A. H. Drijfhout van Hooi worden. Wanneer zij dan de school verlaten, zijn zij van de discipline niet vervreemd en zouden desnoods onmiddeiijk een eereplaats onder de talrijke Locdensche volunteers" kun nen innemen. De kolonel, lid der schoolcom missie die te naard het hoofdcommando voerde was een ware Gulliver en het talrijke legercorps datbataljonsgewijze opgesteldvoor hem front maaktedeed onwillekeurig aan de beruchte Lilliputters denken. De president van het Londensche schoolwezen sir Charles Reed en tal van leden van dat hoogmogend collegie stonden onder de groote banier geschaard eri inspecteerden later het uitgebreide legercorps, liet dctileeren geschiedde op een v. ijze, een geoefend leger waardigen het talrijk publiek gal op ondubbelzinnige wijze van zijn goedkeuring blijk. Na het delileeren werden de keurbenden uil elk bataljon voor hel front der troepen geroepen en aan een meer nauw keblig onderzoek naar de gemaakte vor deringen onderworpen. De jongens vutt Green- wiel» voldeden het best en ontvingen dan ook lol belooning een daartoe uitgeloofd vaandel. Het behoolt geen beloog, dat duizende en duizende jongens, niet tol de School board-scho len bchoorendedeze militaire verlooning van hun makkers en kornuitjes bijwoonden en in waarheid ijverzuchtig van hel voorrecht waren, om eens zoo degelijk soldaatje te mogen spelen. Ik noem het »soldaatje spelen"omdat ilit leger natuurlijk een kinderlijk aanzien had maar vergelen wij nietdal zulk soldaatjespelen zeker iets goeds, iels groots voor de toekomst bclooll en daarom juichen wij het van harte toe. In een tijd, waar het onderwijs zoo uit voerig schier dagelijks besproken wordt, achtte ik de vermelding van deze schooljongensrevue dubbel wenschelijk. Onze jongens zouden zeker ook daartoe kunnen gebragt worden. De Engelsehe couranten hebben onlangs op een minder gelukkig verschijnsel in de Engelsehe scholen gewezen naai- aanleiding van den zelf moord van den karakteristieken blue coat boy" van het oude collegie ChrisL-sehool in New-Gate street. De knaap heeft een einde aan zijn leven gemaaktomdat hij herhaaldelijk mishandeld geworden was eneindelijk de school ontloopen zijndedoor zijn ouders weder daarheen terug gezonden werd. Het is een feil, dal op alle Engelsehe scholen van af de openbare volksscholen der Schoolboard tot de adelijke hooge colleges te Eton en te Ilerrow, een lijfstraffelijke reglspleging bestaat, toegepast met een dun riet, waarmede ettelijke slagen op de vlakke hand of over de schouders aan den schuldige uitgedeeld worden, in den geest als dat op onze oude vaderlandsche scholen met de plak geschiedde. Ou. over deze straf te kunnen oordeelen is hel noodzakelijkdat men op hel karakter van .;en Engelsclien schooljongen over hel algemeen acht geeft. Voor heui heelt het rietje geen kenteekenen van degradatiehet is de eenige straf die op zijn van nature ruwvrij wild en brutaal karakter invloed heeft. Dat heelt hij met het geheele Engelsehe volk gemeen, en wanneer ik eens het zonden-register van dat volk met betrekking tot misdadendaden van geweld enz. voor u zou openleggen of op het feit zou wijzenmet hoeveel zelfvoldoening menig En- gelsthman een hanengevecht of zelfs een men- srhengevecht blijft aanschouw enof den vrou- wenbijler" in herinnering wilde brengen dan zou men voorzeker niet ongeneigd zijn om aan hel Engelsehe volkskarakter een zekere mate van ruwheid en brutaliteit toe te kennendie men bij andere natiën nauwelijks in een zoo sterken graad zou kunnen vinden. Ik zou wel eens willen zienwat men van den Engelschen jongen met kopiëen-schrijven of schoolblijven gedaan krijgt. Ik ben getuige geweest van zulke strafoefe ningen op een openbare volksschool en op een deftigzelfs adelijk college. De meester deelde in beide gevallen zes slagen met het rietje op de vlakke hand uiL Op de volksschool sprak de meester«Jongenje wist wat er op stond dat zal je voor het vervolg leeren. Huil niet, mijn jongen, want de klasse zou een slecht denkbeeld van je moed krijgen." En de jongen ontving zijn deel zonder te klagen. In de deftige school sprak dc meester«Mijn jongentoon dat ge een man zijtontvang je straf en laat het tusschen ons weer uit zijn." Be a man *»ke it as a man." Ik citeer die woorden te wederleggen, die in deze ligchameliike oefening een degradatie xicn. Mogen zij de sli«. als zoodanig beschouwen, de Engelsehe schooljongen ziet er dat niet in. Die straf zal dan ook op de Engelsehe scholen van toepassing blijvenalleencn daar vestig ik het oog bijzonder opmen tracht aan die straf alle willekeur te ontnemen. Op de openbare scholenwaar het rietje als scepter troontis «en register aanwezig, en daarin moet aange- teekend wordenwaarvoor de jongen de straf ontving, gewaarmerkt door den meester, die de straf uitdeeltDit register wordt aan de schoolcommissie voorgelegd en wee den meester, die zich aan willekeur en onregtvaardiglieid heeft schuldig gemaakt AMERSFOORT 30 Julij 1877. Bij de herstemming voor een lid van den ge meenteraad op morgen, Dingsdcg 31 Julij, wordt met aandrang de algemeene opkomst der kiezers ingeroepenomdat bij de verkiezing op 17 Julij jl. de opkomst niet zoo beduidend was als uiogl worden verwacht en deze zelfs, in evenredigheid van hel meerdere getal kiesgo- regiigden, voel minder bleek dan by de jongste verkiezing voor de Tweede Kamer. Te meer mag lot liet algemeen verschijnen der kiezers ter stembus worden aangedrongenvermits zoowel bij de verkiezingals thans bij de her stemming, zeils de geringste onaangenaamheid op hel terrein der publiciteit werd vermeden, opdat eene rustige en onkwetsende verkiezing en herstemming zou worden bereikt. Dit ver mijden van alles wat de electorale en andere hartsloglen der kiezers vóór en bij den gang naar de stembus kon opzweepen, mag echter niet tot laauwheid of onverschilligheid leiden, liet beste bewijs'tvvelk de kiezers kunnen gevendat zij waarde hechten aan liet onlw ij ken van alles wat onaangtgtaam ol kwetsend kon zijnzal juist bestaan in hunne algeineene aanwezigheid ter stembus. Mede moet thans worden aangespoord dal geen enkel kiezer zijn pligt verzuimt om Ie gaan stemmenaangezien naar veler inzigt van den electoraten stand van zakende uitslag op morgen tnsschen de beide in herstemming gekomen candidaten zeer twij felachtig is, want wie de verhoudingen der kiezers te Amersfoort kent, zal zeker niet voorspellen welke candidaat morgen de meer derheid erlangt en alzoo gekozen zal zijn. Aller gang naar Je stembus is mede noodzakelijk, omdat thans de uilslag zelfs van ééne slem kan afhangen. Wij merken daarbij op dat enkel dio biljetten geldig zijn, welke den naam van een der in herstemming zijnde heerenbehelst, zoodal biljetten, waarop eenen anderen naam is gescliteven, ongeldig worden verklaard. Naar ons best inzigt cn in bezadigden aard getracht hebbende de kiesgcregtigden tot una nieme medewerking bij deze herstemming op- tewekken, worden zij minzaamst verzocht hunne steinuien uillebrengen op den lieer Naar men verneemtzijn te Amersfoort tol de Vereeniging Eigen Hulp' reeds meer dan 25 ambtenaren, beambten, enz, toegetreden. Dit getal wordt vcreischt om eene afdecling te vormen. Men kan derhalve verwachten dat voormelde leden eerlang zullen bijeenkomen om zoouanige afdceling te constitueeren. Tevens mag men zich voorstellen dat nog vele te Amers foort en in omliggende plaatsen aanwezige titu larissen zich bij de alhier te vestigen afdeeling zullen aansluiten. Naar wij vernemen is de datum nog niet bepaald, waarop 3 daarvoor bestemde batterijen van het regiment rijdende artillerie tijdelijk uit Amersfoort zullen vertiekken, om de Legerplaats bij Milligen te betrekkenzullènde hoogstwaar schijnlijk Jhr. V. A. de Pesters, als oudst aan wezig kapiteinmet het bevel over de batterijen in de Legerplaats worden belast. Bijaldien daarin geen wijziging wordt gebragt, zullen de lieer Kolonel-Koramandantlioofd- administratie cn dépot van voormeld regiment alsdan niet uit Amersfoort vertrekken. Bij de groote legermanoeuvrcsdie van 20 Augustus tot omstreeks 1 September in Utrecht en Gelderland zullen plaats hebbenis het bevel over de artillerie-troepen der 2e brigade, waarbij de 13 batterij van het regiment rijdende artil lerie wordt ingedeeldopgedragen aan den majoor J. W. L. Gerard van Sijsenvan voor meld regiment. Deze Ie batterij staat onder be vel van den kapitein Jhr. W. C. Godin de Pesters. Bij het onlangs te 's Gravcnhage gehouden groot Oost-Indisch ambtfnaars-examen is o. a. toegelaten de heer C. M. Koog, eervol ontslagen adelborst der eerste klassevroeger te Amers foort wonende. Naar orde der ranglijst behoort deze tot degenen die eene beschikbaarstelling van den Gouverneur-Geqeraal van Ned. Indië erlangen. Door den minister van binncnlandsc.be zaken is van ged. stalen der provinciën antwoord ver zocht op de volgende vragen Beslaan er in uwe provincie nog fondsenaf komstig van de voormalige gilden waartoe be trekkelijk was 's kouings besluit van den 26sten Julij 1820, no. 14? Zoo jawaaiuil beslaan die fondsen Wie tyn daRi van heden commis sarissen Welke inlichtingen hebt gij ten dezen te geven Te Berlijn is van het handelsministerie waaraan nu ook hel opperk,ezigt over de spoor wegen is toevertrouwd, het bevel aan de spoor wegmaatschappijen uitgegaan om in den zomer de waggons niet zoo vol te pakken cn verder de waggons 's morgens telkens te laten doorwaaijen. De bcrigten omtrent den hongersnood in Eugelsch lndie zijn treurig. In de districten waar hongersnood hcerscht, blijft de droogte steeds aanhouden en valt er binnen een paar weken geen regen dan zal het zuidelijk gedeelte van Engelsch lndie een tweede hongerjaar moe ten doorstaan, en om Ie begrijpen wat dat beteekent, raadplege men de officiële cijfeis, die melden dal alleen in Madras de Engelsch Indische Regeering dagelijks 1{ millioen nien- schen voeden moei. In de loevlugtskampcn waai heen de ongelukkigendoor den honger gedreven, vlugten om ondersteuning, sterven van rde 50.284 fnenscheii 4037 per maand duurde de bungei snood dus nog een jaar, dan zouden nagenoeg allen dood zijn. Hel voedsel dat aan de honderdduizenden verstrekt wordt blijkt niet langer voldoende te zijn en de rant soenen zullen dus vergioot moeten worden want de levenskracht van het volk is tot het uiterste gedaald. De Times diiugl aan op krachtiger handelen om in den nood te voorzien cn zegt o. a.: «De menschel) sterven als vliegen en de mannen, die den nieuwen oogst moeten bcaibeiden, wor den als 't ware weggemaaid. Hel is nu de lijd niet om te loven en te bieden en te dingen. Wij zijn verantwooidelijk vooi die ontzaggelijke bevolking, welke volslickl van ons al ha» kei ijk is." Uit een der steden in de Noordelijke provinciën wordt gemeld: Iniporteuis" van gestorven dieren die hun vak slechts kunnen uitoefenen door de bekende belangeloosheid van sommigen onder de hccren landbouwers, beproefden in den afgeloopen nacht een heerlijk sink vleesrh, zijnde niets minder dan een geheel paaid, ter vcr-ieie be reiding naar het é.ablissement te brengen. De naehtpolitie hield hel evenwel aan. Teen was bet vleesch, eenige verdachte plek ken uitgezonderd, nog mooi; bij de keuring, eenige uren later was hel echter bereids voor een goed deel vergaan. Hel spitvkl van zelf dal alles weid bcgiaven. Htl dier had geleden aan de «vliegende wrang" en het had dunkt ons, vrij wat moeite moeten kosten, om er nog «lekker smakende worst" van te maken. «Doch de knnst gaat, ook iu dit opriglge weldig vooruit." De heer van de Velde meldt in de I'rov. Noord-Brabander: «Nu is het lijd om de aaid- appelen van liiinne bloemen te berooven. Dit geeft een derde opbrengstniet in liet geial maar in gewigt. Twee jaren ondervinding hebben mij daarvan de volkoinene overtuiging gegeven. Dal uien het bepiocve en men zal hel ge- looveu." De prijs van 200.0UO Ir. bij de trekking van de Partjsche loten 18159 is ten deel gevallen aan een vrachtdrager te Avignon. Men meldt uit Enschede van 25 Julij Gistermiddag arriveerde hier de officier van justitie en gnffict van de reglhank te Almelo, op wiens last een huiszo king werd gedaan bij zekeren v. Wijk, die zich bezig hield met hel werven van pcisonen voor het Ned. Indische leger. N«ar het genielil wil, zou er vei aioeden beslaandat hij de door hem aangeworven per sonen van valsche papieicn voorzagen zouden dan ook twee Duitsche adelaars stempels gevon den zijn. Tol des nachts f uur hield de huis zoeking aan en daarop zijn v. VV. en een hij hem als secretaris Itinpeerend Duitsclier onmid dellijk gevankelijk naar Almelo overgebiagl. Nieuwe slagtwijje. Vorige week werd in een groote paardenslagtery te Dudley in. Enge land eene proeve genomen van bccsleu-doodcn

Amersfoortsche Courant | 1877 | | pagina 2