vaderen niet zngenEn bovendienover al de ellendedie wij oins ons heenzienmoet men niet te veel klagenwant de eerste slapdie er gedaan moet wordenom een kwaal te ge nezen is de kwaal te kennen. Gebrek en ellende zijn niet nieuwmaar wat nieuw isis de wetenschapdie ze aan wijst en de verstandige mensclieuliefdedie zc tracht te genezen De gezondheids-commissie te Petersburg heelt de invoer van de teerkapailes van Gnyot geau- thoriseerd van wege hunne uitstekende uitwer king in geval van verkoudheid catharrenbron chitis en teering. Twee kapsulesingenomen telkens als men gaat eten brengen spoedig be terschap aan. L)e behandeling kost slechts zes a acht centen per dag. Om zeker te zijn dat men de echte kapsules heeftmoet men op de driekleurige handteeke- ning van den heer Guyolop het etiquette letten. In do meeste goede apotheken zijn de kapsules te vork rijgen. AMERSFOORT, 31 December 1877. Z. M. hooit benoemd lot raadsheer in den lloogcn Raad der Nederlanden Mr. C. D. Asser, thans raadsheer in hel Geregtshof te Amsterdam. Door verschillende grondeigenaren jagtlief- hebhers is dezer dagen gebruik gemaakt van de door den Minister van Justitie verleende iiiagliging om hunne gronden te bejagen op spoorsneeuw. De gunstige wildstand liet deze jagl alleszins toe. liet Huis van Arrest alhier is krachtens Kon. Desluit van 19 Sept. 1877 No. 24 opgeheven en vervangen door een kantonnaal buis van be waring. Ten gevolge hiervan zal hel beslaande Gollogic van Toezigl over hel Huis van Arrest worden ontbonden en door Z.Exc. den Com missaris des Konings in de provincie Utrecht een Collegie van Toezigl worden benoemd bestaande ingevolge Kon. Desluit van 14 Augus tus 1855 (Slbl. No. 112) uil den kanlonregter den burgemeester, of een der wethouders, of leden van den gemeenteraad en een ander no tabel ingezeten dezer gemeentemitsgaders uit twee ledengekozen uil de gemeentebesturen van twee der overige meest bevolkte gemeenten van hel kanton. Aan den heer J. F. A. Grossouw, cipier in hel Huis van Arrestis door den Mi nister eervol ontslag verleend met behoud van wachtgelddoch is deze lijdelijk belast met dc function van cipier in het opterigten kan tonnaal huis van bewaring. Vrijdagmiddag jl. had de jaarl. algemeene vergadering der Afdeeling Amersfoort van het Utr. Genootschap voor Landbouw en Kruidkunde plaats. Na voorlezing van de noUrien der vorige vergadering werd door het Bestuur verslag van den toestand der afdeeling uitgebragtdie gun stig bleek. Er was in den loop des jaars veel lot bevordering van het genoolschapsdoel ver- rigt. Hel ledental is weder geklommen ofschoon de afdeeling. wegens overlijden, onderscheidene leden verloor, waaronder den waardigen bur gemeester Mr. A. G. Wijeravoormaals haar voorzitter, en Mr. E. L. baron van Hat denbroek van bokhorst, voormaals haar secretaris, wier verschillende verdiensten en belangstelling later ook als leden, dankbaar werden herdacht. Vermits de afdeeling den geachlen onlangs op getreden burgemeester onder hare leden telt, gaf het Bestuur te kennen zich te verheugen eveneens zijne krachtige medewerking te zullen mogen genieten. De periodieke rekening en verantwoording is vervolgens door eene commissie, bestaande uit de Heercn Mr. P. F. A. KetelaarW. van Wixselingh en J. J. Spruijt gecontroleerd en goedgekeurd. Daarna werd een voorstel van het Bestuur, behelzende enkele reglementswijzigingen, door de vergadering aangenomen en hield de Heer Gorten eene voordragtwelke geresumeerd in ons volgend nummer wordt geplaatst, waarop alsdan nog een kort woord onzerzijds volgL Vigevolgc nevensstaande advertentie wordt door «Je daarin vermelde solisten uit Utrecht aonsL óinderdagavond in Amicitia te Amersfoort een conctrt gegevenhetwelk wegens de be kende talenten dezer solisten op de .aandacht en dc opkomst van alle muziekminnaren mag aanspraak maken. Dc Ilaagsche Kroniek der Groninger Ct. be helst het volgende «Omtrent de werkzaamheden aan het ministerie van oorlog wordt mij medegedeelddat reeds zeer spoedig de eerste reorganisatie-wel zal worden aangeboden: nL de garnizocns-indecling. Daarbij zouden o. a. oen der regementen hu zaren en een deel van de rijdende artillerie worden opgehevenwaardoor de overblijvende regomenleii en de veldartillerie zouden worden aangevuld en zelfs een klein overcompleet in 't kader zou ontstaan; men spreekt echter van een belangrijker maatregel, die, zoo ze zich mogt bevestigen, in den Haag velen met leed wezen zou vervullenik bedoel de opheffing van het regement grenadiers en jagers, dat de minister van oorlognaar men zegtbij de verschillende regementen infanterie zou wen- schen in te deelcnóók tol aanvulling van het incompleet van officieren. «Als leek in de krijgskunst kan ik de waarde van zulk een verandering voor de defensie dps lands niet beoordeelen mij komt 'Ivoor, dat het voor de verdediging volmaakt onverschillig is, of de Ilaagsche militairen jagersgrenadiers of infanteristen zonder onderscheidings-naain heelenmaar voor de residentie is de zaak niet zonder belang. Tot nog toe konden wij er ons op beroemen h e l keurcorps des legers in ons midden te bezitten; ,het regement grena diers en jagers is het koninklijk wapen hij uit nemendheid de gardehet paradecorps. Wat zou de hofstad aanvangen als de schitterende uniformen der officieren in groot tenue van onze stralen verdwenen? Dan zou de heer Wintgens eerst met reden voor den Haag op komen als men zulk een roof aan de residentie wilde plegendan zou hij eerst de reddinus- medaille verdienenals hij dal troetelkind uer Ilaagsche burgers en burgeressen het rege ment grenadiers en jagers redde. Maar mis schien komt de heer de Roo nog op zijn «af- makingsplan" terugop dit oogenblik echter hangt het zwaard van Damocles aan de weel derigste deelen van ons leger boven 't hoofd. Een droevig vooruilzigl bij de intrede van 't nieuwe jaar." Wij ontvingen het reglement van eene nieuwe hier te lande opgetigle maatschappij, die ten doel heeft de verzekering van eene geldelijke uiikecring bij het aangaan van een huwelijk en waarin kan worden deelgenomen voor meisjes van de geboorte af tol en met het 30sle jaar. Met het oog op de bevordering van een ze- delijk-geotdend familieleven zoo lezen wij in de ciiculaice mag met grond verwacht worden, dat in Ncdeiland, waar dergelijke verzekering nog onbekend schijnt, deze zaak zal werken als zulks in Duitschland het geval is waar, naar men meent, hel eerst in 1863 te Aken dergelijke verzekering werd in werking gebragt. Verleden week zijn te Liverpool zes stoom- booten aangekomen, te zanien met niet minder dan 0342 stukken ossenvleesch en 1182 schapen geladen. De Sardinian biagt van haren kant 1600 kalkoenen ganzen en kiekens alsook eene groote hoeveelheid wild patrijzen, kwakkels en ander gevogelte; dit alles gevoegd bij helossen en schapenvlcesch was voor de Kerslmisleeslen bestemd. De meeste stukken ossenvleesch muntten uil door hunne reusachtige grootte, en sijn nauwe lijks aan land gebragtin beslag genomen door de koks der groote huizen. De gewone burgers moesten zich met een schapenbout of een gans of kalkoen vergenoegen. Te Amsterdam is een hondenslager betrapt, die «beste, echte Geldersche" worst verkocht. Met ingang van 1 Jan. aanstaande zal het in den loop van dit jaar -tusschen Nederland en Duitsckiaud gesloten telegraafverdragwaarbij prijsberekening per woord tot grondslag van het tarief is aangenomen in werking komen. Mevrouw de weduwe Ciémieux oud 78 jatir nicht van den senator en ex-Minister van Jus titie in Frankrijk isjl. Vrijdag in hare woning te Ncuillyavenue du Koulemet een zijden doek verworgd gevonden. Dat diefstal de be weegreden tot den moord was houdt men voor zeker. De moordenaar die met de omstandig heden van zijn offer en met de localileit zeer goed bekend moet zijn geweest, wist dal mevr. Ciémieux geldswaardig papier, benevens klei- noodiën en diamanten bezat. De persoon die onlangs als spook een nacht waker van Grool-Amtners zoodanig had geslagen dat deze tot nog toe niet tol werken in staat is is door de regtbank te Dordrecht veroordeeld lot 3 maanden eenzame opsluiting. De schitterende planeet Venus neemt eiken dag in glans toe. Hel is onmogelijk wanneer de hemel slechts in het westen ecnigszins helder is de schitterende ster niet te zien welke men het eerste ontdekt zoodra de zon ondergaat. Op Maandag den 7den Jan zal de maan zich ecnigszins ten oosten van Venus bevinden. Wij bevelen alle belangstellenden aan zich zoodanig te plaatsen, dat zij de planeet zien tegenover een ol ander voorwerp, b. v. een boek van een uiuur, op den top van een boom enz. Door dikwijls op hetzelfde uur op dezelfde plaats terug te komen, zullen zij de beweging van de ster kunnen gadeslaan en door gedurig vroeger lei ug te komen met een veirekijker, wanneer hel aan goede oogen ontbreektzullen zij tot hunne groote verbazing tol de ontdekking komen dal dit scliootie hemellichaam kan waar genomen worden voor de zon onder is. Woensdag 16 Jariuarij ongeveer zal de planeet haar groolsten glans vertoonen; daarna neemt zij at. De Heidelhergsrlie catechismus is thans nok in het Japansch vertaald; er zullen 1000 exem plaren worden gediuki. Een student had een nieuwe muts gekocht en die bijna in bet geheel niet gebruikt. Toen hij ze wilde opzetten, /.eide hij lot zijn mede student, die met hem dezelfde kamer bewoonde «Ik weet niet hoe het komt ik heb die muts maar een paar malen op gehad, en ze ziet er •it of zij al geheel oud en vuil is." Geen wonder," was hel antwoord, «ik zet die muts altijd des nachts op. Ik ben een Com munist Kort daarop zocht de laatste naar zijne beurs, en toen sprak de eerste; «Doe geene moeite, ik heb dat geld gebruikt; hier is de ledige bcuis, ook ik ben een ijverig Communist en dus io dal opzigl uw gtlool'biocder." Kapitein van Dort voerende het schip Wil lem Beukelszoon 28 December van Valenci naai Maassluis binnengekomen, rapporteert in de Spaansehe Zee gevischl te hebben een «vitte reddingsboei, waarop Friesland Dolieidain een baal tabak en eenig beschotwerk, alles vermoe delijk van de Friesland. Te Southampton vierde een predikant zijn lOOn geboortedag; zijn recept om otid te wor den is; nooit opblijven na 10 uur 's avonds, nooit in bed blijven na 7 uur 's morgens nooit studeeren na het eten en geen jas dragen. Bij 'l geven van dal goedkoop recept heeft hij er echter niet op gelet dat alle gestellen niet dezelfde zijn. Te Cambridge is hel geial vrouwelijke stu denten zeer toegenomen. Behalve de dames, die lot de aldaar gevestigde gezinnen In-hooien, zijn er nog 60 van eldcts welke de cniiegién bijwonen. Als bijzonderheid wordt uit Dcllshaven ge meld, dit eene 9ojaiige weduwe dezer dagen aldaar getuige was van de gouden bi uiloll liaier dochter. G. de Vos, van Waddinxvecn, die de vorige week leregtsiond wegens vergiftiging van zijne huisvrouw is door hel geregtshof te 's Hage schuldig verklaard aan vergiftiging en veioor- dceld tol levenslange tuchthuisstraf. Volgens particulier lelegraphisch berigt is het schip YValnier Caslle verbiand ter reede van Batavia, met volle lading voor Nederland aan boord. Van hel legercorps onder den czarewitch wordt berigt, dal op den 23slen dezer eene schermut seling heeft plaats gehad tusscher de Turken en eenige atdeelingen der Bussen, die op veiken- ning tot aan Issowa en Solenika waren voort- gerukt. Zij melden dat die plaatseri door de Turken zijn bezetmaar met minder troepen dan vroeger. Bij de brug van Batin is een weinig ijs. Hel drijven van liet ijs op den Donau hij Ibra- ila begon zoo plotseling dat de brug onver wachts werd medegevoeld. Fenen-twin«ig pon tons en diie vlotten zijn door dezelfde oorzaak weggesleept; een Russische stoomboot zit in het ijs bekneld. Grootvorst Alexis heelt bekend ge maaktdat de gemeenschap bij Ibiaïla voor hel tegenwoordige niet kan hersteld worden Op den 23sten dezer was hel in den Schipka- pas helder weder en openden de Turken een hevig vuur op het fort St.-Nikolaas. Hel verlies der Russen was echter onbeduidend. Den 24sten was het streng koud en viel er veel sneeuw in den pas. De Daily News behelst een uitvoerig verhaal van den algrijselijkeu toestand der Turksche zieken'en gekwetsten na de overgaaf van Piewna. Toen Osman-pacha zijne* laatsten uitval on-

Amersfoortsche Courant | 1878 | | pagina 2