bekend J dat bij verscheidene j.tren achtereen om particuliere verliezen ic dekken met andere ambtenaren van den spoot \v« stelselmatig aan- deelen boven het maximum li ui uitgegeven tot een bedrag, hetwelk d.u van liet gehcclc kapitaal overschreed namelijk 1 millioeit dollars beliep. De heer Morton was ook president van de vaste internationale tentoonstelling te Phila delphia. Hij heeft thans zijne twee waardigheden neèrgelegd. De aandeelen van den spoorweg zijn van 150 lol 60 gevallen. Vrijdag namiddag hebben twee mannen op een bovenkamer van een huis in de Servelsle bij d>' W armocsalraat te Amsterdam gevochten niet hel gevolg, dal de een den ander van de trappen lo eit geworpen zoodat deze met diep gat in liet hoold en zwaar gekneusd zoo niet erger beschadigden mg, is blijven lig gen. De politic heelt den gevvorpene naar hel gasthuis en den wei per naar liet burean gebragl. Het sints eenigen tijd aangekondigde poslliurne manifest van den heer Thiers, welks echtheid reeds vóór zijne openbaarmaking door sommige conservatieve bladen beiwijteld is. op grond van den gezondheidstoestand des schrijvers in de laatste maanden, is thans veischenen. Daarin wordt aangetoond hoe gematigd de nu ontbonden Kamer geweest is en betoogd dat de leptibliek de eenig mogelijke -regeerinesform is die rust van binnen en naar buiten kan ge ven. Hij noemt het uitstellen van de veikiezin^ een inconslitutionecle handeling en zegt dal eeu nieuwe ontbinding der Kamer een dwaaslieid zou zijn. Hal de betrekking van coirespondent bij de oor- iogvoeicnde legers gevaarlijk en moeijelijk leert ons het volgende Vcraslchaginde broeder van den bekenden teekenaar, is gedood en de artist zeil zwaar ge kwetst. Twee andere correspondenten een van de Scotsman en een van de Gazelle St. Péterebouig, zijn gewond verschillende anderen meest ver tegenwoordigers der Kngelsche pers hebben wegens ziekte liet ooilogslooneel moeten verla ten. Een der correspondenten van de Times is nagenoeg bezweken ten gevolge van het ongezonde klimaat van Itumenie; luitenant Khundie voor een Duilsrh blad weikzaam was, is even eens genoodzaakt huiswaarts te keeren. Bij den oorlog in Servie in hel vorige jaar weiden er van SO correspondenten 5 gedood en 1 zwaar gekwetst. Op last der Rcgeeiing is aan het treinper soneel op de spoorwegen verstrekt eene «Hand leiding tol het veileenen der eerste hulp bij spoorwegongelukken*', welke, op baar bevel ontworpen is goedgekeurd bij beschikking van den Minister van Binnenlandsckc Zaken dd. 24 November 1876. Deze handleiding geeltbehalve eene lijst der geneesmiddelen en geneeskundige werktui gen die op alle stations en treinen aanwezig moeten zijn in beknopten en duidelijken verm tal van practischc wenken over liet opwekken der onderdrukte levenswerkdaJigheid hel stui ten der bloeding en het vei binden en vervoeren van gekwetsten. Te Cltalois op Eubéa leven Turken, Chris tenen en Israëlieten vreedzaam met elkander en hebben gelijke reglen. Ken Turksche weduwe oelent aldaar met den besten uitslag de chirurgie uit en heelt vele Christenen tol palieuten. Gods diensthaat is er onbekend. Eenige dagen geleden is iemand uit een pro- vincic-stadje te Amsterdam in een restauratie gekomen en heelt daar een tienguldenstuk ge wisseld. Hij kreeg o. a. drie rijksdaalders terug, en bij zijne terugreis zag hij, dal liet valsche stukken waren. Opmerkelijk is liet dat hij daar ter stede teruggekeerdde restauratie, waar hij gegeten had, niet kou aanwijzen. De komiekzanger Karei Snoek door den vleeschbouwer Hofman te Delft vervolgd om dat hij hem, naar deze veinouien had, in eeu calé cbantant aldaar zou hebben ten laste ge legd, dat hij alle dagen ziek vleesch verkocht, afkomstig van runderen tijdens de veeziekte binnengesmokkelden derhalve had gelasterd, is door de regtbank te 'sGravenhage van die aaoklagt vrijgesprokenomdat naar het oor deel der regtbank niet was bewezendat de beklaagdetoi n hij de bedoelde woorden zong of voordroeg eeu bepaald persoon her u op het oog gehad. Van het manifest des presidents zijn 1 2,00",000 exemplaren ter verspreiding tot in de kleinste plaatsen en naar de uiterste grenzen van l'rank- rijk gedrukt. In vier-en-een-halven dag is die ar beid het maken van omslagen hel adresseren en alles wat noodig was voor de verzending per post verrigt. He tijdsbepaling, den leverancier van dit werk daarvoor gesteld was vijl dagen. InFurlii, Be ij eren is een misdaad gepleegd die algemeen algi ijzen en vei hazing heelt op gewekt vooral mul hel oog op de daders. Een herbergierster even builen de stad is vei moord, en wel onder de volgende omstan digheden: Twee leerlingen van de Kealschule beiden zoons van zeer welgestelde ouders uit Diesden, de een 18 en de andei I7{ jaren oud, traden de herberg binnen terwijl de man al- wezig was. Zij braken de kast open en werden daarbij door de vrouw verrast, waatop de jong ste een pistool op haar biste tuel doodvltjk gevolg. I)e jeugdige misdadigcis sleepten toen het lijk naar een ander vertiek en sloten dit al. Toen zij in de gelagkamer terugkwamen vonden zij daar den herdersjongen aan wien zij vroegen, ol hij ook wist waar de waardin was. Deze ging daarop den waard opzoeken die liet huis leeg vond en genoodzaakt was de deur open te hakken daar vond hij hel lijk zijner vrouw en hun tweejarig kindjedal bij hel lijk met een bsbloedeu doek vau de inueder speelde. De daders werden spoedig gevonden en heb ben reeds hunne misdaad bekend. He opschud ding die de2e daad ook te Dresden maakt is ligt verklaarbaar, daar de ongelukkige ouders algemeen bekend tijn. "AMERSFOORT, ~1 October 1877. Het Handelsblad van Zaturdag jl. behelst: «De Amst. Ct. verwijt den lieer de Beaulort, lid der Tweede Kamer, dat hij mede voor 9 van het adres van antwoord heeft gestemd ofschoon hij «openlijk voor dit onderwijsonlwerp een lans heell gebroken." De Amersfoortsche Ct. voegt aan die veroordeeling nog eenige hatelijke woorden toe. (ieen van beiden heeft blijkbaar hel bekende Cüfrartiekel van den heer de Beaulort gelezen. Anders toch zouden zij wetendat daarin wel in één opzicht (de verplichte helling van school geld) het ontwerp tol zekere hoogte in bescher ming werd genomen maar tegen de voordragt der Regeering levens een aantal gewichtige bezwaren zijn ontvouwd die in het gewijzigd ontwerp niet zjjri weggenomen. De beschuldiging is dus volkomen ongegrond. Naast tie ééne lans ten gunste van hel ontwerpstaat een gehecle bundel lansen er tegen." Wij vermoeden, volgens tijdberekening enz. dat \'rijdag het opstellen en plaatsen van het bovenst, in 't Handelsblad zeer haastig is ge schied en diensvolgens zijn leelijke beschul diging, ten onregte op de Amersf. Ct. gewen teld in overijling uit de pen vloeide zoodal daarom gaarne daarvoor wordt vergiffenis ge schonken. Bij vlugge opstellen en drukte zijn zulke anti-douceurs en onjuist herinnerings vermogen omtrent 't Gidsartikel bij 'l Handbl. wel ietwat vergeeflijk. Onze omvangrijke broeder zal in ons volgend nummer zich kunnen overtuigendat voor 'Igeen in de Amersf. Ct. omtrent den Heer dc Beaulort is gezegd goraedc aanleiding bestond. Thans bepalen wij ons tot overneming van onderstaande repliek der Amst. Ct.: Dat het Handelsblad het voor dc onopregt- heid (om geen harder woord te bezigen) in de politiek zou opnemenkonden wij ons best voorstellen. «Het Handelsblad is de lotgenoot van den heer de Beaufort cn dezen trachtende vrij te spreken pleit het voor zich zelf. «De heer de Beaufort heeft irélcrlijd in de Gids een artikel geschreven, waarvan de strek king was om het Ofliicrwijs-ontwerp van den Minister Heemskerk in zijn algemeenc beginselen te verdedigen, en het «verzoenend standpunt", dat de heer Heemskerk had ingenomenals hel juiste te karaktiscren. Dat artikel heeft inder tijd natuurlijk de verontwaardiging op gewekt van de zoogenaamde liberale persdie als zij een onafhankelijk woord van een hater geestverwanten hoort, versuft staal alsof zij had gehoord dat het te Keulen donderde. Geen enkel w oord nemen wij dan ook terug van ons verwijt aan den heer Beaufortdat deze lakens waardige kwade trouw pleegde toen hij, zijn wetgevend mandaat voornamelijk aan bedoeld artikel te danken hebbendepas als lid der ka nier beëedigd ook voor zijn aandeel Dingsdag plcgtig verklaarde, dat er «gemis aan overeen stemming" bestaat lusschen hem «n de Bege ring ter zake van het onderwijsonlwerphet welk hij in hoofdstrekking rnet ijver had ver dedigd. .Maar dat hot lhmdMlad den lieer de Beaulortdie zicli dezen keer, wij liopen vooi liet eerst en voor hel laatst, als polilii ken wedrhaan lieoll vertoondin liesclioimuiB neemt, verwondert ons in gecnen dcelezooals wij reeds zeiden. De hoer Bilteers van llozonhurg herinnerde toch Dingsdag AiSwjil. in dc open bare zitting van de Tweede hamer, dal het llnmklMad, na bedaarde kennisneming van liet schoolwel-ontwerp, mede een »:eer iptmtuj uor- defl" over die voordragt uitgesproken had en verklaard, dal de liberale partij zien mei vol- komen gerustheid hij dc /iwi/i/hrpiiijrte» van het ontwerp kon aansluiten. I'.n later hater draaide ook hel llamlclMad dat nu reeds zoo ver gekome n is om mede Ie juichen in de on waarheid, (bit er «gemis aan overeenstemming" bestaat lusschen de volksvertegenwoordigingen de Regering over een wetsontwerp, welks hoo/dbeyinselen datzelfde blad in December vol komen aannemelijk achtte voor de liberale partij. Daarom is het begrijpelijk dal hel Handelsblad het voor den heer de Beaulort opneemt. Z. M. heeft benoemd lot notaris binnen het arrondissement Ilcerenvocn, Ier standplaats I Ice— renveenden lieer Mr. II. Sluiter, ihans procureurkanlonregter-plaalsvcrvangeren Iceraar in de staathuishoudkunde slaalsinrig- tingen en statistiek aan de lloogere Burgerschool te Amersfoort. De Kon. Nederl. Stoom Schors- en Runfabriek van den lieer Manuel Ho/)/ Min, te Amersfoort is op de lnlernalion.de Tentoonstelling voor Leder, Lederwaren en Kikeneiillmir, geopend le Berlijn op S September jl., bekroond met dc bronzen medaillevergezeld van een loffelijk getuigschriftvoor alle soorten eiken run en schors, afkomstig uil Nederland, zoomede voor eenige soorten eikenplanlen in natura. Den Heer N. J. KuUewijn van Amersfoort opgeleid aan tic Akademie voor boscliwt ten- schappen te Neustadl Eherswaldcis gesteld ter beschikking van den tiouv.-Gen. van Nederl. - Indiëom te worden benoemd lot let linisi li ambtenaar bij het boschwezen daar te lande. Met 1 .lanuarij wordt het Huis van Arrest te Amersfoort opgeheven. Zaturdag 2*2 September jl. had in Amicilia te Amersfoort 'l vergelijkend examen plaats voor de betrekking van hoofdonderwijzer te Bun schoten. Dit examen, waaraan 1-'» sollicitanten deelnamenwerd afgenomen door den lieer F. A. H. A. baron van lltenumschoolop ziener in 't.fe district dezer provincie, bijge staan door de Hoeren II. \V. de Hen.s en M. van Veen tofdonderwijzers le Amersfoort en le Soes ter berg. Zaturdag 2D September is, na behoorlijk onderzoek van 't schriftelijk werk door hoeren schoolopziener, burgemeester en wethouders van Bunschoten een zestal opgemaakt, beslaande uit de llecren A. Ablrichste Amersfoort. G. ff. van den Hrink, tc Kamerik. J. M. Iliinde, te Amersfoort. N. II. Hintte Duetim hem. A. van H'ijlandte Gouda. II. Siescrenlate Uil geest. Na deze sollicitanten kwam 't eerst in aan merking de Heer T J. Hokshulponderwijzer aan de school van den Heer II. H. de Heus alhier. L'it genoemd zestal zal de gemeenteraad vaq Bunschoten eerlang eene keuze docp hnwV'K1"? v:ln gezond- ""SSwtnw*dezer iliigpn op zijne oanvi'age gepensionneerdwordt hij het regiment rijdende artillerie te Amcrsloorl over geplaatst de officier van gezondheid 2e klasse Giesbers uil 's Gravcnliage. In do donderdagavond jl. gehouden vergadc- ringbelegd met de bedoeling le Amersloort eene afdeeling van het Nederl. Tooneel'verbond oplcrigtenwaren ruim .10 hoeren opgekomen en werd besloten zoodanige afdeeling niet op- terigten, meerendeels op grond van het be zwarende, gelegen in hel reglementair voor schrift om '75 der aideclingscontribtilie voor do kas van liet Verhond te moeten bestemmen. Vervolgens is met meerderheid van stemmen bepaaldte trachten eene zelfstandige Verocni- ging oplcrigtenmet de bedoeling het opvoeren van goede en degelijke stukken in Amersfoort te bevorderen en werd eene voorloopige com missie van drie leden benoemd tot hel opstellen van een onlwerp-reglement, ter tafel te brengen in eene nader te beleggen vergaderingwaarin men zich voorstelt bedoelde Vereeniging te organiseren.

Amersfoortsche Courant | 1877 | | pagina 2