Geboren te Zutphen den 23. September 1810 vestigde Mr. A. G. Wijers na aan de llooge- school te Utrecht volbraglo studiënzich in 4840 als advocaat te Amersfoortis door Z. M. den Koning op 9 September 1844 tot secre taris der gemeentedoor Z. M. den Koning op den 8 Maart 1852 tot burgemeester en in het jaar 1853 tot Ridder in de Orde van den Ne- dcrlandschcn Leeuw benoemd. Successievelijk werd hij voorzittersecretarisof lid van een aantal collcgien en besturen, en in het hoofd- kiesdistricl Amersfoort vijf achtereenvolgende malen gekozen en herkozen lol lid der Pro vinciale Staten van Utrecht, in welke laatste betrekking hij gedurende ruim 20 jaren werk zaam was doch onlangswegens gezondheids redenen, zijn ontslag als zoodanig inzond. Bij de verschillende gouverneurs en commissarissen des Konings, de leden van gedep. Staten en prov. Staten stond hij hoog in achting aange schreven. In al deze betrekkingen onderscheidde hij zirli door scherpzinnige en oordeelkundige opvatting, behandeling en bespreking van ge projecteerde en aanhangige zaken en onder werpen. Doorgedrongen in den geest onzer nieuwe con- slilutionncele instellingen, bleek dadelijk bij zijne optreding als burgemeester zijn vaardig organiserend en administratief talent. Op 29 April 1852 is hij tot lid van den ge meenteraad gekozen en later telkens herkozen. Bedeeld met groote bekwaamheden wist hij ook als voorzitter van den gemeenteraadbij uitnemendheid in degelijken stijl het debat te leiden en tot conclusie te brengen. Hij verstond bij de gave van vloeijende, beknopte, lucide en overredende uiting zijner denkbeelden, te vens de soms nog moeijeiijker kunst van tem poriseren of op zijn tijd te zwijgen en te ontsluijeren. Kortom, Mr. Wijers vereenigde, bij kunde en talentenin ruime male de hoe danigheden vereischt in een titularis, die zich aan de openbare belangen, naar de leest ran het «public spirit" wijdt. Doch dat alles wijkt in de schaduw bij de verklaring, welke zij die met ons hem veel jarig in omgang of zaken van nabij kenden, met innige overtuiging kunnen af leggen «.Mr. Wijers was eendoor en door braaf, «opregt en eerlijk mcnsch en titularis." «Nooit transigeerde hij met zijn pligt." Ilij was geen komediant en geen tragediant op 't openbaar levenstooneelalwaar zoo velen met gemaskerd karakter hunne rollen spelen en manoeuvreren. Zijn persoonlijkheid was als geen zwaar verdriet hem knaagdeuitermate attractief en innemend, inzonderheid onder het sociabel debat. Het oog is de spiegel der ziel. In zijn vriendelijk, helder, soms gloedrijk oog, fon kelde de afspiegeling van zijn eerlijk karakter. Betoonde hij zich soms onverzettelijk bij enkele omstandighedenzaken en puntendan steunde dit op gronden door hemnaar zijne opvatting, juister en krachtiger geacht dan de contra-ar gumenten zijner tegenstanders. Wrok koesterde hij niet, ofschoon o. a. veel onaangenaams door hemgeheel onverdiendvan woelgeest zijde vooral in de eerste jaren van zijn burge meesterschap werd ondervonden. Bij veel tact kon hijwaar nuttig of noodigzonder te kwetsenuitstekend pointeren. Op de plaats waar hij stondwist hij steedsmet gepaste juistheidzich te doen gelden. Op politiek en administratief terrein offerde hij aan gema tigde tijdgeesleischcnstrijdende als regt- schapen kampioen voor bezadigden voor- uilgang. Bovenal klopte zijn hart warm en was zijn geest werkzaam voor de belangen en den bloei van Amersfoort. In No. 2494 en 2495 van 6 en 9 Maart jL schetsten wij hembij zijn zilveren burge- meeslcrsjubiléspeciaal en uitvoerig in zijnen werkkring als burgemeester, als voorzitter van den gemeenteraad enz. Ofschoon veel van deze schets de verdienste der opportuniteit heeft om in het bovenstaandeals volkomen nccrologischc schakel, te worden gevlochten, meenden wij ons niet daartoe te mogen verstoutenteneinde niet van armoede aan moinentancele redigeer- kraeht te kunnen worden beschuldigd. liet gevoel mag hogen op region die zich niet laten breidelen hij het ontslapen van een man als Mr. Wijers rijk in talenten en aan deugden, zoodat wij hel een heilige taak heb ben geacht vorenstaande waarheidlievende hulde aan zijne nagedachtenis te wijden. Zwaar is hel verlies ondergaan door zijn kinderen, die thans den liefdevollen en zorg- zamen vader derven. Groot is hel verlies, ge leden door zijn betrekkingencollega's, gemeen teambtenarentalrijke vrienden, de gemeente Amersfoort en hare burgerij. Terwijl het drukken van dit blad geschiedt wordt zijn stoffelijk overschot naar de laatste rustplaats getild, onder smartgevoel van duizen den, die hem waardeerden en beminden, op en hij den doodenakker zijn vereenigd om den edelen ontslapene de laatste eer te bewijzen. Welligt zullen duizendc medeburgers gemeen schappelijk een eenvoudige gedenkzuilobelisk of ander monument op zijn graf willen stichten. Hij ruste in vrede. Zijn herinnering blijve onuitwischbaar v. C. KenuisgeviHg. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT doet te weten, dat, krachtens art. 198 van het alge meen politie-reglement dezer gemeentede Brandweer in deze maand moet opkomen, om zich te oefenen in de behandeling der spuiten, en wel de manschappen behoorende tol de spuit N°. 1 op Vrijdag, 19 Oct. 'snam. 3 uur. 2 Zaterdag, 20 1 3 Maandag22 4 4 Dinsdag23 4 5 Woensdag, 24 4 6 Donderdag, 25 4 7 Zaterdag27 4 eenieder aan de bergplaats der spuit waartoe hij behoort. Amersfoort, den 16. October 1877. De Burgemeester voornoemd W. A. CROOCKEWIT, Weth. AMERSFOORT18 October 1877. Z. M. heelt benoemd tot substituut-griffier bij het geregtshoi' te Amsterdam den Heer Mr. II. E. Kannthans substiluut-griflier bij de arrond.-reglbank te Almelo en vroeger advocaat te Amersfoort. Ter verkiezing van een lid der 2e kamer zijn in hel kiesdistrict Winschotenuilgebragt 339 stemmengekozen werd de heer H. Goeman Borgesius inct 268 op den heer llazewinkel waren 50, op den heer Addens 10 stemmen ingebragt. De Minister van Oorlog heeft zijnen bijzondcren dank betuigd aan de verschillende burgemeesters in deze provincievoor de betoonde bereid willigheid en medewerking bij de onlangs ge houden veldmanoeuvresdoor hen jegens de militairen aan den dag gelegd. Met den wildstand is het in deze provincie allerwegc gunstig gesteld. Met uitzondering van patrijzen die hoewel genoeg aanwezigmoeijehjk te schieten zijnis het aantal hazen voor de liefhebbers meer dan voldoende. Ook dit jaar worden voor het wilddat ook veel naar het buitenland wordt verzondengoede prijzen besteedzoodat de handel daarin levendig is. Eene vrouw en moeder van 3 kinderen te Meppeldie met haar man (wegens misbruik van sterken drank als anderzint ongunstig bekend) tol hiertoe op een zolder huisdendoch wegens het opdoen van hooi aldaar niet konden blijven is onlangs in een zandhok van een tweeling be vallen en dadelijk na de geboorte overleden en zulks in een toestand die alle beschrijving te boven gaal. Voor het geregtshoi te Leeuwarden stond den 11 dezer in hooger beroep teregt de Rijks-com mies J. N. te ünstweddedie door de regtbank te Winschoten tol 150 boete was veroordeeld omdat bij in den nacht van 17 op 18 Julij jl. op surveillance zijnde, op een vlugtenden smok kelaar, die het gesmokkelde had weggeworpen, na dezen vruchteloos toegeroepen te hebben om balt te houdentot driemalen met zijnen re volver geschoten en heui bij het laatste schot geraakt had. De adv.-generaalmr. B. W. Scr- vatlusoordeelt dat de commies daartoe wel bevoegd was, o. n. oindal het doel der wetge ving niet alleen is, dwangmiddelen te geven om het gesmokkelde, maar levens om den smokkelaar maglig te worden. Hij rekwirceide vrijspraak voor den beklaagde. De Rijks-ad vo caal, mr. S. M. S. Modderman verheugde zich hierin cn deelde mededat het hoold van het departement van financiën deze proceduic met- belangstelling volgt, want als liet hol in het gevoelen der icglbank te Winschoten mogt deefen, dan zou eene wetswijziging bij de wet gevende magt moeten worden voorgesteld daar het dan onmogelijk is, sluikhandel te keer te gaan. Te Oeffell ontstond een woordenwisseling tussciicn twee personen, waarbij liet voor het oogenblik bleef. Later in den avond evenwel wachtte de een ttjti tegenpartij (den veerman) op, terwijl Ilij niet de pont aan wal kwam. Hel ongeluk wilde nu, dat zeker persoon uil Oefl'elt hel laatst uit de pont stapte en aangezien weid voor «heb ik jou daar." Deze ontving dan ook mei een mes een snede overliet hoold en bals, die riogtliaus niet gevaarlijk is. De dader is da delijk gevat en heelt zijn misdrijf en vergissing bekend. Hel is een schipper, die met zijn schip ter herstelling in Mook lag. Te Arsdorf, in hot groothertogdom Luxem burg moest den 4 üetober een gemeentel aadslid gekozen worden. Dit geschiedde ook innat hoe Van de 62 kiezers kwamen drie op zoodat niet de drie kiezers, die het stembureau uit maakten, les verschenen waren. In de bus wer den gevonden drie biljetten in blanco en drie geldig verklaarde, waarop de naam van den candidaal geschreven stond deze was dus ge- gekozen. Rij zijne installatie als lid van den Raad zal de burgemeester ongetwijfeld niet ver zuimen in de toespraak bem te wijzen op bet blijk van vertrouwen, lieiu door zijne mede burgers geschonken door rnet algemeene stem men hein het mandaat te geven de burgerij in het gemeentebestuur te ver legen wooidigen. Men verneemt dat naar aanleiding van het ge sprokene door don lieer Schaap in de iaadz.ii- ting van Schoterland d.d. 8 Sept.j.l. «In zoek waarheid, maar die vier deugnieten niet rnet den schoolmeester aan 't hoold," door den heer A. de Vries, hoofdonderwijzer eu boekhouder bij 'talg. armbestuur van lloorntlerzwaageen aanklagl wegens «hoon" legen bewristen spre ker, lid van den laad der gein. Schoterland, bij de bevoegde autoriteit is ingediend. Het monument te Heiligerleedal door de zorg van den heer Geels opnieuw geiesiaineeid is, vertoont zich thans weder in zijn vorige praal an mag een sieraad van *t gehucht ge noemd worden, 't Is nu nmar te lio, en dat er maatregelen worden genomen waardoor In t kunstgewrocht zooveel mogelijk legen de in vloeden van hel ruwe weder wordt beschermd. Burgerlijke Stand run Amersfoort. GEBOREN11 October Maria Tlteresiatl. fan Johannes Heinz en Willernijnlje van Dijk. Johannes, z. van Wall rad tts l'ouwe on Rijkje van de Pol. 12 Och Jan Willem, z. van Jeljer Radersma en Prijna van don Berg. Joannes, z. van Jannetje van Laar. 15 Oct. Wilhelmus, z. van Willem de Groot cn Elisabclh Micros. Anlje, d. van Willem van den Berg cn Geertje van Dijkhuizen. 16 Oct. Johannes Ilubortusz. van Hubert Jans cn Geerlruida Wilhclminu Sant man. 17Oct. Ida, d. vanChrisliaanNicolaas Kilian on llendrika Laurentia Bos. 18 Oct. Christoflëlz. van llendrikus van Grol en Aaltje Kok. ONDERTROUWD: 18 Oct. Hentlrikus Joscplius Reijners en Evcrarda van Moorselaor. Jan van Koelen en Rikje de Goede. Wouter llendriksen en Gerritje Kedde. Wouter Aal- ders en Maria de Wilde. Willem van Win terswijk en Geertje van Dam. Johannes de Jeger en Cornelia van Dijk. GEHUWD: 17 Oct. Gcrrit Meijer en Maria Beek. 18 Oct. Joannes Engelbertus llerma- nus Rikkcrs en Renildis Jacoba Hamers. OVERLEDFiN11 Oct. Martina Josepltina Aleida Ketelaar, 22 j.ongeli. 13Oct. Iler- manus Dictcrink79 j.wedr. van llendrika Francisca van Gcenhuijse. 14 Oct Carolina Jacoba Vcldhuijsen, 18 in. Maria Lambrechts, 13 m. 15 Oct. Mr. Alharlus Gerhard us Wijers 61 j.wedr. van Philipina Aletta Johanna Met horst. Maria van Roozendaal, 62 j.wed. van Daniel Salet.

Amersfoortsche Courant | 1877 | | pagina 2