magazijn 'te komen, legden de brandkast in 't midden der kamer en beukten er toen op met een gewigt van 50 kilogrammen. De deur en de gansche kast boden kloeken wederstand en de dieven moesten het opgeven. Met f4 uit de winkellade sy zich tevreden stellen. In een ander magasijn trachtten dieven het alot der brandkast te doen springen door middel van buskruit met voor hen eveo slecht gevolg. Men aiel hieruit hoe nuttig een goede ijzeren kist lot berging van dingen van waarde is, niet alleen by brandmaas ook by dieistak Uit de gemeente Leens berigt men van den 6den dezerdat door een deskundige is uitge maakt dat de vergiftiging der kolen te VVehe, waarvan vroeger meldi.ig is gemaaktbepaald ia geschied door arsenicum ol lattenkruid. 'i Is gelukkigdat de mandié er meer van had gegeten dan de vrouw, zich ook weder zoo goed bevindt, dat hij gedeeltelijk zijne werkzaam heden weder kan verrigleu. Algetnee.i hoopt mendat het der politie moge gelukken den dader aan 't licht te brengen daar van zulk eene vreeselijke daad, die velen erger meenen te syn dan die van Jutligt vele anderen het «lagtofier hadden kunnen worden. Zoo verhaalt mendat het voornemen is geweestslechts door toevallige omstandigheden een dag uitge steld om ééu der gescheurde kolen aau een gesin te gevenwaarin ook eenige kinderen zijn. Pa och weet in een zijner jongste nommers o. de volgende oorlogsgeruchten mee te deelen: «De eerste Minister leeft in voortdurende gedachteuwisseling met al de Gabiuelteu van Europa. Hy heelt spreekbuiten laten leggen tusscben zijn officieel verblijf en de buiten plaatsen van sijn collega's. Slapen doet hij niet meer de enkele oogenblikkendie bij vrij heeft, wijdt hij aan 't haastig doorbladeren van Sir Garnet Wolseley's Soldier'a Pocket Book. Zijn secretaris doorloopt te Woolwich en te Aldershof tegelijkertijd een leercursus, ten einde op 't ergste voorbereid te zijn." «Directeuren van de Penny Steamboat Com panies hebben last ontvangen tot 't onverwijld indienen van eene lijst hunner vaartuigen, met 'loog op 't traosporteeren van twee-en-twintig re gimenten cavalerie van Colchester naar Ëgypte." De hertog van Cambridge (opperbevelhebbel der Britscbe strijdkrachten) heeft boven 't dak der bureelen van 't Ministerie van Oorlog een ballon captif doen bevestigen, om in staat te zijn zoo noodig dadelijk zich naar Gibraltar te verplaatsen." «De badkoetsjes aan de Herne-baai zijn nieuw geverfden verkeeren dus thans op voel van oorlog." «18.000 Londensche koelsiersknollen zijn door de Regering opgekocht lol dadelijken dienst bij de lc en 2e regimenten der garde." Al de gebroken glasruiten in den Tower sullen hersteld worden." «De Russische beeren iu de Diergaarde heb ben aanzegging ontvangen dat zij zich te be schouwen hebben als onder arrest." Het Buckingbam-paleisde Temple Bar en de Marble Arch zullen onverwijld gewapend worden met 81-tons kanonnen." «Eindelijk heelt de heer Punch aan Toby gelast 't bureel in Fleet-streetMo. 85 tot 't uiterste te verdedigen mei een klakkebus." Dat Punch zoo schertsen durfdeis, zoo als blijktgeruststellender dan een gansche reeks hoofdartikelen van den Times. Heden Lallen voor bet geregtshof te 's Bosch verschijnen F. Berger en J. P. Breoer, beiden wonende te Simpelveld (Limburg), beschuldigd van 17$ bankbiljetten der Nederlandsche Bank te hebben nagemaakt en gedeeltelijk uitgegeven die biljetten waren groot 25 /40, f 60, 100 en /2Ö0, tol een bedrag van 10,600. Buiten en behalve deze, zijn er nog ten huize van eerstgenoemde voor een zeer aanzienlijk bedrag van andere nog niet afgewerkte Nederlandsche bankbiljetten, Duitscbe bankbiljetten, Pruisi sche banknoten enz. enz. gevonden en in beslag genomen. De ontdekking van deze belangrijke zaak, met inbeslagneming van al het vervaar digde en de instrumenten geheime werkplaats depót enz. heeft men te danken aan de ijverige eo onvermoeide bemoeijingen van den commis saris van politie te Venlo, den heer van der Grinten, aan wien alle lof toekomt. The Graphic levert in baar laatste nommer een prachtige plaat, met het onderschrift«The European happy family bevattende een zinne beeldige voorstelling vso den buidigen toestand in Europa. Het geheel stelt de menagerie voor van Dame Europawaar ia bet middeu een boom ia geplaatst. Aan den voet bevindt zich •ca kalkoensche haan (Turkije)die door drie kemphaantjes wordt aangevallen (Bulgarije, Ser vië en Montenegro)waarvan de eerste spoedig is vernietigd; lerwyl de twee anderen hunnen aanval voortzetten komt de btuinebeer (Rus land) en zet zijn poot op den kalkoensche» haan om hem in de vernietiging der beide anderen tegen te houden de Appenijnsche wet (Italië) komt vlug aanloopen om te zien of er ook iets van den buit voor hem overschietdewijl de leeuw (Engeland) rustig, maar waakzaam het geheel overziet; twee arenden (Oostentijk en Duitschland) bevinden zich op een lak waarvan de een Andy genaamd zijn plaats prijs geelt en de andere Otto zijn loerend oog naar beneden slaat, terwijl een Gallicsansche baan (Frankrijk) met een bezeerde poot zich in den top bevindt Een plakkaat aan den ingang bevat; To be Reopened in six weeks. Het Ambtenaarsblad ontvangt de mededeeling dat de regering voornemens zou zijn een seri- euse verbetering te brengen in bet lot der ambtenaren. Hun bezoldiging zou nl. zooveel mogelijk geregeld worden naar de bijzondere omstandigheden waarin zij verkeeren. Zoo zou hel verschil in de onderscheidene deelen des lands in aanmerking komen alsmede de uil- eenloopende prijs der voedingsmiddelenvan het onderwijs enz. De grondslagen zouden bijeengebragt worden door de belanghebbenden zeivendie zich in hun standplaatsen zouden vereenigeoom in gemeenschappelijk overleg uit ie maken of en met hoeveel procent de verschillende tracte- menten verhoogd moeten wordenmet inacht- oeming van het verschil in stand van^de titu larissen onderling. Om hun met gelijke maal te melen zou slechts één hoofdambtenaar belast worden met een onderzoek in loco wanneer de opgavenin vergelijking met andere nil diezelfde streek des rijks, niet juist zouden schijnen. Wij ontleenen het volronde aan de Amst. Cl. TOELICHTING TOT HET PROGRAMMA DER TEN TOONSTELLING VAN KUNST-NIJVERHEID IN 1877 TE AMSTERDAM. Daar het der uilvoerings-commissie van deze tentoonstelling gebleken is, daler, zoowel van de zijde der vermoedelijke inzendersals van die der belanghebbenden in vele opzigten verschil in opvatting bestaat van den aard en het doen der tentoonstellingacht zij hetvooral met het oog op de nadering van den termijn van 1 December dien van de aanvragen om plaatsruimtevan be lang, door een korte uiteenzetting harerzijds van dien aard en dat doelalle bestaanden twijfel in dezenzoo mogelijkop te hellen. Het is eene tentoonstelling van voorwerpen van «Kunst toegepast op nijverheid", en als zoodanig geheel afwijkende van de meeste hier te lande tot hiertoe gehouden industrie-tentoonstellingen. Een voorwerp door de nijverheid in hel leven geroepenter voldoening aan de tallooze behoel- ten van het dagelijksch levenwordt een kunsl- nijverheid-productwanneer hetbehalve door zijn practische bruikbaarheid, bovendien het oog bekoort door een bevalligcndoor een schooncn vorm. Eene tentoonstelling van kunst toegepast op nijverheid sluit dus alle die voorwerpen uitdie, als levensmiddelen of werktuigenalleen onze raateriëele behoeften bevredigen en niet tevens een beroep doen op ons gevoel, op onzen schoon heidszin. En hel doel van zulk eene tentoonstel ling bestaat daarin, om door onderlinge vergelij king van de kunstwaarde dier voorwerpendat gevoel voor het schoone te ontwikkelen en daar door het handwerk te veredelen. Hel programma der tentoonstelling is driele dig het eerste deeldal de moderne nederland sche inzendingen en hel tweede deel, dat de oud- nationale kunstnijverheid beoogtzijn verval in de 13 eerste artikelen de eerste afdeeling van het reglement, liet derde deeldc internati onale wedstrijdis omschreven in de tweede af deeling daarvan. Voor dat eerste deel nu komt in aanmerking alles wat er in den allerlaatsten tijd in Nederland gemaakt is op hel gebied van kunstnijverheid en wat er vóór den aanstaanden zomer nog gemaakt zal kunnen worden. Het tweede deel omvat al de zaken van oud- hollandsch fabriecaat in muséa of door particu lieren bewaard. Voor het derde deel eindelijk den internatio nalen wedstrijd worden met uitsluiting van alle andere binnen- en buitenlandsche voorwer pen alleen die zaken tentoongestelddie door binnen- en buitenlanders worden ingezonden naar aanleiding van de 25 prijsvragendie de tweede afdeeling van het reglement vermeldL De te houden tentoonstelling dus dikwijls internationale genoemd is dit alléén voor zoo verre er sprake is van dien wedstrijdzoodat in zendingen van Nederlanders als agenten of verte- enwoordigers van buitenlandsche flrmaas en niet canlwoordendc aan een dier 25 prijsvragen, door de commissie niet kunnen worden aange nomen. Bij de zamenstelling van dc onderwerpen van den wedstrijd is hoofdzakelijk gelet op de behoel- ten van onze industrie en de mogelijkheid tot deelneming door Nederlandsche fabriekanten en werklieden; terwijl de meeste prijsvragen bijna uitsluitend eenvoudige voorwerpen bedoelen, waarvan de vervaardiging geene buitengewone geldelijke opoffering van de deelnemers vereischL Behoudens een enkele uitzondering in het pro gramma vermeldis echter voor de beantwoor ding van alle prijsvragen de zamenwerking van den ontwerper en den uitvoerder, van kunste naar en nijvere een absoluut vereischlein overeenstemming niet art. 1 van het reglement: de loeuassing der kunst op de nijverheid. Modellen van kunsl-industriëele voorwerpen behooren dus alleen in de eerste afdeeling: de «nationale tenloonstejling," te huis, en zullen voor geenc internationale bekrooning in aan merking komen. Terwijl het welligt niet overbodig iser op te wijzendat voor zooverre een voorwerp door zamenwerking van verschillende personen moge zijn lot stand gekomenalleen de inzender bekroond wordt en deze dus de aanspraken zijner medewerkers op een aandeel in die be krooning vooraf hebbe te regelen. Het is hier de plaats nietin bijzonderheden te treden over de underwer/ten van den wedstrijd. Der redactie dankbaar voor de opname van deze toelichting, mogen we niet onbescheiden zijn en misbruik maken van hare welwillendheid doch gelooven we nog met een enkel woord de vrees te moeten verbannen van sommigen onzer induslriëelenals zou de internationale jury die de voorwerpen van den internationalen wedstrijd beoordeeltalligt geneigd zijn een kostbaar voorwerp te rangschikken boven ccn eenvoudiger produkt. Die vrees nu is ongegrond, daar volgens art. 15 van het reglementdoelma tigheid en kunstwaarde de criteria zijn, waarnaar de internationale jury zal hebben te oordeelen. Vleit zich de kommissie, door de hier gegeven inlichtingen, aan de bezwaren van velen tegemoet te komen, dan blijll haar thans nog over, de verschillende deelen van het lenloonslellings- programina in hun onderling verband te be schouwen met het oog op de belangen van onze nationale kunst-nijverheid. Door velen toch is de tueening uitgesproken, dat het hoofddoel dezer expositie in den inter nationalen wedstrijd zou gelegen zijnen utet overbodig dus, ma.; de verklaring worden geacht, dat het gelijktijdig uitschrijven van hel diieledig tenloonsteUings-piogiammu een doel beoogt dat door één enkel of twee dier onderdeden onmogelijk zou kunnen worden bereikt. Voor allendie van de ontwikkeling der kunst nijverheid eenige studie hebben gemaaktis het een erkend feitdat er voor de moderne industrie van l*en volk geen betere voorheelden bestaan dan de navolgingswaardige meesterstukken uit de bloeiperioden der kunst van zijn eigen ver leden. Van daar het nut eener uitgezochte verzameling dier voorwerpen naast die van onze moderne kunst-nijverheid. Toch zou bij het sluiten dier tentoonstelling, niet iedereen doordrongen zijn van het besef, dat we voortaan slechts liet oud-nationale kunst handwerk hebben tc besludccrenom onze mo derne industrie te verheffen. Daartoe is bel noo dig dat onze landgenooten zich met eigen oogen overtuigen, dat de buitenlandsche fabrikanten ons in dat opzigt reeds vóór zijn. en bij liet zatncnslellcn van alleswat b. v. het meubilair betreftnaar de voorbeelden grijpendie onze voorouders hebben gemaakt. Van daar het nut eener uitgezochte verzameling van buitenlandsche kunst-nijverheid producten geplaatst naast de beste voortbrengselen van onze oud-nationale industrie. Zulk een uitgezochte verzameling van buitcn- lendsche voorwerpen nu is alleen te verkrijgen door den prikkel van ccn wedstrijd die als van zelf de onbeduidende inzendingen buitensluit en zich bepaalt tot een betrekkelijk klein aantal waarvan de opstelling naast onze oud-nationale cn moderne kunst- nijverhcidproduclcn in het Valeis voor Volksvlijt mogelijk wordt De internationale wedstrijd wel verre dus van de nederlandsche industriëlen tot nabootsing op te wekken van buitenlandsch fabrikaat, vestige hij bende overtuiging, dat we in ons eigen land de beste bronnen bezitten voor de herleving van onze volkskunsten dal hel uilsluitend in onze eigene magt ligtom een betere rigting te geven aan onze moderne kunst-nijverheid Ten slotte moge nog de opmerking een plaats vinden dat een dergelijke drieledige tentoonstel ling in vele jaren niet weder mogelijk zal zijn en bijgevolg ccn algemeene deelneming van onze

Amersfoortsche Courant | 1876 | | pagina 2