Allerlei De vermaarde hardlooper Bertaccini zou gis teren te Antwerpen lijn kunst verloonen. Hij heelt den alstana van Valence naai Lyonsheen en wéér, zynde S00 kilometers, in elf uren afgelegd. Te Rome heeft hij tegen een paard van graaf Pietro de Marchesi Canalizestigmaal rond de Piazza delta Siena gcloopen en bel paard overwounen. Hij daagt alle ruiters uit uem te paard vooruit te loopen op een al- stand van 25 mijlen en alle voetgangers op een aUtand van 2U kilometers. Ten aanzien van de internationale tentoon stelling van 1878 te Parijs heelt de president der Frausche republiek de toe te kennen onder scheidingen geregeld. Daarbij wordt voor eene som van 1| millioen lrancs beschikbaar gesteld en een jury ingesteld, welke beslaat uil 380 vreemde en 300 Frausche wei kei ij ke leden, lei wijl bovendien 175 vreemde cn 150 Fransche plaatsvervangende leden zullen worden benoemd. De vreemde juryleden en plaatsvervangers worden over de verschillende natiën welke inzendingen doenverdeeld in evenredigheid tol de door elk bezette plaats ruimte het getal inzenders en het belang der inzendingen zij worden benoemd door de ver schillende regeringen. Voor de atdeeling kunstwerken worden be schikbaar gesteld 17 eeremedailles en kunst werken van Franschen oorsprong SS medailles van de eerste, 44 van de tweede en 88 van de derde klasse. Voor de inzendingen van landbouw en fa- brieknijverheid worden beschikbaar gesteld 100 giouie medailles voor bijzondere ondersrheidii - gen 1000 gouden 4000zilveien en 8000 bron zen medailles, alle op denzellden stempel gesla gen 8000 eervolle vermeldingen. Ue verdeeling dezer onderscheidingen over de velschillende onderaideelingen geschiedt door de algemeene tentoonstellingscommissie. De gioote medailles dienen ter belooning «heutj van uitvindingen ol veibeteiingenwelke een gewigtige vei bete ring in het fabricaat oi in de wijze van be werking hebben gcbragthetzij van collectieve inzendingen, welker geheel buitengewoon ver dienstelijk is of een buitengewonen vooruitgang bewijst." De internationale jury vangt haie werkzaam heden aan op den Isten Junij en eindigt ze op den Isten September 1878. Hel volgende wordt medegedeeld lie heeien stroopers aan den algeuieenen aan- diang tot voorwaartsslreving geen weerstand kuunende bieden hebben, naar ik verneem, bet latale denkbeeld opgevat, om de patrijzen door vergiltigde tarwe te bemagtigen. Men zoekt hunne siaapsaluns op, strooit daar rondom ol in de nabijheid in de voren der geploegde akkers den toogenaamden muizen tarwe et Ie tour est fait. 's .Morgens vindt men de diertjes op de plaats zelve ut in de nabijheid dood liggen. Het patrijzen etend publiek mag dus wel op zijne hoede wezen. Zooals men welligt weelwordt ue tarwe doorliokken met een sterke oplossing van strychnine, het zwaarste vergif dat wij bezitten zoodat indien men van de aldus ge- doode vogels gebruikt, men perfect naar de andere wereld kan geëzpedicerd worden, zonder d.it men er iets van begrijpt. Niet lang geleden zijn er nog varkens gestorvendie, vergiftigde muizen in hun hok vindende, deze hadden opgepeuzeld. In einst, weinig geachte heeren stroopers, neemt dan liever uw klassiek tiras weder bij de hand, wanneer gij 's avonds of 's nacht- als men de stilte boortmet u beiden met donkere maan op een eenzaam, woest en afgelegen land, die interessante vogels in hunne rust gaat be trappen daarin is nog poëzie gelegen; wanneet gij bij onitiuimig donker weèr met een kloppend hartmet een door angst en veriangen beklemde borst opschrikt, als eene klucht patrijzen zich onstuimig en woest in uwe netten werpt, dan zijt ge trotsch op uwe vangst en op uwe roeke- looze expeditie. Wanneer gij met uw dubbel achterlaad-gewcer (système Lefaucheux) ik heb er God betert in de woning van stroopers in den boek van den baard aangetroffen óf de patrijzen in hunnen roest bij massa neder- scbiet ól meer kunstmatig door een juist schot uit de lucht doet tuimelen dan loont gij nog dat ge moed bezit, dat ge, door den knal van uw geweer uw tegenwooidigLcid aan de gardes- cbasse verradendemet wie ge niet zelden in de worsteling komt, het gevasrdurft trotseeren om door een vonnis vsn den regteraan ieder gesignaleerdin de doos gestopt te worden met verbeurdverklaring van uw u zoo dierbaar geweer. .Ij dia zijt ge nog mia in uw struikroovers- tdiyf, dan toont ge nog dat ge courage hebt. Wanneer ge zelfs kinderachtig genoeg, snik ken van fijn koperdraad in de ploegvoren spant, cn 's morgens om tien ure die elegante en spich tige kopjes der jonge patrijzen er uithaalt, dan schaadt ge ten minste behalve aan de jagllief- hebbers aan geen derden; maar nu zijl ge met uwe ongelukkige tarwe laffe sluipmoordenaars, nu verkoopt ge de patrijzen voor de vierdubbele waarde door u met eigen handen veigitligd aan een onschuldig onwetend publiek dal zich door uw toedoen schurken die ge zijlargloos den dood in hel ligchaaoi voert. Maar zwijgen wij over die gruwelen het doel van dit mijn schrijven is, het publiek ernstig, zeer ernstig te waarschuwen, evenals de stroo pers die misschien hunne euveldaden zoo diep niet inzien, ik ben dit aan mij zeiven en aan u allen verpligt. A prospostnij werpe mij niet tegen dat dit een humbug of eene reclame van een jager is ik verzeker u, dat alhoewel vroeger lol deze edele confièrie behoord hebbende, ik lol mijn spijt genoodzaakt ben geworden door mijne klimmende jaien mijne geweren voor goed aan het ralelier op te hangen. De Duitsche regeering heeft zeer nuttige be palingen in hel leven geroepen ten opzigte van het transport van vee. Elke ruwe behandeling van het vaewordt daarbij ten strengste ver boden, voornamelijk het aanhitsen van honden op de dieien, hel slaao met stokken en knup pels hel stompen en schoppen moet worden nagelaten. Hel drijven of vervoeren van lam vee is slechts dkn geoorloofd wanneer de drijver ol geleider voorzien is van een schriftelijk bewijs van deu veearts, waarin verklaard wordt, dal dit voor het dier niet te groote pijnen veroor zaakt. Bij het in- en ontladen moeten de dieren behoorlijk ingelaten of uitgediagen worden wanneer de inrigling van hel vaartuig niet toelaat te te laten loopenzij mogen niet geworpen worden. Verder zal er streng op gelet worden dal in de vervoeimiddelen de noodige ruimte aanwezig is. Gevogelte moeten in luchtige man den of dergelijke voorwerpen vervoerd worden en daarin zooveel ruiiote aanwezig zijn dat de dieren behoorlijk naast elkander kunnen staan ol liggen. Het vervoei in zakken of netten is verboden en eveneens hel vastbinden van vleu gels ol pooten en het aan elkander binden van meerdere dieren, alsook hel dragen aan de pooien. Op het overtreden van deze bepalingen zijn geldboeten tot 30 M. gesteldof gevangenisstraf naai verhouding. Moge dit goede voorbeeld der Duitsche regee ring ook elders navolging vinden! Te Warrington in Engeland is Maandag avond II. een groote schoorsteen naar beneden gevallen in eene stiaat waar een gioot aantal kinderen speelden. Twee of drie zijn onmiddellijk verpletterdvele andere maer oi min zwaar gekwetst. Een Duit«ch blad (de Kissinger Saaie Zeitung) stelt de vraag: «Waarom is bij het tegenwoordige muntstelsel voor het nieuwe twee-markstuk de zoo passende naam van Bismarck niet ingevoerd?" Het antwoord luidt Omdat Bismarck er tegen heeltdat de socialisten hem geslagen zouden zien dat de nationaal-liberalen hem in hun zak steken, en dal de clericalen hem naar welgevallen zouden kunnen inwisselen voor iels anders; en voorts ook, omdat velen iu het land ooi deelen, dat hij teeds te veel zijn stempel op allen gezel heelt. Omtrent de viering van het 400jarig bestaan der Universiteit te Upsala (86 en 7 Sept.) meldt men dal Dingsdagavond de Koning van Zweden met den Kroonprins, van een groot gevolg vergezeldper exprestrein aldaar zijn aangekomen. Een aantal studenten die de Vor stelijke personen aan bet station opwachtten begroetten hem met hel aanbellen van een lied waarop de Koning met eenige woorden van dank antwoordde. Een hall uur daarna bragt een andere exprestrein de overige genoodigde gasten aan ten getale i»n ongeveer 2OU. Eene groote menigte was dien avond op de been. De gan- scbe stad is met vlaggen en guirlandes versierd, terwijl prachtig weder de leesten schijnen te zullen begunstigen. Daarbij zijn o. a. tegenwoor dig de Nederlandsche boogleeraren Donders, van Herwerden en van de Sande Bakhuizen. Do begrafenis van THIERS. in weerwil van den zwaren regen die den geheelen vooi middag aanhieldwas Zalurdagjl. geheel Paiijs op de been bij de begrafenis van Thiers. De beurs was geopend doch in de han delswijken waren vele weikplaatsen en winkels gesloten. Langs de boulevards vertoonde zich overal eene digte aaneenschakeling van para- plurcs. De huizen waren tol op de dakco met I toeschouwers bezet. Tengevolge der ontelbare rijtuigen was de passage herhaaldelijk gestremd doch werddoor d« zorg van een paar duizend nolilieagenten en de garde te paardtelkenmale spoedig hersteld. Bij het huis van Thiers op de Place Saint- Georgeswas liet hekwerk gehuld in een zwart decoratie!prijkende met zilveren palmen af gewisseld met het naameijler van den ovciledene. Onder een katafalk, omiingd door brandende waskaarsen stond de lijkkist. Op het rouwkleed lagen het groolkiuis van hel Legioen van Eer, een aantal boeketten een reusachtige immortel lenkrans (aangeboden door de burgerij van Tro- yes) benevens de kransen van de Frausche be volking te Rouie, van prinses Troubetzkoivan eenige steden in den Elzas en Lotharingen alsook van de steden Nimes, Marseille van de Parijsche jongelingschap en van gedelegeerden dei Aigen- lijnsche confederatie. Precies ten 12 ure werd het lijk opgenomen. Ten hall 1 ure kondigt e hel klokgelui aan dat men de kerk had bereikt. Dit gebouw was van biiineu geheel en al in hel zwart gedra peerd. Hei orgellront prijkte van boven lot he neden met een groolsch louwdecoratiel. Men zag er een menigte candelabi es gearrangeerd. In het middenschip stond omgeven door eene digte schare, de pastoor Kollcau die de absolutie uitsprak. De zangen werden uitgevoerd door liet koorpersoneel der opera. Mevrouw Thiers was bij den lijkdienst aan wezig, zonder gezien Ie worden, daar zij plaats had genomen in eeue kleine zijkapel alwaar tij door eene zijdeur kon in- en uit gaan. Wegens de zeer beperkte ruimte van het gebouw moesten de meeste personen er buiten blijven. Ten I ure hield de regen op en ging de stoel langs de rue Pelletier, de groote Boule vards, den boulevard Voltaire et» de me llixjiieile, naar het kerkhui, en wel in de volgende orde Een peloton garde te paard de infanterie met deu stal en de muziek de dragers der ordeicckcucn en andere in- signièn de ceremoniemeesters de lijkkoets, (die tot nog toe alleen heeft gediend voor Momy, Billault, Persigny Kicard en Blanc), versierd met vier groote standbeelden diagende boeketten, benevens srhllden met den naam von Thiers voluit; de koets was bespan nen met zes paarden, geleid door pikeurs, de koorden van het rouwkleed werden gedragen door de HH. Silvcstre de Sary (lid der Frausche academie), Vuitry (lid van de Académie des sciences morales), Dnlaure, Martel, Simon, Favre admiraal Polhuau benevens de gewezen ministers van den overledene en den president Jules tirévy. Daarop volgden gewezen afgevaardigden en senatoren vertegenwoordigers der Fransrhe academie (gedeeltelijk in offieieele kleeding); van de Academie des scicnes morales; van het Instituut van den Algerueenen Raad van het depar tement der Seine verschillende gezanten in rijtuigen de Parijsche Gemeenteraad de deputation uit zestig steden waaronder die van Belfortmet hare banier, met daverende kreten werd toegejuicht; deputatie uit de studenten. Bij dezen stoetgevolgd door artilleriein fanterie en kurassiers, was eene onoverzienbare schare aangesloten. Alles te zaaien vormde een giootsch schouwspel. Hier en daar begonnen enkele toeschouwers den kreet «leve de Republiek I" aan te hellen. Op een wenk van eenige oud-afgevaardigden werd echter niets meer gehoord en ook overi gens heerschle allcrwege een volkomen orde. Op het kerkhof werden toespraken gehouden door de heeren Grévy, Jules Simon, de Sacy, Vuitry en admiraal Pothuau. Alle toespraken werden met teekenen van bijval bcgioet. De plegtigheid is rustig algeloopen. Mevrouw Thiers, die den stoet was gevolgd, is eerst ten 5 ure van het kerkhof huiswaarts gekeerd. De sterfdag van THIERS. Zondag had hij zijn gewone wandeling op het terias van Saint Germain gemaakt. Den volgenden dag stond hij op zijn gewonen tijd, ten 5 uur op en werkte tot 8 uur, nam vei volgens een ligt ontbijten ging ten balfnegcn uil, om tot 10 uur op het terras te blijven wandelen. De ingetreden verandering van tempe ratuur deed hem zoo goed dal hij slechts noode zoo vroeg zijne wandeling onderbrak. Ik gevoel tnij van morgen buitengewoon wel zei hij tot zijn huisgenouten«ik had gaarne nog een paar uren gewandeld..maar ik luoct werken.' Hel woord bij de daad voegende,

Amersfoortsche Courant | 1877 | | pagina 2