Allerlei Strauss is de beminde componist van dans muziek gelijk men weeten heelt op dat gebied een naam die door niemand geëvenaard wordt. Te Weenen wordt hij op de handen gedragen en tevens als eene belangrijke gebeurtenis in de muziekwereld beschouwdals hij te Parijs of Londen een orchest komt dirigeeren. Hij is op dit oogenblik te Parijs waar hij de repetities leidt voor de dansmuziekdie de bals in de groole opera te Parijs dit jaar zoo buitengewoon aantrekkelijk zal maken. De eerste repetitie werd Donderdag II. voor een 2000tal bevoorregte toe hoorders uil de hoogste en eerste kunstenaars kringen in de opera gehouden. Het concert begon tegen hall vier. Strauss stond voor zijn lessenaar en gat het teeken voor 't begin van de wals Aimer, boire, chanter." Kaarsregl, als een houten soldaat, keeit Strauss zich onder de eerste malen van de in troductie naar zijn orchestde beide armen als een paar wegwijzers zoo slijt uitgebreid en met gebiedend gestrekten strijkstok. Naar mate de melodie breeder word'.schijnt die strijkstok xich ie verlengen. Men ziel hem als 't ware zich over 'l gansche orkest van 125 man uitstrekken, 'tls geen strijkstok meer, 't is een rejuenstaf. De introductie is geëindigd, de wals begint, eerst langzaam, daarna mollig, wegslepend, eindelijk bartstogtelijk, bruischend. Nu draait en wendt Strauss zich op zijn hielen, en den rug naar de muzikanten gekeerdgrijpt hij zijn viool en speehmede, met vliegende haren, vlammend oog en rusteloos de maat stampenden voet, om zoodoende aan zijn orchest de soort van musicale roes mede te deelenwaarin hij verkeert. Hoewel het orchest was zaamgesteld uit de beste muzikanten van de twee bekende orebesten van Métra en Besselièvre en Olivier Mélra zich met die zamenstelling had belast geleek de eerste uilvoering evenveel op echte Strausmuziek als beste Duilsche cider op echte champagne, 't Was aangename, correcte muziek, maar niet prikkelend niet opwindend genoeg. Strauss verzekerde echter, dat vier of vijl repetities voldoende zouden zijn om aan het overigens uitmuntend orkest die onwederstaan- bare bezieling mede te deelenwaarin bij passé-maitre is en die bare uitwerking over d« geheele wereld heelt. Verl. week had 't eerste gemaskerd bal in de nieuwe opera plaats. Bijna alle vreemde diplo matieke en vele aanzienlijke personen bevonden zich met hunne dames onder de toeschouwers. Strauss dirigeerde de dansmuziekMétra gedurende de pauseeringen. De ontvangst bedroeg 84.050 franc. De aanhoudende plasregens hebben op den spoorweg tusschen Folkestone en Doverhet instorten v an een tunnel veroorzaakt. De schade is aanzienlijken men berekent dal er wel een maand nooJig zal zijn om alles te herstellen. Tusschen de genoemde sleden wordt thans het verkeer met gewone rijtuigen en omnibussen geregeld viermaal daags van Folkestone ver trekkende gaande gehouden. De express van Londen neemt de lijn van Chatlam naar Dover, tol dat de South-Easlera-baaa weder berijd baar is. Een uiterst zeldzame lading is dezer dagen transito Parijs naar Italië vervoerdnamelijk eene bezending zijdenormeijerenen wel een zoo groot aantal collisdat ei een afzonderlijke stoomboot voor gehuurd is om ze uil Engeland naar Frankiijk te verschepen. Zij komen regt- streeks uil Japan, over San Francisco, per transcontinentalcn spoorweg, vervolgens van New-York naar Londen, gaan nu van daarover Frankrijk nair Italië, en zijn aan verschillende kweekers aldaar geadresseerd. De waarde dezer lading wordt op twee millioen francs geschat. Van de uitvoering van het plan om op de Lust van Sussex een monslcrslad «Hygtena" te bouwen zal naar men vreest weinig komen daar zich onoverkomelijke hinderpalen hebben opgeworpen. De maatschappij is opgerigtbet geld ligt gereed, doch de uitvinder dr. Richardson weigert zijne medewerking, omdat hij er zijn drukke geneeskundige practijk te Londen niet voor wil laten verloopen. Parijs wordt overstroomd met valsche twee- francsstukken. De dagbladen althans spreken van een «ongehoorde hoeveelheid", Zij dragen allen den stempel der republiek, en ziju iets donkerder van kleur dan de echte. De geschiedenis van de inbraak bij de H. H. Doijer en van Deventer te Zwolle is voorzeker aan allen bekend, zoo mede de heldhaftige wjjze waarop de inbreker gevat is geworden. Wij deelen dus alleen mede dal voor hun beleid en manhaftig gedrag bij de aanhouding van den inbreker J. De Jong, uit Rotterdam, aan den politieagent J. Kuipers te Zwolle een gratificatie van 150 en aan H. Faber een van 125 door den gemeenteraad is toegekend terwijl eerst genoemde daarenboven is bevorderd van agent van politie van de 3e tot de 2e klasse. Men zegt dal de Jong getracht heelt zich in de gevangenis om het leven te brengen. Voor kleine machines, naaimachines, stik machines gelijk ook voor velerlei mechanische toestellen die snel draaijen heeft men tot hel smeeren van de tappen een vet noodig dal niet verhardt. De gewone oliën voldoen aan deze voor waarde in geenen deele. Volgens Blatter für In dustrie und Gewerbe schijnt het geschiktste de gewone, scheikundig zuivere, echter niet met water gemengde glycerine. Vooral kan het ge bruik van zulke glycerine aan eigenaars van naai- en dergelijke machines aangeraden wor den, omdat het de eigenschap heeltgeen vet vlekken achter te laten. De Turken hebben hun Marseillaise, hun Wacht am Rhein, hun krijgszang ontvangen. Hij is vervaardigd door den o u I e m a FirziEffendi, en heeft groot succes. Hel refrein luidt: «Wij zijn krijgslieden met het zwaard steeds druppelend van bloed zonen van helden, zelf belden." De coupletten luiden ongeveer als volgt «Gelukkig door onzen godsdienst en onzen Staat, is onze naam op aller lippen; wij zijn 't onderwerp van alle gesprekken. «Het zwaard van den krijgsman veredelt af keurenswaardige daden met den glans die er van afstraalt verlicht hij de geschiedenis. «Steeds ten oorlog gereed, is hel slagveld ons een bruiloftsfeestons bestaan is oorlog. Vrolijk weten wij ons leven op te offeren. Vol vuur vlieden wij ten strijde, wij gevoelen ons gelukkig deA dood te vinden en martelaren te worden. Als wij ons aaneensluiten wordt door ons het menschdom van de oppervlakte der aarde weggevaagd. De oorlog is ons ambacht. God is met ons, hij staat ons bij. Vóór ons slaat de Profeet. Beiden rigten onze armen. IJveren wij voor onze heilige tradities. Ge hoorzamen wij onzen Hoofdenmaar steeds dapper en vol moed. •Onze roemruchtige voorvaderen zijn ons ten voorbeeldals leeuwen vermeesterden zij dit Land. Volgen wij hen na en laat ons met het zwaard het kleinooddal zij ons hebben toe vertrouwd, verdedigen. «Laat ieder doordrongen zijn van de waar heid, dat wij door den wil van God de zonen onzer voot vaderen zijn. Dapper en gelukkig als zij zijn wij krijgslieden met het zwaard steeds druppelend van bloedzonen van helden, zijn wij zelf helden." Bij den burgerlijken stand te Hilversum worden thans familieboekjes afgegeven geheel in over eenstemming met «de Livrets de familiedie te Parijs worden gebruikt. De Vereeniging van burgemeesters in de kantons Alphen en VVoubrugge beeft in hare vergadering van jl. Maandag beslotenom op de eerstvolgen de bijeenkomst der provinciale vereeoiging te Rotterdam eene bespreking uit te lokken over het overladen met werkzaamheden van burge meesters ten behoeve van het Rijk, zonder vergoeding van kosten.'Aan de burgemeesters van Alphen, Koudekerk en Zoeterwoude is opgedra gen dit punt op de agenda der provinciale vergadering te doen omschrijvenen casu quo de bespreking daarover in te leiden. De invoer van versch vleesch uit Amerika in Engeland neemt gestadig toe. In de maand October van het vorige jaar werden gemiddeld per week 1000 geslagte runderen uit Amerika (Illinois) naar Grool-Britannië verscheept. Maar sedert is er de invoer nog aanzienlijk grooler geworden. Zoo hebben de handelaren te Liver pool de vorige week niet minder dan 700.000 kilo's vleesch, afkomstig van 3000 ossen ont vangen. Deze hoeveelheid werd door drie sloom- booten aangebragt. Dat de prijzen van het Amerikaansche versch vleesch aanzienlijk goed- kooper zijn dan van het vee uit Engeland of het vasteland van Europais bekend. Doch hier komt bij dal de kwaliteit gezegd wordt beter te zijn dan van de runderen, die gemid deld in Engeland geslagt worden. Met de papieren servettendie in vele gezin nen maar vooral in logementen en restauraties gebruikt worden, had in een café restaurant een aardig voorval plaats. Twee buitenlui traden binnen en bestelden elk een bcai.leak ot, zooal. tij zeulen.etoen bielstuk." Spoedig kwam .Jan mei l nood,ge gereedschap bord, mes, vork en ook voor elk een servelje aand.agcn. ten weinig l.ler U.m de beafsteak zeil. Intusschen vielen onze luidjes maar met aan, niaar bleven eenigen tijd legen elkaar zitten lispelen: blijkbaar moest iets niet in den haak zijn. Inziende echter dat men zóó niet verder kwam en natuurlijk watertandende om mei den geu- rigen schotel slaags te raken werd eindelijk 'tvuur geopend: 'lservetje bleef op t bord liggen, de bealsteak er boven op, vervolgens de°saus er over, loen 't mes lei band genomen en daar ging beafsteak enservetje met volle teilen naar de maan of liever naar de maag. Dat de lachlust der aanwezigen zich luide deed hooren wie, die 'l bun kwalijk zal nemen I Mogen onze vrinden geen last van de servetten ondervinden I Het treurige feil doet zich te Amsterdam voor, dat dc cellulaire gevangenis vol is. Alle preventieve gevangenen worden nu naar het hulphnis van airest op den Heiligenweg aldaar gebtagt. Een ieder weet, welks een heerlijk i middel de teer is in geval van Bronchitisteering Calharrenverkoudheden en in 't algemeen legen alle aandoeningen van bronches en Longen. Vele zieken helaas voor wie dit geneesmiddel uitstekend zou wezen gebruiken de teer niet hetzij uil tegenzin tegen den smaakhetzij dat het hun verveelt om het teerwaler klaar te maken. Dank zij het geniale denkbeeld van den Heer Guyotl'harmacien te Parijs hebben al die min of meer rechtvaardige grieven van de zieken opgehouden te bestjan. Het is den Heer Guyot gelukt de teer te omgeven met een licht bedeksel van doorschij nende Gelatine en er ronde kapsules van te maken ter groole van een pil. Deze kapsules kan men zeer gemakkelijk innemen op't oogen blik dat men £aat etenze hebben volstrekt geen smaak. Zoodra ze in de maag komen smelt de Gelatineen wordt de leer opgenomen. Deze kapsules zijn zeer duurzaamzóózelfs dat de kapsules van een aangebroken llacon nogna Jaren te gebruiken zijn. De teerkapsules van Guyot zijn een zeer rationeel geneesmiddel dat niet meer kost dan zes of acht centen daags en tevens ontslaat van het gebruik van alle borstkruiden. De Heer Guyot kan slechts instaan voor die flaconswaarop zich zijne handleckcning be vindt, gedrukt in drie kleuren. Te verkrijgen te Amersfoort bij SANDERS en in de voor naamste apotheken. AMERSFOORT, 22 Januarij 1877. Het onderstaande wordt ons van geachte zijde medegedeeld De leesinrigting, door dc Af deeling Amers foort der Vereeniging van Fabriek- en Hand- werksnijverheid in Nederland opgerigtzal voortaan eiken Zaterdag, des avonds van 710 uur geopend zijn. De leesinrigting beoogt een tweeledig doel het aankweeken van nuttige kennis en het tot elkander brengen van mannen, die in verschil lende maatschappelijke betrekkingen zijn ge plaatst. Met dit doel voor oogenzullen onge twijfeld de leden van bovengenoemde afdceling de leesinrigting trouw bezoeken, en ook de werklieden opwekkenom van die nuttige in- rigling zooveel mogelijk gebruik te maken. Kennis versiert en veredelt den mensch en werkt krachtig mede tot vermeerdering van stof felijke welvaart. De spreuk «kennis is kracht" geldt niet minder van de maatschappij in het algemeen dan van den bijzonderen persoon. De schat van kundigheden en verlichte begrippen is een erfenis der nakomelingschap, die aan houdend vermeerderd moet worden. In No. 2467 van 1 December jl. gaven wij vrij uitvoerig onze meening te kennen omtrent een loen door ons medegedeeld adres van November jl. aan den Raad van Administratie der HoII. IJz. Spoorweg-maatschappijwaarin een wekehjksche nachttrein werd verzocht van Amsterdam—Hilversum -Baarnnaar Amersfoort Wij lieten loen doorschemeren, dat op goede door ons omschreven humanilaiie, en andere grondenmoeijelijk kon worden voldaan aan du verzoek en waarbij geen bepaalde trein- nacht der week was aangegeven Zooals wij destijds reeds inzagen, is dan ook dezer dagen daarop een afwijzend antwoord ontvangen, waarbij w,j tevens opmerken, dat hoogstwaarschijnlijk eene uit den aard der zaak te geringe deelneming zou blijken, bij imvil "ging van het verzoek door den Raad Zijn de 300 adresondcrleckonarcn van tegc»

Amersfoortsche Courant | 1877 | | pagina 2