en satdines, mei den noodigen wijn en likeuren. Bovendien werden er de overblijfselen van een taisanl en een haas gevonden. Twee nog niet afgestroopte konijnen waren nog in voorraad. De gedelegeerden van de hoogeschool te Lon den zullen een voorstel onderzoeken dal niets minder behelstdan om de vrouwen toe te laten de lessen te volgen aan de hoogeschool op dezelfde voorwaarden als die der mannen. Wanneer deze maatregel wordt aangenomen zal deze een groolen invloed uitoefenen op de rol van de vrouw in de Engelsche Maatschappij Deze gewiglig® hervorming is vooral noodig omdat het gehalte van de meeste Engelsche onderwijzeressen zeer gering is. Men gelooft dat, indien men het hooger onderwijs voorde vrouw toegankelijk steltmen een degelijke reeks ontwikkelde dames zal scheppen geschikt hel professoraat voor dames te vervullen en een nieuwe inrigting lol stand zal brengen die in Amerika vruchten heeft gedragen. De hoogescholen te Oxford en Cambridge hebbeu wel is waar reeds de noodzakelijkheid van deze hcrvoiming eikend, door zonder on derscheid voor de beide seksen dezelfde voor waarden en dezelfde examens te stellen. Maar deze maatregel kan geene vruchten dragen builen Oxford en Cambridge, daar deze twee hooge scholen slechts studenten aannemendie in deze plaatsen wonen. Wat echter de hoogeschool te Londen belieft, zal de hervorming algemeen zijn en toegepast worden op geheel Engeland. Hel toelaten van vrouwen een soort van in- tellectueele revolutie, was sedert lang door de meeiderheid der leden van het corps der hoo geschool bestreden, wegens min of meer geldige redenen. Evenwel zijn de Kanselier lord lirand- ville en andere uitstekende mannen die zich altijd als de ergste vijanden van de her vorming verklaard hadden nu de ijverigste aanhangers geworden hetwelk welligt tengevolge zal hebben dat deze nieuwe instelling een «lail accompli" zal kunnen worden. Het gcregt heelt op het kerkhof te Verviers doen oveigaan tol de opgraving van hel lijk van Jan Jozel Bdie men veronderstelt ver moord te zijn. Gedurende den nacht van 25 op 20 December II., stierf die man in zijne woning. Een zijner zonen die te Aken woont, heeft aan het parket verklaard dat zijn vader vermoord was de regter van instructie vaardigde een hevel van aanhouding uit tegen de vrouw van het slagtoffer even als legen haren broe der een kleermaker en legen eene vrouw die liefdesbetrekkingen met dien laatsten onder houdt. Al die verdachten zijn van Duit&clie afkomst en woonden te Verviers, alwaar zij zich thans in hechtenis bevinden. Uit het eerste onderzoek is geblekendat hel lijk even als het hemd, waai mede het gekleed was, btbloed waren. Men veronderstelt dat bel slagtoffer ge worgd is. Uit Batavia wordt gemeld De luit. kwartiermeester J. H. Koenst is ver oordeeld tot 5 jaren tuchthuisstraf met verval lenverklaring van den militairen standwegens verduistering van gelden en vervalsching van authentieke geschriften. Men beweert, dat zijne preventieve hechtenis niet minder dan een jaar zou geduurd hebben. Men schrijft uit Zwolle 27 Jan. Als gold het een vorstzoo regende bet als 'l ware heden telegrammen brieven en briefkaarten alle ge- lukwenschen bevallende, ter gelegenheid van den 80sten verjaardag van den heer Schultevaèr, die, met opoffering van eigen voordeel, bijna geheel zijn leven heelt gewijd aan de belangen van de schipperij uil Drenthe en Overijselen later, als oprigter der «Schippers-vereeniging" naam beeft gemaakt door geheel hel vaderland. Naar men verneemt, is in de vorige week een jeugdig persoonv. d. L. te Drogeham hel slagoffer geworden van overdreven angst of onnoodige vrees voor vervolging. Althans na door een politie-man met wien hij «woorden had gehad" in de boeijen te zijn gesmeten en deze te hebben verbroken heelt gedachte per soon het op een loopen gezethekken noch stek ken noch slooten ontziendeen in een der laat sten zijn dood vindende. Verleden Dingsdagavond is een spoortrein bij Hartford (Connecticut, Vereem'gde Staten), ten gevolge van het breken der brugin de rivier de Farminglon gestort. Drie waggons werden verzwolgen; 15 personen zijn gedood en 20 ge wond. De Turksche berigten spreken vaneen groot gevecht tussrhen Bazardschik en Philippopel en bekennen indirect, dal zij verslagen werden. Suleimm-pncha"zegt het berifft, stellingen digter bij Philippopel." Hg trok zicli dus terug en het was op zijn bevel, dat de bevolking de stad ontruimde. In een berigt uit Weenen heel het, dat de Turken lusschen Philippopel en Adrianopel slechts 50000 man sterk zijn en de Engelsche consul Blunt berigt den heer Layard. Zevenduizend vlugtelingen bevonden zich op den weg naai Philippopel en 700 waren reeds te Adrianopel. De bezetting van laatstgenoemde stad bedraagt slechts 1000 man, bel aantal kanonnen in de vestingwerken 16, «locli 62 op de stations te Adrianopel en Konstantinopel. De troepen van Suleiman zijn bij Otlukioi °P8e" steld in de rigting naar den spoorweg. Men schal hei aantal van Suleiman's troepen die den Balkan overtrokken op 15.000 man, 3540 paarden en 22 kanonnen. Van Varna werden naar Konstantinopel gezonden 28 bataillons a 900 man elkvan Konstantinopel en Dedea- ghaisch twee bataillons met 1400 man, ver volgens 350'* inuslehafiz 500 ruiters, 2 veld- batterijen en 22 stukken belegeringsgeschut. De Russen beginnen intusschen sicli huisselijk in te rigten. Zij hebben te Tirnova een amunitie- magaziju en te Selvi een kiuidmoh-n opgetigt. Van alle ziektendie dagelijks de sterilijst'ver- meerderen, is de longteering zeker de meest algemeenede meest wanhopende voor de huis gezinnen. Tot heden heeft de wetenschap nog geen zeker middel tol herstel kunnen vindenen moest zij haar taak beperken om het lijden der leeringzie- ken te verlichten en 't leven, met de grootste zorg eenigen tijd te verlengen, 't Is een ieder bekend dat tnen den borstlijders aanraadt, een warmer klimaat op te zoeken om er den winter door te brengen zoo mogelijk in de nabijheid van den- nenbosschen waarvan de uitwaseming een wel- dadigen invloed op de longen uitoefent. Ongelukkig kunnen vele zieken zich niet ver plaatsen en 't is voornamelijk lot dezulken dat wij onze woorden richten. De ondervinding heeft eerst te Brussel en later bijna overal geleerd dat de teerdie een harts- achtig produet is van de dennen, een zeer merk- waardigen en gelukkigen invloed heeft op de ziekendie aan teering of bronchitis lijden. Dit is reeds genoeg om de aandacht der zieken op dit geneesmiddel te vestigen. Men moet er dus vooral op letten dat men in hel begin der ziekte dit geneesmiddel aanwendt. De geringste verkoudheid kan in een bronchitis ontaarden. 'I Is derhalve natuurlijk dat men, om het meeste voordeel van dit geneesmiddel te heb ben zich er van bedienezoodra men aanvangt te hoesten. Deze aanbeveling is daarom zoo nuttig, omdat vele borstlijders geheel onbewust zijn van hunne krankheid en slechts meenen dat ze een zware verkoudheid of lichte bronchitis hebben, als de be ginselen der teering reeds werkelijk aanwezig zijn. De teer wordt gebruikt in den vortn van teer- water. Vroeger deed men wat leer in eene karaf, en vulde die met waterdie men tweemaal per dag schuddegedurende eene weekvoordat men het gebruikte. Men verkreeg dan een weinig werkende oplos sing waarvan de uitwerksels zeer verschillend waren en van een zeer scherpen en onaangenamen smaak. Tegenwoordig vindt men hij de apothe kers, onder den naam van Goudron de Guyot een zeer geconcentreerde teerlikeur, die in slaat stelt, omonmiddclijk op een gegeven oogenbiik een zeer helder en aromatiek teerwaler te berei den van niet onaangenamen smaak. Men doet een of twee theelepeltjes van genoem de teerlikeur in een glas wateren men verkrijgt terstond een teerwalermeer of minder met de aromatieke bestanddeelen der teer bezwangerd en van zoo geringen prijs dat een flacon van twee francs voldoende is om tien a twaalf liter teerwaler te bereiden. Om deze bereiding juist te bewerkstelligen heeft men slechts de wijze van bereiding in te zien die bij elke flacon gevoegd is. Hel is met de genoemde teerlikeur Goudron de Guyot) dat men inel den besten uitslag proeven genomen heeft in zeven hospitalen en gasthuizen te Parijs, alsook te BrusselWeenen en Lissabon. De Heer Guyotheeft tevens kleine kapsules ter grootte van een gewone pil vervaardigd, die onder een enveloppe van gelatine zuivere Noor- wecgsche teer bevatten. Deze vorm is bizonder aan te bevelen voor hen, die een afkeer van teerwaler hebben of veel op reis moeten zijn. Twee of drie teerkapsulcs genomen op 't oogen biik dat men gaat eten vervangen gemakkelijk de teerlikeur. Ieder llacon van twee francs vijftig centimes bevat zestig kapsules. Dit is voldoende om te bewijzen hoe goedkoop het gebruik is der kapsules de Goudron de Guyot. Vijf tot zeven en een halve cents .laags. Wsnnecr eenc verkoudheid verouderd isof wanneer men liet cfTcet vvil be spocdigen kan men de tcel kapsules gehjktndi), gebruiken met de teerlikeurdie men dan by t eten en naar bed gaan inneemt. Deze <J"bbe'° aanwending onlslaai van bet gebruik van afkook sels patés cn siropen en dikwijls reeds gevoelt men na'teerste gebruik de gezegende werking. AMERSFOORT, °2t Januarij 1)178. Een wisselwachter liet op 2 Januarij jl. een aankomenden trein (01). van Zulphen naar Amsterdam bestemdbel station Amersfoort binnen loopen over een verkeerd spoor, het geen zeer gevaarlijk is. Nadat de trein behoor lijk binnen en weder vertrokken wasbegat zich de stationchef de heer van Asperen naar dezen wachter, die geen rekenschap zijner ver keerde handeling wist te gevenwaarop de stationchef hein voorloopig uit den dienst ont sloeg hetgeen den volgenden dag door de Directie werd bekrachtigd. Vermits van dergelijke feiten aan den Itaad van Toezigt op de Spoorwegen rapport moet worden gezonden, is dit inet deze zaak ook geschieddie op de gewone wijze beloop ver kreeg. De wisselwachter daarover beangst, heeft zich op 12 Januarij met een pennetnes eene snede van 11/-2 centimeter in den hals loegebragtdoch de slagader niet getroffen zoodat er veel hoop is dat hij zul herstellen. Z. M. heeft benoemd tot schoolopziener in het derde schooldistrict der provincie Ltreehl Mr. F. A. R. A. baron van IHet sum. Woensdag 30 Januarij c. k. wordt ten voor dode der algemeene armen door de Amerxf. Rederijkerskamer Joost van den Vondel" eene openbare voorstelling gegeven zullende zij als dan de in nevenstaande advertentie vermelde stukken opvoeren. Hel eerste stuk De Gebocheldeis in der lijd nog eensen met buitengewoon succes hier opgevoerdderhalve genoeg bekend terwijl het tweede in de tooneelwereld algemeen met zekere vooiliefde wordt ter hand genomen bedriegen wij ons niet dan heeft de Vereeni- ging Beets" le Utrecht het in hare jongste openb. vergadering als haar hoofdstuk opge voerd een kunstminnend publiek kan er bus zijn gading vinden. Wij achten dan ook elke aanprijzing over bodig, èn oin de interessante stukken, én om het goede doel nl. verzachting van hel lot onzer mindere bedeelde natuiirgenoolendal de Kamer met deze voorstelling heelt. Ai>t prodesse voluut, aut delectarepuetaetie poi-leii willen vermaken of nuttig zijnzeiden de ouden deze Vereeniging wil beide. De heer Etigéne Hamburger kan de lifini Hauibuiger J*onskooplieden in juwcelen die le Londen in Woodbridgesiiet»l Glerkenwell woont, liep Dingadag over Hoiborn Vinduct (in hel drukste gedeelte der stad) toen hij reu anderen koopman ontmoette, die hem vioeg, of hij hem een pakje pnarlen dat hij koopen wilde kon wijzen. «Waar kan ik ze u looneu vroeg de heer Hamburger. «In mijn kantoor hier schuins ovei was het antwooid. Hij leidde den heer Hamburger naar een achterkamer boven in huis, en zoodra de kamerdeur digt was, vuurde hij een revolver op hem afwaar van de kogel hem io hel hoofd wondde. Met een Ameiikaansclt bowie-mes poogde hij hem vervolgens al te maken. Een ontzettende worsteling volgde en de heer Hamburger die jong en sterk is wist de kamer en hel huis uil te komen en een voorbijgaande vigelanle te wenkendie hein naar zijn huis bragt. Hij was zwaar gewond aan de polsen en aan het hoold in welks linkerzijde de kogel nog zit. Hij verkeert in zeer gevaarlijken toestand. Niets werd hem ontstolenofschoon hij vele paarlen en diamanten en eene groote som gelds bij zich had. De moordenaar is nog niet gevat Dr. Foulis van Glasgow heelt bij zekeren Ja mes Houston, 29 jaren oud, een kunstmatig strottenhoofd (larynx) aangebragt. Dit is niet de eerste operatie van dien aard zij. duurde 2J uur, en de patient was natuurlijk gechlorolor- miscerd maar deze is van alle ongeveer een tiental, die lot dusver in verschillende landen werden beweikstelligdhel beste gelukt. Hel Haagschc Toevluchtsoord voor honden heelt zich bereid verklaard honden te ontvan gen en zooveel mogelijk aan nieuwe eigenaren to helpen. Met volle waardering van de dierlievende be doeling, moeten wij evenwel de opmerking ma ken dal honden altijd geld waard zijn en in plaats van de kosten voor bet transport per pak

Amersfoortsche Courant | 1878 | | pagina 2