AANBESTEDING. B. THIEN, Jz. Ook in dit geval vrerd nagezien of de loten niet leeds getrokken waren. Werkelijk wat dit met een van beiden het gevalwaarop reeds voor jaren een prys van t 25000 gevallen was. De Fransche bladen deelen thans bijzonder heden mede omtrent het ongelukdat Zondag avond te negen uur nabij Rijssel plaats had, bij den overgang over den spoorweg bij de brug van la Marquette. Tegen hall negen was aldaar een char-4-banca, zoogenaamde familie-omnibus, met één paard bespannen er over gereden waarin negen personen waren gezeten Becquet, landbouwer te Lambersarl en zijn vrouw, Marie Becquetachttien jaarOh. Charletvijftien jaar, knecht bij vrouw Becquet, Defives, land bouwer te Lambersartdiens vrouw en haar kind van twee maandende weduwe Defives te Vauban en bare vijftienjarige dienstbode Marie Baulain. Zij keerden van Quesnoy-sur- Deule terugwaar de twee gezinnen den dag hadden doorgebragt bij den notaris Halluin hun bloedverwant. Becquet reed zelf. Toen bij den slagboom open zagmeende hij veilig den weg te kunnen oversteken, maar naauwelijks was het paard op de railsof de trein van kwart over achten uit Rijssel wierp het rijtuig omver. Een vreeselijk tooneel greep toen plaats. Het rijtuig was vermorzeld, het paard als in stukken gesneden. De buren hoorden slechts enkele kreten. Zij snelden met lantaarns toe en bet vreeselijksie schouwspel vertoonde zich aan hunne ontstelde blikken. Vier lijken geheel vermorzeld lagen op den overweg. Het waren die van Becquetvan vrouw Becquet, van vrouw Defives en van de weduwe Delives. Te midden der brokken van bet rijtuig ontdekte men nog een klein kind, dat vrouw Defives aan baar borst geklemd hield. Het kind had geen enkele wond maar de schok had het zoo getroffendat het tegen midder nacht overleed. Defives is met een wiel van zijn rijtuig door de locomotief over eene lengte van 200 meters medegesleept. Daar vond men zijn onherkenbaar lijk. Wat Marie Becquet en Marie Bautain be- trelt, deze waren tot een aanzienlijken afstand weggeslingerd en zeer ernstig gekwetst. De schok, dien zij ontvingen heeft haar zoo hevig aan gedaan, dat zij zich niets van het gebeurde herinneren. Charles Charlet, die op den bok gezeten hadbeeft geen letsel bekomen. Hij naar het huis van zijn meester geloopen en heeft daar het eerst de noodlottige tijding gebragt. Dit vreeselijke ongeluk is aan de schuldige nalatigheid van den baanwachter Genlil te wijlen, die in een 150 meter van zijn post verwijderde herberg een borrel zal te drinken. Toen de trein aankwam, liep hij toe, maar te laatde machine bad haar vernielingswerk volbragt. Omtrent de spoorwegramp nabij Rijssel ver neemt men dat de toestand der drie overlevende personen bevredigend is. Mej. Becquet herinnert zich volstrekt niets van het ongeluk. Zij verwondert er zich over dat haar vader en moeder haar uiet bezoeken, want het arme kind weet niet dat beiden dood xijn 1 Ze wordt ten huize van een barer tantes verzorgd. De jonge Charles is volkomen hersteld. Het dienstmeisje wordt bij de wed. Bonduelle te Marquette verpleegd. De begrafenis der slagtoflers heeft plaats gehad. De zes lijkwagens werden vooraf gegaan of ge volgd door 3 a 400 rijtuigen en ruim 2000 voetgangers. Op de Amcrikaansche spoorwegen zullen tot gemak van hel reizend publiek ook nog gevoegd worden business- of kaoloorwagens met gemakkelijke en elegant ingerigte lessenaars voor kooplieden enz. verder nog baby-cars of kinderwagens voor vrouwendie met kleine kinderen reizen waarin alles ter verpleging voor handen is, wat tot eene welingerigte kinderkamer behoort. Raad aan Jagtliefhebbers. De manierdie men tot hiertoe volgde, om op den haas zelf te schieten, verdient afkeuring, wijl men daarbij door de indringende hagcls onnoodig zijn pels achendt en daardoor de waarde er van vermindert, tot schade en ergernis vaa de keukenmeid men moet niet op het dier zelfmaar vóór het dier in het zand schieten. Dat zand stuift op, vliegt hem in de oogenen terwijl hij bezig is, bet er met beide voorloopers uil te wrijven komt men toepakt hem bij de lepels eu stopt hem levend in de weitasch. In Noord-Atnerik* weet tnen er tegenwoordig nog een ander kunstje opdat vooral in de heldere koude winternachten van verrassende uitwerking is. Men neemt namelijk eene helder brandende lantr.arn of lamp gaslicht als bet achilterenJst en sterkst verdient de voorkenr co gaat daarmee naar eene plaatswaar men weetdat zich veel hazen ophouden. Hier zet men de lantaarn op den grond neèr en verschuilt zich op eenigeu afstand achter heg of struiken. De hazen, dal licht ziende, denken: Wat, dromraekater, moet die illuminatie beduiden? en komenuil hun aard heel nieuwsgierigde een na den ander naderbij. Daar ze nu aan zulk licht niet gewoon zijn en 't heel prettig vinden, gaan ze er in een kring om heen zitten en luren onafgewend in de heldere vlam. Van dit gedurig kijken beginnen hun de oogen in 't eind natuurlijk over te loopen de tranenvloed sijpelt hun bij 'tlijl neèr, stolt dadelijk tol ijs en eer twee uren verloopen zijn, zitten ze radicaal met hun eigen tranen aan den grond vastgevroren. Thans komt men toe, kapt het ijs met een bijl losbindt de domme bedrogen krijlers stevig aan eene lijn vast, en drijft ze als een troep schapen of varkens voor zich uil naar huis. 't Is gebeurd, dat jagers zoo met een kudde van twintig tot vijfentwintig stuks hunne vrouw in de keuken kwamen AMERSFOORT, 15 November 1876. Ter zitting van den gemeenteraad van Amers foort heden maandagnamiddag te halftwce aan gevangen gepresideerd door den Heer Burge meester Mr. A. G. Wtiers, waren aanwezig 14 leden en afwezig de lieer Croockewit met ken nisgeving. Na voorlezing en goedkeuring van de notulen der vorige zitting was aan de orde 1. Rapport van Burgemeester en Wethouders ten aanzien van de belastingen, met ontwerp verordeningen tot heffing en invordering eener plaatselijke directe belasting. (Dit rapport is in zijn geheel en de ontwerp-verordening tot hefting eener plaatselijke directe belasting bij extract geplaatst in No. 2459 van 3 November jl.) Verzonden naar de afdeelingen. 2. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het huren van het terrein «het Lieve vrouwe kerkhof." Aangehouden tot eene volgende vergadering. Ter tafel zijn gebragt: 1. Kennisgeving van de plaatselijke school commissie dat de Heer Celosse met 1 Jan. aan de beurt van aftreding is. 2. Gelijke kennisgeving van de Commissie van toezigt op het middelbaar onderwijsbe trekkelijk de aftreding van den Heer Hondius. 3. Missive van lleeren Gedeputeerde Staten, houdende goedkeuring van de suppletoire ko hieren van den hoofdelijken omslag en honden belasting. Tot waarnemend opperrabbijn van het syna gogaal ressort Amersfoort is door de ressortale kiesvergaderingte Amersfoort gehoudenbe noemd de weleerw. Heer D. S. Berenslein Opperrabbijn te 's Gravenhagedie de benoe ming heeft aangenomen. Op 2 en 3 Kebruarij 1877 zal de feestviering plaats hebben van het 150jarig bestaan van net kerkgebouw der Israëlietische gemeente te Amersfoortwaarvoor eene feestcommissie is benoemd en wordt de plcgtigheid opgeluisterd door een zangkoor onder leiding van den Heer L. Weyl. Tevens heeft zich een comité gevormd tot het organiseren eener, in verband met voormelde feestviering, later plaats te hebben feestelijkheid. De gemeente ontvangt bij voormelde plcg tigheid verschillende kostbare geschenken voor de eerediensL In de vergadering met dames van het Deparr tement Amersfoort der Maatsch. Tol Nat van 'tAlgemeen" donderdagavond 16 November e. k., wordt de verhandeling gehouden door den Heer P. AI. Keiler van Hoorn, uil Dordrecht. Gaarne vestigen wij met nog een enkel woord de aandacht op de uitvoering der Amersfoorlsche Rederijken- Vereeniging Joost van den Vonder op Woensdag 15 November c. k. in Amicitia met verwijzing naar hetgeen wij in No. 2460 van 7 November eenigszins uitvoerig omtrent de optevoeren stukken enz. schreven. De voor stelling verdient ten volle door een zeer talrijk publiek te worden bijgewoonddat alsdan zeker een hoogst genoegelijken tooncclavond zal door brengen. De heer Korteweg leeraar in de wiskunde aan de militaire academie te Baedakreeg onlangs zijn congé. Hij was een al te gavanceeid radi caal man. De liberale bladen ronken lont en.'l verschilde niet veel of de heer Koileweg werd Is martelaar geposeerd. Zelfs 't gemeentebestuur van Groningen zette hem bovenaan op een voordragt ter benoeming van leeraar aan de middelb. school aldaar. Sedert echter de heer K. een brochure uitgaf is dit alles vctauderd ,^en ook de liberale bladen gaan 'tinzien, dat het een dwaasheid is den kadetien te leeren dat «de officieisstand de onnutste is der werelddal de oorlog enkel menschmoord is en dat het volk wel spoedig te verstandig zal wordenurn zich te laten ver moorden voor hel chimère, ol men Hollander Duitscher ol Franschtnan is." Zulke dwarrclgeesteu als de heei Korteweg er een is waren er ten allen tijde. Maar wie geroepen is voor de opvoeding Ier jeugd en van onze toekomstige officieren te zorgen doen wijs zulke excentrieke ondeiwijzers ter zijde te zettenlot dat ze beterschap des levens zullen hebben betoond. De Eerste Kamer heeft Zalurdag de aan de orde gestelde ontwerpen aangenomen. Heden te 2 uien komt de overeenkomst met de Exploi- laiiemaalschappij in behandeling. Onder de trouwlustigendie verl. week bij den burgerlijken stand te Utrecht ten ondertrouw werden ingeschreven bevond zich een paar waarvan de bruid 81 jaar en de bruidegom 66 jareu lelde. MARKTPRIJZEN te AMERSFOORT. AMERSFOORT Vrijdag 10 November 1876. Tarwe 1 10,50 k I 11,50. Rogge f 7.50 k f8,—. Boekweit 17,50 k f 0,—Boter f 1,50 a f 1,70 per N. 8. Eijeren 5' cetrt per stuk. Kaas f f per 50 kg. Aardappelen f2,20 a f2.60. ADV E RTENTIEN. Bevallen van een ZOONM. FR0HWE1N geliefde Echtgenoote van Amersfoort, 12 November 1876. J' SCHOLMAN. Heden overleed alhier in den ouder dom van ruim 74 jaar, onze geliefde vader-en behuwd vader de VVelEd. Heer A. VAN DER STEURrustend Hoofdonderwijzer. Amersfoort Uil aller naam 8 November 1876. J. A. VAN DER STEUR. Eenige kennisgeving. Overleden te 's Gravenhage in den ouderdom van 73 jaar, onze waarde Moeder en Behuwdmoeder ANNA CATHARINA SNELTJES wed. van P. DE KOK Pz. P. C. MONDRIAAN, 12 Nov. 1876. J. C. MONDRIAAN—db Kok. Verzoeke van rouwbeklag verschoond te blijven. De ondergeteekenden beluigen hij deze hunnen harlelijken dank voor de vele blijken van deelnemingovervonden bij het overlijden hunner dierbare Moeder. Amersfoort, B. THIENt Jz. 13 Nov. 1876. M. THIEN—de Smit. Bij den ondergeteekènde is we derom verkrijgbaar Puike eerste kwaliteit GEZUURDE ROLPENS, hopende zooals vorige jaren met een groot debiet te worden vereerd. Op Zalurdag den 25. November 1876 des namiddags ten 2 ure zal aan liet Lokaal van het Provinciaal-Bestuur le Utrecht in hel open baar worden aanbesteed: Het driejarig onderhoud 1877— 1879 van den Krommen Rijn Cothergrift en Minstroom. De bestekken waarnaar deze besteding ge schiedt liggen ter lezing te Utrecht ter Provin ciale Griffie en verder ter plaatse waar de be stekken van YValerstaatswerkcn gewoonlijk ter visie worden gelegd, le Wijk hij Duurstede in het Schippershuiste Vreeswijk in liet logement bij VAN KEENKN, te DannikOdijk, Lot hen WerkhovenDoornLangbroek en Leusden in de regthuizen aldaar. Nadere inlichtingen zijn le bekomen bij de lleeren Ilool'd-Ingenieur en Ingenieur van den Waterstaat in het 8C distriktalsmede hij den Provincialen Opzichter II. F. VERKERK te Utrecht. Aanwijzing in loco zal gedaan worden drie dagen vóór de besteding. Utrecht den 8. November 1876. De Gedeputeerde Staten van Utrecht, VAN DOORN, Voorzitter. DE K0CK, Griffier.

Amersfoortsche Courant | 1876 | | pagina 2