Thans ontvingen wij onderstaand INGEZONDEN STUK. De straatjeugd is weer bezig nesten uittehalen en jonge vogels dood te martelen. Wat helpt het of er al besluiten aangaande het vernietigen van rupsennesten worden genomen en afgekondigd wanneer de natuurlijke vijanden der rupsendat zijn de vogels door de baldadigheid der knapen worden uitgeroeid Wat helpt het, of al door allerlei middelen het schoolgaan der kinderen wordt bevorderdwanneer het hun wordt toe gestaan hun karakter te bederven doorzonder eenig voordeel voor zichzelven, onschuldige dier tjes die niemand kwaad doente martelen Dit uithalen van nestendit vermoorden van jonge vogels is een boosaardig vermaakdal geen zièr beter is dan het knuppelen van katten of het palingtrekken. Het is eene schande voor deze staddan zulks in de stad kan geschieden. De politiejawat zeg ik de geheele burgerij moest zich vereenigen om zulke wandaden te beletten. Amersfoort, 17 Mei 1877. EEN BURGER VAN AMERSFOORT. (Had de ooggetuige van dien vogelenmoord zoo de politie niet in de nabijheid wasoin zich van de aaders meester te maken niet kunnen trachten hunne namen ta weten te komenopdat zij te huis op heerlijke bilkoek c. a. konden wor den onthaald Daardoor zouden zulke wreedaar dige bengels in liglen practischen graad kunnen ondervindenwelke zware smarten de vogels onder hunne mishandeling verduren. Dèt zou tevens lot voorbeeld voor soortgelijke ondeu gende knapen kunnen strekkenom zich niet meer aan vogelenmoord schuldig temaken. Hieronder wal men te Berlijn doeL Red.) De redacteur der Gefiederde Welt, dr. Karl R u s s te Steglitz bij Berlijnheeft van den magistraat van Berlijn het volgende voor alle gemeentebesturen behartigenswaardig schrijven ontvangen: »Het voorbeeld der overige groote gemeenten in het binnen- en buitenland volgendworden van dit voorjaar afin de stadstuinen allereerst in Huinboldtshain, Friederichshain en in het Park voor de Schlesische Poort, tot vermeerdering van zangvogels en andere nuttige en liefelijke vogels wier getal in den iaatsten tijd steeds alhara en tevens in aansluiting aan de Duilsche wetgeving en de pogingen door Duitschland aangewend tot internationale bescherming van deze dieren, nes ten en slaapplaatsen voor hen aangelegd. Deze zijn bestemd voor meezenspreeuwenrood- staartjes enz. Ook heggen van 1.25 a 2 meter breed en 15 meter lang, bestaande uil hage- doornhazelaars, kamperfoelie en andere planten voor nachtegalenroodborstjesbasterdnachte galen enz. »De voordeelenwelke de bosschenparken tuinen en bouwlanden uit de vermeerdering dezer vogels door verdelging van tallooze insecten en ander ongedierte genietenzijn zoo bekenddat het niet noodig zal zijn daarover uit te weiden. Ook is het genotdat zij voor de wandelaars op leveren met gering te schatten. Hun tierig hup pelen en vliegenhun liefelijk gezang geeft leven aan doodsche bosschen en vervrolijkt oud en jong." Allerlei W ij hooren somtijds van vreemde voorwerpen, in de maag van kabeljauwen gevondenmaar nog nooit, dat men die ook in de maag van een paard aantrof. In eene copie van Galignare vindt men hei vólgendeDe paardenviller te Montlaycon kocht niet lang geleden (1850) een partij oude paarden die tot het leger hadden behoord. Toen hij een daarvan opende, was hij niet weinig verwonderder een zilveren doos in te vinden waarin zich een kruis van het Legioen van Eer en een papier bevonden in volkomen goeden toestandwaarop hel vol gende geschreven stondDaar ik de nederlaag van mijn Keizer niet kan overlevenen ik noch vrouw noch kindnoch nichten of neven heb, sta ik op het punt, mij in een Iaatsten aanval tegen de Engelschen te laten dooden en daar ik niet wildat mijn kruis in hunne handen zal vallenzal ik het mijn paard Chateau Margol, doen inslikken. Het zal het teruggeven als het kan. Pierre Dardèman sergeant bij het tweede escadron der roode lanciers. Maseiot, de vilder, bracht de voor werpen bij den commissaris van politie vsn het district en die ambtenaar liet hem de zilveren doos behouden. Wat hel kruis betrof, het werd opgezonden aan de groote kanselarij van bet Legioen van eer. Uit documentenopenbaar gemaakt door de hoogleeraren van de Ecole d'Allort blijkt, dat eenige paarden den ouderdom van vijf-en-veertig jaar hebben bereikthet Karddal Karei de Twaalfde bij den slag van tltawa bereed, bereikte dien onderdom. De •ritte sirijdheogst van Napoleon leefde negen en-twintig jaar. Chateau Margot wordt veron dersteld veertig jaar oud geworden te zijn. Bij den slag van Waterloowaar ziju meester vrijwillig den dood tochtliet hij het dier de doos inslikken en deze was er dus vijf-en-dertig jaar in gebleven. Te Parijs is, bij het doortrekken van den Boulevard Saint-Germainniet alleen menig prachtig bóiel onder den moker verdwenen maar ook hel koffijhuis Botdier. Het was maar doodeenvoudig het blonk niet uil door weelde rige inrigtingdoor schatten van spiegels of overvloed van kostbaar kristalen toch mogt het eenig in zijne soort heeten. Parijsmis schien was zij in geene hoofdstad ter wereld te vindenkan de wedergade van het Café Cor- dier niet aanwijzen. Het koffijhuis ontleende zijne vermaardheid aan de niet alledaagsche bijzonderheid, dal Cordier, de eigenaar, met zijnen neus biljart speeldede sterkste spelers 10 punten op de 30 voorgat, en altijd de partij won. Bij een gewone partij smeerde hij zijneu neus met wit krijt, voor hel potspel met blaauw, omdat er dan wal veel van zijne buitengewone quene gevorderd werd. Die man zal een hard en extra-laug neusje hebben 1 Een Rus, de heer Peretjatko heeft een plan ont worpen en hel model gemaakt van een landmoni- tor. De artilleristen zilieugeheel gedekt, met het geschut in een torendiedoor sloom be weegbaar in alle rigtingen tegen den vijand gewend kan worden. De proeven met dit oor logswerktuig zullen te Si.-Petersburg genomen worden. Te New-Brunswickin den Noord-Ameri- kaansche staat New-Jeisy, heeft een brand gewoed waardoor 70 huizen zijn vernield en 43 gezinnen van dak zijn beroofd. De schade wordt op ruim JOO.OuO dollars begroot. Volgens de Sheffield Telegraph meldde zich maandag bij het politiebureau te Doncaster een oud-roest aan lot teekening van zijn handels patent. Daarbij bleek, dat de man John Rose- berry genaamd die nog in volle gezondheid zijn bedrijf uitoefent108 jaar oud is. Hij heetl 22 kinderen gehad, van welke 17 zonen waren; de langstlevende van deze is op 88jarigen leef tijd overleden. In 1870 heeft hij zijn vrouw, die toen 99 jaar oud wasverloren. Of hij weer een jong potkookstertje in dienst heeft genomenwordt niet gemeld. Op het paleis van justitie te Brussel is een ergerlijke gebeurtenis voorgevallen de burge meester van Schaerbeek heeft, na afloop van de zitting der regtbank, een klap gegeven aan den advocaat Mayer, die met eenige heftigheid de politie van die Brusselsche voorstad had gelaakt. Door den advocaat is een aanklagl in gediend bij den procureur-generaal. De Tribune maakt melding van niet meer of minder dan een goedgeslaagden logt met een luchtballon over den Atlantischen oceaan. De aeronaut Jacobide medgezel van den be roemden Sivelis volgens berigt uit zijn woon plaats, Hamburg, met Flamarin en drie anderen in 60 uur met zijn luchtballon over den oceaan gevlogen. Donderdag den 26steo April verlieten de reizigers Philadelphia des morgens te 4 uur en Zaturdagavond te 5 uur kwamen zij behou den te Rennes in Bretagne aan. De ballon was voorzien van een door Flamarin uitgevonden toestel en een stoommachine van 15 paarden kracht. Tegen den wind op kon men niet varen doch overigens is zij in verschillende rigtingen te besturen. De reizigers hadden een vreeselijken storm te doorstaan en werden voor een wissen ondergang bewaard door de onverschrokkenheid van Jacobidie gedurende den storm met veel koelbloedigheid een in de ballon geslagen gat weder toenaaide. De Russisch-Turksche oorlog zal eene belang wekkende nieuwheid op het gebied van spoor weg-techniek in hel leven roepen. De conventie tnsscben Rusland en Rumenië zegt tochdat ter vermijding van overlading, de spoorwijdte in beide rijken gelijk zal worden gemaakt. Die der Russische spoorwegen beslaat namelijk in geen der aangrenzende staten; de Russische wagens kunnen alzoo niet op spoorwegen buiten Rusland worden overgebragtzonder dat eerst de wijdte der sporen gelijk gemaakt is. Om dit problems op te lossen zal men het vrij eenvou dige middel aanwenden om op de Rumecnsche spoorwegen, met gebruikmaking der dwarsliggers van dezeeen derden spoorstaaf te leggen waardoor zij voor de Russische wagens toegan kelijk wordenzonder op te houden voor de i Rumeensche en andere bruikbaar te zyn. Uit alle berigten van het oorlogstooneel moet men lot de bevinding komen dat het oorlog voeren in die streken zeer langzaam gaathet welk te meer vervelend voor 't wereld publiek isdat niet meêvechlomdat het is verwend door de vlugge reeks van veldslagen in de Oos- tenrijkschPruissische oorlogen van 1866 en de DuilschFransche oorlogen van 1870 en 1871. Aan de Times wordt van 16 dezer uit Bucharest gemeld Een groot aantal Russische infanterie-lroe- pen zijn tusschen Bucharest en den Donau ge kampeerd maar het punt aan deze rivier, waarheen zij zich begeven zullen, is niet bekend. De Russische bevelhebbers hebben niet zoo veel gebruik gemaakt van de Rumeensche spoor wegen als wel verwacht werd. Up den raarsch naar den Donau werd het leger zooveel mogelijk gespaard de troepen zijn niet afgemat en er was dan ook geen reden om hen aan den oever van den Donan te brengen voordat het tijdstip gekomen was waarop zij de rivier moeten over trekken." l)e correspondent van hetzelfde blad te YVee- nen seint van den 17den «Omtrent de bewegingen der Russische troe pen wordt de strengste geheimhouding in acht genomen. Het schijnt, dat de troepen van den linkervleugel, die eerst langs den geheelen be- neden-Donau opgesteld warenvan lieverlede meer bij BraïlaGalatz en Reni zanmgelrokken ziju. De troepen, die den weg langs Bucharest namen schijnen Oltcnitza (tusschen Rutschuk en Silistria) tol doel te hebben waar reeds een Russische voorhoede aangekomen moet zijn. Teneinde echter het doel der bewegingen beter te vérbergen zijn er slechts betrekkelijk zeer zwakke detachementen aan den Donau het gros der troepen is meer achterwaarts opgesteld meest op kruispunten van wegen zoodat zij zoo noodig, in verschillende rigling kunnen oprukken. Deze troepen zullen dan ook waar schijnlijk voor OlLenitea oi Giurgevo bestemd zijn. Tevens schijnt 'l dat een Russische kolonne nog meer westwaarts marcheert. Deze blijft het meest achter, zoodat die waarschijnlijk de be stemming beeft naar Turn-Maguielli tegenover Nicopolis, of naar Simnitza tegenover Sitlova (tusschen Nicopolis en Rutschuk). Het zal echter, naar 't schijnt, veel tijd vorderen vooraleer de geheele Russische stiijdmagt in liare posities gebragt is. Volgens eene waarschijnlijke schalling kan dit op 'tcogenblik nog naauwelijks van du helft gezegd worden namelijk met al hetgeen daarbij behoort om een veldtogt in Bulgarije mogelijk te maken." De inneming van Suchum-Kaleh in Aziè door de Turken schijnt toch waar te zijn en het feit is niet onbelangrijk. Suchum-Kaleh beteekent thans op zich zeil wel niet veel maar het is een geschikt punt in den rug der Russen en de Turken zullen van hieruit waarschijnlijk trachten de Kaukasiërs in opstand te brengen. De wapens worden uit Turkije aangevoerd. In de. Zwarte zee is de Turksche vloot de schrik voor de Russische schepen, die zich er op wagen. De Russische stoomboot »Conslanlin", die er in geslaagd was van Sebastopol dwars over te steken naar Suchum-Kaleh om van daar hei oog op Baloem te houden is ijlings naar Sebastopol teruggekeerd. Eu de Russische A r- gonaut, die even bij den mond van den Donau kwam kijken moest insgelijks voor vier Turksche pantserschepen de vlugt nemen naar de haven te Otschakof. Inlusschen blijkt van den anderen kant uil -de bewegingen dezer Russische schepen, dat de blokkade der Russische havens meer in naam dan in de daad beslaat. Telegrammen. PetersburgVrijdag 18 Mei. Een telegram uit Ahalkalaki. van gister meldtdat twee der buitenwerken van Ardahan door de Russen ge nomen zijn. Negen kanonnen werden buit ge maakt Majoor ManajelT, drie officieren en 14 minderen werden gewond; 14 man sneuvelden. Het verlies der Turken is, naar het aantal dooden te rekenen, aanzienlijk. Wecnen, Vrijdag 18 Mei. De Presse ver neemt uit Jassy, dat een divisie van het 11. Russische armee-corps over den Donau gegaan is tusschen Braila en Matschin en met haar geschut de Donauarm van Matschin bestrijkt, en vliegende kolonne doet sedert eenige dagen verkenningen in de Dobroedsja. Weenen, Vrijdag 18 Mei. De Porte heeft hier herinnerddat zij het Servisch gebied slechts zoolang zal ontzien, als Servië rustig blijft en Rusland geen troepen naar Turn Sevcrin zendt Londen, Vrijdag 18 Mei. Uit Batoem wordt van den 16 gemeld De opstand der Cirkassiers breidt zich uit en bedreigt de spoorwegver binding tusschen Poli en Tillts. Volgens hei igten uit Erzeroem bombardeerden de Russen gister Kars uit vier zware stukkenzonder eenig re sultaat

Amersfoortsche Courant | 1877 | | pagina 2