het roode halsbandje evenwel maar met geheel iels vreemds aan den staart. Ook daar kun geen Nimrod hem nog onder schot krijgen en men verdiept zich in gissingen. Sommigen noemen hem eene betooverde haas. Te Furstenbergin Westlalen, is dezer dagen iemand gestorven en begraven die bij nader onderzoek gebleken is op den loop te zijn ge gaan. Weinige dagen na de begrafenis van het vermeende lijk heelt men dit opgegraven in de kist vond men steenen in hooi gewikkeld. De onbesiorven weduwe van den dood gewaanden echtgenoot is in verzekerde bewaring genomen. Men vermoedtdat de bedoelde man Gódde geheeten zich heeft verslaan met zijn vrouw* om de zakeu op de vroeger vermelde wijze te doen plaats hebben teneinde zich meester te maken van zekere som wearvoor hij zich on langs bij een maatschappij van levensverzekering had geassureerd. .Vele der correspondenten van builenlandsche dagblaüen bij het Russische leger zijn reeds ziek naar hun vaderland teruggekeerd, en verschei dene hebben de vervulling van hunne taak met den dood bekocht. Under de overledenen be hoort een Engelsch majoor, William N. Leader. De Ftansche bladen, zijn sterven bcrigiende voegen er een woord van dankbare hulde aan zijne nagedachtenis bij omdat hij in 1870 dienst had genomen bij het Frattsche leger. Hij streed onder de bevelen van generaal Bourbaki en bij heelt op het slagveld voor Frankrijk zijn bloed ges tot t. Zijn de gezamenlijke kippen in deze wereld in slaat om zooveel eijeren te leggen als er door de liefhebbers gevraagd worden Neen is 'l antwoord. Alleen in Noord-Amerika worden 'sjaarlijks voor meer dan honderd en vijftig millioen gulden aan kippen en kippen-eijeren gegeten. Alzoo er moeten meer kippen wezen maar hoe die te verkrijgen In den Staat New-York is door kapitalisten een kippen-instituul opgerigtwaar de eijeren op groote schaal kunstmatig worden uitgebroed en zeer spoedig was het resultaat daarvan zóó gunstig, dal de invoer vau kippen aanzienlijk verminderde. In ons Land zijn ook zulke broedmachines maar 't wil er niet regt nteè vlotten. 't Was anders voor de kippen een heele uit komst. Hel leggen gaal soms al bczwaailijk en d'e cellulaire zil-cursus van 21 dagen moet zells voor de geduldigste kip regt vervelend wezen. Men zegt ook dat de N.-Amerikaansche kunst- kippen sentimenteel zijn en ligt vei kouden worden. 't Is dus in ons klimaat misschien ook maar geraden dat de kiekens in den dop sterven. Ze blijvea dan voor veel ongemak bewaard. In Engeland worden nu velocipedes voor dames vervaardigd, liet groote wiel is links regts zijn twee kleinere wielen. In het midden is een gemakkelijke zitplaats. Te Per nan in Pr uissen heelt tich dezer dagen een kleine löjarige jongen in het huis zijner moeder opgehangen, nadat bij eerst zijn «laat- aten wil" schriftelijk had gemaakt. Het departement van koloniën is van voorne men om de gelden, ten behoeve van noodlij denden op de Nederlandschc West Indische eilaoden verzameld en welke men door lus- scbenkomst van dat departement en van het bestuur van Curacao, hunne bestemming wil zien bereikenop die wijze over te maken dal telkens, wanneer een eenigszios beduidend bedrag zal zijn gestortde gouverneur langs telegrafïschen weg wordt gemagiigd om over het ontvangen bedrag te beschikken. Ten einde van die gelegenheid het best ge bruik te maken, is hel wenschelijk, dat de stortingen bij hel departement plaats hebben vóór den Iftden en den 24sten van iedere maand, zijnde de uiterste tijdstippen, waarop een naar Si. Thomas af te zenden telegram van daar per mailgelegenheid naar Curacao kan worden overgebragl. Ter gelegenheid van de Parijsche wereldten toonstelling in 1878 zal er een concours van schaakspeler» worden gehouden. De Piesident der Republiek heeft een prijs beschikbaar ge stald, bestaande in een coupe van bêvies-por- selrin ter waarde van 5000 fr„ die aan den eersten overwinnaar ten deel zal vallen. Men denkt ook een concours te openen voor scbaak- piobiciuen. Van verscheidene groote schaak speler» uil het buitenland is reeds toezegging ontvangen, dat zij aan den wedstrijd zullen J deelnemen; onder anderen van den Pool Wina- ver, die in 18G7 den tweeden prijs gewonnen heelt, van StcinilzPaulsen, die blindelings 20 partijen gelijktijdig speeltZuckertort en Rlackbuin, die insgelijks vele pattijen blind spelen. De Engelschc dagbladen deelen treurige bij zonderheden mede omtrent de ontploffing, die in de kolenmijnen van de fïinja Dixon en Ca te High Blaiuyre nabij Glasgow heeft plaats gehad. De oorzaak van het ongeval moet ook ditmaal wederom de onvoorzigtigheid zijn der mijnwerkers, die zonder zich bij het openhakken der kolenwanden om het ontsnappende mijngas te bekommeren niet onbeschutte lichten door de schachten gingen. Van de 223 werklieden die zich in de mijn bevonden, zijn er nauwe lijks twintig levend teruggevonden doch deze laatsten nog zoo gekwetst en met brandwonden bedekt, dat men voor hun behoud vieest. Voor het overige heeft men tot nog toe slechts een groot aantal lijken gevonden en het is uict te voorzien dal verder in de gewelven uog le venden zullen worden aangetroffen. In een te Hamilton gehouden vergadering is medegedeelddat voor ongeveer 2000 pd. st. was ingeschreven ten behoeve van de achterge bleven betrekkingen der bij de ontploffing in de mijnen te Blantyre omgekomen werklieden. Er is gemeld, dat de sub-commissie voorde Sophiastichting te Gorsel zich tol de hoofd-com- missie heeft gewend met het voorstal om niet alleen te 's Hage maar in alle oorden des Lands kindi rzicken huizen op te rigten of, zoo daar tegen bezwaren bestaan niet de residentie maar Utrecht vour de vestiging van zoodanig geslicht te kiezen. Het Handblad. vet neemtdat de sub commissie te Utrecht een vooistel van ongeveer dezelfde strekking aan de hoofd-commissie heeft gedaan immers haar in overweging heeft gegeven ol boven 's Gravenhage niet eenig gezond lan- delyk oord in bet midden des Lands de voorkeur zou verdienen ja of bel niet wenschelijk ware er naar te streven dergelijke stichting in meer dan eene streek van hel Rijk op te rigten zonder dat dit zou behoeven te beletten dat 's Hage de zetel zij waar de instelling als zedelijk lig- cltaam gevestigd worde. AMERSFOORT, 5 November 1877. Z. M. heeft op verzoek eervol ontslag verleend aan Mr. J. Heemskerk Az. als minister van bin- ncnl. zakenaan VV. F. van Erp Taalman Kip als min. van marine aan Mr. C. Th. baron van Lyndon v. Sandenburg als min. van just.aan Jlir. Mr. II. J. van der lleim als min. van finan ciën aan Jhr. Mr. P. J. A. M. van der Does de Willcbois als min. van buitenl. zakenaan Mr. F. Ailing Mees als rain, van koloniën, en aan II. J. R. Dcijen als min. van oorlog; en benoemd tot minister van binncnl. zaken Mr. J. Kappeyne van de Coppellolid van de Tweede Kamer; minister van koloniën Mr. P. P. van Bosse min. van staat minister van buitenl. zaken Mr. VV. baron van ilev:keren van Kelt, dir. van het kabinet des Konings minister van justitie Mr. H. J. Smidtlid van tie Tweede Kamer; minister van marine Jhr. II. 0. Wichers kapl.-luit. Ier zee bij de Kon. Ned. marine; minister van financiën Mr. J. G. Gleichman seer.-dir. van de Ned. bank minister van oorlog J. K. H. de Roo van AldfrwereU, lid van de Tweede Kamer. Voorts beeft Z. M. on verz. eervol ontslag verleend aan Jhr. G. J. G. Klerck als lid en voorz. der permanente militaire spoorwegcom missie onder dankb.en aan den majoor op non-act. J. K. II. de Roo van Alderwereltvan dc inf., lid van de Tweede Kamer, een eervol ontslag verleend uit den mil. dienst. Van onpartijdig standpunt beschouwd, geeft de zamenstelling van het nieuwe kabinet, in zijn geheel gevateen goeden indruk en gaarne bekennen wij dat het ons wel medevall. Wij vreesden eene zamenvoeging meest van ultra's en werkelijk bestond er steeds reden voor die vroesterwijl nog in de laatste dagen namen van aanstaande ministers werden genoemddie geen gelukkig vooruilzigl tot gunstig effect met zich hragten. De nieuwe ministers staan bekend als kun dig en bekwaammeerendeels ook op het ter rein waarop meer speciaal hun werkkring zal zijn. De optreding van den heer van Rosse, geroutineerd staatsman en in verschillende minis- teriën als minister van koloniën en finanliën werkzaamgeeft aan het Kabinet een cachet van degelijkheid cn te verwachten gematigdheid, 'twelk tot het vertrouwen mag leidendat dc heer Kappeyne, die hem naast zich koos, even eens een zakelijk en solied minister zal welen te zijn, te meer mogelijk omdat veel van zijn departement hoogstwaarschijnlijk overgaat ineen nieuw te vormen departement van handelnij verheid, c. a., dat wordt toegewezen aan den heer Tak van Poortvliet, die ruimschoots dc bekwaamheden cn het élan daarvoor bezil. Onze bezorgdheiddat te geavanceerde titu larissen zouden optredenis derhalve thans geweken. Wie het wél met Koning en Vaderland incent behoort met wclwillendcn welkomsgroet dc nieuwe Rewindsliedcn te gemoet te treden cn opvolgend door hutnanc bejegening doelmatig regeren te helpen mogelijk maken cn schragen. Alzoo begroeten wij in wclwillendcn geest het nieuwe Ministerie, onverdroten onze rigting van coneiliantie en gematigden vooruitgang hand havende ons aan geen politieke partij hechtende, dc voorstellen en werkzaamheden der nieuwe titularissen in gemoedc, aan 'tgecn 's lands belang vereischtzullende trachten te toetsen. Practische zina/doening van zaken zij liet eenvoudig, kernachtig programma en levens- systeein van het nieuwe Kabinet. Groot gevaar dreigt echter van zijne geavan ceerde vriendenwanneer deze het met politiek gehaspel vennoeijen cn met par tijd rij ven prik kelen. Het betoont' zich derhalve geen geprononceerd parlijministcrieevenmin op parlementair staats- toonccl, als daarbuiten. Het kniclc niet voor de parlementaire meer derheid niettegenstaande het daaruit zijn oor sprong ontleende. Onafhankelijkheid worde zijn devies. Hel bevredige zooveel mogelijk de parlemen taire minderhedendie wel evenzeer als hare tnumeriek sterkere anlagonistc regt hebhen in hare opvattingen en wenschen best mogelijk te worden gekend. Het stelle zich tol point d'honneur zich den eeretitel van Minisleiie van Zaken waardig te ma ken. Zóódanig actief, wenschen wij hel opregteiijk hcilzamen cn langen levensduur toe. Door den Heer W. A. Croockewitwethouder, waarnemend burgemeester van Amersfoort is Zalurdag jl. eene aanzienlijke gill van Z. K. II. prins Hendrik der Nederlanden onder meer dan 3U0 rekwestanten verdeelddienaar gelang van hunne behoeftenieder eene som van fl.— a f6.alzoo gemiddeld f3.50 hebben ontvangen. Met groot genoegen vermelden wij dat in de vorige week te Amersfoort eene zangvereeni- ging is opgerigt, welke reeds dames cn heeren werkende leden telt en bestaat het bestuur uit de llceren Dr. E. I). Pijzei, voorzitter, J. I). Methorstpenningmeesteren Paul A. Iluel secretaris. Naar men mag vertrouwenzullen vele ingezetenen gaarne genegen zijn tot het lidmaatschap toctelreden om daardoor tot hare krachtige ontwikkeling en bloei mcdctcwcrkcn. Blijkens achterstaande advertentie zullen door het Grand Theatre des Variétés onder directie van A. Wcry in het Hotel R o n g e te Raam morgen dingsdagavond cn overmorgen woensdagavond voorstellingen worden gegeven. De ingezetenen van Baarn en environs zijn daar door in de gelegenheid gesteld twee zeer aan gename en gevarieerde avonden doortcbrcngcn waarbij hunne talrijke opkomst mag worden tegemoetgezionomdat dc bijvalwelke dit Thcaler in. Amersfoort en andere plaatsen ge noot, daartoe alleszins aanleiding geeft. De gewone wintervergadering der Provinciale Staten zal Dingsdag e. k. worden geopend. Daarin zullen door de benoemde commission rapporten worden uitgebragt op de ontworpen reglementen voor hel hoogheemraadschap de Runschoter veen- en vcldendijk en hel heem raadschap dc Slaperdijk zoomede op het ont- werp-bcsluil tot regeling van het onderhoud van den krommen Rijn. Voorts zullen ecnige wijzigingen in watcr- schaps-reglcmcntcn worden behandeld zoomede de aanvrage van concessionarissen der Tien- hoven-Maai sscveenschc droogmakerij om subsi die in de kosten dier onderneming.

Amersfoortsche Courant | 1877 | | pagina 2