoek van hel stelsel der belas tingen in deze gemeente gebleken isdat in eene verhooging der belastingen, gevorderd door de steeds toenemende noodzakelijke uitgaven waardoor, in weerwil dat de inkomsten jaarlijks mede klimmenhet evenwicht tusschen ontvang sten en uitgaven is verbroken alleen door wij ziging van de plaatselijke directe belasting kan voorzien worden. Zooals U bekend islevert de eerste grondslag dier belasting, tengevolge van de onevenredigheid in de huurwaarde der wo ningen voor de rijks personeele belastingonbil lijkheden opwelkebij eene verhooging der belastingzich nog meer zouden doen gevoelen. Het behoud van dien grondslag wordt derhalve niet wenschclijk geacht. Met het oog op de in het vorig jaar plaats ge had hebbende schatting der gebouwen voor de grondbelastingwaardoor de huurwaarde meer in verhouding is gebracht tot die zooals zij thans in werkelijkheid bestaat, vermeenen wijevenals de ons toegevoegde commissiedat door het als grondslag aannemen van de huurwaardevoor de rijks grondbelasting gestoldaan de bezwaren tegen den bestaanden hoofdelijken omslag wordt tegemoetgekomen, hoewel ook deze wijze van helling wellicht in de uitvoering tot enkele onbil lijkheden aanleiding zal gevendie echternaar men kan aannemen bij iedere belasting bestaan en niet kunnen worden vermeden. Bij het hiernevens gevoegd ontwerpwaarin de belastbare opbrengst der gebouwde eigendom men voor de rijks grondbelasting als grondslag wordt aangenomenis uftn can het denkbeeld uit gegaan dat de meer gegoeden, in verhouding tot de mingegoedenhooger moeten worden belast evenwel zondero\erdrijvingwaarvan zeer zeker groot nadeel voor de gemeente en een tal harer ingezetenen bet gevolg zoude zijn. De voorgestel de percentsgewijze heffing zal naar once bere kening aan dat beginsel voldoen. Bij den tegenwoordigen hoofdelijken omslag worden alle inwonendenbehoudens enkele uit zonderingen als leden van het gezin aangeno men voortaanzooals het ontwerp luidtdoen alleen minderjarigen cn daaronderom aan vele thans begaande bezwaren tegemocttekoinen. ook dc uitwonende eene verandering van den aanslag ontstaan. Onbillijk acht men het dat meerderjarige leden van een gezin, die in den regel kunnen beschouwd worden »cn eigen inkomen te hebbentot ver mindering van den aanslag des hoofdbewoners aanleiding geven. Verschil van meening bestond er tusschen ons cn de commissie over de vraag of aan kamerver huurders remissie naar mate van het aantal ver huurde kamers behoort te worden gegeven. Vol gens liet oordeel van de leden der commissie beslaat daarvoor geen grondomdat huns inziens het verhuren van kamers in den regel geschiedt met het doel om daarvan voordeel te trekken. Van het denkbeeld uitgaande dat vele ingeze tenen in het belang van hunne nering een g rooi er huis bewonen dan zij wel zonder die nering zou den behoeven, en daarom de ongebruikte kamers verhuren komt ons het behoud van de remissie alleszins billijk voor. Aanvankelijk was bet dan ook ons denkbeeld om de remissie zooals die thans bestaatte be houden. Teneinde echter aan het denkbeeld van de leden der commissie zooveel mogelijk tcgc- moettekomen, stellen wij eene verminderde re missie voor, en wel van één achtste, één zesde of één vierde, naar gelang van het aantal kamers te berekenea Na dc uiteenzetting der hoofdbeginselen van het ontwerp achten wij eene toelichting van de onder deden overbodigalleen moeten wij U er op wij zen dathoewel niet bepaald kan opgegeven wor den wélk cijfer als opbrengst volgens do aange geven wijze van heffing voor den hoofdelijken omslag moet worden aangenomentoch uit eene voorloopige berekening is optemakon, dat méér dan de som van 33000, als opbrengst voorliet volgend jaar op de begrooting uilgetrokkenzal worden verkregen. Daar dc voorgestelde percenten als maximum zijn gestelden de gemeenteraad jaarlijks bepaalt tot welk bedrag de heffing zal geschieden, stellen wij ons voor omna de koninklijke goedkeuring dezer belastingwanneer in den aanvang van hel volgend jaar een voorloopig kohier is ontworpen, waaruit met meerdere zekerheid de vermoedelijke opbrengst kan worden opgemaakt, het bedrag der te hellen percenten voor 1877 aan het oordcel uwer vergadering te onderwerpen. De ontwerp-verordening tot heffing eener plaat selijke directe belasting behelst 22 artikelen welkewegens plaatsgebrekhier niet alle kun nen worden opgenomen, zoodat alleen onder staande volgen, behelzende min of meer de kern van den inhoud dezer verordening Artikel 1. Te beginnen met den 1. Januari 1877 wordt jaarlijks in de gemeente Amersfoort eene plaatselijke directe belasting geheven. Art. 2. Tot grondslagen dezer belasting wor den genomen 1°. de huurwaarde der perceelen door de belastingschuldigen ter bewoning in deze ge meente in gebruik. 2°. de talrijkheid van het gezin. Art. 3. Als huurwaarde der perceelen wordt aangenomen de belastbare opbrengstzooals die voor de helling der grondbelasting van de ge bouwde eigendommen bij het Rijk krachtens de wet van 29 Mei 1870 (Staatsblad N°. 82)in verband met de wet van 22 Juli 1873 (Staatsblad n°. 110), is aangenomen. Indien die belastbare opbrengst bij den aan vang van elk belastingjaar nog niet is vastge steld wordt de huurwaarde van wege en ten koste der gemeente geschat Art. 9. De bewoners van perceelen eener huurwaarde beneden 40 's jaars zijn vrijgesteld van de belasting. Bij gemeenschappelijke bewoning van percee len zooals in art. 4 wordt bedoeldheelt geen aanslag plaats voor zoover de gedeelten beneden de /40 nuunvaarde worden geschat. Art. 16. De aanslag heelt percentsgewijze plaats en wel in dier voege dat van de huur waarde in art. 2 vermeld, als maximum ver schuldigd is 40van 1000 en hooger. 38°/. 800 tot /1000. 36°/0 700 i 800. 34% 600 700. 32500 600. 30°/o 400 500. 28% 300 400. 2G% 250 300. 24% 200 250. 22% 150 200. 20% 100 150. 18% 80 100. 16% 60 80. 14% 40 60. Van den aanslag wordt afgetrokken 5°/0 van éénzoowel in- als uitwonend, minderjarig eigen of aangehuwd kind of kleinkindbroeder of zuster, ten laste van het hoofd des gezins» zijnde, bovendien 3voor eiken zoodanigen mindeijarige meer. Jaarlijks wordt het bedrag der te heffen percenten over den geheelen aanslag door den Gemeenteraad bepaald. Art. 17. Tot het werk der schattingen volgens deze verordening worden jaarlijks door Burge meester cn Wethouders schatters benoemd. Dc schattingen geschieden steeds door twee personen gezamenlijk. Ingeval de twee schatters ten aanzien van de waarde der door hen te schatten perceelen, in gevoelen verschillen, wordt door Burg. en Weth. een derde schatter aangewezendie, gezamenlijk met hen belast wordt met de schattingen indien deze drie schatters alsdan nog niet bij meerderheid beslissen geldt de schatting, welke noch de hoogste noch de laagste is. De schatters wordenalvorens tot de hun opgedragen werkzaamheden overtcgaandooi den Burgemeester beëedigd. De gemecntc-begrooting over 1877 bevat ƒ33000 aan ontvangsten van den hoofdelijken omslag, alzoo 9000 meer dan op die over 1876. Z. M. de koning is gisteren voormiddag te 11 uren van het Loo te Amsterdam aangekomen, onmiddellijk van hel Oosterspoorwegstation naar het llollandschc spoorwegstation gereden cn van daar per extra trein naar Velscn vertrokken, alwaar het geëerbiedigd hoofd van den Staat de voor Amsterdam en Nederland zoo heugelijke nlegtigheid met zijne tegenwoordigheid vereerde. Ter gelegenheid van de opening van het Noord zeekanaal waren al de openbare gebouwen benevens een groot aantal particuliere wonin gen, met de vlag getooid. Z. M. heell benoemd in de orde der Eiken kroon tot commandeur den heer S. W. J o- sepltus Jitta, president van de Amster- dainschc Kanaalmaatschappijlol officierde heeren Boelen, de C1 ercq Wz., leden en P. II. Bruyn, secretaris van de directie. In No. 2452 van 10 October jl. maakten wij melding dat in de vergadering van het D e- parteraent Amersfoort der Maatsch. «Tot Nul van 't A1 g e m e e n" een voor stel tot oprigting eener crèche of kinderbewaar- plaals te Amersfoort behandeld en te dezer zake een voorloopige commissie benoemd was. Als gevolg daarvan is thans een Dames- en Ilcereneomilé daarvoor werkzaamdie deswe gens aan de ingezetenen eene circulaire hebben doen toekomen, welke o. a. hel volgende behelst «Deze inrichting zal ten doel hebben aan oudersdie ter voorziening in het onderhoud van hun gezin verplicht zijn, den geheelen dag of een gedeelte daarvan buitensbuis werkzaam te zijnde gelegenheid te verschaffenom aan hunne jeugdige kinderen eene liefderijke behan deling, eene gezonde verblijfplaats cn eene goede voeding te verschaffen. Tot de bewaarplaats zullen slechts worden toegelaten kinderendie den leeltijd van zes weken bereikten dien van drie jaar niet overschreden hebben. De ouders zullen voor de verzorging hunncr kinderen eene kleine som betalendie echter de onkostenaan de inrigting verbondenniet zal kunnen dekken. Uit het voorgaande blijktdat de bewaar plaats vooral bestemd is voor de kinderen van die talrijke mingegoede huisgezinnen, in welke behalve de vader, óók de moeder werken moet en werkt, om het brood voor hare kin deren te verdienen. Thans is menig huishouden van die onmisbare bron van inkomsten versloken, omdat de moeder door hare kleine kinderen aan hare woning wordt gebonden. Veelal echter geldt ook hier: nood breekt wet. De kinderen worden dan «uitbesteed" of toevertrouwd aan de zorgen van broertjes of zusjesweinig ouder slechts dan zij zeiven zijn. Gebrek aan zorgvuldige verpleging en aan behoorlijke voeding is op du n toederen leeftijd eene greote oorzaak van sterfte." liet Ulr. Dagbl. van eergisteren meldt Gister overleed in den ouderdom van 69 jareneen der meest geachte ingezetenen van Utrecht, jhr. mr. P. de Beaufort, het oudste lid eener familiewaaraan stad en provincie groole verplichtingen hebbenen dieevenals zijn vadermr. VV. II. de Beaufort, in onder scheidene hooge betrekkingen onschatbare dien sten bewees. Was hij vroeger als lid van den gemeenteraad van Utrecht e<-n warm voorstander van stads belangen, in 1830 werd hij tot lid der Pro vinciale Staten en al spoedig daarop ook tot lid der Gedeputeerde Stalen gekozen. Op welke w ijze hij in heide betrekkingen de gewestelijke belangen behartigdeblijkt het best uit de belangstelling die hem betoond werd bij ge legenheid dat hij de 25-jarige waarneming daarvan herdachten uit de hulde hem onder algemeene instemming in de Prov. Staten door hun waardigen voorzitter met zooveel warmte gebragt, toen hij meende zijne taak aan jeug diger krachten te moeten overlaten. Tercgt herinnerde Z.Kxc. de Comm. des Koningstocn, dat dit besluit algemeen met leedwezen was vernomendat zijn medeleden hem ten hoogste waardeerden, dal in zijne ervaring en recht schapenheid zijne ainbtgenoolen een krachligen steun vonden. Zijne rechtschapenheidhier zoo naar waar heid geprezen, verschafte hem ook, met zijne* minzaamheid en belangstelling in alle goede zaken en zijne groole mildadigheid als mensch en burgerdc algernoeno achtingwaarin hij te meer nog steeg door dc uitnemende diensten die hij aan lloogesrhool en kerk als lid van hot collegie van curatoren cn van het kerkbestuur alsmede in liet collegie van den Lekdijk P.oven- dams jaren lang bewezen heeft. In al die be trekkingenwerd niet alleen zijn kunde, maar vooral ook zijn ernstig streven lol bevordering dor hem toevertrouwde belangen op hoogen prijs gesteld. Niemand achtte het dan ook onverdiend dat Z. iM. dc koning hem de ridderorde voor burgcrlijke verdienstende Ned. Leeuw, schonk,

Amersfoortsche Courant | 1876 | | pagina 2