Bocht Aede te deelandat de bedoelde bewaar school eene bijzondere inrigüng is en niet in verband staat met de openbare lagere school van den heer Leulscher in de Sophiastraai sooals sommigen meenen. In het Leidsche Dagblad wordt de opmer king gemaakt, dat het geenszins is te verwerpen dat het verschieten van sooveel kruid als in het Oosten plaats heeit, invloed op den damp kring uitoefent, terwijl de ondervinding heelt geleerd, dat tijdens den Fransch-Duilschen oor log de weersgesteldheid onstadig was en de tegen soms bij stroomen oeérvie). Zou die invloed gesteld dat hij bestaat op too verion afstand xich doen gevoelen vraagt men. Op den 31 sten Julij sliert te Husseignies België) een grondeigenaai-landbouwermet name Napoleon Demarlière. Hij was bijna plot seling overleden ten gevolge van hevige pijnen in dj ingewanden, vergeteld van biakingeti. Die onverwachte dood had argwaan verwekt; men fluisterde het woord vergiftiging en men beschuldigde de weduwe üuvivier, dochtei van Napoleon haren vader door vergif te hebben gedood. De procureur des konings, van 'l gerucht on- derrigt, begaf tich den volgenden dag, verge teld door twee gendarmen «n twee geneesheeren, naar bel dorp. Men ging over tot de lijkschou wing en de ingewanden van den overledene werden naar Bergeo overgebragl om entleed te worden. Dit gebeurde op den 2den Augustus, An deren daags bad er een geiegtelijk ondersoek plaats, waarna de procureur des konings een bevel tol inhechtenisneming uitvaardigde tegen de weduwe Duvivier. Den dag daarna greep er een nieuw geregtelijk onderzoek plaats en weldra rees bij het parket het vermoeden dat de beschuldigde niet vreemd was aan den vieemdsoortigen dood van den broeder der betichte, die twee maanden geleden schielijk was overleden van den dood van haren man die tien maanden te voren was gestorven en van dien van haren oom een rijk ongehuwd man die twee jareo geleden plotseling stierf. De lijken dier dtie personen zyn nu mede opgegraven en worden onderzocht. De uilslag van liet scheikundig ondersoek der lykeo is nog niet bekend doch indien men geloot mag hechten aan hetgeen er aangaande deze droevige zaak gezegd wordt, sullen de an nalen der assisen van Bergen welke reeds eene zoo droevige vermaardheid hebben, weidia ver rijkt worden met een vreeselijk drama. Zaterdagavond is te Rotterdam zekere G. v. d. P. in twist geraakt en handgemeen geworden met zijn bijzit S. N., wonende aan de Leeuwen laan aldaar, welke zóó hoog liep, dat de bijzit een bierglas op zijn hoofd stuk sloeg en bem daarna met het onderdeel (voetstuk, waaraan roeerder glas) van dal bierglas zoodanig achter het regteroor verwondde, dat hij, na aanvan kelijk aan het politie-boreau aan de Paauweo- steeg te zijn gebragtonmiddellijk naar hel Stedelijk Ziekenhuis aan den Coolsingel is over gebragl terwijl de daderes nadat proces-verbaal was opgemaaktnaar hel huis van arrest is overgebragt. Men meldt uit Breda van ft Augustus: Heden voormiddag is bij het schijfschieten op de Geldersche beide een treurig ongeluk gebeurd. De lSjarige korporaal T. F. H. van ftooy, van het 2e reg. huzaren, was op de ob servatiepost. Mecnende dal een schot voor zijne schijf vielverliet hij zijne plaats. Op dat oogen- blik vuurde de korporaal L. Bartels. Vau Rooy werd in hel linkei dijbeen getroffen ten gevolge waarvan bij een paar uur later overleed. De heer Pbillipartdie voor de correctioneele regtbank te Brussel leregt stond als beklaagd van bedriegelijke handelingen ten nadeele van de obligatiebouders der door hem opgerigte Brussclscbe Tramway-maauchappij is vrij- getpioken. Op de kermis te Waalwijk is de eigenaar van eene tent, waarin met het zoogenaamde ka mergeweer schietoefeningen werden gehouden, door een der bezoekers bij ongeluk in de borst geschoten. Me man is in bet gasthuis opgenomen en verkeert niet buiten gevaar. Op den 20 dezer zal voor het geregtshof te Amsterdam teregtstaan F. Lederoud 37 jaren ontslagen konstabel bij de koninkljjke neder- landsche marine, beschuldigd dat hij in den namiddag van 10 Maart dezes jaars, aan boord van het nederlaodsch stoomschip «Prins van Oranje", destijds varende door hel Suez-kanaal den gepasporteerden fuselier van het indische leger, Wursch, na met dezen onder het kaart spelen twist gekregenhem tot vechten uit gedaagd en eenige slompen toegebragt te hebben moedwillig aangegrepen heelt en nadat liij ver volgens met hem op den grond was geraakt, hem moedwillig verscheidene hevige slagen met de vuist opjen tegen het hoofd heelt toegebragt, tengevolge van welke slagen genoemde Wursch onmiddellijk daarop is overleden. Als verdediger is door den beschuldigde gekozen de advocaat Mr. J. Kappeyue van de Coppello. Kalk in 't oog. Men deelde onlangs een raad rneè, om, wanneer iemand kalk in zijn oog kreeg, het gevaar van uitbijten te voorkomen door het aanwende* van olie. Een deskundige op dat gebied verzoekt echter ook daartegen te waarschuwen. Hel gebruik van olie in dat geval is even gevaarlijk als enkel watermen gebruike dan water, waarin zooveel mogelijk suiker is opgelost. VVanneer men daarmcè hel aangetaste oog bet, behoeft men niet voor nadeelige ge volgen te vrcezen. Men zal tich misschien herinneren hoe voor vele jaren de Hooge Raad der Nederlanden bij arrest verkiaaadedat het geven van een kus geen aanranding der eerbaai heid «daarstelde" en den beschuldigde in hoogste ressoit vrijsprak. Die milde opvatting wordt in de «Nieuwe We reld" niet gedeeld. Te Mobile in Alabama ontmoetten vier kleine negerjongens vier blanke meisjes en elk van de zwarten gaf aan een blanke een kus. De ouders der meisjes dienden een klagt in; de jongens werden opgespoord en voor den regler gebragt en bekenden daar terstond hunne daad. Die onbewimpelde bekentenis was oorzaak dal tij met zachtheid werden gestraft de oudste ging voor negen maanden naar de gevangenis de twee daarop volgenden voor vier maanden elk en de jongste, die, volgens het berigt, zoo zwart ziet als een stuk steenkool, kreeg twee maanden. Als de Amerikaansche wet reeds zoo streng de zedelijkheid beschermt bij kinderen verwon dert bel nietdal de dames in Amerika niet beducht zijn voor aanrandingen. Maar drie vierde jaar gevangen te zitten voor één kus is toch geen verhouding tusscben misdaad en atraf. Als de negers «afgaven" kon bel er nog door. Waaraan is het te wijten dat het getal der jongelieden die zich aan het lager onderwijs wijden, zoo gering is, tegenover de behoeften dier school t De heer Mr. H. G. Brouwer antwoordt op die vraag het volgende: Het onderw ijzers-tractement is voldoende over hel algemeen en eer geeft het onderwijzers vak ook genoeg, maar bet groota kwaad zit daarin dat de wet den onderwijzer niet in staal stelt om zijn gezag in de school te handhaven. Ieder openbaar ambtenaar wordt door de wet in staat gesteld om zijne pligten behoorlijk uit te oefenenalleen de schoolmeester niet. Men kan hem plagen en kwellen naar welbe hagenals bij door geweld zijn gezag wil hand haven wordt hij geschorst ol ontslagen. Roept by de buip in van den hoofdonderwijzerdan is hij voor zijn vak verloren en de hoofdon derwijzer zelf is van oordeeldat de hulponder wijzer die geen orde weel te handhaven voor zijn vak ongeschikt is. Hij verdraagt dus liever zijn leed, al moest hij er ook onder bezwijken wat misschien van meer onderwijzers het lol isdan men wel meent. «Deze toestand is de kwaal, waaraan ons on derwijs lijdt." De heer Brouwer wil er een middel voor aange ven. Hij wil niet de ligchaamsstrafTen herstellen ook niet het strafwerk vermeerderen of het school blijven veelvuldiger doen toepassen; hij wil slechts den onderwijzers de oiagl geven om hun gezag te handhaven door hun het regl toe te kennen de leerlingen te verwijderen van de school voor één dag en hen niet weder toe te laten dan met eene verklaring van de oudersdat zij kennis diagen van de verwijderingen van de andere onderwijzers aan dezelfde inrigtingdat de gestrafte al het verzuimde werk heeft inge leverd. Ook in andere opzigten wil hij de tucht versterken. Zitting van den Gemeenteraad van Amersfoort van 14 Aug. Voorzitter de heer W. A. Croockewit. Tegenwoordig 12 leden; afwezig de heer Wijers met kennisgeving en verder de heer Herschel (1 vacature.) De notulen der voorgaande vergadering wor den na lezing goedgekeurd. De geloofsbrieven van de vijf herbenoemde raadsleden en het nieuw benoemd lid worden ter fine van onderzoek gesteld in liundcn van eene Commissie, bestaande uit de heeren v. Sasf$ v. YsseU Methorst an Visserwelke bij monde van den heer v. Basse concludeert lol toelating van de heeren van Beek, van Burgsteeden Celossevan PersijnScheUus en A. 11. Drijf hout van llooff. Achtereenvolgens wordt z. h. o. tot hunne toelating beslotentelkens buiten te genwoordigheid van den hei benoemde. Aan de orde zijn de rekwesten van Mej. J. Boeglos en J. Lojinga om subsidie voor do op richting van eene meisjesschoolwaaromtrent een schrijven van den Schoolopziener is inge komen na de behandeling dezer aangelegenheid in de raadsaldeclingen. De Voonilter brengt in het midden dat Mej. Lojinga haar verzoek heeft ingetrokkenen stelt met het oog op de uit- eenloopende rapporten der aldeelingen in ver band met het adres van ingezetenen vooreerst uit te maken of men aan eene commissie raadscommissie of pl. schoolcommissie voor lichting zal vragen omtrent het al of niet be staan van behoefte aan eene meisjesschoolen nopens de wijze waarop, ingeval van bevesti ging, eene verbetering in den beslaandcn toe stand van hel lager onderwijs is aantebrengen. Overeenkomstig het door den Voorzitter gedaan voorstel wordt met algemeene stemmen beslo ten en voorts met 7 legen 5 sl. (de heeren v. d. Sant heuvel, Meihorst, van l'ersijn, Visser en van Walchren) om die opdracht te doen aan de Schoolcommissie. Verzoek van den heer P. Boode om eervol ontslag tegen 1 Sept. als hulponderwijzer aan de eerste openbare armenschool. Ingewilligd. Tol hulponderwijzer aan evengciuclde school wordt benoemd de heer IV. G. v. d. Kro/t Pz. te Valburg, en tot hulponderwijzer aan de openbare school voor gewoon en meer uitge breid lager onderwijs de lieer iV. Claassen te Pannerden. Verzoek van d$n heer J. Leopold Hzn. om eer vol ontslag tegen 1 Oct. als leeraar aan de hoogere burgerschool, waartegen Burg. en YVeth. den inspecteur van het middelbaar onderwijs gehoordgecne bedenkingen hebben. Inge willigd. Ingekomen zijn dc rekeningen over 1870 van de gemeente en liet burgerlijk arinbefctuur benevens de begrootingen voor 1878 van dat armbestuur en liet burger weeshuis. Te on derzoeken in de aldeelingen. Proces-verbaal van kasopname d.d. 11 Julij. Ter Secretarie. Verzoek van den gem.-vecarls A. Oeeibosch en den opzichter over gein.-wcrkcn P. van den Hooffoin verhooging van bezoldiging. Ver zonden naar de aldeelingenom te behandelen gelijktydig met de gein.-begrooting. Exemplaren van «de Volksvriend," weekblad door de vereeniging tot afschailing van sterken drank uitgegeven. Ter secretarie. Telegrammen. SL-Petersburg, 14 Aug. Naar uit goede bron vernomen wordt is geen bevel lot verdere uit breiding der mobilisatie gegeven. In de militaire districten YVarschauWilna en St.-Petersburg is tot de mobilisatie grootendcels nog niet overge gaan. De garde wordt niet geheel gemobiliseerd. Bucharest, 14 Aug. Generaal Krüdener is door generaal Laltoif vervangen. L'it Ülienitza wordt berigt: «Gisteren avond verschenen acht turksche stoomschepen waar onder eenige monitorsmet troepen aan boord, bjj de dorpen Ulmeni en Spartzow zij keerden echter dadelijk naar Silistria terug," Schoemla, 13 Aug. (Daily News.) Suleiman- pacha heeft den Firtazza-bergpns bezet en eene sterke afdecling op verkenning uitgezonden lot aan de Karaloinsan wier overgeslelden oever de Russen eene groote magt bijeen hebben. Philadelphia, 13 Aug. (limes.) liet gevecht, verleden Uingsdag door generaal Gibbon aan de Indianen geleverdmislukte ten gevolge van verkeerd beleid. Generaal Howard had Gibbon vooruitgezondenom de aandacht der Indianen af te leiden, terwijl hij zelf met 8(H) ruiters hen van achteren zou aanvullenmaar Gibbon tastte hel kaïnp der Indianen aantoen Howard nog zestig mijlen verwijderd was. Dc Indianen werden wel is waar overvallen maar zij bleken te sterk te zijn; zij versloegen Gibbon na een hardnekkig gevecht en noodzaakten hein de wijk te nemen naar een heuvelwaar hij zich verschanste. Gibbon zelf werd ligt gewond. De Indianen verloren 10U man. De roodhuiden trokken toen terug en Howardmet een klein deei van de hoofdmagt, voegde zich door ge forceerde marschcn Zaturdag hij Gibbon. Het overige der hoofdmagt werd heden verwacht, en Howard was dan voornemens de vervolging voort te zettenofschoon hij niet weet welke rigling do Indianen zijn ingeslagen. De streekwaar ueze operation geschieden, ligt langs de Big Hole River, tusschen Idaho en Montana. bk-Petersburg, 10 Aug. Hel berigt betreffende

Amersfoortsche Courant | 1877 | | pagina 2