Uit Schuylers volledig rapport ovet de gru welen in Bulgarije blijkt, dal er in bet geheel 79 dorpen verbrand en nog veel meer geplunderd zijndat minstens 9000 huizen verbrand 72000 menschen van alles berooid, 15000 gedood rijn en tal door riekte en mishandelingen rijn gestorven. Directeuren der Ned. maatschappij ter bevorde ring van ny verheid hebben rich, naar aanleiding van *dc afkeuring, die het plan van den minister van binnenlandsche raken tol instelling van een rijkslandbouwraad met een vasten secretaris in de aideelingcn der tweede kamer heei'i onder vonden lot de tweede kamer gewend om het hooge belangdat de landbonw bij de raak heeltnader aan te loonei). Directeuren rouden het op verschillende gronden ten teerste be treuren, indien ihans nu de regering r.ell zegt behoefte aan voorlichting van zoodanig ligchaam te gevoelen de tweede kamer der statcn-geneiaal de totstandkoming er van tegenhield. Ingezonden. Mijnheer de Redacteur Vergun mij een plaatsje in uwe courant voor eenige bedenkingen tegen het in de jongste Raadszitting voorgelezen voorstel van Burge meester en Wethouders betreffende eene nieuwe regeling van het Lager Onderwijs alhier. Dat voorstel luidt 1. Het onderwijs in de Fransche taal aan de tus- schenschool van den Heer de Ileus met Mei e. k. op te heffen. 2. Den hulponderwijzerdie de akte voor het Fransch bezitden Heer Ravenhorst van de school van den Heer de Heus te verplaatsen naar die van den Heer van der Nagel. 3. Het schoolgeld aan de school van den Heer van der Nagel te verlagen tot f20.voor één kind, tot f 15.voor ieder van twee kinderen uit hetzelfde gezinenz en die som met f5.te verhoogen voor hendie ook het onderwijs in hel Fransch willen genieten. 4. üc avondscholen zoowel van den Heer de Heus als van den Heer van der Horst te doen ver vallen. met uilzondering van de lessen in handwerken voor meisjes. 5. Een herhalingsschool op te richten met een schoolgeld van f2.(dal hij gebleken on vermogen kan vervallen)en toegankelijk te stellen voor hen, die het bewijs kunnen le veren met vrucht het lager onderwijs te hebben genoten. 6. Met het onderwijs aan de laatstgenoemde in richting een hoofdonderwijzer van een der openbare scholen te belasten en daarvoor diens tractemenl te verhoogen. Vergelijkt men met dat voorstel het terzelfder raadszitting ingediend een voorgelezen adres van een 20lal ingezetenenbevattende hunne denk beelden omtrent de regeling van die zaak dan ontdekt men overeenstemming en verschil. De overeenstemming betrcff de drie laatste punten, welke algemeene goedkeuring zullen vinden. Maar tegen de drie eerste zijn gewich tige bezwaren in te brengen 1. Welke reden kan er voor beslaaneen In richting, als de Fransche school van den lieer de Heusdie zoo nuttig werktdat van Febr. tot uit. October II. hel getal leerlingen van 30 tol 53 is geslegen, eensklaps op te heffen Bovendien dwingt men daardoor de burgers voor hetzelfde onderwijsdat hun thans f12.kost, in hel vervolg f20.of f25.te betalen. 2. Is liet geen benadeeling van de tegenwoor dige Tusscltcitschoolindien men haar den meest geschiklcn hulponderwijzer ontneemt daargelaten nog de vraagoi zulk eene ver plaatsing wel wettig is? 3. Zeker is liet voor eene goede inrichting eener school noodzakelijkdat hetgeen de kinderen zullen leeren niet afhankelijk gemaakt wordt van de keuze der oudersmaar vastgesteld door den onderwijzer en verbindend gemaakt voor alle leerlingen. Dochwal meer zegtuit dat derde punt van hel voorstel blijkt kennelijk de bedoeling om de school van den Heer van der Nagel te inaken tot eene druk bezochte burgerschool. Daartoe zou echter hel hulppersoneel aldaar aanmerkelijk moeten worden uitgebreid. Ook is de tegenwoordige lokaliteit voor dat Joel geheel ongeschikt Behalve dat dftar voldoende ventilatie zou moeten worden aangebracht een zaak van groote kostenzouden er min stens zes lokalen met een speelplaats noodig zijn welk een en ander, naar eisch ingericht, van de gemeente op nieuw een uitgave van eenige duizenden zou vorderen. En gesteld dal men dal alles te boven kwam alsdan blijft nog altijd het gemis bestaan aan eene school van openbaar meer uitgebreid lager onderwijs voor meisjes. Ik neem de vrijheiddeze bedenkingen te brengen onder de aandacht van U en allendie belang stellen in do regeling van het lager onderwijs alhier, gedachtig aan het woord tdu choc des opinions jaillit la vérité." Met dankzegging voorde gegeven plaatsruimte Amersfoort Uw Dw. Dr. 10 Dec. '7a F. (Inlichting omtrent de te bedoelen school dagen en schooluren der geprojecteerde herha lingsschool is gewis voor velen wenschelijk. Red. Amersf. Ct.) AMERSFOORT, tl December 1876. Dezer dagen zijn door gemeentebesturen ka mers van koophandel en handelaren te Amster dam Wageningen en Nijmegen adressen aan de Regering gerigl ten betooge van het ho age be lang inzonderheid voor den Amsterdanischcn handel .van het graven van een ka naal door de Gelderschc Vallei.. Zoodanig kanaal AmersfoortWagcningen enz. naar de Waal is de kortste en natuurlijkste wa terweg ch van overwegend belang voor Amster dam, Amersfoort, Vecnendaal, Wageningen, Nijmegen en lal van plaatsen in andere provin ciën, waarbij men cv vooral op dient te lellen dat men te N ij m e g e n de eenige voldoende haven op de rivier de Waal vindt, welke met vele spoorwegen des rijks in onmiddellijk ver band staat door stoomkranen, zoodat bijaldien Rijnschepen aldaar overwinterende goederen daar moeten worden gelost en dadelijk naar Amsterdam en naar alle rigtingen kunnen wor den verzonden. Het verkrijgen van gemeld kanaal trekt dan ook thans teregt de attentie en medewerking van vele gewestelijke- en gemeente-autoriteiten kamers van koophandelhandelarenfabriekan ten enz. Z. M. heeft benoemd tot lid van het colegie van curatoren der hoogeschool te Utrecht den lieer Mr. H Roijaards van Scherpenzeellid van gedep. staten dezer provincie. Door lleeren Burgemeester en Wethouders van Araersloorl is heden aanbesteed de levering naar gelang van de behoefte in 1877, van: bureaubehoeften ter secretarie; aannemers de lleeren Ph. MeiiersA M. Slothouwer te Amersfoort, en J. vlieger te Amsterdam. metselsteenen enz.aannemers de lleeren T. van Daal en G. B. Gijshertse. spijkers; aannemer, de Heer B. A. van Ruijven. Zaturdagavond jl. hield de Afileeling Amers foort der Vereeniging ter bevordering van Fa briek1- en Handwerknijverheid in ftederland hare tweede algemeene vergadering. Onder de ter tafel gebraglc stukken was hel rapport der commissiebeslaande uit de lleeren van Feilen PrikkenKokDartels en van Goor, belast «incl het onderzoek naar de mogelijkheid van het tot stand komen eener leesinrigting voor leden der afdecling en werklieden." Vermits het wensche lijk werd geachtdal hel bestuur den inhoud van dit rapport nog in nadere overweging zou nemenzoo is de behandeling daarvan uitge steld tot eene spoedig mogelijk te beleggen vergadering. Daarna trad de Heer Dr. J. Nieuwenhuijzen Kruseman als spreker op en behandelde op uitmuntende wijze het onderwerp «Onweer." Spreker beschreef allereerst in korte trek ken het karakter der onweerswolken en trad daarna in beschouwing over den bliksemden duur van een bliksemstraal en dien van den donder. Nadat hij verder op de meest duidelijke wijze de werking van den bliksem verklaarde en met voorbeelden toegelicht hadbesloot hij zijne hoogsthelangrijke lezing met eene verklaring over de werking van den bliksemafleideren van de vereischten, waaraan een goede blik semafleider moet voldoen. Na afloop der voordragt werden door eenige aanwezigen omtrent enkele punten van hel be handelde nog inlichtingen gevraagddie door spreker welwillend zijn gegeven. Naar wij vernemen zullen in vergaderingen der Afdeelingte houden in eerstvolgende maanden voordragten worden gehouden door de heeren J. C. F. Prikken te Amersfoort en Har log h te Amsterdam. Donderdag, den 14. December 1876, zal het Departement Amersfoort derMaatsch. «TolNut van 't Algemeen" eene vergadering houden waarin wordt behandeld: 1. Indienen van voor stellen voor de Algemeene Vergadering2. Mis sive van de loge «de Edelmoedigheid" te 's Bosch. BH eene verleden weck te Woudenberg op hel buitengoed van den heer Jhr. II. D. Hooft van Woudenberg van Geerestein gehouden klop- drijfjacht zijn omstreeks 120 stuks wild'ge schoten waaronder 40 faisantendat dit buiten goed zeer wildrijk is blijkt te meer, wanneer men het voorde heeren schutters (11 in getal) zeer ongunstige weder op dien dag in aanmerking neemt. Tweede Kamer. In de Tweede Kamer is Donderdag jl. het debat over hoofdstuk 5 (Binnenl. Zaken) voort gezet. Het amendement van den heer Bastcrl, tot vermindering van de traclcmenlen der mili tie-commissarissen, is verworpen. Art. 50, bouw van een Rijks-krankzinnigengestichtis na uit voerige discussionwaarhij eene voorafgaande mcdcdeeling van plannon werd verlangdver worpen met 52 tegen 21 stemmen. Vrijdag jl. is hel debat over hoofdstuk 5 (Binnenl. Zaken) voortgezet. Een amendement van den heer van Heemstra lot vermindering van den post tot keuring der longziekte met 3 tonis na discussie door den voorsteller inge trokken nadat de Minister den post was blijven verdedigenmaar verklaarde dat waar dit niet noodig wasafmaking niol absoluut zou plaats hebben. Het debat over de aldeeling Waterstaat is aangevangen en wel over het amendement van liet heer de Vries, tot het schrappen van de voorgestelde verhooging der tractcinenten van de ambtenaren bij den Waterstaatmet het oog op de wensehelijkhcid van eene wettelijke regeling der organisatie van den waterstaat. Het amendement van den heer de Vries is na herhaalde bestrijding door den Minister, aangenomen met 34 tegen 33 stemmen. Zalurdag is hij het voortgezet debat over hoofdstuk 5 (Binnanl. Zaken)met 37 tegen 31 stemmen aangenomen een amendement van den heer de Vries oin art. 76 te verminderen niet f3800 voor de aanstelling van een Rijks- arcliitect en wel om niet door liet instellen van een corps Rijksarrhitecten in liet vervolg eene eenzijdige rigting in de houwkunst te verkrijgen. De uitvoerige discussie werd voortgezet hij art. 78 ten aanzien van den houw van een nieuw Departement van Justitie. De lieer Storm wees vooral op «Ie verongelijking, oon architect Vogel aangedaan. Dc Minister verklaardedat die architect alleen niet eervol was ontslagen wegens indiscrete publicecring van brieven. Overigens wil de Minister geen officiëele kunst en «handhaaft de instelling van de Rijksadviseurs. Op art. 81 heeft de Minister overgenomen een amendement van den heer Scliitntnclpen- ninck van der Oije c. s.lot vermindering van dien post met f50.000, teneinde de Verruiming van hel winterbed in den bovenmond van den IJssel bij Westervoort te doen vervallen, met het oog op nadere voorbereiding en onderzoek. Bij de behandeling van den post lol verbetering van den waterweg van Zwolle naar zeewas de Minister geneigd lot nadere overweging van de wenschen der stad onilienl de vei plaatsing der sluis. Bij het artikel nopens den Rotlerdainsrhcn waterwegheeft de Minister zich verklaard tegen het denkbeeld van den heer Berch van Heem stede om een commissie van deskundigen tc benoemen tot het ontwerpen van een vast plan omtrent wat inet de doorgraving verder geschie den moet. Het artikel is zonder verdere discussie aan genomen met 48 logen 1 stem. lieden maandagvoortzetting. I)c Eerste Kamer der Sta ten-Generaal is hij- eengeroepen tegen Woensdag 13 December, 's avonds acht ure. Allerlei liet volgende spoor ««•gun gel uk heeft veil. week des avonds tc Maaslucht plaat» gehad: Een koetsierdie, niet zijn iljtuig van hel station van den Staatsspoorweg komende, de daarbij gelegen halt van den Luik Maastrichtschen spoorweg, waarvan de barrièie niet was gesloten veilig meende te kunnen overrijden kwam in aanraking niet den naar Visé stoomenden trein tengevolge waarvan het rijtuig verbrijzeld, het paard verlamd en de koetsier een eindweega geworpen werd zonder noglans gedeerd te zijn. De reizigers van den Staatsspoorweg, die zich tusschen de barrières bevonden, kwamen met den schrik vrij. Een onderzoek is ingesteld. De schaltersraad te Leiden heeft een schutter wegens verset niet woorden en bedreiging tegen een officier, veroordeeld tot wegzending uit de schutterij en tot een jaarlijksche geldboete van f80 gedurende zijn volgens de wel tc volbrengen diensttijd alsmede in de kosten van bel vonnis. Rusland heeft een zijner uitstekendste geleer den verloren. Den 29 November overleed te Dorpal dr. Kari Ernst von Btfr, een der be roemdste zoölogen, physiologon Riilhropologcn en filosofen dezer eeuw eeu natuuronderzoeker

Amersfoortsche Courant | 1876 | | pagina 2