den gemaakt en dat goedgekeurd werd. Even als in het adres aan de Tweede Kamer plaatst de Raad zich in dat adres niet hoofd zakelijk op het standpunt van het bijzonder belang der gemeente Leiden, de overtuiging dat het algemeen belang allerminst zal worden gebaat door de opheffing van deze regtbank is integendeel de voorname drijfveerop grond waarvan op het behoud wordt aangedrongen. Men vestigt o. a. de aandacht op de toelichting van het in de Tweede Kamer voorgestelde amendement, waarbij de voorsteller heeftaan- Ëeloond dal de opheffing in het algemeen be ing niet wordt gevorderden de daaraan verDonden bezwaren in het licht heeft gesteld en de in de toelichting opgenomen statistiek der bij de regtbank in 1876 behandelde zaken die eene niet onbelangrijke vermeerdering aan toont alsmede op hel daarin aangehaald adres der haagsche regtbank, waarbij thans reeds, met het oog op de belangrijke uitbreiding van werkzaamheden bij aanneming van de voorge stelde ontwerpeneene vermeerdering van per soneel wordt aangevraagd waaruit teregt wordt afgeleid dat de financiële voordeelenaan de reorganisatie verbonden, voorzeker niet van overwegend belang kunnen worden geacht. Voorts wordt in het adres nog de nadeelige invloed aangetoonddien de opheffing der regt bank op de hoogeschool zal uitoefenen. Evenals uit Leidenzullen wel meer dolean- tiën of adressen uit plaatsen, alwaar regtscollegiën zijn afgeschaft, naar de Eerste Kamer opgaan. Daarentegen heeft men in Zutphen, Alkmaar, Zevenbergen enz.waar zij werden behouden gevlagd, serenades aan autoriteiten gebragt, enz. Te Ticl is men bedeesderwant men bepaalde aldaar om op den avond van den dagwaarop de Eerste Kamer de regterlijke wetten aanneemt, eene soiree musicale en den volgenden dag eene muziekuitvoering op de markt te zullen geven. Men kan echter te Tiel thans het muziekcorps daarvoor engageren. De Eerste Kamer zal niet zoo wreed zijn omdoor afstemming dier wet ten, ddt vreugdebetoon te beletten, Ticl, 'sMinisters troetelkind, is wel een goedkeurend votum waard Zal de Eerste Kamer enkel wreed willen zijn jegens de met doodvonnissen hunner regterlijke collegies door de Tweede Kamer getroffen ge meenten Doch stemt de Eerste Kamer in met de aloopingsmode nopens 55 veroordeelde regts- collegies, het is echter bijna onmogelijk te achten dal zij ook instemt met de aangenomen amendementen van den Heer Lenting tot ont binding van alle andere regtbanken en kanton- geregten. Zullen de leden der Eerste Kamer opregt en eerlijk een van de edelste beginselen der Grondwetde onafzetbaarheid des reglers (art. 163) medeschenden Zoo de meerderheid dèt zou beoogendan zouden wij nu reeds namen van leden durven publiceren, die hun naam en karakter den kelijk daarmede niet zullen smetten. De Tielsche CL zegt: «de Amersf Cl. is nog steeds gebeten op den Ministeromdat de Amersf regtbank is opgeheven en de Tielsche regtbank behouden." Dat slaat niet inen is niet te pulten uit onze opstellen. Wel pointeerden volksvertegenwoordigers en ook de Amersf. CL dal, zooveel regtbanken ter opheffing voorgesteld zijndemet overleg juist de Tielsche daaronder niet was. Evenwel nergens bragten wij de opheffing der Araers- foortsche regtbank in verband met het behoud van die te ZutphenAlkmaarTiel enz.als enkel bg de repliek des Ministers op de rede van den heer v. Asch van Wijckwaarin de Minister de voerkzaamheid der Amersf regtbank aanroerde en wij toen eene vergelijking van de werkzaamheid der beide regtbanken wenschten. Intusschen heeft de Tielsche CLdie vóór de overwinning zoo zoet als een lammetje was maar na de overwinning tegen de Amersf. CL optreedtthans geen redelijk regl van spreken meerwant de Tielsche Cl. behelsde zelfs geen enkel opstel over de regterlijke wettenuitge zonderd een groot overgenomen opstel uil de Zulph. Cl.waarin het behoud der Zulphcnsche en Tielsche regtbanken werd verdedigd. Kennisgevingen. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT doet te weten, dat de lijsten aanwijzende de personen in deze gemeente bevoegd tot het kiezen van leden voor de Tweede Kamer der Stalen-Generaalde Provinciale Staten en den Gemeenteraad, op heden zijn gesloten en in afschrift aangeplakt aan de bergplaats bij het Raadhuis, welke lijsten gedurende veertien dagente rekenen van hedenalle werkdagen van 10 tot 1 uur, op de Secretarie der ge meente, voor eenieder ter inzage liggen. Amersfoort, den 17. Maart 1877. De Burgemeester voornoemd A. G. WIJERS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien de eerste zinsnede van arL 127 der milietiewet en arL 71 van het Koninklijk besluit d.d. 8. Mei 1862 (Staatsblad n°. 46), Gelet op de aanschrijving van den Heer Com missaris des Konings in de provincie Utrecht van den 8. December 1862, n*. 1 N. M. enS. (Provinciaalhlad n°. 157), Herinneren den geestelijken en bedienaren van den godsdienst bij de erkende kerkgenoot schappen en den studenten in de godgeleerd heid hunne verplichting omvoor zooveel zij als dienstplichtig zijn aangewezen en tengevolge van het getrokken nummer bij de militie in gelijfd moeten worden, of daarbij reeds inge lijfd zijn, de aanvraag om ontheffing van den werkelijken dienst tusschen den 208ten Maart en den lBten April aanstaande intedienen bij den Burgemeester der gemeente binnen welke zij voor de militie zijn ingeschrevenonder over legging van het desbetrekkelijk bewijsstuk. Amersfoort, den 17. Maart 1877. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, De Secretaris, A. G. WIJERS. W. L. SCHELTUS. AMERSFOORT, 19 Maart 1877. De vergadering der kiesvereeniging Amersfoort tot het stellen van twee candidaten voor twee Blaalsen in den gemeenteraad wordt morgen ingsdagavondte halfnegen in Amicitia ge houden. Door de kiesvereeniging Vooruitgang zijn tot candidaten gesteld de Heeren Jhr. G. K. van den Santheuvel, die de candidatuur heeft aangeno men, en P. Hondius Ti. diewegens vele be zigheden, voor de candidatuur heeft bedankt. Met zeer veel genoegen vestigen wij de at tentie onzer stadgenooten op de nieuwe 1 n- rigting voor warme baden, welke morgenDingsdag 20 Maartwordt geopend. Met te meer aandrang wordt hunne welwil lende reflectie op deze opening verzochtomdat tot nu toe slechts beperkte deelneming in het abonnement werd verkregen. En tochde abon nementsprijs voor 13 baden is werkelijk zeer matig, namelijk f3,50, dus slechts 27 cents per warm badeen prijs te meer aanlokkelijk omdat het geheele gezin van den deelnemer van de abonnementskaarten kan gebruik maken terwijl één bad buiten abonnement 40 cents kost. De abonnementsprijs is minder dan dien in de groole steden en de badkamers kunnen door doelmatigheid, netheid, comfort, enz. ruim schoots met de badkamers van de inrigtingen der voormelde steden wedijveren. Men kome, zie en oordeele, en dar. zal de conclusie zijn, dat zij niets te wenschen overlaten. De geachte heeren der Commissie, die de inricling in het leven riepen en organiseerden verdienen daarvoor aller bjsten dank en den ondernemer den Heer Scholerman mag mede den meesten lof voor zijne welgeslaagde werk zaamheden worden toegekend. llel is echter niet genoeg dat de inrigling bestaat Schier algemeene deelneming van ingezetenen uit den hoogen- en middelstand dient steeds hare kwijning te belet ten, want men kan er zeker van zijn dat bijaldien zij door onvoldoende deelneming moet worden opgehevener in deze eeuw alhier geen andere wordt opgerigl. Het nut der baden, zoowel voor de reinheid des ligchaamsals voortdurende gezondheid zal wel niet behoeven te worden uiteengezet; en meer in het bijzonder voor hendie naar medicinale voorschriften baden moeten gebrui ken, brengt de inrigling nog grooter en over wegender nut teweeg. Zij is toegankelijk tot het nemen van warme baden dagelijksbehalve ZondagsMaandags en feestdagen, voor dames van 9 tot 11 en voor heeren van 11 tot 8 uren. Derhalvp vijf dagen der week kan daarvan worden gebruik gemaakt en gaarne hopen wij dat dit ruim schoot» aal geschieden. De uitgave voor het abonnement van 13 baden is klein het nut dier baden is groot, zoodat het wenschelijk is, dat velen zich grootelijks tot deelneming zullen aangespoord gevoelen. Diensvolgens wordt omtrent de Inrichting voor warme baden veler warme belang stelling tweevoudig ingeroepen. H J Peter», de moordenaar van vrouw Wilbrink te Beekbergeni» bij arrest van 't Prov. Geregishol ie Arnhem, van Donderdag jl.ter sake van doodslag gevolgd door dief stal na vioegere veioordeeling veroordeeld tot dertig jaren tuehibuissiralmet last, dat een extract van bet veroordeelend arrest zal worden ged.ukl en aangeplakt te Arnhem, Apeldoorn en Heinoen bij lijfsdwang in de kosten. Ten behoeve van den* Dresdenerspoorweg werd een ketkhol onteigend en vond men in een der kisten een met zand opgevulde pop. Zij moest volgens onderzoek het lijk bevatten van een jongeling van 24 jaren een tiental jaren geleden begraven. Navraag is niet meer mogelijk, daar geen enkel lid der familie meer in leven ia. Men gelooft, dat bier een levensverzekering maatschappij het slagtoflei isalthans is een aanzienlijk bedrag bij het overlijden van den jongen man uitbetaald. Waarschijnlijk beproeft hij met dit geld zijn lortuin in Amerika. Men schrijft uit Parijs, 15 Maarl Bil loir, de man die eene vrouw (zijne bijzit) heeft vermooid haar ligchaam in 'ukken sneed en ze in de Seine wierpis lieden door het Hof ter dood veroordeeld. Bil loir was sergeant bij hel leger, gedecoreerd en ook van goede getuigschriften voorzien. Bij het voor lezen van het vonnis was hij zeer ter neerge slagenmaarteide niets. Uil het geneeskundig ondorzoek is gebleken dal de vrouw nog leetdo, toen B i 11 o i r haar ligchaam in stukken sneed. De lust om critnineele processen bij Ie wonen, is te Parijs zoo groot, dal de Gazette dn; Tfibunaux over de ongèóorlooirie middelen klaagt, die niet door enkelen mvar meer en meer door velen, worden aangewend, om dat verlangen te bevredigen. Bij de costumiers na melijk worden compleele ambtsgewaden, toga, barret enz. gehuurd en de lielhebbcts gaan op die wijze als advocaten vermomd onder do regtsgtleeideo plaat» nemen. Aan 't Meppelerdiep viel eergisteren de beurt schipper van Zwolle op Hoogeveen in 'l water. Hij zou ongetwijfeld verdronken zijn, indien de knecht iiiel op den inval was gekomen den misthoorn te blazen waardoor een massa volk op de been kwam en de man gered werd. LIJST DER ONBEKENDE BRIEVEN verzonden van Amersfoort en arrondissement over de 2e helft der maand Februarij 1877. PLAATS VAN NAMEN DKR GEADHESSEBROEN. BESTEMMING. 1. F. v. d. Heijden Amsterdam. 2. J. Haft 3. B. Vermeulen 4. Mej. G. Timmerman. Slcenwijkerwold. 8, A. BekkesUtrecht. Reglbebbendcn vervoegen zich aan het post kantoor te Amersfoort. Een ieder weet, welk een heerlijk genees middel de leer is in geval van Bronchilisleering Catharren verkoudheden en in 't algemeen legen alle aandoeningen van bronches en longen. Vele zieken helaasvoor wie dit geneesmiddel uitstekend zou wezengebruiken de teer niet hetzij uil tegenzin legen den smaakhetzij dal het hun verveelt oin het teerwaler klaar te maken. Dank zij het geniale denkbeeld van den Heer GuyotPhai macien te Pargshebben al dis min of meer rechtvaardige grieven van zieken op gehouden te bestaan. Het is den Heer Guyot gelukt de teer te omgeven met een licht bedeksel van doorschijnende Gelati ne en er mede ronde kapsules van te maken Ier groote van een pil. Deze kapsules kan men zeer gemakkelijk innemen op 'toogenblik dat inen gaat eten; ze hebben volstrekt geen smaak. Zoodra ze in de maag komen stncll de Gelatine, en wordt de teer opgenomen. Deze kapsules zijn zeer duur zaam zoozelfs dat de kapsules van een aange broken flacon nog, na jaren te gebruiken zijn. De teerkapsules van Guyot zijn een zeer rationeel ge neesmiddel dat niet meer kost dan zes of acht centen daags en tevens ontslaat van het gebruik van alle borstkruiden. De Heer Guyot kan slechts instaan voor die flaconswaarop zich zijne handtcekcning be- vindl, gedrukt in drie kleuren. Te verkrijgen te Amersfoort bij SANDERS en in de voor naamste apotheken.

Amersfoortsche Courant | 1877 | | pagina 2