scholen in deze gemeente zich hol bedrijven van baldadigheden voUliekl niet schamen. Open baart zich dit verschijnsel vooral builen de scholen, door het deelnemen aan vechtpartijen, hel vernielen van planuoen en hei hinderen van hel publiek in de scholen zelve vertoom zich de zuchl tot baldadigheid in anderen vorm: het bederven van de schoolmeubclen en leer middelen, vrat niet zelden in grooten omvang plaats vindt. Onze vergadering betreurt dit. Zij meent dat alleen een naauwletteud toezigt van hei onderwijzend personeel in dc school zelve en het aanhoudend en krachtig vermanen van de leerlingen om builen dc school zich behoorlijk te gedragen en zich te onthouden van hande lingen die hiuder, schade ot ongelukken ver oorzaken kunnen, de baldadigheid der school jeugd kunnen vermiuderen. Dal toetigl ie oelenen en die voortdurende vei running met aciiler ie houden beveelt onze vergadering den hooldondervv ijzeis in dienst der gemeente mat nadruk aan. Hei is ouzc ernstige wctisch dal van de zijde der onderwijzers worde geslieeid naar beteuge ling der baldadigheid van de leerlingen in- en builen de scholen en wy vertrouwen, dal geen hunner het aan medewet king daaitoe zal laten ontbreken." burgemeester en wethouders van Groningen: B. van Royen. De secretaris: Jac ques Oppen heim. Men kan hel leitdal eene circulaire als deze wordt verzonden, verschillend beoordeelen. Maar er kau slechts een gevoelen beslaan omtrent de zeer aikeurenswaardige onbescheidenheid, die nu dc voor de tweede maal officiële geheiuie stukken doet publiceren. De klagtcn der Fransche anti-minislcriëele pers over de handelingen van hel ministerie tegenover de ambienaaiswareld zijn zeker ge grond maar het is ook hier: «de pot verwijt den ketel dat hij zwart ia" en zeer van pas henonoren de bladen, die de regenng steunen, eeoigc depêches uil den goeden lijd van Gam- beua die thans de afgod is der n-publiekeinen, in wier oog de willekeur en de lyranme van de Broglie Fourtou een gruwel zijn. Zie hier hoe Gambella handelde 5 Sept. 1870. Burger, prefect van politie. Ik verzoek u waken, dat er geene ver gaderingen worden gehouden oi pogingen lot vcrgadeien worden gedaan door ex-senatoren en algevaardigden. 7 Sept. 1870. Zet de weèrapannige burgemeesters al. Schors de gemeen teraden rel ven. 7 Sept. 1870. Benoem de onderprefecten die gy goed acht. 9 Sept. 1870. Ontbind dc commissie; laat u niet overbeerschen. 12 Sept. 1870. Gij hebt alle roagt om af te zetten en te Zekervervang zoo veel burgemeesters als gij noodig oordeelt. Gij hebt volle magt daartoe. 17 Sept. 1870. Hebt gij daw mijne circulaire van gisteren niet ontvangendie u volle magt gal om de burgemeestcis te verwijderen en u uitnoodigdc «m er gebruik van te maken 17 Sapt. 1870. Zet onmiddellijk al de burgemeesters al, die vijandig gezind zijn legen de Republiek. L. Gambelta. En ziehier wat een kolTijhuishouder aan den redacteur der Gazette du Midi schreef De maire (burgemeester) der gemeente waar schuwt mij, dat «myn koflyhuia binnen 14 dagen gesloten wordt, als ik nog langer de Gazette du Midi ontvang." ik zie in dal leit zulk een misbruik van magt, dat ik u verzoek het bekend te maken. B. KolTijhuishouder. De Perzische handelmaatschappij te Rotterdam heelt eenc nieuwe looistof ingevoerd bekend neder den naam van Jall oi Djaft; het is de eebors van den eik uil Kurdistan (quercus vaiooii). Volgens een naauwkeurig onderzoek, te Rotterdam gedaan, bevat zij 18} 4 19 ®/0 iooisel De prijs is 35 fr. de 100 kilo. De ma kelaar S. G a z a n le Rotterdam is belast deze eerste invoering tc plaatsen. Het is voor de nijverheid te wenschen dat dit artikel gunstiger ontvangen wordt dan hei vorig jaar de Polygo- niutn Amphibium die bij de duur ie der schors door de lootjers zoo druk is besprokeumaar op nihil eindigde. De Amcrikaansr.be stoomboot Crown Prince vertrokken van Paliellon-de-Pica (Pure), zette koers naar Falmouth (Engeland) met ecne be man. .ing van een twintigtal matrozen. Onderweg liet de kapitein ccnc ton gezouten vnikcnsvlccscli openen. Veertien matrozendie er van alen werden weinige uren later zoo ziekdat zij niet meer konden werken. Acht dagen lang, vertelt een der manschappen, leden tij de hevigste pijnen men zag hen ijlende over het dek loouen of kruipeneindelijk stier ven zes hunner. De verschrikte kapitein ligtte zich aanstonds naar de naaslbijgelegen haven op de Falklandcilanden alwaar hij het anker liet vallen. De geneesheer van hel gasthuis van Sydney verklaardedat de otigelukkigcn door trichinen waien vergiltigd. Tengevolge van een onderzoek te Glasgow geopend, heelt de Crown Prince het anker ge worpen en is de kapitein voor de maritime overheden gedaagd. Voor het Gcreglshol tc 's Hage werd Donder dag een gruwelijke taak behandeld. Een 57jBrig werkman uil Alkemade stond teregt wegens poging tot moordop zijn vrouw gepleegd. Reeds in 1805 was hjj tol 15 jaren tuchlhuisstrai veroordeeld wegens het vermoorden van zijn bijzitdie bij in België had ontmoetnadat by zijn eerste vrouw met 8 kinderen in ellende had achtergelaten. Wegens zijn gunstig gedrag in de gevangenis, werd hij reeds in 1871 ont slagen. Hij vestigde zich als timmermansknecht te Alkeuiade en trad daar weder in hel huwelijk. Zijn tweede vrouw had echter zooveel van hem die zich aan sterken drank le buiten ging, te verduren dat zij hem verliet en le Alten ging wonen waar zij door handenarbeid in baar on derhoud voorzag. Te ver geels trachtte de man haar tot verzoening te bewegen. Bij de laatste dier vruchtelooze pogingen, het was op 5 Janu- arij jongstl., sloeg hij met een mes in de hand plotseling zi,n arm om haar hals beiden vielen op den grond cn de vrouw greep hel mes met beide banden vast. Bemerkende dat hij met l.et mes zijn doel niet zou kunnen bereiken trachtte de beschuldigde door worging een einde aan hel leven zijner vrouw le maken. Toegeschoten buren waren zoo verschrikt van het schouwspel, dat zij geen hand uitstaken om den overlaat van zijn vrouw af te rukken. Denkende dat de vrouw die in bewusteloozen toestand was geraakt dood was stond de booswicht op zeggende «zie zoo, nu zal ze mij den dood niet meer aandoen" en verwijderde hij zich, na hel bloed zijner vrouw van hauden en pel le hebben afgewas- scben. Voor den burgemeester van Allen die petsoonlijk den beschuldigde in arrest nam legde hij al spoedig eene volledige verklaring van schuld at. De vrouw herstelde langzaam van de ondergane mishandeling en was den 16e Maart nog niet in staat haar werkzaamheden te verrigleti. Een vijftiental getuigen, waaronder twee des kundigen werden in deze gruwelijke zaak ge hoord. Allen waren zeer ten nadeele van den beschuldigde en betoonden diep medelijden met de vrouw die zich nu nog uict zonder hulp kan uil- en aanklecden. De beschuldigde moest herhaaldelijk door den president tol toeluisteren worden aangespoord, daar hi], schijnbaar als ging 'them niet aan, in eene houding tegenover de ten zijnen bezwarc afgelegde getuigenissen bleef. «Ik weet er niets van", of «ik kan er mij niets van herinneren" waren dikwerf zijne eenige antwoorden. De adv.-gen. mr. van der Hoeven trachtte o. a. le bewijzen, dat de aenrnaal afgelegde bekentenis door de later aangenomen en vol gehouden houding van den beschuldigde io hel minst niet werd verzwakt en eischte eene ver oordeeling lol tuchthuisstraf voor den lijd van 25 jaren. De verdediger, mr. Papepoogde aan te toonendat slechts van moedwillige verwonding sprake kan zijn. Het Hol zal aanst. Woensdag uitspraak doen. Eindelijk beginnen de Chinezen vrede te krijgen m«t de spoorwegen. Zooals indertijd gemeld iswis een Engelsclie maatschappij er door list in geslaagd concessie le verkrijgen voor een spoorweg van Shangai naar Woosung omstreeks een uur gaans van elkander gelegen. Aanvankelijk werd de exploitatie door de Regee ring vet boden. Van lieverlede is men aan liet gezigt gewoon geraakten niet alleen dal de Hegeering voorgesteld heeft dien spoorweg aan le koopen maar zij is zelfs voornemens op het eiland Formosa rijk aan steenkolen en petro- leumbronnenspoorwegen aan te leggen. De ontginning der mijnen zal daardoor een belang rijke vlugt nemen. Mosenthal, de Duitsche toonccldichterook hier te lande door vertchcidene zijner werken zoowel in het oorspronkelijke als door enkele zeer verdienstelijke vertalingen bekendhad in zijn testament den vvensch geuitdat zijne tal- rijke ridderkruisen, tot zijne gedachtenis inde synagoge zouden worden opgehangen. Hel land- tnhbiita.it van Kassei, zijne gebootleslad heelt kou en bondig geweigerd aan dien uitersten wil, of wonsch, gevolg le geven, en die wei gering o. a. gemotiveerd op gronddat de synagoge een tempel was tot veiheerlijking van Jehova, maar niet voor menschen gesticht. Men beeft thans iu Engeland sigaren, die men niet behoeft aan te steken. Men strijkt ze sleehls niet het ondetgedeelte over cenig voor werp en een klein onzigtbaar hulsel ontbrandt. Hel is zeer vernuftig, als de sigaren nu maar zoo welwillend zijn om te wachten tut zij op zettelijk over iels gestreken woiden en niet eigentuagtig zich herleiden lot asch. Een landbouwer te Kieulaynabij Douai bad zes weken geleden, toen bij op 'l veld weikte uit een beekje wat water geslurpt. Sedert dien tijd voelde hij een beklemming in de keel, kon naauwelijks ademhalen en bijna geen voedsel gebruiken hij spuwde en braakte bloed kortom was allerellendigst. Dezer dagen bezocht hem een zijner vrienden, die wal aan dc geneeskunde heelt gedaan; hij vernam wal ei gaande was en liet den patiënt een teug steik zoutwater drinken. Onmiddclijk daarop raakte de boer een bloed- zuiget kwijt, ongeveer 12 centimeters lang. Na dieu lijd gevoelt hij zich veel beter en herstelt bij langzamerhand geheel. Dezer dagen werd te Duaseldoit door een bedrogen kooper de lynchwet toegepast. Als kiuideti bij dc gtoeute woiden op de markt kleine bundeltjes peterselie verkocht. Ook daarin beslaat echter bedrog. Bij hel losmaken der bun deltjes vinden de koopers veelal van binnen brandnetels in plaats van peterselie. Een der gcloplcn ging den volgenden dag naar dc mat kt kocht een bosje pelciselie cn maakte het los in 't bijzijn der verkoopster, 'l Waren hoofd zakelijk brandnetels. De boerin werd niet eens verlegen mei de /.aak. «Gij moest," zeide de bcdiogcue, «ten minste een kleur van schaamte krijgen en daar zulks niet het geval is, zal ik je die bezorgen." Tegelijkertijd sloeg hij baar met de nelels links en rechts op 'l gezicht, en eer de boerin wist wat er met li aar gebeurde, hadden de brandnetels onder luid gelach der omstanders hun pligt gedaan. De boerin zag er ontoonbaar uil en verkoopt nu onvervalscliie peterselie. Door het geregtshol tc Amsterdam is C. Cil- boo, assistent aan het postkantoor te Doeliiu hein, schuldig verklaard aan twintig valschheden door het als openbaar ambtenaar in liet opmaken van acten tot zijn post behoorendede omstan digheden daarvan bedt iegelijk te veranderen door valscbe feilen a!s waar uit le maken en het 20maal des bewust gebruik maken van die alzoo vervalscbte stukkenveroord. lol twee jaren cell. gev.40 boeten elk van f 50, subsidair 2 dagen gelijke gcv. De belangwekkendste gast le Maricnbad, scbi ijft men van daar, was gedurende dit seizoen vrouwe Ulrica von Lebezow, de laatste liefde van Goethe, toen hij nu 57 jaar geleden te Mariënhad het huis Wet mar bewoonde, en het 17 jarig dochtertje hem het Iran ontgloeide. Ulrica von Lebezow, thans 74 jaar oud, wilde voor haren dood nog eens de plaats bezoeken, waaraan voor haar zoovele, onuitwisbare heiinneriiigen verbonden zijm waar de dichtervorst niet van hare zijde week, en in haar Iran de liefde weerklank deed vinden, die zij hem itad ingi- boezemd. Zij heeft op haar hoog geklommen leeftijd de vermoeijeuis der teis van haat land goed bij Lobozitz, niet geschroomd. Zij is Goethe ook na ziju dood trouw geblevenen beeft nimmer eene andere liefde gekoesterd. In de kamerdie Goethe bewoond hadzocht zij de vensterruit waarop bij haar naam en den zijnen gesneden bad. Dat hroozc gedenkteeken was echter voor lang reeds door een cngclscliman meegenomen. Maar do sopha waarop Goellie gerust had was nog in wezen stond nog op dezelfde plaats, en Ulrica von Lebezow heelt er gedurende haar verblijf nog menig uurtje op doorgebiagl, zich in de schoone dagen van hel verleden terug droomende. In de Prov. Gron. Crt. lezen wij het volgende ingezonden stuk Geachte redacteur I Beleefd verzoek ik u ecnigc regelen op te nemen over eene zaak zoo afschuwelijk dat ik bijna aarzel ze publiek le maken. I och doe ik het en wel om deze redenen 1°. Hoop ik hierdoor de bevoegde magt aan te sporen de zaak grondig le onderzoeken. 2®. Omdat ik vurig wensch dat zulke cige- lijke dingen voor altijd binnen onze gemeente

Amersfoortsche Courant | 1877 | | pagina 2