neder op bet hoofd van deze renegatenDat de geetten der vermoorde Commune-belden ben dreigend geleiden op hun pad I Intuaacben aal de zaak deze goede zijde hebben, dat «y de oogen van bet Franache volk moet openen en het zal doen erkennen dat de ware volksvrijheid slechts op het socia lisme kan berusten. Alleen da», wanneer het volk voldoende zal zijn verlicht, kan het niet meer door schijnschoone woorden worden mis leid; dan zal geen overrompeling meer mogelijk zijn. Daarop moet met alle kracht worden ge werkt, dat verlichting onder het volk worde verspreid. Dan aal de socialistische Republiek als vanzell omslaan. Zoolang dit het geval niet is, is bel onverschillig, oi Thiers met behulp van de aanhangers van üambella en Louis Blanc dan wel ot Louloude aanslaande schoonzoon van Mac-Mahon, het helt in handen heelt zij deugen geen van beiden." In Azic schijnt de krijgskans weer ten voor- deelc van de Russen om te slaan. Zij hebben versterking ontvangen een weinig laatwel is waar en niet alleen in manschappen, maar ook in officieren. Vier officieren van elk garde- regiment zijn uil Petersburg naar 'l oorlogstoo- neel vertrokken. Er is gelijk blgkt uit de ver schillende telegrammen die door audere worden bevestigd bij Ulcbkilissa een slag geleverd, die vrij goed voor de Russen schijnt aigeloopco te ziju. Kars wordt opnieuw krachtig gebombar deerd en een nieuw Russisch corps is opgerukt naar Bsyasidwaar het Russische garnizoen .zich tot nu toe met moeite staande houdt tegeu 2U baiaillons Turken en eene depeche zegt het alien duizend man ruiterij." Ook vernemen wij thans van den Üonau dal nu toch inderdaad Tiruowa is bezet. De bloedige gevechten bij Bjela waarvan de Turk- sche berigleu spraken worden in de Russische gereduceerd tot eene schei mulseling tusschen kozakken en Circassiérs, die Donderdag moet hebben plaats gehad. De Ciicassiërs werden verdreven. Het Russische telegrafische agentschap meldt officiéél: aOnze verliezen op den 27sien Junij bij het overtrekken van den Donau zijn: ver dronken 15, waarvan 3 officieren; gesneuveld 300waarvan 6 officieren gewond ongeveer 400waarvan 4 officieren sedert overleden 3 officieren en til minderen ernstig gewond. Twee zijn in de gelederen teruggekeerd. Het maximum der verliezen bestaat bjj de regimenten van Volhyoië en Minsk, de compagnie der garde en de bergbatteiijen." Gedurende eenigen tijd achten wij ons ver plicht de aandacht der zieken te vestigen op de merkwaardige eigenschappen der leerkapsules van Gugot ingeval van verkoudheidcatharren, tecringen andere aandoeningen van de bron- ches en longen. Eene zaak heeft ons echter bijzonder getroffen, namelijkdat vele personen, die in onze pharma- cie komenom dat geneesmiddel te vragenden naam zyn vergelen en het omschrijven met den naam van pillen, globules ja zelfs pastilles. Als men zich direct tot ons huis wendtis het ons gemakkelijk het geheugen van den kooper te hulp te komenmaar dal is niet altijd het geval als men zich elders aanmeldt om genoemd ge neesmiddel te verkrijgen en dat kan tot nadeelige vergissingen aanleiding gevea Wij verzoeken daarom de koopers vriendelijk den naam van leerkapsules van Guyol wel te- willen onthouden. Ten einde elke dwaling te voorkomengelieve men zich vooral te herinneren dat de handteeke- ning Güyot in drie kleuren gedrukt is op het etiquette, dat zich op eiken flacon moet bevinden. Allerlei Den 21 Junij jl. werden in den staat Peosyl- vania (Noord-Amerika) elt mcuscben opgehan gen een weèrgaloos feit in de jaarboeken der Unie op één dag elf doodvonnisseo voltrokken zes te Porlsville, vier te Mancb-Cbuog en één te Wilkerbarre, allen behoord hebbende tot de geheimzinnige en bloedige vereeniging der Molly Maguires"welke reeds vele jaren achtereen moorden bedrijft en brand slicht in de sleen- kooldistricten van Peosylvania. Bij de schietoefeningen van officieren der schutterij te 's (lage is een tamboer, die onvoor- zigtig zich buiten den observatiepost begaf door een kogel in den bnik getroffen. Den vol- ytodan morgen ia hij overleden. Dit Chalons-sur Sonne wordt gemeld, dat in d« werkplaatsen van Ie Creusot een vreeselijk ongeluk gebeurd is. Door hel breken van een tluilfïag aan een der werktuigen in de staalfa briek, vloeide een stroom van 8000 kilo gloeijend metaal eensklaps uit de vormen weg in een met water gevulden kuil. Eon hevige ontploffing volgde. Dertig meter van bet dak sprongen in de luebt en acht werklieden werden zwaar ge wond, waarvan vijl bepaald doodelijk. De heer Maurice llagcman te Leeuwarden beweert dat van de 100 kinderen die op school zangles ontvangen geen 3 in slaat zijn met een goed geluid en lein zuiver «eene loonschaal' te zingen. Zekere J. Steen wenschte te Zutphen eigens een salonlent te plaatsen en bood, om de raads leden gunstig te stemmen voor zijn verzoek aan om daarin geen jenever te tappen. Een dei' raadsleden wilde in het contract niet alleen jenever, maar allen «sterken A-ank" buiten sluiten. Daar kon de gemeenteraad zich echter niet mede vereenigenwant «in de builen- societeil neemt men ook wel een grogje voor de koude voelen." Hel voorstel is, met uilslui ting van enkel jenever, aangenomen. In de zitting der Belgische Kamer van Afge vaardigden van Vrijdag jl. werd ook gesproken over de verschrikkelijke massa kopergeld, dat in omloop is. De Minister Malou gaf als oorzaak daarvan op, dal Nederland vroeger Belgisch kopergeld in ontvangst nam; dit komt nu echter alles terugbij verklaarde geen praclisch mid del te kennen om 't kwaad te keereo. «Dat middel is eenvoudig," antwoordde het lid Meeuws; «vroeger heeft de Regeering uit hei overmatig aanmunten voordeel getrok ken zij zal nu ook de schade moeten dragen van hel ontmunten een ander middel is ei niet." In de bank van leening te 's Hage is een poging tot diefstal ontdekt. Vrijdag kwam iemand een pand lossenbestaande in een juweelen doekspeld, welke van de plaats waar 'ivoor- werp zich moest bevinden was verdwenen. Van het beleenbrietjeeen kleine strook papier die op bet pand bevestigd was geweest, weid bij onderzoek wel op den grond bet grootste ge deelte achter 'i nandenrek gevonden maar het pand was ook daar niet te ontdekken. Na lang zoeken en snuffelen vond men het verloren voorwerp. Op eenigen afstand lag de doekspeld in een gat, waarheen ze vermoedelijk was ge sleept door een muis, welker lijk er naast lag. Uit wanhoop van niet 'l volle genot van haar buit te kunnen smaken had de diefegge waar schijnlijk een eind aan haar leven gemaakt. Te Parijs zijn twee broeders, Miquard genaamd en onlangs uit Amerika gekomen op heeterdaad betrapt, terwijl zij bezig waren met het ver vaardigen van valsche banknoten. Reeds gerni- men tijd waren valsche biljetten der Franscbe Bank, groot 100 en 50 francs, in omloop. l)e misdadigers bekenden meer dan zeshonderd valsche banknoten te hebben gemaakt er. uit gegeven en zijn in hechtenis. Een klein gebrek aan de overigens voortreflelijk gegraveerde litho grafische steencn en de ruwheid van het papier deden de valsche van de echte biljetten onder kennen. Kort geleden waren de broeders Miquard reeds aangehouden onder verdenking van valscb papier te hebben uitgegevendoch daar niets kon bewegen worden liet men hen weder vrij men hield hen echter in het oog en de naspo ringen waarbij bleek dat zij twee woningen in dezelfde straal baddenleidden lot de ont dekking. Uit Salerno verneemt men dat de carabinieri den 27sien Junij bij Sanzo op de drie laatste overblijfsels van de rooverbenden van Francoline gestooten zijn, namelijk Francoline zeil, Giu seppe Arzato en Carmine Vantriori. Laatstge noemde werd zwaar gewond en gevangen geno men. Den volgenden dag werd ook zijn zuster, de vriendin van Francoline, gepakt. Deze As- pasia, zoo ia werkelijk haar naam was gewoon haar geliefde in mannenkleederen en tot aan de landen gewapend op zijn togten te vergezellen en deel aan zijn heldendaden te nemen. Van de vroeger zoo gevreesde talrijke beoden zijn dut alleen Francoline en Arzaio over. Verkiezingen der Eerste Kamer. Noord-Holland. Herkozende heer Buchner. Gekozen bij tweede stemming, jhr. Volkert Teding van Berkhoutmet 38 stemmen. Jhr. C. Ilartsen (aftredend lid)bekwam 29 stemmen 1 stern was in blanco uitgebragt. Zuid-llolland. Herkozen de hceren Viruly en Blussé. Zeeland. Herkozen de heer Pické. Noord-Brabant. Gekozen de lieer mr. Smilz te Eindhoven, lid van de Tweede Kamer der Slalen-Generaalmet 33 van de 56 stemmen. Op den heer mr. de Bruijn te Rotterdam, waren 22 steramen uitgebragl. Limburg. Herkozen de heer jhr. Michiels van Kerssenich. Gelderland. Gekozen de heeren baron van Rhemen van Rhetnenshuizen met 41 van 57 stemmenen Coenen met 30 van 58 stemmen. Utrecht. Herkozenjhr. lluydecoper van Maarsseveen. Overijssel. Herkozen de heer C. T. Stork. Groningen. Gekozen de heer mr. De Sitter met 25de heer Cremers (aftredend lid)had 15 stemmen. Friesland. Herkozen de heer van Eysinga met 35 van de 39 stemmen. AMERSFOORT, 12 Julij 1877. In den laatsten tijd komen weder nieuwe gevallen van longziekte in deze provincie voor. Terwijl in de maand Junij LI. die ziekte zich te llarmelen vertoonde, werden iu de algeloopen week te Kumerik 13 stuks van die ziekte ver dachte runderen onteigend en afgemaakt. Ons gevoelen herhalende nopens het onvol doende der afmaking tol geheele stuiting der longziektewillen wij hier alleen nog bijvoegen dal in beide gemeenten die ziekte zich in geen 1J jaar vertoonde. Den 9. en 10. 'Julij jl. werd het openbaar examen van de leerlingen der 11. BuitiiEitsciiooL alhier gehouden. Na alloup daarvan had de promotie plaats. Van de 12 leerlingen der eerste klasse werden 10 bevorderd tot de tweede klasse nL met den eersten graad J. M. A. van Nes, met den tweeden graad 11. K. Frans, D. J. Rnutzen, 11. A. van Lockhorsl, met den derden graad R. A. F. BotterG. M. Naudin ten GaleII. B. Gras- winckel, J. P. C. Leinweber, II. F. Poort en L. C. M. We ge rit Van de 16 leerlingen der tweede klasse, welke deelnamen aan het examen, werden gepromo veerd tot de dei de kl.met den eet sten graad F. A. 11. Cramerus, S. Deenik en W. Willem se; met den tweeden graad 11. Croockewit, P. L. von Hemert, P. J. Wijers en W. Zwier; inet den derden graad P. MethorstA. van Walchrcn en R. Zwiervoorwaardelijk J. D. de Roock A. Wesselinc en II. E. Koopiuuns. Van de 13 leerlingen der derde klasse gingen over tot de vierdemet den eersten graad J. C. Dijxhoornmet den tweeden graad J. Burger, M. Q. Buys Ballot, J. 0. Gronovius en J. van der Plank voorwaardelijk A. Frögcr, J. H. Ram en J. Sucrmondl. Van de 7 leerlingen der vierde klasse werden bevorderd tot de rij/de klassemet den tweeden graad J. C. van lieten en L van Elfrinkhof; voor waai delijk J. G. van der Meulen en A. J. Welling. De vijf leerlingen der vijfde klasse nemen allen deel aan het provinciaal eindexamen, waar van hel schriftelijk gedeelte reeds is algeloopen #n waarvan liet mondeling gedeelte den 16. dezer zal beginnen. Donderdag en Vrijdag wordt het eerste toe latingsexamen afgenomenwaarvoor zich 22 jongelieden hebben aangemeld. L.I. Dingsdag geschiedde in het gebouw der 11. Burgerschool de uitdceling der prijzen voor Hand- en Rechtlijnig teekenen aan de leerlingen der Burgeravondschooldie zich door goede vorderingen en trouw schoolbezoek hadden onderscheiden. in de 1ste klasse werd de prijs voor Hand- tcekenen (een dons met laberpotlooden en een zakportcfcuillc) toegekend aan P. II. van llaselcn eu voor Rechtlijnig teekenen (een passerdoos) aan U. van Surksen. In de 2de klasse behaalde dc prijs zoowel voor Hand- als Rechtlijnig leekenen de leerling W. Schimmeldeze ontving een walerpasin- strument en een verfdoos. Loffelijk werden vermeld in de 1ste kl. voor llandteekcnen H. van Surksen en voor Rechtlijnig teekenen P. H. van llaselcn. In dc tweede klasse ontving voor Rechtlijnig teekenen een loffelijke vermelding de leerling J. II. Stol. In de derde klasse konden geen prijzen wor den toegekenddaar geen der leerlingen bij zondei; had uitgemunt. Met eene hartelijke toespraak en in tegenwoor digheid van velen, werden deze prijzen uitge reikt door den Voorzitter der Commissie van Toezicht op het M. Onderwijs, Mr. A. G. Wijers. Dc toestand van den Heer Kienburgemeester van Utrechtis niet vooruitgaande. Men vreest dat hij zijne betrekking spoedig zal moeten nederleggen. Van 20 Aug. tot omstreeks 1 Sept. c. k. zullen in de streek tusschen Utrecht, Wijk-bij-Duur- stedeDodewaard Ooslcrbeek EdeHoeve laken, Baarn en Hilversum onderstaande veld- manoeuvres op groote schaal worden verricht tot welk einde door dc betrokken gemeente besturen en particulieren met welwillendheid

Amersfoortsche Courant | 1877 | | pagina 2