„STEENHOUWERIJ" •li juist toen (lie bespeurd weidviel de vijand ons krachtig in den rug aan. Écu oogenblik wankelde de tiocp. De toestand was zoo criliek, dat de koelies en dwangaibeidetsgewapend werden met de geweren van de gevallenen en sieken en dapper meededen 'i Is te hopen dat die kerels nu gratie krijgen, kolonel van der Hcyden kommandeerde storm, doch de troep weigerde en was niet tot stormen te bewegen. Toen werd van derHeyden, bezig sijnde de artillerie te kommanderen en daartoe van het paard gestegen in zijn linkeroog ge- trollen door een scherf. Hij is zijn oog kwijt. Niettegenstaande de vreeselijke wond vergat de dappere uian geen oogenblik zijn pligt. Een blik op de weitelende troepenen zwaar gewond als hij isstijgt hij weer te paardlaat storm loopen en galoppeert om zeil het voorbeeld te geven, met zijn eene oog de bent ing te gemoet. Ken daverend hoera volgt; de troep wordt geinspiteerd en de benting is onswat tijd was ook want in onzen rug spookte het geducht. Kerst toen liet de wakkere kolonel naar zijne alsebuwelijke wond omzien. Zooals ik reeds zeide, het oog is hij kwijt, doch bij is buiten levensgevaar. Zitting van den gemeenteraad van Amersfoort van den 23. October 1877. Voorzitter de Weihouder IV. A. Croockewit. Tegenwoordig 1 2later 14 leden(1 vacature.) De notulen der vorige vergadering worden na lezing goedgekeurd. Na melding te hebben gemaakt van een in gekomen bericht nopens het overlijden van den lieer Mr. A. G. W'ijersverklaart de Voorzitter niet in herhaling te willen treden van hetgeen reeds in 't openbaar door hem is gezegd over de hoogc verdiensten van den overleden burge meester en bepaalt zich tot het brengen van hulde aan de uitstekende wijze waarop Mr. W'ijers, volijverig, bekwaam en scherpzinnig Voorzitter als hij wasde vergaderingen van den gemeente raad wist te leiden. Burg. en Weth. vermecnen door de onverwijlde toezending van een brief van rouwbeklag in 's Raads geest te hebben gehandeld. Aan de orde zijnde begrootingen voor het jaar 1878 van het burgerlijk armbestuur (f6800). het burgerweeshuis (f11075) en de schutterij <f229t.2Ü), welke achtereenvolgens worden goedgekeurd. Het subsidie bedraagtals maxi mum voor het armbestuur f 0442,43 en voor hel weeshuis f 2600,641. De gemcentc-begrooting voor 1878 wordt met algenicene stemmen vastgesteld tol een bedrag van f 122702,84 in ontvang en uitgaaf. De daarbij gevoegde rekesten van den veeartsklokkenist en den opzichter over het werkvolk oin tracle- menls-verhoogingzijn allen afgewezenevenals de voordracht om f25, als vaste bezoldiging, voor het toezicht op de sluis uiltetrekken. Daar entegen werd aan de heelmeesters en den griflïer ter secretarie eene personeclc toelaag van f100 verleend. Hel rapport der schoolcommissie be treffende het onderwijs voor meisjes is ten fine van onderzoek naar de afdeelingcn verzonden alsook het voorstel van Burg. en Weth. tot het aangaan van eene geldleening oin buitengewone werken te doen verrichten. De percenten voor den te heffen hoofdclijken oinslag zijn op het maximum van 100 gebracht. liet verzoek van Mr. J. H'. Stuiter om eervol ontslag tegen 1 November als leeraar in staat huishoudkundeenz. aan de lioogere burger school wordt z. li. o. ingewilligd. Het aanvullings-kcliier der hondenbelasting over 1377 wordt tot een bedrag van f16,50en het tweede aanvullings-kohier van den hoolde- lijken oms'ag over 1877 op f078,59J vastgesteld. liet verzoek van bel iSulsdeparternent om in koop eene strook gronds van bet Zand aflcstaan voor den bouw van eene kinderbewaarsrhooi en crèchewordt overeenkomstig het advies der raadscommissie gewezen van de hand. Ingekomen zijnhel proces-verbaal der kas opname. Ter secretarie. Goedkeuring van Gedeputeerde Stalen op de verhuur van gemeente-eigendommen. Voor informatie. kennisgeving der commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs dat dooi' hel overlijden van Mr. A. G. Wijers eene vacature in hare com missie is ontslaanen dat met 1 Janna rij Mr. S. J. A. van Walchren aan de beurt van aftreding is. In eene volgende vergadering overtegaan tot voorziening in de vacaturen. Mededeeling der commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs betreffende het ongunstig resultaat van het admissie-cxamcn voor de bur geravondschool onlangs afgenomen. Ter secretarie en te behandelen in eene volgende vergadering. Staten van oninbare posten van den hóófde- lijken omslagen de hondenbelasting over 1876. Te onderzoeken in de aicleelingcn. Verzoek von E. Puiter ora in koop aan hem af- testaan een aan den berg gelegen dcnncnbosch groot I hectare. Gesteld in handen van Buig. en Weth. om pracadvics. Verzoek van den lieer T. C. van Gelder om eene algemecne aanstelling tol Makelaar. Ver zonden aan de kuincr van koophandel oin advies. AMERSFOORT, 25 October 1877. Voor de verkiezing van een lid van dc Tweede Kamer in 't kiesdistrict Boxmeer zijn uitgebragt 1264 geldige stemmen. Verkozen is Mr. M. J. Brouwersburgemeester van Roermondmet 1114 stemmen. De heer Verheyen had 145 stemmen. In het Thédtre der Ilecren Gebr. Mullens vindt men groote variatie, die de toejuiching der bezoekers ondervindt, wegens de schoone historische en naluurgezigten, de physiekc werk zaamheden en lal van andere verrij'tingcnmede die van zeldzame kracht en lenigheid getuigen. Ook aldaar wordt dc voorstelling inet een amusant ballet-pantomime besloten. Wie wat lijd in nuttige en aantrekkelijke beschouwing op de kermis wenseht door te brengenmag niet verzuimen het natuurhis torisch en automatisch Museum van den Heer Daniel te bezoeken, alwaar onder anderen levensgroot te zien is koningin Cleopatrain allerprachtigst antiek toilet, terwijl zij op de bekende wijze zich van het leven berooll. Dames, Heeren enz. kunnen gerust deze tent bezoeken, omdat hetgeen wordt tentoongesteld niets strgdigs omtrent de betamelijkheid voor stelt. Het Thédtre van den Heer W'ery biedt eene lieve verscheidenheid voor de bezoekers aan. Honden, apen en paardjes doen zulke aardige en verwonderlijke toeren als zelden zoo vol komen in andere spellen is vereenigd. Eveneens genoten de physiek enz. van den lieer Antoine, de koordexercitiën van den Heer Meijersdc telegraafdraad werkzaamheden van Mile Wery en de evolution van den Heer Moreno den alge- meencn bijvalterwijl een aardige ballel-pan- tomieme de voorstelling besloot. In de tent van den Heer Schuitenvoerder toont eene 18jarige Franfaise zoo buitengewone kracht te bezittenals wel nooit is aanschouwd en voor zoo ver wij ons herinneren is te Amers foort nog nooit iets dergelijks gezien. Men make derhalve gebruik van de gelegenheid om door een bezoek zich van deze zeldzaamheid te overtuigen. Door den hoogen raad ia bij gewezen arrest verworpen de voorziening in cassatie door Pieter Bol ingesteld legen zijne veroordeeling door het jeregtshof te 's Gravenhage, lot 15 jaren tuchl- luisstraf wegens poging tot moord op zijne huisvrouw. Een grijsaard van 80 jaren en zijn bejaarde echtgenoote te Meppeldoor hun eigen zoon (gehuwd en aan den drank verslaafd) verstoolcn en uil hun broodwinning verdreven thans de hulp van familie en vrienden inroepende, teneinde een afgelegen kamertje in huur te kunnen bekomen en zóó hunne overige levens dagen kommervol te slijten ziedaar een nieuw voorval op heden, dat ieder weldenkende op hel smartelijkst aandoet en een duitend en zoo- veelstc bijdrage oplevert voor de chronique scandaleuzedoor den drankduivel hier en elders aangerigt. Te Hoogeveen waar gedurig diefstallen uit vaartuigen werden gepleegd, is thans de dief ontdekt en gearresteerd. De man draagt den noodlotligco aaatn Jut. In Roermond werd in den laatsten tijd veel geklaagd over zakkenrollers. Vooral de dames wier japonnen naar den laatsten snit waren gemaaktwerden hun slagtoffer, liet blijkt nu dat de diefstallen gepleegd werden door een dertienjarig boodschapmeisje. De correspondent van Daily News in het Russische hoofdkwartier in Klein-Azie aeinl dat de Russen 18,000 man en 40 stukken namen. Uit Constantinopel wordt aan den Standard ge meld dat onder de gevangenen 9 generaals zijn en dertig hoofdofficieren. Mocklar-pacha geeft (volgens dit berigt) de schuld aan zijn staf, die hem tegen zijn zin voorwaarts dreef. Natuurlijk. Wij hebben het te danken aan liet nieuwe systeem in de laatste jaren aangenomen door eenigc groote mode-magazijnen te Parijsdat onze Dames zich tegenwoordig kunnen kleoden naar de laatste Parijsche modes zonder eenigo bijzondere onkosten of zonder zelve ooit aldaar geweest te zijn. Men behoefde slechts de kle dingstukken uit te kiezenuit eene franco toe gezonden geïllustrcede catalogus en hel ver langde artikel werd binnen een paar dagen franco toegezonden. Hetzelfde wat die Magazijnen voorde dames deden doet tegenwoordig het établissement van den «PontNcuf' voor de heeren; hetwelk be kend slaat als een der eerste klccdcnnakers- lirtna's te Parijs. Dit huis hetwelk het mccrcn- decl der parijsche gegoede jongelieden bedient heelt een systeem uitgevondendoor hetwelk iedereen in'het vervolg de maat van zijne eigene kleederen zal kunnen nemen. Een zeer net geïllustreerde catalogus in hel llollandsch, die overal Iranco op aanvrage wordt toegezonden bevat de uitlegging van dit systeem en daaren boven alle laatste modes voor heeren- en jon- gcnskleedingstukkcn. Men behoell dus slechts eene keuze daaruit te doen cn zijne maat ovcr- tezenden, en in zeer weinig tijd heelt men een kleedingstukhetwelk in niets onderdoet voor die, welke door de grootste klcerenmakers op den Boulevard des Italiens zijn vervaardigd. Niet alleen dat het magazijn du Pont Neuf de beste kleedermakers te Parijs engageertdoch het is vooral beroemd door zijne matige prijzen en de goede stollen die het levert. \Vilt gij dus in het vervolg goed gekleed gaan volgt onzen raad op en vraagt den catalogus van de «I'ont- Neuf" te Parijs. Burgerlijke SI and van Amersfoort. GEBOREN: 16 Oct. Hendrik, z. van Anton Woisz en Maria Gcrardina Kuiper. 16 Oct. Ilendt ikad. van Johanna van den ilam. Gecrtruida Mariad. van Hendrik Snijders en Jacoba van der Geld. 20 Oct. Trijntjed. van Sjouke Gerbens van der Zee en Grietje kcipens Groenveld. 23 Oct. Cornelisz. van Heriuanus van Momik en Jannetje tie Vrije. 25 Oct. Hendrikz. van Abraham den Enting en Christina Otto. ONDERTROUWD: 18 Oct. Karei Johannes Thomas en Josina Johanna Pieternella Roelol'sz. 25 Oet. Wilhelmus Gerardus Pooi t en ilendrina ter Berg. Casper van Leeuwenkamp en Gaatje Elschot. Jan Groen van Wetluiu en Dina Geurscn. Hcndrikus Kraan en Alijda de Rrcc. GEHUWD24 Oct. Jan van den Berg en Arrisje van Doorn. Jan Hazelaar en Ida van der Velden. OVERLEDEN: 10 Oct. Cornelia van Zanten. 50 j. ongch. Jacobus van de Giiuisler76 j. cehtg. van Regina de Vries. 20 Oct. Jo hannes van de lloef, 2 j. Abraham van Eijkelenburg26 j. ongch. Aradina Sand berg, 66 j. wed. tan Jacobus llendrikus van Gelder. 21 Oct. Gcrdina Gecrtruida Ernesta Wernckc 30 j. ongeh. Johannes llooft, 16 m. 22 Oct. Guiilaumc Egbert Cnlharinus Croiset60 j. cchtg. van Cornelia Angclique Bronsveld van Hulton. Marinus van Dijkhuizen1 in. Maria Constantia Nicsz54 j. ongeh. Een levenl. aang, kintl m gesl. van Hendrik Jan Snijders en Anna Gcsine ilcrminc Schepers. ADVERT ENTIEN. lieden overleedlot diepe smart van zijne Echtgenoote en kinderenGUILLAUME EGBERT CATHERINE CROISET. linze Pintenbrno 22 October 1877. j. H. VAN DEN BROEK VmL'*» is met zijnc VERHDI3D van den Beekonsteinschen weg naar dc Breedestraat wijk F No. 155 en beveelt zich hij voortduring beleefdelijk aan. Bij liet heerschende weder wordt aan alle Rliuma- tisrlie lijders ten sterkste aanbevolen hunne genezing niet langer uit te stellen, maar gebruik te maken van dc zoo gunstig bekende Abslinubbiu's Anli-ltliiiinntiscbe WATTEN en na een korte aanwending zal men van zijn smartelijke pijnen ontheven zijn. Prijs 30 ets. per pakje. Verkrijg baar aan bet hoofddépAt te Delft bij A. BIlEETVELT Az. en verder bij Philip Meijers Amersfoort. J. II Keller Z. Rotterdam W. J. v. Meer,keren Zcijst. Gebr. Pruning Mijdrecht. Gebr. v. Dijk Baarn. R. Ilocfs Montfoort A. Ilcijnardi Rotterdam. M. Batenburg IJssclstcin.

Amersfoortsche Courant | 1877 | | pagina 2