hunnen aanslag. Zij zullen openlegging van zaken moeten doen. Personen, die voor vrienden en verwanten hunnen financiëlen toestand hebben verborgen gehouden, zullen hier moeten ver schijnen voor ecne commissie waarin misschien leden zitting hebben die juist bij den reclamant den meesten tegenzin doen ontstaanen zullen dan de belastingschuldigen niet liever te veel betalendan hunn-i geheimen verraden «Maar, zegt men, aan de commissie zal ge heimhouding worden opgelegd. Maar gaat net wel aanhier een soort van biechtstelsel in te voeren, waar geldelijke dwang tot belijdenis dwingt? «Nog meer echter; het ligt op den weg der commissie en, naar men zelfs beweert, in hare roepingom belastingschuldigendie verdacht worden hunne aangifte met opzet veel te laag te hebben gesteldbij wijze van represailles zoo hoog te heffendat zij eigenlijk nolens wiens met hunnen financiëlen toestand moeten te berde komen. In andere woorden: op hunne beurs zullen de duimschroeven worden aangezet. Is deze handelwijze niet inkwisitoriatd «In dat geval wel is waar zouden de reclamanten zich met den eed kunnen reddenzonder casu quo aan hun geweien te kort te doen." Slechts goede producten roepen concurrentie in 't leven. De teerkapsules van Guyotdie zulk een heilzame uitwerking hebben, ingeval van Verkoudheid, Catharren, Bionchitis en leering, zijn ontelbare keeren nagemaakt. De Heer Guyot kan slechts instaan voor die flacons waarop zich zijne handteekening bevindt gedrukt in drie kleuren-, te verkrijgen te Amers foort bij SANDERS en in de voornaamste Apo theken. Publicatie. r»e COMMISSARIS DES KONINGS in de provincie UTRECHT Gezien bot besluit van heeren Gedeputeerde Staten der provincie rtreehtdd. 1 Februarij 1S77 No. *3 Gelet op art 11 der wet van 13 Jan ij 1857 (Staatiblad No. 87), engt bij Brengt bij dete ter kennis van de belanghebbenden «.Dat de Visscherij binnen dete provincie wordt gesloten ran den 1. Maart tot en met den 15. if ei aanstaandedat evenwel die sluiting is uitgezonderd het yisschen op aal en palingwai echter alleen zullen mogen gebezigd worden fuiken korven of nettendaartoe uitsluitend bekwaamterwijl de viucherij op tpiering met het kruisnet geoorloofd blijft tot Jen 1. Mei aanstaande, doch slechts zal mogen worden uitgeoefend buiten de Waardbarriirs te ClreeU in het water gelegen tusachen de Groote eluie en de Roodehruy en te Amersfoortin het water van af de Koppelpoort tot aan hot gebouw genaamd de Spijkervan dei middags IJ tot dos avonds 10 ure; zijnde de bovenstaande bepalingen niet toepasselijk op do rivieren den Rijnboven Wijk bij Duurstedeen de Lek daarbeneden. Dat de sluiting is bepaald van het jagtbedrijfvermeld in art. 15 litt. hen f dor voormelde wet (het vangen van eendvogels in eene eendenkooi of'een daarmede gelijkstaand toestel en het vangen van waterwild met slagnetten)op Saturday den 17. .Vaart aanslaande; van het jagtbedrijf, vermeld in art. 15, litt. d (het schieten van waterwild)mode op den 17. Maart aanstaamle; terwijl het schieten van watersnippen geoorloofd blijft tot en met den 1*. April 1877. e. Dat het Weispel van kwartelen met steekgaren en vliegnet bedoeld bij art 15 litt e van voormelde wet, wordt opengesteld op l Mei en gesloten op 7 Ju tij aanstaande. Fn, ten einde niemand ecnige on wetendheid hiervan voorwende, zal de ze worden afgekondigd en aangeplakt, waar zulks te doen gebruikelijk is. UTRECHT, den 8. Februarij1877. De Commissaris des Koning» voornoemd VAN DOORN. AMERSFOORT, 12 Februarij 1877. Dingsdag, den 13 Februarij 1877, des na middags te één uurzal de Raad der gemeente Amersfoort eene vergadering houdenwaarin de punten van behandeling zijn 1. Voorstel betrekkelijk eene reorganisatie van de politie. 2. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verhooging der jaarwedden van hulponder wijzers. 3. Rekwest van den heer D. Klerk, met ad vies van Burgemeester en Wethouders. Rekwest van de Heelmeestersmet advies van Burgemeester en Weihouders. 5. Benoeming van een lid voor het Brand college. 0. Benoeming van een lid voor het burgerlijk armbestuur. 7. Benoeming van leden voor de bureaux van stemopneming der verkiezingen in 1877. Het voorstel in bovenstaand 2e punt beoogt de jaarwedden der hulponderwijzers aan de openb. Tusschenschool en de heiue armenscho len, voor zoover het /500.en /550.be draagt met 100.te verhoogea Z. M. heeft hij de dd. Schutterij te Amersfoort benoemd lol 2e luitenants de Heeren 11. A. van den Wall BakeG. J. baron van Boetzelaer en C. V. Gerritsen. Hel portret van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlandenuitmuntend geleek end door onzen stadgenoot den Heer A. bock, zijnde de prijs No. l van de Verloting der Vereeniging van den II. Vincenlius a Paulo is gevallen op No. 1616 lot van een der ingezetenen van Amersfoort. Naar men verneemt wordt de bouw eener garnizoens-infirinerie te Amersfoort op 2 Maart e, k. aanbesteed en is de raming lö9,000. Morgendingsdagavondwordt door het Antwerpsche tooneelgczelschap onder directie van den Heer Victor üriesseus in Amu'itia te Amersfoort eene buitengewone voorstelling ge geven, zullende alsdan worden opgevoerd een nieuw dratna De Geldduivelontleend aan den roman van dien naam van H. Conscience een der beste Vlaamsche schrijvers. In dit drama treedt het geheele personeel van dit gezelschap op hetwelk, bij de twee in nevensstaande ad vertentie gemelde uitstekende tooneelislen - die eervolle plaatsen onder de Nederlandsehe en Belgische tooneelisten innemen nog on derscheidene zeer verdienstelijke leden telt. Deze buitengewone voorstelling heeft derhalve alle aanspraak de waardering der tooncelmin- naren te genieten en mag diensvolgens met vertrouwen hunne talrijke aanwezigheid alsdan worden tegemoet gezien. Omtrent diefstal, ten nadeele van de Am- sterdamsche Kanaalmaatschappijdoor haren secretaris B.wordt gemeld «B. was vroeger mede-directeur van de Hol- landsche Gasfabriekwelke betrekking hy later verwisselde voor hel meer lucratieve secretariaat der Kanaal-Maatschappij; voorts is hij president der Holland8che Maatschappij van traaije Kun sten en Wetenschappen en bekleedde hij de eervolle functie van schoolopziener. Ook was hij bij de opening van het Noordzeekanaal tot officier van de Eikenkroon benoemd. B. heeft de Kanaal maatschappij benadeeld voor een bedrag dat op ruim één ton berekend wordtzoowel door het verkoopen van aandeelen, als door bedriegelijke verantwoording van gelden die den aannemers waren uitbetaald. Het bedrog kwam aan 't licht, terwijl B. een uitstapje naar Parijs maakieter gelegenheid van zijn I2J jarig huwelijk het ex- Kamerlid jhr. Rutgers van Rozenbuig, mede directeur der Maatschappij, beheerde in zijn plaats de administratie en kwam de lallooze verval- schingen op 't spoor. De directie besloot de justitie in de zaak te mengen. Zondag keerde B. uil Parijs terug en Maandag-ochtend verscheen bij □iets kwaads duchtendop bet bnreau. Op het kantoor werden hem in volle vergaderiug de duimschroeven aangelegdin een kamer daar naast wachte de politie. Hij viel spoedig door de mand en betreurde slechts één zaakzijn terugkomt I" Hel is thans uitgemaakt, dat er 170 aandee len van i 1000 uit de brandkast der maatschappij zijn genomen en verkoeht door den secretaris. Een 140tal dezer aandeelen behoorden aan de Maatschappij. Deze waren o. a. door haar in gekocht, met lot conversie, maar als geldbe legging. De 30 overige aandeelen waren door directeuren daar gedeponeerd. De diefstal moet over eenige jaren loopeo. Sedert wanneer zal het gereglelijk onderzoek eerst kunnen bewijzen. De beweegreden schijnt zucht tot weelde te zijn. De directeurenwier onbeperkt vertrouwen gevestigd was op den secretaris, merkten wel zijne weelderige levensmanier op, doch waren door hem in de meening gebiagtdal hij builen zijn beduidend inkomen bovendien vermogend was. Dit is dan ook oorzaak geweestdat het pakket aandeelen in de brandkast nooit dan oppervlakkig werd nagezien. De bovenopliggende nummers werden terloops geverifieerd en deze waren altijd in orde. De diefstal bad altijd E laats uit de onderste laag van den stapel, 'aar de gearresteerde niet in 'l bezit was van een sleutel van de brandkastmoet het weg nemen hebben plaats gehad op oogenblikken dat bem de sleutel werd toevertrouwd om uit die kast papieren te nemen of te bergen. De laatste maal dat dit geschied is', moet dit hebben E laats gebad op een oogenblikdat een paa,- estuursleden der maatschappij by bel raam stonden te pialeu. De Amersfoorlsche Rederijkerskamer tDoor Vriendschap tot Kunstgeeft heden maandag avond eene looneelvoorstellingbestaande uit drie stukkenwelke in ons vorig nummer meer gedetailleerd werden vermeld, en gaarne zal een groot publiek daarbij tegenwoordig zijn om eenen aangenamen avond doortebrengenwaar toe de werkende leden der Kamer ongetwijfeld hunne beste pogingen zullen aanwenden. De Amst. Ct. verneemt, dat in het bij den Raad van State aanhangig ontwerp tot gedeel telijke droogmaking der Zuiderzee tevens is voorgesteld: «voor rekening van hot Rijk de verbinding van Amsterdam met de Geldersche Vallei te nemen." De achtste uitvoering der Bederijkersvereeni- giny t Joost van den Vondel" van Woensdag avond jl. werdondanks het zeer ongunstig weder, door vele belangstellenden bijgewoond. Hel looneelspel De Schout van Alcmarevan llofdiikis met veel bijval opgevoerd en of- "won de gespierde zinbouw en versmaat van di snik wed renigszins mogelijker voor dllet- lanlen sjjn dan gewone dialoog in tooncelsluk- kïïl zoo voldeed echter hunne voordragl ten vdks. «e muem-'dHC en costumes gaven ge- wouwolük den geest des t.jds terug waann de handeling voorvalt. Vooral het laatste bedrijf, waarin tïraaf Willem van Holland gezeten op den troonhemel, omringd door edelen, schild knapen en dorpers, gengt houdl, naar billijk- licit! on regt strall cn beloont, en dc dorpers tot poortcre verheft, maakte trcffenden indruk. liet was een goed denkbeeld der Rederij- kersvereeniging eene der middeleeuwsche epi soden onzer vaderlandsche geschiedenis, zoo uitstekend door llo/dijk geschetst thans weder voor het nageslacht aanschouwelijk te stellen. De gestolen rokwaarmede de voorstelling werd besloten, was inderdaad een zeer ver makelijk kluchtspeldal flink is gespeeld en hoogst genoegelijk bleekwant het onderhield eene voortdurend vrolijke stemming onder het auditorium. Het gansche personeel werkende leden der Rederijkorsvereeniging trad in het voorstuk en liet grootst gedeelte hunner in liet nasluk op en hebben zijdoor hunne welgeslaagde pogingen, aanspraak op de erkenning van allen die bij de voorstelling aanwezig waren. Te Wijk bij Dnurstede hadden een paar jon gens dezer dagen de roekeloosheid in eene smederij buskruid op het aambeeld te werpen. De smid eu zijn knecht omkwamen toen zij een oogenblik later een gloeijend ijzer op 't aambeeld legden, naauwelijk». aan de ontploffing die volgde. Een Parijsche courantde Figaroplaatst de volgende huwelijks-adverlenlie «De heer AI. A. Moucheux 42, rue du Bac (gepatenteerd). Discieiie. 1 weduwe 40 jaar oud met Ir. 300.000 1 idem 30 100.000 1 neet 20 140.0UI) 1 idem 23 100.000 1 jongedame 25 500.000 1 idem 34 45,000, Er ontbreekt nog aan eene beschrijving van verdere charmes dezer dames, van haar humeur baar gewigt, enz. Een zekere IJzcibijt, door Amerika uitgele verd en te Liverpool aan boord van de Belgische stoomboot «Nederland" gebraglis, met een zwemgordel gewapend, op de hoogte van Usiende over boord gesprongen. Toen de boot te Ant werpen aankwam moest uien zich bepalen lot hel in beslag nemen van den koffer. Of IJzerbijl verdronken is, ol het land be reikte is nog onzekerlot dusver vond men geen spoor vau den vlugteling. Te Hoornslerzwaag wordt het schoolverzuim bestreden op eigenaardige wijze. Armvoogden hebben deu hoofdonderwijzer, op diens verzoek, gemagtigdaan alle behoeftige kinderendie ter school komeneen boterham te geven. Deze maatregel werkt zeer gunstig. Dagelijks worden door den onderwijzer, na geéindigden schooltijdongeveer veertig boterhamnieu uit gereikt. Omtrent het vergaan van de stoomboot Wil lem III" op het Fluessenmeer verbas It men nog, als een staaltje van verregaande achte loosheid dat niet alleen de ruilen uit veel te dun glas bestondenmaar dat ook niet eens de houten luiken aan boord waren, die men in ge val vin nood voor de openingen konden plaatsen. Nu was men, helaas I weerloos. Er gaat een geruchtdal de justitie zich met de zaak bemoeit. L'it Genève wordt berigtdat de Duitsche consul-generaal aldaar met de noorderzon naar Amerika vertrokken is, een deGcit van 1 tnil- lioen francs achterlatende. la het feestgebouw te Rotterdam wordt een volledige, niel-officiëele kermis, onder dak, gevierd. Rondom de baan voor de wielrijders zijn alle kermisinrigtingen, als poffertjeskraam, draaimolen koekkramen kijktentcn. Deze kei- mis lokt honderden bezoekers. ^an de Tweede Kamer der Staten-Generaal ïs door de .Vereenieing van gymnasliek-ondei- wijzers in Nederland een nader adres ingediend strekkende om de gymnastiek als vak bij het lager onderwijs bij de wet verpligt te doen verklaren. r Mi»chicn vrn.gi de Ned.-Veieeniging tan dansondcrwijzers hetzelfde voor 't dauscn.

Amersfoortsche Courant | 1877 | | pagina 2