middelen, dnt ik tol liet voorjaar kan rond komen." De V uur-donderaar hield tich een stuk papier voor do oogeo en onderieekende *00 het verdrag. Daarna ging hij deftig naar «ijn sitplaats terug. Kleine Voetdie zich reeds verscheidene jaren op den landbouw toelegt zeidedat hij reeds lang om honderd wagens gevraagd had, maar er nog geen enkele had gezien 1 Bulgarije is niet alleen in dit jaar het tooneel geweest van menschonteerende gruwelen de geschiedenis der Romeinsche en Grieksche kei zers levert daarvan ook voorbeelden in overvloed. Zoo heeft keieer Basilius 11 den bijnaam Bul- garoktonosd. i. Bulgaren-dooderontvangen. Hij liet 15,000 Bulgaarscbe gevangenen de oogen uitsteken. Slechts enkelen mogten een oog be houden opdat zij de overigen naar hun land konden terugbrengen. De geschiedschrijver Tre- bellius Pollio heelt ons een brief bewaard, dien keizer Claudius 11 naar Rome zond, en waarin hij melding maakte van eene overwinning, door hel Romeinsche leger bevochten op een halt millioen Gothen, die voor vreemde indringers uit hun land vlngtlen en in Bulgarije nieuwe woonplaatsen zochten. l)e brief luidt: «Wij hebben 320,000 Gothen neergesabeld, en 2000 schepen in den grond geboord. De rivieren zijn met schilden bedekt, de oevers met zwaarden en werpspietsen bezaaidde groote wapenburgt is leeg; wij hebben zooveel vrouwen gevangen gemaaktdat aan ieder Romeinsch soldaat twee, aan velen zeiven drie kunnen worden toege wezen." De toevoer van geslagt vee uit Amerika naar Engeland neemt snel toeen bedraagt thans reeds duizend beesten per week. Van een nieuwen kant worden dus de engelsche slagters bedreigd met eene concurrentie die hen ten slotte nopen zal hunne buitensporige winsten te bekrimpen. Dat die winsten inderdaad buitensporig zijn is genoegzaam aangetoond uit eene vergelijking tusscben de prijzen van hel vleesch bij de slagers te Londen en die op de markt te Smilhfield. De Fransche regering beeft bij den Raad van State een wetsontwerp ingediendten doel hebbende de uiiroeijing der wolven te bevorderen. Deze gevaarlijke dieren vertoooen zich herhaal delijk in verscheidene streken des landsen den vorigen winter hebben zij menige verwoesting zangerigt Tol nu is de jagt op de wolven niet ▼rij. De wolvenjagers moeten eene acte hebben ▼an hel bestuur en gewoonlijk wordt die slechts ▼erleend aan groote grondeigenaren en lielheb- bers van de jagt. Deze nu worden geacht meer bedacht te zijn op het genot, dat de jagt hun geeft, of op het bijzonder belang dat zij er bij hebben, dan op bet uitroeijen van de wolven, hetgeen toch bel doel moet zijn. Men legt den liefhebbers zelfs ten lastedat zij de wolven rltelijk sparen ten wille van bet jaglvermaak. nieuwe ontwerp schrijft betere maatregelen ▼oor. Aan iederzonder onderscheidzal het gedurende hel ganscbe jaai geoorloofd zijn jagt te maken op wolven ol ze door andere middelen te helpen uitroeijenuitgezonderd door het middel van vergiftiging, dat als waarborg aan reglementaire bepalingen onderworpen blijft. Voorts worden bij het ontwerp de premiën op het dooden van een wolf verhoogd, zoodat de premie voor een volwassen wolf op f00 fr. en ▼oor een jongen wolf op 40 fr. gesteld is, en eene premie van 150 fr. wordt toegekend aan hem die een wolf heeft geveldwelke zich op een menschvolwassen of kind, zal hebben geworpen. Ten slotte wordt bepaald, dat de J refect een drijf- of klopjagt kan uitschrijven, a dit geval zullen de personendie er aan deelnemenaangewezen worden. Te San Fransisco heeft in den Chineschen schouwburg een ontzettend ongeluk plaats gehad naar aanleiding van een valsch brandalarm. Het publiek stormde met zooveel geweld naar de uilgangen dat tal van personen onder den voet geraakten. Toen eindelijk de ongegrondheid van het alarm bleek en de gemoederen weder lot bedaren waren gebragtvond de politie, dat in het gedrang 20 menscben gedood eo omstreeks 70 gewond waren. De Chinezen weigerden hulp te verleenen en de acteurs gingen voort met spélen alsof er niets was gebeurd maar werden eindelijk door de politie gelast het tooneel te ontruimen. Eindhoven, 31 Oct. Twee personen uit Bree België, gingen gister onder de gemeente Peer j op de jacht; terwijl zij te zamen op den kant een er «loot een boterham gebruikten komt in hunne nabijheid een haas te voorschijn beiden willen schfetco, doch door een ongeluk- kig toetal ontving de heer bug. Jans de gchcelc lading van zijn medemakker in het hoofd, zoodat hij op de plaats dood bleefde dader is als radeloos door dit ongelukkig toevalhet waren beide beste vrienden. In den. laatsten tijd gebruiken de veehouders de door ziekte aangetaste aardappelen lot vee voeder, wat is gebleken teer nadeelig voor het vee te zijnterwijl daarenboven de melk van een zeer slechte qualiteit is en spoedig bederft. Op het museum te Kraswinkel is een zee- gezigtdat zóó juist geschilderd en natuurlijk van coloriet is, dat men zeeziek wordtals men er lang naar kijkt. Bij Enumatil is een haas, door windhonden achtervolgdin een bakkershuis in den oven komen vluchten. De bakkersknecht was zoo medelijdend (f) dat hij den oven terstond digi- sloot 1 Dat glibberige stratenten gevolge van de vee markt tol aardige scènes aanleiding kunnen gevenbleek te Gorinchemtoen een boer bij eene oiiekoekenkraam uitgleedmet zijn achter deel in een pot met vuurzijne eene hand in den pot deeg en de andere in de heete olie te regl kwam. Dat het bij het gejammer van den boer niet aan lagchers ontbrakbehoeft geen vermelding. Zoodoende zou de boer op de blaren moeten zitten 1 Of er een pholographie van genomen iswordt niet gemeld. AMERSFOORT, 6 November 1876. Te Amersfoort zullen s. D. p. in 1877 drie zilveren jubilé's plaats hebben, zooals waar schijnlijk zich nog nimmer onder hoogste en verdere titularissen van gemeentebestuur en gemeente-administratie in eene andere plaats van ons Rijk gedurende den omvang van één jaar zamemroffen; namelijk alsdan zijn: op 8 Maart 1877 de Heer Mr. A. G. VV ij e r s, als Burgemeester, op 17 Junij 1877 de Heer W. L. Scheltus, als Secretaris, en op 5 Julij 1877 de Heer J. C. L e i n w e b e r, als Griffier der Secretarie, in deze gemeente vijf en twintig jaren werkzaam geweest Deze jubilé's worden door de ingezetenen met groote belangstelling en veel genegenheid tegemoetgezien en stellen wij het ons ten aan- genamen pligt bij het meer naderen der voor melde datums menig warm woord van sympathie deswegens en aan de erkenning van de vele verdiensten der hooggeachte en bekwame jubi larissen te wijden. De Arrondissements-Regtbank te Amersfoort heeft zich dezer dagen bij request gewend tot de Tweede Kamer der Sta ten-Generaal om aan te dringen op eene spoedige in behandeling neming der hangende Regterlijke wetten, daarbij hare adhaesie schenkende aan een in dien zelfden zin ingezonden request door de Arron dissements-Regtbank te Brielle. Aanst. Donderdag 9 November heeft de ver kiezing plaats van drie leden voor de kamer van Koophandel en Fabrieken te Amersfoort, om de plaatsen aantevullen van de heeren B. E. Herschel, J. F. L a g e r w e ij en M. Wolff Mzn.die met het einde dezes jaars aan de beurt van aftreding zijn. Donderdag 9 November e. k. wordt door het Departement Amersfoort derMaalsch. <Tot Nut van 'tAlgemeen" eene ver gadering gehoudenwaarin de behandeling eschieal van een voorstel tot wijziging van art. en 6 van het huishoudelijk reglement Naar men ons mededeelt, is Woensdagavond jl. in het Burgerweeshuis te Amersfoort brand geweestontstaan vermits kort bij eene trap zich een schoorsteen bevonden aldaar op dien dag sterk gestookt werdomdat er toen geslagt was. Toevallig ontdekt, heeft de brand zich tot de trap bepaald. De weezen hebben niets geleden. Door Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden is de aanzienlijke som van 860 geschonken ter verdeeiing onder een 320 tal behoeftige inwoners van Amersfoort. De heer Burgemeester heeft die gelden Zaturdag jl. ter hand gesteld aan de adressanten, wier aandeel varieerde van li tot./ti. Door den Minister van Oorlog is de kapitein der artillerie J. W. Bcrgansius belast met het houden van het toezigt over de bij art. 24 der wet van 2 Junij 1875 (Staatsbl. No. 95) bedoelde inrigtingenwelke ingevolge het vroe gere kon. besluit van 31 Januarij 1824 (Staatsbl. No. 19) of de evengemelde wet zijn of zullen worden opgerigt. Op dezen olllicier zijn mitsdienkrach lens de 2c alinea van ark 24, de bepalingen van art. 19 van toepassing. De wintervergadering der Provinciale Staten van Utrecht zal morgen 7 dezer aanvangen. Onder de te behandelen stukken komen voor: Advies van Gedep, Staten op hel adres van concessionarissen der TienhovenMaarsseveen- sche droogmakerij om subsidie in de kosten dier ondernemingalsmede adressen van aan beveling van de gemeenteraden van Maarssen, Maarsseveen en Tienhovcn. Advies van Gedep. Staten op het adres van kerkvoogd en notabelen der Herv. gemeente te Odijk om provinciale bijdrage in de kosten van herstelling der kerkpastorie en kosterswoning dier gemeente. Missive van Gedep. Staten tengeleide van een onlwerp-besluit, strekkende om in overleg met het gemeentebestuur van Amsterdam overtegaan lot den verkoop der jagerstallen te Nieuwersluis, behoorende aan de directie van het zand- en jaagpad van Breukelen naar Ouderkerk. Voorts de rapporten omtrent wijziging van de bijzondere reglementen voor de waterschap pen BetuweGraalWielVogelzang en Vijf hoeven en Driebergen. Menig stadgenoot herinnert zich nog wel best de goede opvoering van Molière's beroemd blij - spel de Vrek, als zesde uilvoering in April jl. der Amersfoortsche Rederijkers-Vereeniging «Joost van den Vondel", en alzoo verneemt men thans zeker met veel genoegen dat, blijkens nevens- staande adv., deze ijverige kring van tooneel- dilettanten eene zevende uitvoering heeft geor ganiseerd plaats te hebben in Amicitia op Woensdag 15 November e. k. Hebben velen den keurigen roman De graaf de Monte-Christo van den genialen Alexander Dumasde Vadergelezen of verslondenen werd sedert zijne verschijning menigeendie spoorslag met eenen, men wist soms niet hoe verkregen, enorracn rijkdom optrad, door 't pu bliek i Monte-Christo" genoemd, met des te meer gretigheid mag men de opvoering van Graaf de Monte-Christodoelmatig als tooneel- spel bewerkt, op 15 dezer legeraoetzienook omdat men zich van verschillende leden der Rederijkers-Vereeniging eene getrouwe vertol king van diverse saillante karakters uil dit ge spierd tooneelproduct kan voorspellen. Vergissen we ons niet dan wordt de hoofdrol Edmond Dantès Monte-Christovervuld door denzelfden dillettantdie als de Vrek bij de zesdeen als Henri de Lagardère in Paul Févat's tooneelspel De Gebogchelde bij dc vijfde uilvoering der Reder.-Vereen.overtuigende blij ken van tulent heeft geproduceerd; verder treden op de misdadige trits FernandoDanglars en de Vitte fortde eerlijke reeder Morrel en zijn kloeken zoonkortomeen aantal attractieve elementen van succés vereenigen zich bij deze voorstelling welke mede wordt opgeluisterd door eene vervulling van de rol der slavin Haydéêen zeker zullen de dilletlanlendie deze en de andere rollen vervullen, evenals bij vorige uitvoeringen, loffelijk tot een goed ensemble medewerken. Daarna volgt Krelis Louweneen zeer vrolijk stuk van den door onze voorzaten zoo guvierden blijspeldichter Mr. Pieler Langendijk. Was 'teen gelukkig denkbeeld eens te ver- toonen wat onze voorouders tot gulle vrolijkheid stemdezoo boude het publiek bij de opvoering van voormeld blijspel in 'toog, dat in Langen- dijk's tijd gansch andere tooneelgeest en stijl troonden dan in den onzen. Het is eene inte ressante afwisseling, thans te zien voorstellen wat in vorige tijden boeide, en alzoo zal men zich heden ten dage even hartelijk als destijds onze voorouders bij dat stuk kunnen amuseren. Door Heeren dilletlanlen werd bij hunne uit voeringen steeds veel zorg besteed om costu mes enz.- in overeenstemming te brengen met de tijden waarin de handelingen voorvallen, hetgeengevoegd hij zeer veel andere kosten aan het geven van zoodanige tooneelvoorstel- lingen verbondenwel mag worden gereflec teerd zoodat alles er voor pleit dat de aanst. voorstelling door een talrijk publiek wordt bij gewoond en de inteekeningslijstcn daarvoor, welke thans circulerenblijken van belangrijke deelneming door dc ingezetenen zullen ople veren. OosTERsroonwKG. Aantal reizigers in de maand October 1870, 54,350; opbrengst van reizigers 52,670,96, idem goederen 15,392,73; diverse ontvangsten 850,17totaal f 08,913,80.

Amersfoortsche Courant | 1876 | | pagina 2