zeilde traject, hetzelfde nommor hadden. Dit heelt aanleiding gegeven tut de ontdekking van een bedftg. De kaartjes waren te tilberichl ge drukt. De hoofd-beambte voor bet peisoueii- vervoer aldaar was met het toezigt daarop be last en maakte hiervan misbruik, door van lijd tol tijd een aantal kaartjes boven het benoodigd aantal te doen drukken. Deze liet bij aan pas sagiers aigeven door een bureaulistdie hel met hem en een conlrater op het andere stati on eens was, om hem die kaartjes na gebruik weder in handen te doen komen, waarna de opbrengst er van in stilte werd gedeeld. In den laatsten tijd was dit bedrog op zulk eene ruiuie schaal voortgezet, dal de opbrengst van hel personen-vervoer op een in 'loog loopende wijze begon te verminderen. Bij «le bovengenoemde ontdekking is de hoohl-beamble mei een zijner inede^ligiigeo onmiddellijk in hechtenis geno men terwijl men nog meer arreslalitin tege moet tiet. Krachtens vonnis der Rechtbank is een land bouwer uit het land van Tholen omdat hij geweigerd had voor den regler-commissaris ge tuigenis at le leggen in gijeeling gebragt naar liet huis van arrest om daar te worden gebon den tot hij van zijn verstoktheid zal zijn genezen. De man verklaarde o. a. uit volle overtuiging dat hij vóór een paar jaar belooverd" was ge weest doch •onltooverd" wras geworden door het diiuken van koffie, ergens gekocht hij een looverdocter" wiens naawi en woonplaats hij legen beter weien in verklaarde niet meer te kennen, ofschoon hij er persoonlijk was geweest oui deze wondei koffie" le halen. 1 titel zal geven van directeur der gemeente wei ken. bouwmeester, gemeente-bouwkundige ot, zoo als van uudseenvoudig architect zal noemen is de behandeling der instructie van dien ambtenaar 14 dagen uitgesteld. llenry de Tourville onlangs in Oostenrijk ter dood veroordeeld wegens liet vermoorden van zijne vrouw, die hij op eene wandeling in Tyrol van de rotsen geworpen had (hij beweerde dal zij bij ongeluk in de diepte was gestort)heelt thans van den keizer gratie verkregen nadat zijn beroep in cassatie onlangs afgewezen was. Zijne stral is nu veranderd in 11 jaren dwangarbeid, te ondergiau in de vesting (iradiska. ten zeer eigenaardige wraakneming van een vrouw op haren man had onlangs te Batavia plaats. Zekere mevrouw B. had ongenoegen gehad met haar echtvriend en van hem een paar ge voelige blijken zijner gramschap ontvangen. Op denzeltden dag kwam de booze man van zijn bureau, maar zijn huis binnentredende, ont waarde hij, dat alle meubels weg waren en ook zijn vrouw verdwenen was. Geen stuk goed had zij achtergelatenalleen een lakensehe jas en een pantalon vond de berooide echtgenoot op den grond der echtelijke slaapkamer gespreid. In plants van eten vond hij zelfs geen keuken meer, want zijne vertoornde ega had ook in baar woede <Ie hamboezen hijgebouwen omver gehaald. Met een leege maag berooid van zijn vrouw (daarover weende hij juist niet), ei» bijna ook van huis en dak, kwam de ongeluk kige bij den schout zijn beklag doen, echter zonder gevolg. eon globale mededeoling van plannen en voor nemens hadden velen met mij verwacht. Mis schim» is de oplossing voor deze karigheid hierin te vinden, dat het ministerie zijn programma als bekend beschouw lhet veelbesproken pro gramma namelijk, door den heer Kappeijne als kamerlid ontwikkeld. Toch verwondert het mij in dat geval dat de premier dan niet duidelijk en rondweg op de welwillende het uitingen van de oppositie onder voorwaarde, dat om 's hemels wil dat geduchte program onuitgevoerd zou blijven geantwoord heelt: .hel doet mij innig leed voor de heeren maar het zal mijn eenig streven zijn om zooveel mogelijk de vroeger ontwikkelde liberale regeritigstaak te vervullen." Wel is waai voegde de heer Kappeijne rleri woordvoerder van de ultramontaanse lie centrum-pai lij want dat scheen de heer Heijdcnrijck immers te r.ijn toen hij op 't voetspoor van de Tijd nis de taak zijner geestverwanten aanwees do handha ving der grondwet I vrij sarcastisch toe: «maar het is ook het streven van de regering de grondwet le handhaven en uil le voeren in dien milden geest, waarin ze steeds deor dien spreker en door mij werd opgevat, toen we heiden nog op de liboiale banken zaten;" wel beantwoordde de minister den aandrang van baron van Wassenaer om bij een eventuele on derwijswet op de minderheden en op 't volk aelrter de kiezers te letten niet de fiere woorden «Ik zal op niets anders letten, dan op eigen beginselen, ik Zal wM doen zonder om te zien." Ma »r mei dat alles zijn we omtrent de algenrecne regcringspolitiek niet ingelicht. Bit geelt dunkt mij aan de liberale partij het volste regt om de ongeschonden handhaving en uitvoeiing van 't programma van den 24.slen November 1875 van deze regering te verwachten en des tioodig te eischen. Up de meeste vragen en beschouwingen hebben de leden het stereotype antwoord ontvangen dal de zaken overwogen en de wenken ter harte geno men zouden worden en dus leverden de discus sion bijna niets nieuws op wanneer de heeren van lleeckeren Roell en de Beaulort dan ook litiu maiden-speeches niet hadden algesloken - waai- bij ze intussrhen weinig gelegenheid hadden om als oratenrs furore te maken aangezien de behan delde onderwerpen nu juist niet zeer geschikt wa ren voor prachtige redevoeringen dan zou het debat bepaald eentoonig onbeduidend om niet le zeggen vervelend zijn geweest. (Sr. (St.. AMERSFOORT10 December 1877. Dingsdag, den 11 December 1877, des na middags liulltwee zal de Raad der gemeen le Amersfoort eene vergadering houden waarin de ptiulen van behandeling zijn 1. Advies van Burg. en Welh. op liet ver zoek van E. Huiler, lol aankoop van grond aan den Amerslöoi tsclien berg, i. Advies van llurg en Wetii. op het rekwest van J. ran Aderen, om remissie van betaalde plaatselijke directe belasting. •1. Dorde aanyiillings-kohier van den hooldc- lijken omslag dienst 1877. Voorstel van llurg. en Wcth. betrekkelijk de regeling van bel onderwijs in de staalhuis- lioudktinde, enz. aan de lloogore burgerschool cn de burgeravondschool. 5. Benoeming van een lceraar in de natuur kunde enz. aan de lloogcrc burgerschool. fi. Benoeming van een lid der plaatselijke schoolcommissie. Door den Minister van Oorlog is aan onder staande officieren te Amersfoort magtiging ver leend om liet cijfer in liet vroeger aan hen uitgereikt ondcrsclicidingsleeken te doen ver wisselen als XXX in XXXV aan den kolonel F. F. Slrcnbcrt/ftc, kotnrnandanl van het rog. rijd. artillerie; XXV in XXX aan den rnajoor-garnizoens kommandant VV. L. Gerard van Hijsenvan gemeld regi ment en beeft dc Minister het onderscheidings- tccken voor XV jni;en Ncd. dienst als oflictcr toegekend aan den 1c luitenant, instructeur in dc rijkunst P. Haitsma Muiiervan gemeld regiment. In de vergadering met dames van liet Depar tement Ameisfoort der Maatschappij «Tol Nut van 't algemeen" op aanst. Donderdagavond 13 December zal de verhandeling worden ge houden door den Heer J. E. van Hoorn te Hoorn, en geschiedt de uitreiking van liet Ecrcblijk der Maatschappij aan E. J. ran der Muts voor bO-jarige dienstvervulling bij do firma J. van de Gunister te Amersfoort. Uit de discussicn in de Tweede Kamer ge houden bleek ook het volgende De Minister van llinneiilnndscho Zaken zal met eene herziening van de wet op het hoogcr onderwijs komen, als hij ovetluigd is dat daar- Een 20sle gedeelte van de I 50,000 uit onze staatsloterij is ten deel gevallen aan een bewoner van 's Hage die 't briefje eenige dagen te voren van een armen drommel voor een gulden had gekocht. De scholen te Berlijn zijn van wege het ste delijk bestuur in het bezit gesteld van Telephons met de geleiddiaden ten einde de leerlingen van de inrigting var» du toestel op de hoogte te brengen. Volgens de Scientific American een blad dal zich verheugen mag in een zeer goeden naam is de telephon reeds overtroflen. De heer Thomas A. Edison een beroemd telegraafingenieur te New-Yersey, heeft een middel gevonden om de menschel ij ke spraak op een stuk papier te bewa ren zoodat men op welk oogenblik men wil een redevoering juist gelijk zij is uitgesproken kan teruggeven. Door middel van de phonograaf zóó heet het nieuwe werktuig kan men een redenaar 50 ol 100 jaren na tijn dood laten 6pekeu. Aan de metalen plaat, die bij het uitgangspunt van den telephon de klanken geleidt is een me talen stift aangebraglwelke on een papierstrook van bijzonderen vorn», die, Terwijl in don tele phon gesproken wordt, langs de sliflglijdl.de trillingen van den naeialen plaat afdrukt. Op deze wijze wordt hetgeen gesproken is met alle nuances van toon bewaard, en plaatst men nu dc strook papier in de phonograai, dan brengt de stilt, die langs de indruksels opbel papier glijdtde metalen (daal in een trillende beweging waardoor de klanken zooals zij gesproken zijn worden te ruggegeven. Dal de bezorgers van brieven in sommige ste den van lantaarns voorzien worden is toe te jui chen maar zou liet heUcllde ook niet dienstig zijn voor de brie venbezorgers te lande, die bij duistere maan, in duistere dorpen en langs don kere wegen en paden met levensgevaar bun werk moeten verriglen Men meldt uit Coevorden van 7 Dec. Ieder jaar wordt er een goed deel van ons rundvee over de grenzen gezonden en voor buitenlandse!» goud van de hand gedaan. We zijn dit reeds sedert lange iaren gewoon. Dc bekende wildhandelaars de gebr. Beu uier alhier zijn echter in den laatsten lijd begonnen ook het wild dat in den streken gevangen en op gekocht wordt, den Biusselschea weg op te zenden. Vroeger kwam het niet verder dan tot (Jtrccht of Rotterdam. Maar dat eindelijk ook de viscb die in onze grachten geteeld wordt en opgevoed, de hooge eer zou te beurt vallen in Belgie'a hoofdstad te worde* opgepeuzeld dal zou men gewis voor 40 of 50 jaren niet hebben gedroomd. Maar de handel is grootmoe dig en 1830 reeds lang vergeten. En nu klagen er velen nog uit onze omgeving, dal zeiever van de atad wonen om viscb le kunnen krijgen. Men meldt uit Zutphen 7 Dcc. Dewijl onze beschrevene vaders het in de jongste zitting van den gemeenteraad niet eens konden worden of men den te benoemen stads-architect den Meheined-Ali-pacha berigt uil Kamarlidat zijne troepen thans tegenover de Rossen slaan die hunne niagt te Wratschek hebben zanien- getrokken. Van beide zijden werd gevuurd en de Tin ken hadden 't geluk gehad een Russisch munitiedepot in de lucht te doen vliegen. Hel slechte weer verhinderde groote operaties maar Mehemed stelde zich voor als 't weder gunstiger werd dadelijk den aanval te wagen. Wij mogen dus bij Wratschek op den weg naar Sofia waarschijnlijk den eersten belangrijken slag sedert langen lijd verwachten. Uil Sofia wordt aan Daily News gemeld, dat verscheidene inwoners vlugten omdat zij spoe dig der komst de Bussen verwachten. Chelkei- pacha is te Sofia aangekomen hij zal voor een krijgsraad tereglstaan wegens phgtverzuim. Naar men zegtwerd hij door eene paniek bevangen omdat hij persoonlijke wraakoelening duchtte wegens de Bulgaarsche gruwelen indien hij door de Russen krijgsgevangen was gemaakt. Een andere correspondent van 'l genoemde blad seint uil Poradin dat hij zeven soldaten had gesproken die zeer kort geleden uit Plewna waren gedeserteerd. Hunne kleederen waien in slechten toestand uiaar zij waren overigens volstrekt niet uitgeput door gebrek aan levens middelen. De hongersnood schijnt dus nog niet le hcersrhen binnen Plewna. Parijs8 Dcc. Hel cominité der vereenigdc linkerzijde verklaart, met Dnfaurc geen onder houd te hebben gehad over dc hem opgedragen taak Ier zamenstclling van een parlementair Kabinet en met hem daarover ook in geene hetzij directe of indirecteverbinding te staan. Mac Malton heeft aan de voorzitters van den Senaat en dor Kamer van afgevaardigden ge schreven dat de onderhandelingen met Du- l'aure zijn afgebroken. Men verzekert, dat het gouvernement bij de Kamers eene verklaring zai inzenden. Naar men gelooftzal Du fa ure aan den Senaat omtrent liet gebeurde inlichting geveningeval hem die gevraagd worden. Dc onderhandeling met Ratbie worden voort gezet. De Kamer heeft dc verificatie der geloofs brieven hervat Er heeft geen enkel incident plaats gehad. In vier dagen bijna vijl hoofdstukken der staalsbegrooting afgedaan I Waarlijk, de tweede kamer, die vroeger zoo dikwerf het verwijt muest hooren van breedsprakigheid en werke loosheid verdient thans eene bonne maique voor haar vlijt en zelfbeperking. Het spreekt van zelf, dat de discussion met een pas opgetreden kabinetniet zoo belangrijk kunnen zijn als gewoonlijk bij het budget het geval pleegt te zijn maar ik moet erkennen dal de debatten ditmaal al bijzonder sober wa ren. Men vroeg weinig, doch op hetgeen men vroeg was 'l antwoord meestal vrij algemeen en onbestemd; ik weet wel, dat een ministerie, hetwelk vier weken achter de groene tafel ge zeten is niet in al de ondcrdeelen der staats huishouding kan zijn doorgedrongenmaar althans een ontwikkeling van regeringsbeginsclen,

Amersfoortsche Courant | 1877 | | pagina 2