Mr. W. baron m Goltstein, zoedat h.v. de kiezer, die op het gekleurd stembiljet den naam van Mr. \V. baron van Goltstein plaatst, eveneens dezen naam op het wit stembriefje gelieve te schrijven. Het verheugt ons dat er reeds nu veel tamen- werking onder de niet-anlirevolutionnaire kiezers is verkregen want de kiesvereenigingen Amers foort, Vooruitgang, de Gooische kiesvereeniging «Eendragl maakt Magt" en meer kieskringen in 't district stelden eendragliglijk candidaat Mr. IV. baron twn Goltsteineen staatsman van erkende parlementaire bekwaamheid en ervaring wann voorstander van liefde en vrede onder landge- nooten van alle godsdienstige gezindtenen die op 7 Julij 1874 in dit district tot lid der Tweede Kaïner gekozen, aldaar geen zitting kon nemen, omdat hij, ingevolge 's Konings wenschin Sept. 1874 als Minister optrad. In SepL 18713 erlangde hijop zijn verzoek, eervol ontslag als Ministerzoodat gevolgelijk de kie zers worden verzochtevenals op 7 July 1874. hunne stemmen ook Dingsdag 12 Junij aansl. wederom uittebrengen op zoowel op 't gekleurd als op T wit stembriefje. De eeisie kamer heeft Dingsdag jl. na korte discussie liet wetsontwerp op de militaire acade mie aangenomen met 28 stemmen tegen 1 en dat tot aanvulling van hoofdstuk V (subsidie voor den Rolterdamschen waterweg enz.) met 25 tegen 4 stemmen. De minister deelde mede dal blijkens de jongste rappouen de peilingen in den Maasmond weer gunstiger waren. De griffier van de kamerjhr. mr, J. A. Singendonck heeft wegens gevorderden leeftijd zijn eervol ontslag gevraagd. INa eene hailelijke toespraak van den voorzitter is de aanvraag commissoriaal gemaakt. De kamer is daarna op reces gescheiden. Allerlei Men schrylt uil Schoonebeekdd. 26 Mei aan de Gron. Crt. Naar men ons mededeeldtzonden Limbeek en zijn zwagerde vermoedelijke bedrijvers van den moord, gepleegd op de Jongtusschen hier en Nieuw-Amsterdamzich in 't Schoon- beekerdiep hebben verdronken. Wel hebben ze daar gister londgeloopen en heefteen van hen een halve flesch jenever gekoebt bij den kastelein Slnijer aan de voorzijde van Schoonebeekerdiepook moet men kleeding- stokken bij en in dit grenswater hebben gevon den maar toch gelooven we liefstdal het een list is, die dienen moet om de justitie te mis leiden en tijd te vinden om haren sterken arm te ontkomen. Een afdoend middel zal men in Engeland aanwenden om in de behoefte aan dienstboden te voorzien men zal namelijk doodeenvoudig Chioeescbe koelies importeereo. Door tusschen- komst van een firma te Hongkong zal een Lon- densch huis die aanvoeren. Te Holland Park is reeds een Chineesche wasinrichting in aan- boow. Aangaande de te Zweeloop Pinkstermaandag gepleegde misdaad deelt men mede, dat de be- schu'digde Jan Elderseen 23jarig jongman bekend heeftmet een paar slagen met een zwaren knuppel aangebrigl, den ongelukkigen jongeling uit Emmen te hebben neergeveld. roei een in dit jaar schier ongekende mildheid hier nog eenigen gloed eenige warmte scheen te willen verspreiden. Maarhet ligt ook niet in onzen landaard niet in ons volkskarakter om ons bijzonder druk te maken met onze dooden. Dit wetende, had ik het vooraf al wel zéér goed kunnen voorzien dat hel van daag te Heiligerlee niet druk zou zijncn allengs begon ik het ook minder be treuren dal ik zoo alleen stond. Ongehinderd kon ik nu het spel mijner verbeelding zijn vrijen loop latenmy neêrvleien in het gras en aldus voortmijmeren zoolang 't mij lustte. De stille mijner omgeving zette zelfs eene eigenaardige plechtigheid bij aan het terrein waar eenmaal zulk een Moedigen strijd was gestreden, ver hoogde zelfs het treffende van het oogenblik. Lang bleef ik met de hand onder het hoofd op den kleinen heuvel in gepeins verzonken en reeds lang wéér had ik tie terugreis aan vaard voor dat ik mij geheel van het verleden bad losgerukt en weêr met volle bewustheid leefde in het heden. Mijne verdere beschouwingen en bespiegelin gen wil ik u sparen. Niet echter eene korte Minnenijd moet bij het dioevig feit in 'tspel geweest zijn. Verscheiden aiidcie jongens uil dat dorp zijn min of meer in hel bloedig dcama petrokken. De verslagene, Adolf Lemmewerd met zijn moordenaar in dezelfde woning geboren en heelt als klein kind soms aan dezelfde moedei borst gezogenomdat zijn eigen moeder een zeei zwakke vrouw was. Te Boston heeft een kleèrmaker een patent aangevraagd voor een door hem uilgevonden model van jongensbroeken. De zitting is van koperde knién zijn van geslagen ijzerde verschillende stukken zijn met klinknagels aan elkaar bevestigd in plaats van genaaid en de zakken zijn van gutta-peichazoodal zij alle vloeibare stoflen, ejjeren enz. kunnen bevatten, zonder dat men bang behoeft te zijn voor door dringing. De burgemeester van Schaerbeekdezelfde die onlangs ter openbare teregtzitting aan een advocaat een klap gat, heeft weder een schan daal verwekt door tijdens de gemeenteraadsver gadering een schepen te beieedigco. Al de leden stonden op en lieten den prikkelbaren heer Kennis in tegenwoordigheid van hel publiek, dal hem uitjouwde. In den raad heeft hij geen enkeleu voorstander en toch rekent hij er op zijne betrekking te behouden lot het laatst van 1878 tijdstip der gemeenteverkiezingen. Uit Doetinchem is gevankelijk naar Arnhem gctranspotleerd een geagreëerd kleik ten poslkan- tore te Doetinchem verdacht van valschheden in geschrillen te hebben gepleegd om een tekort in zijne kas te verbeigeo. Zitting van den Gemeenteraad van Amersfoort van Woensdag 30 Mei 1877. Voorzitter Mr. A. G. Wijers. Tegenwoordig zijn 12 leden; afwezig de heer van Persijn met kennisgeving en verder de heer van WaUhren. (1 vacature). De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen is eene kennisgeving van den heer van der Leeuw dal hij door zijne benoe ming tot griffier bij de arr.-regtbank te Utrecht ophoudt lid van den gemeenteraad te zijn. \oor informatie. Aan de orde is een voorstel van Burg. cn Welh. om tegen den 1. Januarij 1878 aanbel Rijk de huur optezeggen van 't locaal in het raadhuis, voor de zittingen van het kanlonge- regl in gebruik. Met algemeene stemmen aangenomen. Aan den heer Mr. C. A. van der Leeuw wordt op zijn verzoekwegens vertrek naar elders eervol ontslag verleend uit fle betrekking van lid van het brandcollegie en van de plaatselijke schoolcommissie. Tot lid van het brandcollegie wordt benoemd de heer Dr. J. Sandberg met 10stemmen; de heeren P. Methorst Jr. en C. Sc/tellus li. er langden ieder 1 stem. Tot lid der schoolcommissie wordt benoemd de heer A. H. Drijfhout van Hooff met 6 stem men verder bekwamen dé heeren J. C. F. Prikken 2, Dr. J. Menalda van Schouwen burg, J. P. G. Kok cn A. M. Kollewijn Ni. ieder 1 st., terwijl 1 briefje in blanco was. Ter lalel werden gebragt 1. Verzoek van den heer Mr. J. van Bins- bergen omtengevolge zijner benoeming tot subst.-griffier bij de arr.-regtbank te Arnhem eervol ontslag als lid der commissie van toezigt op het middelbaar onderwijs. Z. h. o. ver leend, met bepaling in eene volgende vergadering beschrijving van het monument zelf. Omgeven door een sierlijk lang ijzeren hekje verheft het zich op een kolossaal achthoekig arduinen voetstukwaarop met gulden letteren toepasselijke opschriften zijn aangebracht. De groep zelf, geniaal ontworpen door den Heer Egenberger en meesterlijk in steen uit gehouwen door .den heer Geefsstelt den ge kwetsten graaf Adolf voor, geharnast en in half liggende houding. In den linkerhand, waar mede hij zich tevens ondersteunt, houdt hij het vaandel nog steeds omklemd, terwijl het zwaard aan zijne rechterhand nog niet is ont glipt Een vrouwenbeeld de Nederlandsche Maagd waartegen hij met den vollen rug aanleunt, staat over hem heen gebogen met schild en zwaardgereed om den stervenden held niet alleen te verdedigen, maar levens te wreken, terwijl een forsch gebouwde leeuw achter beide figuren heenziendehet bewijs levert, dat hier bij den wil ook de kracht niet ontbreekt tot verdediging en wraak beiden, en dat de onverlaatdie de vaan der vrijheid zou willen aanranden, dal niet ongeslraff zou pogen. te voorzien in de vacature. 2. Rekening der pbalsclijkc schoolcommissie over 187(3. Tc onderzoeken in de afdeelingen. 3. Dankbetuiging van den heer R. van 'l Wel voor zijne benoeming tot hulponderwijzer aan de openbare Tusschenschool. Voor notificatie. 4. Ontwerp-besluiten betrekkelijk de regeling van het onderwijs aan de opteriglen herhalings school. Ncdergelcgd ter Secretarie om te behandelen in eene volgende vergadering. Ten slotte deelt de Voorzitter mede dat de storm in Januarij aanzienlijke kosten wegens herstelling van den Eemdijk aan de Gemeente heeft veroorzaakttengevolge waarvan dit jaar aan sommige andere werken geene uilvoering zal kunnen gegeven worden. AMERSFOORT, 31 Mei 1877. II. M. de Koningin is bedenkelijk ziek. De toestand blijft zorgwekkend. De prins van Oranje is op het telegrafisch berigt van de ernstige ongesteldheid van II. M. de Koningin, gisteren nacht uil Darijs vertrok ken en ten 2 ure te 's llagc aangekomen. Ter stond begaf de prins zich naar het Huis ten Bosch. Gisterenmiddag was II. M. zeer zwak. Gis terenavond bleef de toestand even zorgwekkend, ofschoon de benaauwdheid zich niet had her haald. Ter dingsdag jl. gehouden vergadering der Gooischc Kiesvereeniging t Eendragl maakt Magt" is tot candidaat voor het hoofdkicsdistiïct Amers foort gesteld Mr. IV. baron van Goltstein. Evenals in vele andere plaatsen des Rijks zal de godsdienstige viering van hot gouden Bisschopsfeest van Paus Pius IX in de Kerk gebouwen der beide 11. Culh. gemeenten te Amersfoort plaats hebben Zondag 3 Junij e. k. Volgens nevensstaande ad verten''e houdt de Directeur der II. Burgerschool i Ihier eiken Woensdag morgen van 1012 (zijn gewone spreekuur) in het schoolgebouw zitting tot het inschrijven van aspirant-leerlingen, liet eerste adrnissie-examen zal dit jaar worden algenoinen den 12. en 13. Julij, terwijl de overgangsexamens zullen gehouden worden den en 10. Julij, en de promotie zal plaatshebben den II. Julij. l)e eindexamens voor de leerlingen van II. Burgerscholen in de provincie Utrecht vangen den 1(3. Julij aan en worden afgenomen te Amersfoort. Voor dit examen hebben zich aangemeld 12 aspiranten, n. I. 7 van de Rijks II. Burgerschool te Utrecht cn 5 van de Gemeentelijke 11. Bur gerschool alhier. Met zeer geringe wijziging sluit het programma onzer II. Burgerschool aan het einde van de derde klasse volkomen met do vereischlen van toelating voor de koninklijk militaire academie te Bredadat aan de Amersfoortsche school het onderwijs in de scheikunde reeds sedert eenigen tijd eerst in de 4e klasse beginL Bij het opmaken van het programma voor den nieuwen cursus kan de kleine wijziging, die voor de Geschiedenis vcreischl wordt, gemak kelijk worden aangebragl. Als een groote zeldzaamheid ten opzigle van spoedige, bijna ongeloofclijke piijsverbooging van kannriezaad kan dienen, dal eenige dagen geleden te Oude-Tonge op éénen dag de prijs per mud van dal zaad van I 8 tol 1 19 geslegen is. Als in Üude-Tonge zulke zaadspcculatiën geschieden dan mag men wel wat minder schim pen op Amsterdamschc cficclenspeculaiies I Telegrammen. Pcra27 Mei. De Circassiërs van Trans-Cau- casië hebben hunne wapenen aan de Russen overgeleverd. De Russen zijn tc Tschocroek-Soe, bij Batum, door Ali-pacha teruggedreven. Gedurig vallen schermutselingen voor tusschen de Turken en de Russen in de omstreken van het meer Van. Galatz28 Mei. Uet water is steeds wassende. De spoorweggemeenschap tusschen Roman cn Barbosche is afgebrokendoor het instorten van een tunnel bij hel .station van Preval. Twee groote treinen voetvolk worden te Barbosche opgehoudenomdat de nvcrlogt over de Screth als gevaarlijk wordt beschouwd. De poslgemeen- schap is gestremd. liet 3öe legerkorps, bestaande uit 35,000 man, dat reeds vóór twee dagen bier had moeten zijn, wordt door het slechte weder opgehouden. De voorhoedetwee regementonis zoo even hier aangekomen met een groot aantal karren, oogcnschijnhjk alle met levensmiddelen beladen. Een groot legerkamp van hetzelfde corps.is ziglbaar aan de bessarabische zijde der Pruth bij het dorp Guirgelestc. De Russen hebbed weder geschut geplaatst

Amersfoortsche Courant | 1877 | | pagina 2