officieren.' Er lijn eenige blokken opgerigtmaar daar wonen telkens 4 officieren in eene beperkte ruimte. Onder anderen huizen de officieren van de artillerie nog steeds in de oude bamboezen woningen aan de oostzijde van de Koerong Daroe. Van het uitrukken waarna algemeen gehaakt wordtzal voorzekei vooreerstminstens in de eerste veertien dagennog niets komendaar de sawahs voor 't grootste gedeelte onder water staan en het terrein derhalve tol ageeren on geschikt is. De vijand houdt zich tegenwoordig zeer kalm slechts nu en dan hoort men van onze posten schoten vallen, 't geen niet wegueemt dat alle transporten nog door flinke bedekkingen geës corteerd worden. De radja van Simpang Olim laat zich hier wach ten. Den 30sten December vertrok weder de lste konipagnie van het 3de bataljon van Pekan Atjeh naar Simpang Olim om er lijdelijk de bezetting te versterken misschien om eene an dere kompagnie eerlang at te lossen. Dien dag werden eenige hoofden van de Oost kust in de woning van den civielen en militairen gezaghebber beêedigdaan hen werd vervolgens de vlag uitgereikt onder 't spelen van het volkslied, waartoe het muziekkorps had plaats genomen in de nieuwgebouwde muziektent op het plein vóór de woning van den generaalterwijl de plechtig heid verhoogd werd door het io zoodanig geval gebrnikelijk saluut van zeven scholen. Het nieuwjaar dat lieden invaltis door velen in gepaste vroolijkheid gevierd. Gister avond waren er bij vele officieren recht gezellige krans jes waarbij het aan stof tot opgeruimde conver satie niet ontbrak en menige loost werd gedrou- ken vooral op dierbare achtergelaten betrekkin gen op Java en elders in den archipel. Het alstekeo van vuurwerk was echter bij bivak-order gestreng verboden. Wat den gezondheidstoestand betreftoordeel zeil. Hei hospitaal ligt voldaar zijn een lOOOial zieken in behandeling, daarenboven zijn er nog ongeveer 1300 hwartierzieken. Tot nader. A. Te Dordrecht heeft eene weduwe haar 80sten verjaardag gevierd op denzellden dagwaarop haar dochter haren 35slenhaar kleindochter haren 13den en haar achter-kleindochter haren 4dcn verjaardag vierde. Al die jarigen hebben denzellden voornaam. Te Arasterdam heelt een dronken man met zijne laarsdie hij uittrok een spiegelruit in een sigarenwinkel verbrijzeld en is na die hel dendaad gearresteerd. Te Ommen werd dezer dagen door de ambte naren een kali benaderd. Zij slaglten hetmaar verzuimden daarvan' aangiite te doen en zijn nu, tol vermaak van de booze wereld te Ommen, ia geeue geringe moeijelijkheid geraakt. De Courier de Bruxelles verhaalt, dat onder de jonge lieden die de vorige week te Brussel voor de militie hebben gelooter zich een bevond die reeds gehuwd wasen vader van verscheidene kinderen. De jonge man trok een slecht nommer enwanhopig over de wreedheid van het lolden kende aan den toestand waarin hij en de zijnen gebrachl'waren, werd hij op slaanden voet krank zinnig. De laatste volkstelling in de Vereenigde Staten heelt aan hel licht gebragtdal verscheiden vrouwen in de groote republiek een voor hare sekse in Europa nog ongewoon beroep uitoefenen. 45 zijn veelokslers, 6 baardscheersters14 tandheelkundigen 5 reglsgeleerden, 625 genees- en heelkundigen 67 predikster* 7 doodgraat- sters, 10 sluiswachtsters1 is scheepsloods 5 zijn gasfitsters33 boogschutteressen en 7 buskruidlabi ikantessen. Als een Amerikaan iets doeldoet hij het op groote schaal. De New-York Herald verhaalt van den heer Silas Cunningham te Sedaliadie wegens teleurgestelde lielde zich vergiftigde. Toen hij dit gedaan had gaf bij hiervan aan zijne huisgenooten kennis. Zijn vader wilde terstond den geneesheer halen maar Silas trok een grooten revolver te voor schijn en gelastte hem te blijven. Toen de onde heer nogthans heenging, zond hij hem een kogel nadie gelukkig miste. Daarop verzocht hij zijn broeder het meisje te doen komen om wie hij besloten h»d zich van het leven te be- rooven onder bedreiging hem dood te schieten als hij weigerde. In afwachting dat zij kómen zou ging hij naar buiten en kroop daar op handen en voelen door de sneeuw om zijn onlijdbaren dorst te lesschen. De Yankees genoten dit schouwspel en eene digte menigte omringde den «zelfmoordenaar", die met het slaan van twaalven zijn geduld verloor en op zich selveo een schot loste. Hel was niet doodelijk en maakte hem slechts bewusteloos. Toen kwamen zijn stadgenooten op het denk beeld hem naar het gasthuis te brengen en hier verpleegdbevond hij zich na verloop van eenige dagen naar omstandigheden vrij wel. Het N i e u w sb I. v. d. B oe k h. geelt liet volgend begrip van de waarde der Kassen- bein'sche letterzet-machine«Wanneer The Times langs haar eigen draad telegrammen ontvangt van haar Parijschen correspondent worden deze overluid voorgelezen dpor den telegrafist aan een knaap die 4an de zetmachine werktwelke in hetzellde vertrek is geplaatst en 200 regels galjard in het uur kan zeiten. De zetmachine kan alzoo het Hnghes-toestel dat het telegram ontvangt, bijhouden." De Pro v. Dr. en Asser Gt. meldt Wij vernemendat door handelaars in lom- En in deze gemeente een adres aan dc Eerste imer is ingediend, waarbij verzocht wordt, hare goedkeuring aan het wetsontwerp tol vrije uitvoer van lompen niet te onthouden daar de handel in lompen die tot nu toe bijna lot afnemers binnenlands beperkt wfts en waardoor de binnenlandsche papierlabrikanten zoowat deü prijs bepaaldendaardoor aanzienlijk zal bevor derd worden. Zeldzamer diefstal dan te Bois Colombes ge pleegd is, hebben wij nog nooit vernomen. De heer Bourdais had aldaar een huis. Hij verliet hetnu twee jaar geleden en vond er een huurder voor, van wien hij de beste inlorniatièn gekregen had. De man betaalde stiptvroeg nimmer reparatie, en de verhuurder was won derwel tevreden met dien uitstekenden huuider. Tegen gewoontebleven de beide laalstverloo- pen kwartalen onbetaald. De heer Bourdais schreef daarop, niets kwaads vetmoedende een paar maal een beleefd briefje tot herinnering maar bekwam taal noch teeken ten antwoord. Hij begaf zich daarop dezer dagen naar Bois Colombes, om zijn huurder opheldering te vra gen. Maar wie beschrijft zijne verbazingtoen hij zijn geheele huis verdwenen vonden alleen de kale, open plek zag waar hel gestaan had. De model-huurder had het lot den grond laten sloopen en de afbraak tot eigen profijt verkocht Een goedkoop geneesmiddel. Neem telkens voor den eten twee teerkapsules van Guyot in geval gij verkouden zijl, hoestof aan bronchitis catharrenleering of in 't algemeen aan eenige aandoening van de bronc/tes of longen lijdt Iedere flacon bevat zestig teerkapsules'tgeen maakt dat de geheele behandeling sjechls zes acht centen daags kost en u ontheft van het gebruik van alle afkookselspalessiroopen en borstdranken. Talrijk zijn de Namaaksels. Gij moet dus vooral lellen op het etiquettewaarop de hand- teekening van den Heer Guyot in drie kleuren is gedrukt Te verkrijgen te Amersfoort bij SANDERS en in de voornaamste apotheken. Door burgemeester en wethouders van Am sterdam is aan den gemeenteraad aangeboden eene conccpt-verordening tot regeling van «de universiteit van Amsterdam". Volgens dat onl werp zal de universiteit vijl faculteiten bevatten, als godgeleerdheid regtsgeleerdheid genees kunde wis- en natuurkunde, letteren en wijs begeerte. Het onderwijste geven In de Neder- landsche taalof met vergunning van curatoren ook in andere talen zal worden gedoceerd door gewone hoogleeraren, buitengewone hoogleeraren, lectoren en privaat-docenten. De jaarwedde der gewone hoogleeraren bedraagt van 14500 tot f 5500die der buitengewone en der lectoren worden bij hunne benoeming door den gemeen teraad vastgesteld. De privaat-docenten genieten geene wedde uit de gemeentekas. De hoogleer aren genieten bovendien een aandeel in de collegiegelden. Met het loezigt op de Universiteit is belast een collegie van vijf curatorenwaarvan de burgemeester lid en voorzitten is. De gezamenlijke gewone hoogleeraren vormen den senaatde voorzitter draagt den titel van reclor-magnificus. De buitengewone hoogleeraren hebben zitting in de laculteit. Verder wordt in het reglement bepaald dat in'de vijf faculteiten van onderwijs verschillende doctoraten verkrijgbaar zijn door hel afleggen van examensdie door de faculteiten van de universiteit worden afgenomenterwijl de senaat het regt heeft om op vootdragt der faculteiten aan Nederlanders of vreemdelingen hel doctoraat honoris causa te verleenen. De collegiegelden bedragen f 200 per jaar voor hen, die als student willen worden inge schreven; voor hen, die, geene studenten zijnde, enkele (ten hoogste vier) lessen willen bijwoneu, f30 per jaar voor iedere heeljaiige, f 15 per jaar voor iedere halfjarige les. Het toekennen van een doctornlen graad geschiedt kosteloos. Onvermogende studenten van buiten gewonen aanleg worden van de betaling der collegiegelden vrijgestelden bovendien zullen van gemeentewege zes beurzen, ieder van f 800, kunnen worden verleend. AMERSFOORT, 1 Maart 1877. Zaturdag jl. is alhier van wege de Afdeeling Amersfoort van het Ned. Onderwijzers-genoot schap de onlangs aangekondigde wedstrijd gehou den van onderwijzcrs-kweekelingen uit het 3e schooldistrict der prov. Utrecht. Hieraan werd door zoo vrouwelijke als mannelijke kweckelingen deelgenomen. Dc wed strijd liep over «enige taalkundige opgaven, die alle onder het hereik der kweekelingen waren. De uitslag zal later worden bekend gemaakt. De Tweede Kamer heeft gisteren de alge- meene beraadslagingen over de reglcrlijke wets ontwerpen geopend. De lieeren YVintgens, van Baar en Vader be streden zeeerstgenoemde omdat er door werd vooruitgeloopen op een goede regterlijke orga nisatie de anderen in het belang van hel regt en van de justiciabelendat inkrimping van regtsgebied verbiedt. Dat bezwaar zal misschien ook den heer Schimtnelpenninck van der Oye leiden tot verwerping. De heeren jE. Mackayvan RappardGratama en Lenling verdedigden de ontwerpen als een consequent gevolg van de hovenwet; dc plaat selijke belangen mogen in dezen niet wegen het belang van het regt en het finantiëel be lang der regterlijke raagt staan bovenaan. lieden voortzetting. Op een togligen hoek van den Singel tc Amsterdam stond in de vinnige sneeuwbui eene vigelante te wachten. Hel oude paard liet zijn bejaard hoofd lang neerhangen terwijl de vrolijk dwarrelende sneeuwvlokken spoedig een dik dekkleed over zijn stramme leden trokken. De koetsier was even om den hoek in liet drankhuis gewipt, waarschijnlijk om door inwendige be vochtiging de uitwendige te keer te gaan. Zoo luidde ten minste des koetsiers theorie Langzaam kwam een kwariieitje toevens de koetsier uit de kroeg geloopen hij klom op den bok, en 't luidde «vort bles".... De bles bleef echter pal staan en toen de voerman aan den teugel xukte, viel zijn beest omver. De oude bles had zijn laatste vracht getrokken en de laatste kou geleden op een hoek bij een kroeg. De vleescli-eter staatvolgens den heer Cat tie, docent aan de hoogcre burgerschool te Arnhem, bloot aan gevaar le. door gebruik van vicesch van dieren gestorven aan inwendige ziekten hetgeen een reeks van ziekten bij den mensch kan doen ontslaan 2e. door gebruik van een aan knobbelziekte lijdend dier, waardoor niet zelden longtering (tuberculose) bij den gebruiker ontstaat 3e. vleeschvoedsel afkomstig van miltzieke dierenterwijl 4e. ziekten als klaaunzecrwaterzucht en veepest, bij den mensch, na gebruik van aan dergelijke ziekten lijdend vee, niet zelden typhus veroorzaakt; en eindelijk 5e. de blaas- en andere wormen zeer gemak kelijk door den mensch worden opgenomen. Er zijn veel staatsburgers die z'ich over die gevaren niet ongerust behoeven te maken. Een welgesteld echtpaar, wonende in de ge meente Gestel en Blaarthum en nog geen 18 jaar gehuwd, zag Woensdagnacht zijn 18c kind geboren worden. Veertien kinderen van dit echtpaar zijn nog in leven. Te Alphen raakteu dezer dagen van drie dronken mannen twee in 't water. De derde kon geen hulp verleenen maar was nog in staat om hulp te roepen en de drenkelingen weiden gered. Den volgenden morgen echter is dc een overleden. 't Bestuur der gemeente Zwolle heeft een ver ordening vastgesteld tegen het uithalen van vogelnesten en het dooden van vogels. Zei Is de kraaijen in .'t Nieuwe weili" sullen in dat plantsoen mogen blijven. üe Leeuwarder Coureur deelt mede der de opleiding ren genee.kundigen voer hei leger voortaan uier mee. te Amsterdam alleen zal plaat, hebben maai ook aan andere hoo- gescholen.

Amersfoortsche Courant | 1877 | | pagina 2