baron Piokcsth werd tot graal verheven en tevens lol den rang van veldmaarschalk. Graal Prokcsch-Oaten hlccl Oostenrijks gezant ioTur- Vijcs hoofdstad van 18571870, en had zijn aandeel in vele kieache ondeihandelingen en dc krdi»ingcii veler kwesiicn van het hoogste gemigi. Door' zijne jaren en ervaiing zegt dc Levant lieiald was hij dc «Nestor der ootictiiijkschc diplomatie", en algemeen was hij geacht en bemind. Zijn zoon is gehuwd met dc bekende duilsche tooneelspeelsler Frederike Gosmann. De Fransche politie heeften te regtden naaui van scherpziend, vlug, handig. En toch is lictzellde misdrijt in den laalsten lijd en in het openbaar dag aan dag te Parijs gepleegd kunnen worden eer hel der politie gelukte den dici in handen te krijgen. Eene jonge vrouw slechts twialig jaar oud, sprak goedge- kleede kinderen aandie op weg naar school waren lokte heu in een oi andere banketwinkel onthaalde ben op versnaperingen ontiutselde ze middelerwijl alles, wat eenige waarde had, soms zelts kleedingstukkeo niet uitgezonderd. Het» regende aangiften en klaglen bij de politie bureau*. Hei is bijna ongeloofelijkmaar toch waar, dat, ondanks alle inspanningde politie haar niet heelt kunnen ontdekken en vatten dao uadal zy 76 malen, deugdelijk geconsta teerd gezwegen dus van de restop ecnzcllde wijze kinderen berooid had. Men meldt uit Bergen-op Zoom Zekere D., bode van bier op Steenbergen Prinsland en tusschengelegen plaatsenwerd Viijdag-avond legen 6 uur te vergeefs van laatstgenoemd dorp terug verwacht. Wetende dat hij voor eene waarde van ongeveer f 400 aan geld bij zich hadbesloot men hem te genioet te gaau. Toen men echterzonder hem te vindeuden weg tot Halsleren had gevolgd keerde men terug met het voornemen den vol- gendeo morgen de nasporingen voort te zetten. Aan dit voornemen behoefde geen gevolg te worden gegeven. Eenige arbeiders, die zich in den vroegen morgen van den 11 stadwaarts begaven vonden den man aan den weg naar Tholen levenloos liggen op een veld dat zich zijwaarts van den straatweg uitstrekt en de drie- wielige kar bespannen met twee getrouwe hon den die hunnen meester niet hadden verlaten lag gedeeltelijk in een sloot naast het veld. Bijgeloof schijnt oorzaak te zijn geweestdat men het lijk heelt laten liggen tot dat eerst eenige uren later een veldwachter uit Halsteren met het voorgevallene bekend werd gemaakt. De aanvankelijke vermoedens als zou de man vermoord zijnblijken ongegrond te wezen daar bij de lijkschouwing geen kenteekenen van moedwillige verwonding zijn gevonden en geld en goed onaangeroerd op den wagea lagen. Over hetgeen met den man is voorgevallen hangt evenwel nog steeds een sluyer. Vooral is hel bevreemdend dat het lijk en de bespan nen hondenkar op den straatweg naar Tholen zijn aangetroflen aangezien deze weg bij het verlaten van den grindweg naar Halsteren in tegenovergestelde rigting loopt van den straat weg naar Bergen-op-Zoom. Volgens een algemeen verspreid gerucht, zou een fabriekarbeider in den laten avond van den 10 den bode levend boe wel in beden kei ij ken toestand uil de sloot gehasld en daarna op het veld noèrgelegd hebben zonder verdere hulp te verleenen of er iemand mede in kennis te stellen. De in 1877 te Hambnrg te honden inter nationale tentoonstelling van melk- en zuivel bereiding zal op 28 Febr. geopend en op 4 Maart gesloten worden. Inlichtingen zijn te verkrijgen bij dr. L. Mulder te 's Hage en bij dc Hollandsche cn Geldersche Maatschappijen van landbouw. Een zonderling geval heelt te Parijs plaats ge had. Aan den wond van het groole riool van S'. O «en zag men dezer dagen een pak drijven, waaraan bloedvlekken zichtbaar wareu. Na in tegenwoordigheid der politie geopend te zijn, bleek hei te bevatten hel lijk van een jonge vrouw op zaagmeel liggende. Hel lijk was al- grijssclgk verminkt. De buik was opengesneden en dc ingewanden er uitgenomen. Deze operatie was met grondige kennis der ontleedkunde ge daan. Het lijk draagt evenwel geen enkel spoor van geweld, dal aan een misdaad zou kuunen doen denken. Nadere berigteu geven nog de volgende in lichtingen, Hel ovaal mager gelaat biedt een uitdrukking van verwondering. Zij is ongeveer 30 j*ar oud en vertoont de type der vrouwen van Auvergne. De banden waren zaamgebonden toen mm liet lijk vond. Hel bovenlijf was in twee gelijke dccleu gesneden. De ingewanden sijn later in een ander pak terzelfder plaatse gevonden. Omtrent de nerkomsl van bet lijk is nog niets nader bekend. In de memorie van antwoord der bcgrooting van Nederl.-lndie voor 1877 zegt de minister van koloniën, dat van hem in de eerste tijden niet zijn te wachten maatregelen van ingrijpen den aard en dat hij niet wilde vooruilloopen op de toekomst. Ten aanzien *van de conversie van het communaal in individucel bezit in het bijzonderwenscht hij aan de zaak haar natuur lijken loop te laten, ladien hij zijn meening riet heeft verborgendat individueel bezit boven communaal bezit de voorkeur verdient, hij heeft slechts herhaald, wat vóór hem leeds vele jareu geleden door verschillende ministers van koloniën is verklaard. Zeer zeker zou hel met zijn bedoelingen in strijd zijn wanneer door het uitspreken van die meening aanleiding werd gevonden om op den natuurlijken loop van zaken te anticiperen. De minister wil wel erkennen dat het moeije- lijk zou zijn te bewijzendat het individueel bezit overal op Java de oorspronkelijke toestand is geweest. Hem stond voor den geest wat in verschillende Indische rapporten wordt mede gedeeld omtrent den invloed, dien de invoering en de intrekking van cultures (waarbij over de gronden der bevolking beschikt werd) op den vorm van bel grondbezit gehad had. Behalve op het rapportin de memorie van antwoord op het voorloopig verslag der tweede kamer genoemd, had hij hel oog op de resultaten van het in 1867 bevolen onderzoek naar de regten der bevolking van Java en Madura op den grond hem onlangs gedeeltelijk bekend gewor den uil een gedrukt «eindrésumé", dal eerlang ook de kamer zal bereiken. Daarin wordt onder anderen het berigl aangetroffen dat sedert de intiekking der gouvernemeuts-suikeicullures op Madura (Panaroekan) hel gemeen bezit aldaar door de ingezetenen nil eigen beweging gecon verteerd ia in individueel bezitdal in Cheribon bij de opheffing der indigo-cultuur bij een dessa de periodieke verdeeling der gronden voor een vaste veideeling heeft plaats gemaakt enz. De vraag, of de conversie nadeelig kan wer ken op de gouvernements-koffijculluurmeent hij ontkennend te kunnen beantwoorden. Waar in verband met deze aangelegenheid door hem gesproken werd van cultures, had bij het oog op de gouvernements-suikerculluurten behoeve van welke beschikking over de rijstvelden der bevolking noodig is. De gronden waarop de minister van oordeel is, dat de Javaan inderdaad door het individueel bezit zal worden gebaat, zijn ontleend aan de geschiedenis, die heeft aangetoond, dat de over gang van het communaal in individueel bezit, mits niet ontijdig ingevoerd ol van boogerband opgedrongenoveral gunstig op den oecono- mitchen toestand der bevolking heelt gewerkt. De Eerste Kamer beeft met algetneene stem men de Indische begrooting zoomede de andere reeds vroeger bij haar ter tafel gekomen wets ontwerpen aangenomen en is tot nadere bijeen roeping uiteengegaan. In de Zaturdag jL gehouden vergadering der Prov. Staten van Utrecht is rapport uiigebragt door de commissie, benoemd tot onderzoek van verschillende voordragten van Ged. Slaten, en wel in de eerste plaats betreffende du aan vrage om een prov. subsidie voor de droogmaking der Tienhoven-Maarsseveensche plassen. Gedep. Staten stellen vooronder zekere voorwaarden, 40,000 subsidie te verleenen, en de comm. eeft zich daarmede eenparig vcreenigdo. a. er op wijzendedat door de gestelde voor waarden gezorgd isdat geen uitgaven worden gedaantenzij de goede uil-dag der onderneming verzekerd zijterwijl bij niet-droogmaking de lassen de omliggende landen met groot gevaar edreigen en bij stormweer en hoogen water stand omstandigheden zich zouden kunnen voor doen die tol groole uitgaven zouden leiden. Ook aangaande den verkoop der jagerstallcn te Nicuwersluisbehoorende aan de directie van het zand- en jaagpad van Breukclen naar Ouderkerkis de conclusie van het rapport der coinm. overeenkomstig de voordragt der Gedep. Slaten, om de magtiging daartoe te geven. Gunstig is ook de conclusie van de voordragt ten behoeve van het kerkbestuur van Odijk waarvan reeds dikwijls aanvragen in behandeling zijn geweest. Door gedep. staten cn door de comm. wordt voorgesteld een subsidie van 800 te verleenen voor de kosten van herstelling der kerk', pastorie en kosterswoning hunner ge meente. De synode en het rijk geven elk ook /800. Daarna is in behandeling genomen het rapport der comm.benoemd in de laatste zomerzitting tot onderzoek van het ontwerp tot wijziging van bet bijzonder Reglement voor de waterschappen Ratuwe, Graaf, Wiel Vogelzang en VIjfhooven.' Dc algemeene beschouwingen daarover zijn aangevangen en schijnen nog al omvang te zullen krijgen. Zij werden gestuit door eene motie van orde, om dc beraadslagingen Dingsdag voort te zetten. Door den heer de Muralt is eene vraag om inlichtingen aangekondigdbetreffende deKeul- sche Vaart. In de Dingsdag jl. gehouden zitting van de Prov. Stalen is overeenkomstig de conclusie der commissie besloten het voorstel tot wijziging van het bijzonder reglement voor de water schappen Batuwe c. a. aan Gedeputeerde Staten te renvoyeerenmet het daarover uiigebragt rapportten einde nadere voorstellen te doen. vervolgens had de interpellatie plaats van den heer de Muralt over de Keulsche Vaart. Uit de antwoorden van den Voorzitter op de gedane vragen bleekdat dc Gedep. Staten niet zijn gekend of gehoord op de plannen betrekkelijk die vaartdat hun niets bekend is dan wüt in openbare stukken is medegedeelden dat zij zich daarom ook niet reglslrceks over die zaak tot de Regering hebben kunnen wenden; even wel hebben zij op 21 Aug. naar aanleiding van een schrijven van de gemeente Utrecht aan de Regering een verzoek gericht oin inlichting doch daarop lot dnsverre nog geen antwoord bekomen. De heer de Muralt hoeft daarom voorgesteld, dat de vergadering zal verklaren zich dit belang aanletrckken en Gedep. Staten uil te noodigen in deze het noodige te doen. Dit voorstel is met algemeene stemmen aangenomen. Daarna is nog een subsidie van 40.000. \oor de droogmakerij van de Tienhoven-Maars seveensche plassen toegestaan. Na het bovenstaandeis nog aangenomen de voordragt tot verkoop der jagerstallcn bij Nieuwersluis en de voordragt lot toekenning van een subsidie van /8UU aan het kerkbesluur van Odijk. Nadat aldus de aan de orde gestelde zaken waren afgedaan, vestigde de heer van Hengst nog de aandacht op de bezwarengerezen bij de Prov. Staten van Ovcrijsel nopens dc plannen der regering tot vernieuwing van den mond van den Ouden IJsel. Men vreestdat daardoor te veel water op den IJsel zal gebragt worden. De heer van Hengst toonde uit het rapport aan den koning over den waterstaat aandat er geen vrees bestonddal op den IJsel meer water zou gebragt worden, dan het deel, dat aan die rivier volgens een in de vorige eeuw gesloten overeenkomst van waterverdeeling toe komt dat het daarentegen voor de Noorder lekdijken van groot belang is, dal door het brengen van meer water op den JJsel minder op den Nederrijn en Lek gebragt worde. Daar de Staten van Overijsel zich adresseerden tegen het plan, zou het voor Utrecht welligt wen- schelijk zijn zich voor het plan te adresseeren. De heer van Hengst deed daaromtrent echter geen voorstel, maar bepaalde zich er toe de zaak in de aandacht van Gedep. Staten ten zeerste aan te hevelen. Daar de Staten niet verlangden 14 dagen bijeen te blijven, is de zitting gesloten. ZITTING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN AMERSFOORT van 13 November 1876. Voorzitter Mr. A. G. Wijers. Tegenwoordig zijn 14leden; afwezig de heer Croockewit met kennisgeving. Dc notulen der vorige vergadering worden gelezen cn goedgekeurd. Aan de orde zijn de beraadslagingen over het rapport, door Burg. en Weth., onder bijstand van eene Raadscommissieuiigebragt ten opzigte van liet belastingstelselbenevens door ben ont worpen gewijzigde verordeningen tot helling en invordering van den hoofdelijkcn omslag. Op voorstel van den heer Herschelondersteund door den beer van Burgslecdenwordt zonder hoofdelijke omvraag besloten lot nader onder zoek in de raadsafdeelingen. Voorstel van Rurg. en Wath. betreffende het huren van bet Licvevrouwe-kcrkhol'. Over eenkomstig een door den heer van Persijn ge daan voorstelondersteund door den heer van Wakhrenwordt roet 9 tegen 5 sleininen (de hccren van Bun/sleeden IsigerweijSchellus van Sasse van Ysselt en de Voorzitter) besloten de zaak aanlchouden tot eene volgende verga dering cn aan Burg. cn Weill. opgedragen in middels onderzoek te doen of er mogelijkheid bestaat bet terrein tegen billijken prijs te koopen. De heeren van Walchrenvan Persijnvan Burgstedenvan Beek cn de Voorzitter hebben hierover het woord gevoerd. Ingekomen zijn kennisgevingen der periodicko aftreding van den heer M. L. Celosse als lid der plaatselijke schoolcommissie en van den heer P. Hondi'is als lid der commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs. In eene vol-

Amersfoortsche Courant | 1876 | | pagina 2