dan zorgen de roofvogels er wel voor dat weder een heilzaam evenwigt wordt hersteld. Met bescheiden aandrang roepen wij aller welwillende medewerking in om ook de loffe lijke pogingenmet deze vliegende blaadjes beoogd, overal, waar dit mogelijk is, te schragen. Dikwijls komt de vraag bij ons op, hoe is het toch mogelijk, dal de arbeiders, die in de open lucht moeten werkenen aan alle af wisselingen van ons veranderlijk klimaat zijn blootgesteld nog gezond blijven Men zou werkelijk gaan geloovendat die arbeidende klasse van een ander maaksel is maar wanneer men de doctoren spreekt en anderen die met hun gezondheidstoestand beter bekend zijndan verneemt men helaasdat er in dien kring oneindig velen gevonden worden, die aan verkoudheidbronchitiscatharren of andere aandoeningen van borst en longen lijden. Voor hen is het werkelijk een zegen, dat de teerkapsules van Guyot zijn uitgevonden, die door den arbeider gedurende zijn arbeid kunnen worden ingenomen, en die alle borstdranken pales en siroopen vervangen, die hij te huis zou moeten bereiden en innemen. Daarenboven heeft dit geneesmiddel het voorrecht van bij zonder goedkoop te zijn. Elke flacon teerkapsules bevat zestig kapsulen, zoodat de geheele behandeling sleclus 6 8 centen daags kost. Het is zeker dal zoowel de goedkoope prijs als de uitstekende uitwerking dier kapsules er veel toe hebben bijgedragen cm dit geneesmiddel de populariteit te doen verwervendie het tegenwoordig in alle landen genie L Zitting van den Gemeenteraad van Amersfoort van 20 Februarij. Voorzitter Mr. A. G. Wijers. Tegenwoordig 13 leden (1 vacature). De notulen der vorige vergadering worden na lezing goedgekeurd. Ingekomen is een schrijven van den heer J. Keijserverklarendewegens voortdurende ongesteldheid zich verpligt te zien ontslag te nemen als lid van den gemeenteraaden om dezelfde oorzaak de raadsvergaderingen niet te kunnen bijwonen. De Voorzitter zegt dat ter voorziening in de daardoor ontstaande vacaturealsmede in die wegens het overlijden van den heer van Itter- sutnde verkiezing voor twee raadsleden door burgemeester en wethouders is bepaald legen 27 Maart. Voor informatie. Ten opzigte van het door den burgemeester ingediend voorstel betreffende de pohtiever- eenigt zich de raad met het aangegeven denk beeld een hoofdagent op f 600 en twee agenten op f500 aantestellen. NTa verwerping van een voorstel om in het tijdelijk bureau van politie aan de Utrechlsche pooit eene arrestantenkamer (begroot op f300) aantebrengenzonder aan bouw wordt magtiging verleend tot de aan schaffing van benoodigdheden in voormeld ge bouw en goedgevonden om de door vier agenten van politie .bewoonde huizen aan de poorten niet met 1. Mei a. s. door hen te doen verlaten. Voorstel van Burg. en Weth. tot verhooging der jaarwedden van het hulppersoneel aan de lusscnenschool en de armenscholen, met ingang van 1. April. Aangenomen. Voorstel van Burg. en Weth. tot het verleenen van eene jaarlijksche gratificatie van f80 aan den Heer D. Klerk, voormalig hulponderwijzer. Als voren. Voorstel van Burg. en Weth. om met 1. Januari 1878 de jaarwedde der beide gemeente- heelmeesters met f 400 te verhoogen. Aan gehouden tol de behandeling der begrooting voor dat jaar. Ingekomen is de koninklijke goedkeuring op de verordening tot heffing van de plaatselijke directe belasting. Voor informatie. Voorstel van Burg. en Weth. tot het heffen van B5/100 Tan 3en aans'a£ 'n 3e plaatselijke directe belasting over 1877. Aangenomen. Nog is ingekomen de goedkeuring van Gede puteerde Staten op de gemeente-rekening over 1875. Voor informatie. AMERSFOORT, 22 Februarij 1877. Z. M. heeft bevorderd tot luitenant ter zee 2e klasse, de adelborst le klasse W. Wijers. De Heeren J. II. van BoeckholtJ. van Botlenburg, J. Fortuin en C. vati'der Zoo de Jong ziin bij besluit van Heeren Burgemeester en Wethouders van Amersfoort d.d. 19 Februari II. benoemd tot schatters der bij het ka daster nog onbekende of tc splitsen huurwaarde van gebouwen voor de plaatselijke directe be lasting over het dienstjaar 1877. In 1877 zullen in de meeste gemeenten des Rijks gemeentelijke, provinciale en parlemen taire verkiezingen plaats hebben. Dingsdag 27 Maart c. k. zal eene verkiezing geschieden van twee leden voor den Gemeen teraad van Amersfoort, opdat alsdan worde voorzien in de vervulling der plaatsen van den Heer P. E. van Ittersum, overleden; de tijd der aftreding van het daarvoor te kiezen lid is de eerste dingsdag van September 1879 den Heer J. Keijser, door wien ontslag is genomende tijd der aftreding van het daarvoor te kiezen lid is 4 September 1877 Dingsdag 17 Julij e. k. geschiedt de verkie zing van vijf leden voor den Gemeenteraad van Amersfoort, zijnde alsdan aan de beurt van aftreding de Heeren B. W. van Burgsteeden M. van BeekC. Schellus IznMr. F. H. van Persijn en een lid voor wien, als hierboven vermeldde verkiezing op 27 Maart is bepaald. Dingsdag 8 Mei e. k. geschiedt de verkiezing van drie leden voor de Provinciale Staten van Utrecht in het kiesdislric' Amersfoort, zijnde in Julij aan de beurt van aftreding de Heeren Mr. J. de Louter te AmersfoortMr. J. H. M. baron Mollerus van Westkerke te Baarn, en Mr. J. Cock Blomhoff (lid van Gedep. Staten) te Amersfoort. Dingsdag 12 Junij e. k. geschiedt de verkie zing van een lid voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het hoofdkiesdistrict Amers foort, zijnde in September aan de beurt van aftreding de Heer Mr. JE. baron Mackay. Die.isvolgens zullen te Amersfoort binnen de eerstvolgende vier maanden plaats hebben vier verkiezingen, behoudens mogelijkerwijs daaruit vloeijende diverse herstemmingen en eventueel meerdere te ontkiemen verkiezingen. Volgens bovenstaand raadsverslag heeft de Gemeenteraad van Amersfoort de jaarwedden der hulponderwijzeressen aan de openbare tus- schen- en armenscholenvoor zoover zij belast zijn met het onderwijs in vrouwelijke hand werken zoomede die van de hulponderwijzers verhoogd tot op f600, en die van de overige hulponderwijzeressen aldaar tot op f550. Eene hoofdacte geeft i'50 daarboven. Het Syraphonieorchest uit Utrecht onder directie van den Heer Coenen zal, blijkens nevensstaande adv., aansL Woensdag een con cert in Amicilia te Amersfoort geven. Sedert geruimen tijd is het niet alhier opgetreden en de bijvaldie het in diverse groole sleden des Rijks steeds mogt inoogsten, mag doen ver wachten dat velen hier ter stede op de daarvoor te circuleeren lijst zullen inteekenen. Op Terschelling komt thans onder de schapen een zonderlinge ziekte voor. De dieren worden veelal voor ongeveer veertien dagen blind en zijn daarna hersteld. Enkelen echter bezwijken er aan. De plaatsvervangers voor de dienstpligtigen bij de uationale militie worden in de uoordclijke provinciën duur betaald. Men besteedt door elkander minstens 1200 meer dan andere jaren. Daar de kansen om vrij te loten bij de tegen woordige inrigling veel kleiner zijn dan andere jaienwegens de vele vrijstellingendoor de wet gewaarborgdsiet men steeds klimmende prijzen voor de zoogenaamde «nommerruilders en remplafanten" le gemoet. Te Utrecht zijn een aantal vischventers be keurd omdat zij bedorven waar op hunne karren hadden. Het stoomschip George Cromwell is bij Newfoundland vergaan. Al de opvarenden, dertig in getalzijn omgekomen. Nog verneemt men bel vergaan van vier vaartuigen in de Chesape- akebaaiwaarbij 27 personen bel leven verloreu. Bij de oefeningen in het tirailleeren is voor de officieren der infanterie ingevoerd de sifflet- boussole, een fluitje van Fransch model, vooi- zien van een compasje. De officier van justitie, de regter-commis- 5.1 ris en de griffier bij de reglbank le Arnhem zijn te Barneveld geweestom de zaak van den manufacturer Overmarsverdacht vau brandstichting, te onderzoeken. Hei winkelhuis waarin de voorwerpen door de zorg der pohtie in denzelfden toestand zich bevonden als in den laten avond van 14 dezer, werd eerst onderzochten daarna werden eenige personen gehoord. Hel verhoor van duurde bijna een uur en eindigde hiermede dat hij de voorge nomen misdaad bekende. Hij is in arrest gebleven en zal gevankelijk naar Arnhem worden over- gebragt. Ben effende deze zaak worden nog de volgende bijzonderheden medegedeeld. De brand ontstond des avonds omslieeks half elf uur in de winkelkast van Üveruiais, waar manufacturen liggen. O heeft zelf daarop zijn buurman A. van de Flieit gewaarschuwd. Dese gunde zich geen tijd om zijn boveukleederen aan ie trekken en sloeg dadelijk de handen aan 't werk lot blus- schenheigeeo hem spoedig mogt gelukken, lie zaak kwam echter v. d. F. meer dan ver dacht voor, daar al wat hij aangreep den reuk had van petroleum. Hij begaf zich daarom naar den nachtwacht en den veldwachter, die spoedig op de plaats aanwezig waren. (Jok de Burge meester was weldra tegenwoordig. Het onderzoek in den winkel duurde tot middernacht en had tengevolge dat de Burgemeester O. in verze kerde bewaring deed brengen. Uuis, winkelwaren en verdere inboedel waren voor eenige duizenden, guldens verzekerd. Hel winkelhuis van v. d. F. bevindt zich met dat van O. onder hetzeltde dak. De gemeenteraad van Brussel was vergaderd en heelt van den burgemeester inlichtingen ge kregen betnflende den brand in hel huis van Bochatt. De heer Anspach heelt aan den raad waar hij niemand vond die hem tegensprak het bewijs geleverd dal, wat ook werd gezegd de pomptcis zoo spoedig mogelijk zijn verschenen, en dat het omkomen van twee meuschen te wijten is aan de omstandigheid dat de andere bewoneis van hel huis op lijlsbehoud bedacht watenzonder aan mevronw Bochart en de dienstboden hulp te verleenen. Ue begralenis van de twee lijken ol liever van de geringe hoeveelheid asch wilke van de verbiande meuschen was overgebleven werd door een tallooze volksmenigte bijgewoond. Bochart was als waanzinnig van wanhoop. Aan de rijkstelegraafkantoren is voor den prijs van 10.10 voor hel publiek verkiijgbaar gesteld een beknopte aanwijzing voor de in rigling en schatting van telegrammen, in ver band met het gebiuik van telegram zegels. De Messager du Midi bevat ijzingwekkende bijzonderheden omtieut de ontploffing vau mijngas le üraessessac, die aan 45 personen hel leven heeft gekost. Twee derden van de gedoode mijnwerkers waren eehtgenooleu en vaders. De Engelschtnan Galling, de uitvinder van het naar hem genoemde kanon heelt thans een nieuw model van mitrailleuse vervaardigd die slechts 97 pond weegt. Zij bestaat uit 5 bronzen loopen terwijl hel handvaisel om het te ontladen zoodanig is aangebiagt, dat een veel snellere en meer regelmatige beweging mogelijk wordt. Ten gevolge van nog andere verbeteringenzullen qjet hel moordtuig drie honderd scholen in één minuut kunnen worden gelost. De hertog en hertogin van Cleveland zijn de slachloflets geworden van de beruchte En- gelsche inbrekers op Castle Albcy hebben zij de vertrekken der hertogin geplunderd. Al hare juweelen waaronder een halssieraad vad 3000 pd. st. waardezijn gerooid. De diefstal is gepleegd terwijl het gezin aan talel zat. Het eenige wat men ontdekt heelt, is hel spoor der voetstappen. Burgerlijke Stand vitb Amersfoort. GEBOREN: 15 Fear. Antonic, z. ▼an Mijn- dert Pijpets en Wilhelmina van Nirnwogen. Fenna, d. van Franciscus van 't Wel en Anlonia van den llock. 16 Febr. Hendrikz. van Petrus van Binnendijk en Dina Klarenbeek. 17 Febr. Roelof, z. van Willem van Sc hoonhorst en Grietje Bunt. 18 Febr. Johanna d. van Elbert van den Hoek en Jansje Kraan. Martha d. van Aarl van Duist en Anna Calrina van Naar.len 19 Febr. Theodorus Johannes. z. van Theodorus Michael Koster en Maria Geer- truida Bonarius. Willem, z. van Dirk van den Brink cn Jannetje van de Beek. 21 Febr. Berdina Francisca d. van Jacobus Kemperman en Roberta Anna Susanna Keinmeren. ONDERTROUWD22 Febr. Ilermanus Jo hannes van der Geld en Antonia van Daal. GEHUWD: 21 Febr. Roelof van Kooij cn Dirkje van Ncimegen. Christiaan Maas en üerarda Mulder. OVERLEDEN16 Fehr. Een levcnl. aang. kind vr. gesvan Arnol.lus van Resteren cn Engehna Welling. - 18 Febr. Gccrtruida van Kessel, 63 j. echtg. van Cornelis Sleeking —19 Mm Anna Magdalena llondius, 45 j. ongeh 20 I-ebr.GerarJusGeitenbeek, 46 j. echtg. van Jannetje vau Veldhuizen.

Amersfoortsche Courant | 1877 | | pagina 4