iDcente aan ge ene meerdere of mindere plichten te dien opzichte gehouden isdan zou de opinie van den ondergeteekende deze zijn 1°. dal de armenscholen behouden worden zooals ze nu zijn 2°. dat de tussehcnschool behouden werd zooals die nu bestaal, zonder uitbreiding van leervakken 5°. dat de openbare school voor lager en meer uitgebreid lager onderwijs uitsluitend werd ingericht voor jongens uit den gegoeden stand, misschien met behoud van meisjes uit den ge goeden stand van jeugdigen leeftijd. 4°. dat het meer uitgebreid lager onderwijs voor meisjes uit den gegoeden stand van ge meentewege werd bevorderd door subsidie aan eene of meer hoofdonderwijzeressenzoodat ook van gemeentewege op de inrichting en regeling van dat onderwijs eene behoorlijke controle zou kunnen plaats hebben De redenen welke tot deze denkbeelden voeren voor de gemeente Amersfoort zijn deze de ar menscholen zijn goed de gebouwen zijn groot genoeg om nog meer leerlingen te kunnen op nemen ze zijn bovendien voor vergrooting vatbaar; van geen enkele zijde zijn ook be zwaren tegen de inrichtingen gemaaktmocht het onderwijs op die scholen niet goed bevon den worden dan ligt het voorzeker niet aan de gemeente maar aan de onderwijzers of het on derwijzend personeelen daarop kan het dage- lijksch bestuur der gemeente, de schoolcom missie de schoolopziener en de inspecteur voor het lager onderwijs toezien en zoodanige maat regelen provoceeren als elk in zijn kring zal geraden oordeelen. Ook de tussciienschool is goed ingericht en goed bezet. De lokalen zijn nu nog geruimen tijd voldoendeer kunnen nu nog vrij wat leerlingen geplaatst worden. Worden de vakken aan die tusschenschool uit- Sebreid dan ligt het voor de handdoor b. v. ie school interichten voor alle jongens uit Amersfoortbehalve die der armenklasse met bijvoeging van eene afdeeling voor het Fransch, dan zal ja zeer spoedig blijken dat eene 2e school van dien aard noodig is. Bovendien eene gedwongen bijeenvoeging van alle standen (uit gezonderd de armen) komt den ondergeteekende in eene gemeente van uitgebreidheid en gehalte als Amersfoort niet uoelmatig voor. De bestaande school voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijsvoor jongens en meisjes en de school van Mej. Gutteling worden beide bezet dcor hoofden wier verdiensten ge roemd moeten worden. Beide zijn zoo ijverig in hunne taak dat de gemeente het zou moeten bétreuren als zij hunne betrekking moesten neer leggen. De ondergeteekende zou in die omstan digheden niet gaarne medewerken om beide of een van beide direct of zijdelings te vernietigen. De openbare school zooais die nu is ingericht voor jongens en meisjes is op den duur in die lokalen niet houdbaar, dan zijn de lokalen te gering in getal en.zoudc zeker het hulppersoneel belangrijk moeten worden uitgebreid De laagste klasse voor jongens en meisjes hebben hoog noodig eene hulponderwijzeres met eene kweeke- linge en helpster. Wanneer daarna de jongens en meisjes afzonderlijk onderwijs zullen ontvan gen dan heeft men eigenlijk twee scholen voor alle vakken van het lager onderwijs plus Fransch en vrouwelijke handwerken. Om alles dan goed te laten loopen, moet de hoofdonderwijzer slechts toezicht houden ert een dubbeltal hulppersoneel hebben. Dat alles kan in die lokalen niet ge vonden worden. Die school moet naar de be scheiden meening van den ondergeteekende uitsluitend jongensschool worden voor den ge goeden stand met behoud mogelijk van meisjes van jeugdigen leeftijd uil den gegoeden stand om daar de eerste ontwikkeling te ontvangen. Het onderwijs aan die school behoeft voor de jongens niet uitgebreid te worden tot het Duitsch en Engelsch deze vakken toch worden ook op de H. B. school onderwezen en toehoorders zijn daar mogelijk. Wiskunde evenwel zou voor de beginselen doelmatig zijn. Niet alle jongens wen- schen naar de II. B. school te gaan en niet allen zijn op een bepaalden leeftijd daarvoor geschikt. Mitsdien moeten de jongens tot onbe- paalden leeftijd worden toegelaten, liet is dan te voorzien dat de lokalen nog lang voldoende zullen zijn. Nu zullen op die school op 1 Maart 1878 zijn 60 jongensdat getal zal met zoo danige regeling toenemen doch niet zóó dat de lokalen spoedig te klein zullen zijn. Eindelijk de meisjes uit den gegoeden stand. Wanneer de jeugdigen hare eerste ontwikkeling op de openbare school onder leiding eener hulp onderwijzeres hebben ontvangendan zullen eene of twee matig gesubsidiëerde scholen ruim schoots in de behoefte kunnen voorzien. Het is waar voor de meisjes moet ook gelegenheid bestaan voor Duitsch en Engelschevengoed als voor liet Fransch. In één woord het onder wijs moet degelijk kunnen zijnmaar dan is er ook volstrekt geen bezwaar bij dat voor de gelijk meer uitgebreid lager onderwijs ook goed betaald wordt. Eene vergelijking inet het school geld op de II. B. school gaat niet op, want iedereen zal het toegeven dat dal eigenlijk le laag is. Dal de gemeente ziel' eonige opoffering getroost is zelfs nutligwant daardoor wordt eene bijzondere schooleigenlijk eene openbare of liever zij kan dat worden. Men leze slechts art. der wet op het lager onderwijs, waar dat duidelijk staal. Wanneer men nu rekening houdt inel den beslaandcn toestand in deze gemeentedan schijnt de aangegeven regeling zeer doelmatig te zijn vooral daar ook voor meisjesscholen verschillende aanvragen zijn. Bo vendien zou het niet onmogelijk zijn dat kost scholen of eene kostschool alhier verrees. De ondergeteekende wenscht evenwel thans daar van nog geene voorstellen te makenhij wil liever afwachten de nieuwe wet op het lager onderwijs. Inmiddels is echter noodig aanvulling van het hulppersoneel aan de openbare school voor gewoon en meer uitgebreid lager onder wijs. Door de welwillende medewerking der andere hoofdonderwijzers is tijdelijk een hulp onderwijzer van de Itisschenschool werkzaam aan die openbare schoolwaar de hoofdonder wijzer geen voldoende hulp had Dal tijdelijke kan echler niet lang stand houdenis ook niet voor langen tijd te vergenzoodat thans reeds in afwachting van de nieuwe wet op het lager onderwijs wordt in overweging gegeven om aan die school nog aantestellen eenen hulponder wijzer op de gewone bezoldiging. De ondergeteekende meent hiermede den feitelijken toestand duidelijk te hebben uileen- gezet cn zijne denkbeelden le hebben ontwik keld. Hij beveelt de zaak nader aan Uwe ern stige overweging aan. De Burgemeester van Amersfoort, VAN PERSIJN. Amersfoort, 20 Februari 1878. Gedrukt ter Boek-, Kantoor- en Gouianldrukkei ij van A. H. VAN CLEEFF te Amersieort.

Amersfoortsche Courant | 1878 | | pagina 6