Kon icliandaal-proces voor den tweeden krijgs raad maakt groote sensatie te Parijs. Zekere Sabianieen oud-officie. die in den oorlog van 1870 met eere gekwetst en krijgsgevangen gemaakt, door den beer Thiers met het legioen van eer gedecoreerd en legen hel laatst van Mei tot directeur-generaal van de militaire ge vangenissen in hel departement der Seine be noemd werd wordt thans beschuldigd van knevelarij, verde'stering van gelden en valsch- heid in geschritten. Als zijn luedepligtige staat de adjudant Bladjé leregt. lie hun te last gelegde feiten zijn door een zonderling toeval aan het licht gekomen. Zeker gerangene namelijkvan de gevangenis du Cherche-midi naar het lort Bitcbe overgebi a»t maakte zich daar aan insubordinatie schuldig, welke eene instructie legen hem uitloktewaarbij beslag gelegd werd op een handschrift in het welk deze man zijne herinneringen had geboekt. Hii verhaalde daarin dat de Cherche-midiwel ver van het oord der verschrikking te zijn waarvoor het bij het leger plagt door te gaan met een weinig geld gemakkelijk in een paradijs te veranderen was met eene goede talel eene goede kamer, vrolijke bijzitten, en alleraange naamste partijtjes in de vertrekken van den directeur zeiven. Uit een onmiddellijk ingesteld onderzoek bleek dal men hier geenszins met een roman maar werkelijk met een getrouw relaas te doen had, en dat er nog andere, niet minder ernstige dingen geschied waren dan welke dit laatste zoo onwillekeurig verraden had. De gevangene, vvien het alzoo gelukt was zijn «paradijs" te koopen was niet eens iemand, die medelijden e.i genegenheid verdiendemaar «en volstrekt verdurven wezen die zich aan de sertie had schuldig gemaakt en in Afrika wegens het uilgeven van valsche munt tot altoosdurenden dwangarbeid veroordeeld was. Ook deze munt had bij in zijne gevangenis geslagen. Hel was liet door hem aan Sabiani toevertrouwde geld waar van deze hel bcdiog door vervalsching van het register had veranderd en tot deze vervalsching had Bladjé, mede een officier vau het Legioen van Eer dc hand geleend. Deze leiten stonden niet op zich zelven uit de instiuctie is geblekeu dat Sabiani juist de zoodanige verooi Jeelden voor gratie en straf vermindering aanbeval die uitsluitend voor hem arbeiden b. v. Iraai gebeeldhouwde meu belen voor zijne appartementen vervaardigden. Sabiani beweertzelf de bedrogene te zijn en heelt zich, tegenover ta It ij ke getuigen op twee generaals en verschillende kolonels beroepen. Hel laat zich aanzien dal bet geding ver scheidene zittingen zal innemen. In bet dep. Gard heelt zekere Fentenaille die aan verstandsverbijstering leed, zichzelf levend begraven. Uit Paderhorn wordt gemeld, dat zekere kl«-è- makei uil Furstcnberg tot drie jaar gevangenis veroordeeld is wegens de volgende poging tot opligting. Hij had zich dood gehouden zich vervolgens uil de voelen gemaakt en een lijkkist met steen gevuld in zijne plaats laten begraven om op die wijze de uitkeering eencr levensver zekeringmaatschappij maglig te worden. Zijne vrouw, de mcdcpliglige is tol een jaar gevan genis veroordeeld. Telegrammen. Konstanlinopel2 Maart. Na aanzienlijke concessiën van Russische zijde zijn de grenzen van Bulgarije aangenomen. Over de oorlogsschatting werd lieden nog gedebatteerd. De eisch tot uillevering der vloot is opge geven. Heden hadden Ignatieff en Savfet een lang durig onderhoud. De onderteekening van den vrede wordt ieder oogenblik verwacht. Morgen is een wapenschouwing le San Stcfano. Van alle ziekten, die dagelijks de sterflijst vermeerderenis de longteering zeker de meest algemeenede meest wanhopende voor de huisgezinnen. De ondervinding heeft eerst te Brussel en la ter bijna overal geleerd dat de teerdie een hartsachlig product is van de dennen, een zeer merkwaardigen en gelukkigen invloed heelt op de ziekendie aan leering of bronchitis lijden. De besle wijze om de ieer te gebruiken is in den vorm van kapsules. De Teerkapsules van Guyot zijn een der meest populaire geneesmid delen voor bovengenoemde ziekten. Gewoonlijk neemt men twee kapsules telkens voor men gaat eten. De weldadige invloed doet zich spoe dig bemerken. Om zeker le zijn dal men de echte kapsules heeltmoet ntcn op dc drie kleurige liandtcckening van den beer Guyot op bet ctiquelie letten. In de meeste goede apotheken zijn de kapsules te verkrijgen. t PAARDENKENNIS EN PAARDENFOKKERIJ. Op Vrijdag 1 Maart werdin bel Lokaal het Valkje alhier, eene vergadering gehouden der Afdecling Amersfoort van hel genootschap voor landbouw en kruidkunde te Utrecht. In die vergadering, door meer dan honderd leden der aldeeling bezocht, trad de Heer G. J. Hengeveld, leeraar aan 's Rijks Veeartsenij school te Utrecht, als spreker op en hield eene zeer belangrijke lezing over paardenkennis en paardenfokkerij. Als inleiding zijner rede schelste hij de groote waarde van liet paard voor den mensch, en ving daarbij aan met den bekenden uitroep van koning Richard 111, toen deze, na het verlies van een veldslag geene kans zag om uit dc handen der vijanden te ontsnappen: «Mijn koninkrijk voor een paard De spreker gaf in het eerste gedeelte zijnet- lezing een geschiedkundig overzigl van de al- stamming en de verschillende paardenrassen en behandelde vervolgens de paardenfokkerij en wel in het bijzonder, naar het doel dat daarmede wordt beoogd. Het eerste bestaan van het paard moetop wetenschappelijke grondengelijk worden ge steld met dat der andere zoogdierenzijnde een later tijdperk dan dal der overige dier soorten. Blijkens gevonden overblijfselen, zijn er, in den zoogenaanulen paaliijd, ongeveer 10 dui zend jaren vóór onze jaartellingreeds paarden geweest. In het boek Jobvan het oude testament wordt reeds eene schoone beschrijving van het paard gegeven. Oorspronkelijk is het paard in geheel wilden toestand geweest en langzamerhand door men schel ijk toedoentot den lammen toestand gebragl. Nu nog kunnen de paarden verdeeld worden in wilde paarden, verwilderde en tamme paarden. In wilden toestand worden nog paarden aan getroffen in Siberië en Tarlarije halfwilde in de steppen van Rusland en Hongarije. Verwilderde paaiden wieden gevonden in het Zuiden van Amerika. Deze zijn oorspronkelijk Spaansche paarden geweestna de ontdekking van Amerika aldaar gebragten, bij volkomene vrijheidtot dien verw ilderden toestand terug gekeerd. De wilde paarden zijn genoegzaam gelijk van kleur. Bij de tamme paarden onderscheidt men de Oostersrhe en Westersche rassen. Tot de eerste worden gerekenddc Arabi sche EgyptischePerzische en sommige dei- Russische soorten; tot de Westersche de Fric- sche, llolsleinsche Oldenburgsche Mecklen- burgscheFtansche en Vlaamsche paarden. Hel Arabische paard isnaar den vonn het volmaakstezijnde geproportionneerd in alle zijne doelen. In Engeland bestond oorspronkelijk slechts een klein ras van paarden. Men heeli daar ons Friesche paard ingevoerd en dit rasdoor kruising, zoodanig verbeteid dat het Engelsche paard thans tot de beste wordt gerekend. Bij ons integendeel is het Friesche paarden ras meer en meer teruggegaan. In het tweede gedeelte zijner lezing gaf de Heer Hengeveld een overzigl van de velschil lende wijzen waarop dc paardenfokkerij werd gedreven. Hij onderscheidde de particuliere stoeterijen zooals die van den koning van Wurlenberg de Slaatssloelerijen de stoeterijen met stations en de gewone paardenfokkerij bij landbouwers en paardenliefhebbers. Zeer verschillend is het doel dal men zich bij paardenfokkerij voorsteltnaarmate men paarden wil verkrijgen voor arbeidvoor rij dienst voor luxeol'rcnpaarden voor sneldienst. Voor elke soort zijn bijzondere eischcn. In hel algemeen moet groote zorg worden besteed a3n de keuze der paarden die men voor de fokkerij bestemt en inoel men vooral er op letten dal daartoe paarden gebezigd worden die te huis behooren op den grond waar men zich bevindt. Steeds moet verbetering van het soort het hoofddoel zijn. Men kan dit verkrijgen door fokkerij met eigene paardendoor kruising en door vci'fris- sching van bloed. De wijze, waarop gewoonlijk door landbouwers de paardenfokkerij geschiedt, verdient afkeuring. Op den leeftijd der fokpaarden wordt le weinig acht gegeven de jonge paarden worden veelal reeds voor zwaar werk gebruiktvóór dat zij daartoe zonder nadeel kunnen worden gebezigd eene doelmatige verpleging en voeding wordt niet in acht gehouden en, daar het directe voordeel steeds op den voorgrond staatworden steeds de beste paarden verkocht en de slechtste voor de fokkerij behouden. In Engeland is dit weder geheel omgekeerd en worden bijna uitsluitend de minder goede aan de markt gebragt. Dc spreker eindigde met den wenseh dat het mogt blijken dat men zijne wenken niet alleen met aandacht had aangehoord maar die ook in toepassing wilde brengen. VËUKUOPING VAN VASTE GOEDEREN. Zaterdag "L Maart 1878, in A m i c i t i a" te Amersfoort. Nota.ia: de Heer Mi. J. DE LOUTER. 1. Eon hoeren-of winkelhuis met tuin nan de Lungcstraat 4040 2. Een hoerenhuis aan de Langoslrnat324-0 3. Een hoerenhuis met tuintje iu do Krommestraat 2950 4. Een ruim huis mot tuinlj» aan de ilrocdestraat en woning daarachter op hel Lievevrouwo kerkhof. I „«320 6. Een huis met tuintje aldaarI 0. Een huis met tuintje daarnaastI 7. Een huis met tuin in do llelliugstraut 700 8 Een huis met plaatsje aldaar41)0 I). E"ii winkelhuis mei tuintje op hel llloeinendal13S0 10. Een dito niet dito aldaar1700 11. Eeu huis met plaatsje iu de Teutstruat,1100 12. Een dito met dito daarnaast 13. Een onlangs uieuw getimmerd winkelhuis en ruim bovenhuis met aftonderlijkeu opgang in de Slijkstraat opgeli. 14. Een huis met tuintje en plaatsje aehtor op Roimuelenburg - 340 15. Eeu perceel wei- en hooiland iiau dc Soeslerwcg 5-KI0 16. Een perceel ostra best tuhaksland genaamd ..de Smalle Buiert" aan den Liendcrtsclien weggeveild. 17. Een schuur en woning op No. 16 staande voor afbraak Te «amen 23560 Bij dit nummer i< een bij voegsel behelzende het ter jongste zitting van den Gemeenteraad van Amersfoort ingekomou rap|airl van deu lieer Burgemeester, inhoudende dieus beschouwingen omtrent de oprigting van eene openbare meisjesschoolenz. AMERSFOORT, 4 Maart 1878. Dc Heer J. I\ G. Kok heeft zijne benoeming tot lid der plaatselijke schoolcommissie te Amers foort aangenomen. Aangezien er geen punten te behandelen zijn zal de huishoudelijke vergadering van hel De partement Amersfoort der Maatschappij «lot Nut van 't Algemeen" op Donderdag 7 Maart niet worden gehouden. Met referte aan het in 't vorig nummer door ons daaromtrent vermeldeherinneren wij gaarne nog met een enkel woord dat heden maandag, vastenavond, de tooneelvoorstelling der Amersfoorlsche Rederijkerskamer «Door Vriend schap tot Kunst" plaats licell. De bij de krijgsschool voor officieren gede tacheerde 1e luitenant Wupfienmnvan liet ie regiment hussaren, wordt van Mei lol No vember aansL gedetacheerd hij het regiment rijdende artillerie te Amersfoortteneinde aan de oefeningen enz. bij dal wapen deellenemen. Te Amersfoort zal aansL Donderdagavond volgens nevenstaande adv.in Ainicilia eene uitvoering door het Florentijner Strijk-kwartet van Jean Becker worden gegeven. Becds in vorige jaren hier opgetredenzijn de vier uitstekende viiluozen niet alleen hiel en elders jaarlijks welkommaar mei belang stelling wordt zelfs in de grootste steden bij hel intreden van het w interseizoen geïnformeerd ol zij wel weder eerlang Nederland zullen be zoeken alwaar zij zulke streclende mclodieuse herinneringen achtei lieten. Hel is dan ook overbodig dc talrijke minna ressen en minnaars der toonkunst lot opkomst hij voormelde uilvoering aantcsporcnaange zien men gerust kan voorspellendat de voor- tedragen muziekwerken der groote componisten L. van Beethoven Mozart en Robert Schumann éminent en vlekkeloos zullen worden vertolkt. Toch kunnen wij de verleiding niet weder- staan nog te constateren dat, moest reeds in vorige jaren aan ieder van hel viertal arlistcn welverdienden lof als solist worden toegekend bovendien hun onovertroffen ensemble mogt worden geacht welligi de volmaaktheid te he reiken want hunne instrumentale ineensmelling was zelfs bij de moeijelijkste passages onbe rispelijk en als 'tware uniek. Bescheidenlijk mogen wij sommiger wenseh thans niet ongelispeld laten dal voor concerten, en inzonderheid voor eene zoo veelbelovende musicale soiree als op aanst. Donderdagavond voor intcckcnarcn de gelegenheid wordt open gesteld plaatsen te besprekenevenals dit steeds bij tooncelvoorstellingen geschiedt. Deze maat regel in diverse opziglcn en voor ongehinderd en vlug bezetten der plaatsen aanbevelenswaar dig, zal de kroon spannen op den beloonden ijver, om aan AiucrsfooiTs vereerders der edele toonkunst hel hoogst waardeerbaar musieaal genot dezer harmonieuse soiree te doen deel achtig worden. Door den Heer S. J. van Nootenin leven burgemeester van Lopik en Jaarsveld, den 17 1-ebruarij jl. overleden, is aan de Maatschappij van Weldadigheid gelegateerd de som van duizend guldonvrij van successieregton.

Amersfoortsche Courant | 1878 | | pagina 2