de gevangenen stonden tot boven de knieën in water, van vele iamiliën zijn de huizen gebeel weggespoeld een gedeelte van Curnr.ao (Pieter man) is weggeslagende muur aan de zee zijde van de joudsche Leik is weggerukt met preekstoel en banken een gedeelte der loge is verdwenenaan het binnenwater zijn alle pak huizen en koralen vernield, en zijn ponten, booten en sloepen op den wal geslagendaar waar zijwegen waren voor twee rijtuigen ziel men niets dan bnrrikaden steenenpianos, tafels, huisraad. Kortom overal ellende! Buiten op de plantaadjes natuurlijk aan de zee gelegen zijn alle mei zout gevulde magazijnen geheel of ge- declelijk weg; ontelbare boomen zijn uit den grond geruktde vernieling is algemeen jaren zal Curasao noodig hebben om weder opgebouwd te wordenvoor alles vernieuwdhersteld en vergoed is. Ter voorkoming van diefstal houdt liet korps schutterij en vrijwilligers wacht op de publieke wegen en op de erven van parliculicien waarop overal gegraven wordtom nog zoo veel mogelijk van de kostbaarheden te redden. Op Bonaire zijn alle vaartuigen gestrand eene brik ligt op Klein-Curacao een ander voor hier bestemd ligt zonder masten op Aruba. Zr. Ms. stoomschip Cornells Diiks, dat den 22 naar Aruba vertrok keerde den 24 terug met gekapleu mastgebroken boegspicl eu had uren lang niet kunnen sloomen wegens water in de machinekamer. Dit zijn in weinig woorden de vreeselijke gevolgen van een acht uur langen storm hooge zee en sterke regens. Hel gouvernement zal han den geld hierheen moeten zenden om voor het hoog-noodige ter hulp te komen en handelaren zullen jaren moeten werken eer zij deze ramp te boven zijn. Moge alles daartoe gunstig mede werken 1 AMERSFOORT29 October 1877. De uitbreiding der veepest in Duilschland heeft onze regering op voorbehoedmaatregelen bedacht doen zijn. Zoo zijn door den Minister naar men ons uit 's Hage meldtalle dispen sation tot in- of doorvoor van rundvee en schapenuit Duilschland afkomstigingetrok ken en verwacht men nog nadere voorschriften. Op 17 dezer maand is door de Afdeeling Amersfoort van hel Utrechtsch Genootschap voor Landbouw en Kruidkunde eene keuring gehou den van jonge paarden, eigendom van veehou ders uit de Afdeeling Amersfoort. Daartoe zijn 3-4 stuks ingeschreven. Voor hengstengeboren in 1875 en 1876, is toegekend le prijs van f20 aan de wed. P. Kok te Hoogland en een van f10 aan D. Verbeek te Leusden; 2c prijs van f5 aan B. Duinsbergen te Leusden en een getuigschrift aan W. Kok te Hoogland. Voor merriën: le prijs van f20 aan T. Pruys te Bunschoten2e prijs van 110 aan G. Stalen hoef te Eemnesle prijs van f 10 aan ILVee- nendaal le Woudenberg; 2e prijs van f5 aan E. van Manen le Woudenberg, en getuigschrift aanJG. van Levenhorst te HooglandP. Hartman te Soest, E."van Manen, J. VV. van Laar en J. de Lange te Woudenberg. Voor ruinen (van 1876:) le prijs van f 10 aan B. van Kolfschoten le Woudenberg; 2e prijs van f5 aan II. Veld huizen te Leusdenen getuigschrift aan T. Vos kuilen te Leusden. De Haagsche Correspondentie der G r o n. Cl behelst 't volgende Een mijner vrienden te Rijswijk woonachtig, vei haalt mij dat Z. M. lot Woensdag eiken morgen uit de residentie naar het huis Wel gelegen kwam, er sedert Woensdagavond ook logeerten nog sl -eds verfraaijingen in den aanleg van den keurig versierden tuin zoowel als in 'l gebouwtje zelf (want 'l is geen paleis veeleer een zomerhuisje voor een romantische dame) laat aanbrengen. De Koning schijnt be hagen te scheppen in de lieve omgeving zijner nieuwe buitenplaats; dagelijks rijdt Z. M. door het dorp en in de omstreken rond. «Er is geen bepaalde dienst op W e I gel ege n georganiseerd wel rijden zooals ik u vroeger schreef, liverijhedienden gestadig naar de stad en terug en wel is er een concierge voor 't bui tenverblijf aangesteld maar de eigenlijke hof houding beeft met hetgeen te Rijswijk geschiedt niets uitstaande. «Trouwens schijnt men er ook niet bijster op gesteld te zijn. Van mond lot mond gaat toch sedert een paar dagen een gerucht, da; bewijst hoe weinig lust er bij de leden der hofhouding bestaat om in het nabij gelegen Rijswijk dienst le doen. Men verhaalt nl.dal een der kamcr- heeren van Z. M. wiens adellijken naani ik kiesheidshalve verzwijg, geweigerd zou hebben op Welgelegen dienst te doen volgens 's Kxning» verlangen en dat hij aan die weige ring het verzoek om ontslag als kamerheer had toegevoegd. Hetzelfde moet eenige maanden geleden hebben plaats gehad met een ordon- nance-ofïicier, die naar Oagnferes-de Luchon waa ontboden en gekomen en zich verontschuldigde voor de opdiagl die Z. M. hem daar deed. «Nog een nieuwtje uil Rijswijk. Z. K. II. prins Alexander heeltsedert zijn terugkeer uil het buitenland, teeds drie of vier malen Welge legen bezocht. De prins begeeft er zich des morgens reeds zeer vroegtijdig heen -men weetdat ook Z. M. zeer matineus is en keert tegen 7, uur naar den Haag terug. «Eindelijk een toevallig feitik sprak u in mijn vorigen van onze vroegere chanteuse Mile. Aoibrr. Deze bevindt zich sedert Woens dag hier in de nabijheid op eene buitenplaats. Bij den verkoop van den inboedel van wijlen mevr. de weduweA. Janson te Groningen, deed zich een aardig geval voor. Eene partij boeken zou woiden verkocht, die in onderscheidene pa- kettcn waren afgedeeld. Hel eerste pakel bragt 25 cent op en de koopster'vrouw Philippus werd in het bezit er van gesteld. Naauwelijks had ze even den inhoud ingezien, of ze ont dekte een bankbiljet va» f100, waarop ze zich naar huis spoedde om le onderzoeken of mis schien nog meer schatten in het gekochte ver borgen waren. En werkelijk bleek dit het geval le zijn. Er werd voor meer dan f 1000 aan papier door haar in de gekochte boekjes gevonden. Geen onaardig buitenkansje voor de gelukkige koopster Het spreekt van zelfdat de veiling der boeken onmiddellijk weid gestaakt, die nu zeer zeker aan eeu naauwkeurig onderzoek zullen worden onderworpen. Madlle Agar trad te Zwolle op voor eene bijna leège zaal. De oorzaak was te fcooge entrée. Zij werd levendig toegejuicht en dat klonk zegt de Overijss. Crt. te harder, omdat de zaal zoo leèg was. Ook daarom hadden de bravo-roependen misschien een hoogen toon aangeslagen. Mme Godard echtgenoot van den beroemden luchtreiziger, en die hem ook in Nederland vergezeld heeftis deze week te Parijs overleden. Zij had meer dan zestig luchtreizen met haar man medegemaaktzoowel in Frankrijk als elders. Tijdens het beleg van Parijs had zij de werkplaatsen bestuurdwaarin de ballons ver vaardigd weiden, die destijds het eenige middel van gemeenschap waren tusscben Frankrijks ingesloten hoofdstad en de buitenwereld. Met betrekking tot het dralen van een liberaal Gsbinet om het bewind te aanvaarden herinnert de Delitsche Courant, dat reeds maanden geleden van die zijde gezegd werd «wij zijn klaar." On willekeurig, zegt het blad, doet ons thans die verzekering «wij zijn gereed" denken aan eene jonge dame, die wij uitgenoodigd hebben tot eene wandeling en die ons eveneens verzekertik ben dadelijk klaar," wat evenwel niet belet, dat zij ons nog een kwartierof een half uur laat wachten. Maar wat men ter wille van hare schoonheid aan eene jonge dame gaarne vergeeft neemt men niet even gunstig op van eene poli tieke partij. Gij zult nu wel in het bezit zijn van mijn drie uit üoekil Daroe geschreven brievenvan daar ben ik afgelost enna drie weken in den Kraton te zijn geweestgecommandeerd om met een liansport naar Ana-Laboe te vertrekken. Ana-Laboe was een kampong op ongeveer 24 uur afstand van Kotla-Radja gelegen had zich aan ons Gouvernement onderworpen en hulp troepen verzochtten einde het te beschermen. Wij vertrokken deo 9den April uit Kotta- Radja en den flden op die ree van Ana-Daboe met bet stoomschip «de Marion", ter sterkte van een compagnie infanteriede noodige koelies en keltinggangeis en ons detachement artillerie den volgenden dag werden wij ontscheept en alles ging rustig tot in den nacht van 24 op 25 Apriltoen een wacht aan het zeestrand die daar tol bewaking van de ontscheepte vivres enz. geplaatst was, bijna totaal werd vermoord zeven manschappen werden om en bij de wacht dood gevonden en op de vrceselijkste wijze ver minkt de sergeant commandant der wacht, een korporaal en twee inlandsche soldaten kwamen, hoewel zwaar gewond, nog naar ons bivak loopen Een uitgezonden patrouille bragt zeven lijken medezoodanig verminktdat het alle be schrijving te boven gaat; ge begrijpt dat van dat oogenblik onze positie niet te benijden was. In den nacht van den leien op den 2den Mei wisten 3 Atjeneezen ons bivak binnen te drin gen niet hun klewang alles neerslaande wal zij op hun weg ontmoeten, zij maakten op die wijze ell gewonden; twee moordenaars wer den in het bivak afgemaakt, dc derde ontkwam hoewel zwaar gewond doch zijn lijk werd den volgenden dag in een sawah gevonden. Dien nacht bleven wij natuurlijk onder de wapenenonze toestand was benard; ik stond bij mijn stuk en een wacht infanterie bij ons met liet vooruilzigt van een herhaalden aanval terwijl ik ook met mijn stuk maar ééns kon vuren, uithoofde van den rooerassigen grond, want na het tweede schot zou hel onmogelijk geweest tijn het er uit te trekken; gelukkig kwam dien nacht niets meer opdagen en konden wij dus door en door nat, een weinig gaan rusten. Die nacht zal nooit uit mijn geheugen gaan en toch kan ik u bezweren dat ik geen oogenblik angst gevoeld heb, wel was ik huiverig door dc wijze, waarop die honden hun slagting uitvoe ren mensehen die men een uur te voren nog vrolijk en wel gezien had kon men door de ver schrikkelijke verminking niet meer herkennen en men moest daartoe op klccding afgaan of wel op hel stamboeknummer. Nu zaten wij met onze geslonken compagnie op een eiland omringd door vijanden en alge- sneden van elke communicatie (alleen lag op de ree hel stoomschip «deDehli" dat ons niet kon bijstaan) toen gelukkig na ee» paar dagen de «Marion" terugkeerde en de gekwetsten kon ver voeren tevens was nu ook de correspondentie hersteld. Spoedig kwam nu hulp opdageneen uit- rukkings-eolonnegeadsisteerd door de marine van de «Brome", «Dlieli" en «Banjermassing", ginger op los en vei bi aiidde een geheele vijan delijke kampong. Vier van de marine sneuvelden en 1 luitenant werd ligt gewond door een kle- wangbouw, terwijl de lijken des middags bij ons gebragt en begraven werden. Den volgenden dag weid de vredevlag geiteschen en wcldia vertrok de uilrukkingscolonne weder. (Pr. Dr. Ct.) Telegrammen. Bucharest, 25 Oct. (Daily News.) In den nacht van 23 op 24 dezer werd een hevig geschut vuur door al de Russische en rumaansche bat terijen geopend op de Turksche stellingen te Plevna, en tol gisterenmiddag voortgezet. Men beschouwde dit als het begin van een alge- mcenen aanval op Plevnadoch gisteren in den namiddag werd liet vuur gestaakt en tot heden morgen is hier geene tijding vernomenaan gaande het begin van den aanval. Aan den Donau zijn in de laatste dagen ver scheidene onbelangrijke schermutselingen voor gevallen. Alhier zijn bcrigten uit de Dobrudseha ont vangen meldende dat generaal /.iuuuerinann grooterc versterkingen zou ontvangenom hem in staat te stellen met incer kracht te werk te gaan. Petersburg, 27 Oct. Officieel. Den 26 wordt uit Poradim gemeldtgister nam grootvorst Nikolaas bet slagveld bij Gornji-Dehriek cn de door de Russen veroverde posities in oogen- schouw. Het verlies der Russen bedroeg den 24sten 2500 manhet verlies der Turken is bijna even groot. Tachtig Turksche ollicicrcn zijn krijgsgevangen. Petersburg28 Oct. De G o I o s ontvangt eene depêche uit Keudara van den 27dat eergisteren onderhandelingen over de overgave van Kars zijn aangeknoopt en daartoe Turksche parlementairen it 't Russische leger zijn gekomen. ADVERTENTIE N. Gevoelig voor de bewijzen van deelne ming, ook van elders zoo ruimschoots onder vonden in het smartelijk verlies van inijne geliefde Dochter, betuig ik daarvoor den meest hartelijken dank. Amersfoort, A. REEKMAN. 27 OcL 1877. Wed. a. m. WERNEKE. De kinderen en behuwdkinderen van Mejufvrouw dc Weduwe J. II. VAN GELDER— Sanduerg betuigen hunnen dank voor de har telijke deelneming bij haar overlijden onder vonden. Amersfoort, 29 OcL '77. V DE GEBROEDERS MULLENS kunnen niet nalaten hunnen hartelijken dank te betui gen wegens de opkomst van een aanzienlijk publiek van Amersfoort en omstreken bij hunne voorstellingen en hopen zij in aller gunstig aandenken tc mogen blijven. Ondcrgelockende betuigen hunnen dank aan het geachte publiek van Amersfoort cn omliggende plaatsen voor dc talrijke opkomst cn den bijval aan hunne voorstcilingon geschon- kepcn bevelen zij zich in aller welwillende herinnering beleefdelijk aan. ANTOINE, regisseur. WERY, directeur.

Amersfoortsche Courant | 1877 | | pagina 2