lÊifififSi in AiÉi Ie AMERSFOORT. V00E5TEIL1N5 ïlü R A lOciritatails voorheen. De onbekwamen zijn nergens te ge bruiken zij worden ter zijde gesteldmaar voor den kundigen en ontwikkelden man zal steeds een betere toekomst geopend worden. Het is een noodzakelijk gevolg der mensclielijke samenleving dat de kundige en ontwikkelde man tevens de oorzaken van armoede voor den luien en onkundigen zal vermeerderen. 5. Een verkeerde armverzorging. Er zijn twee dingendie wel van elkander onderscheiden moeten wordendoch vaak worden verward liefde en overdreven gevoeligheid. De ware liefde is zacht of hard naar het pas geelt Nooit weigert zij de hulp van het geoefend gezond versland. De overdreven gevoeligheid leelt van indrukken en volgt die onnadenkend. Zij slaat tot de liefde als valsche munt tot echte. Op het gebied der armverzorging is liefde on misbaar overdreven gevoeligheid hoogst scha delijk. Naarmate «eigen schuld" een ruimer plaats inneemt onder de oorzaken van armoede vermindere ook de teederheid waarmede men de armen te gemoet komt Geschiedt dit niet, dan werkt men de zorge loosheid, de verkwisting, in de hand. Zoo elkeendie gebrek lijdtterstond hulp vinden dat isop kosten van zijn medeburgers leven kanhoe wordt dan de prikkel tot sparen tot het betrachten van orde en overleg in de huishouding, verzwakt Hoe ijveriger wij an deren werkzaam zien om voor onze belangen te zorgenhoe zwakker bij ons het gevoel van eigen verantwoordelijkheid wordt Maar, zeggen sommigen wordt ons niet door den godsdienst uitdrukkelijk gezegd den armen veel te geven ja, zooveel te geven, als wij maar kunnenEn zal men dan aan de Christelijke liefde hare schoon ste parel benemen: «de Weldadigheid Wan neer mpn weldadigheid slechts in één gedaante zietin het uitreiken van aalmoezen aan ieder die er om vraagt, dan zij het antwoord: ja, die parel moet haar ontnomen worden. Spreker merkt nog op dat ééne ruime gill in eens aan een flink en eerlijk man oneindig meer nut sticht dan dat uitdeden van een kleinigheid hier en een kleinigheid daar cn straks weder een kleinigheid elders. En hierom is de veel zijdige menschcnliefde van onze dagen niet onvoorwaardelijk goed te keuren. Hoe dikwijls laten wij ons, als zij bij ons aanklopt, door vrienschapsbetrekkingdoor lastigen aandrang door overreding, door valsche schaamte over halen om in deze vereeniging deel te nemen, of die goede zaak te ondersteunenen aldus guldens en rijksdaalders weg te geven zonder dat wij er ons verder veel om bekommeren, terwijl wij er tegen op zien in eens een groote uitgaaf te doen waar wij krachtige en afdoende hulp meè hadden kunnen verleenen. (Slotverslag der voordragten volgt.) AMERSFOORT, 1 April 1878. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester van Utrecht, Mr. W. R. Boer, en herbenoemd tot burgemeester van Woudenberg den heer J. D. de Beaufort. Z.Exc. de Minister van Oorlog heeft aan den gepens. onder-officier der rijdende artillerie Comclis Tuinder doen uitreiken het onderschei- dingsteeken vastgesteld bij Kon. besluit van 8 Sept. 1870 No. 20en bovendien het eere- teeken voor belangrijke krijgsbedrijven vastge steld bij Kon. besluit van 19 Februarij 1809 No. 13, zonder gesp, wegens eervolle ver melding in den Tiendaagschen Veldtogt. Reeds ongeveer dertig jaren zijn C. Tuin der en huisvrouw huisbewaarders op den huize Geercstein, gemeente Woudenberg. Zijn trouw en eerlijkheid zijn ook in bur- Serlijke dienst erkend. Hij hoopt in de aansL leiinaand het 81e levensjaar te bereiken en is nog in het volle genot zijner geest- en ligchaamsvermogens. De huishoudelijke vergadering van het Dc- nartement Amersloort der Maatschappij «Tot Nul van het Algemeen" is van 4 April uitge steld tot Donderdag 11 April. Tn voorgaande nummers maakten wij belang stellende melding der aanst. Donderdag 4 April te geschieden opvoering te Amersfoort van «Dora" door hel Fransche Tooneelgezelschap van den llet-r A. Leclére en thans vestigen wij de aandacht, vooral van de ingezetenen van Raam op den extra-trein des Oosterspoorwegs die, volgens achterst, adv., na afloop derToo- neelvoorstellingvan Amersfoort naar Baarn vertrektwaarvoor men dank verschuldigd is aan de Hoofden enz. der llolL IJzeren Spoor wegmaatschappij en daardoor weder bewezen dat zij geen kosten en moeiten schromen aan- tewenden oin hel publiek der aan hunne spoor lijn gelegen plaatsen Ie gerieven. Het is te hopen, dat daarvan door ingeze tenen van Ream in groot getal zal worden gebruik gemaakt en zij met de ingezetenen van Amersfoort Donderdagavond in de schouwburg zaal van Amicilia een omvangrijk auditorium zullen vormen'twelk zich hel genot van de bijwoning der vertolking van Sardous gevierd tooneelspcl in de oorspronkelijke taal schenkt. Maandag 8 April e. k. heeft eene vergadering der Amersfoorlsrhe afdeeling van Volksonder wijs" plaatswaarin een gewigtig onderwerp zal worden behandeld zullende alsdan de dis- cussiën over hel Wetsontwerp (Kappeijne) tot herziening der wet van 1857 op het Lager On derwijs ingeleid worden door den Heer Hakkert vervolgens geschiedt de verkiezing van afge vaardigden ter Algemeene Vergaderingdie in de 2« helft dezer maand te Amsterdam zal worden gehouden ter bespreking van boven genoemd Wetsontwerp. In de vergadering met dames van de Afdee ling Amersfoort der Alliance Israelite Univer- selle op gisterenzondagavondin Amicilia te Amersfoorthield de WelEerw. zeer gel. Heer Dr. J. FWinkel, Opperrabbijn te Zwolle, eene voordragl, waarbij vele belangstellenden ook van elders tegenwoordig waren. Hij behan delde verschillende onderwerpen in verband tot de strekking der Allianceen sprak over de vervolging en verdrukking, die zoowel Israëlieten als Chiisienen nog in onderscheidene Oostersche landen verdurenalwaar de beschaving niet of althans slechts zeer onvoldoende is doorge drongen en wekte allen op tot eendragUge samenwerking omwaar mogelijk door ge paste middelen en naar beste krachtente trachten verbetering te bewerken in de maat schappelijke en politieke positie hunner ver drukte en lijdende natuur- en geloofsgenooten in bedoelde gewesten. De minister van binnenl. taken gezien het betliiii van de Tweede Kamer der Siaten-Gen. van 21 Maart 1878, tengevolge waarvan de heer J. H. A. Diepen als lid dier Kamer voor bet hoofd kiesdistrict Zevenbergen niet is toegelaten gelet op de aiu. 10en 110 der wet van 4 Juli 1850 (Staatsblad No. 37), heelt goedgevonden te bepalen to. dal de verkiezing van een lid van de Tweede Kamer der Siaten-Generaal in gemeld booid- kiesdistrict zal plaats hebben op Dingsdag 23 April e. k. 2o. dal, zoo herstemming noodzakelijk ia, die zal geschieden op Dingsdag 7 Mei daaraan volgende. Men leest in de «Kout »an een Amsterdam mer De Amsterdamsche schutter onderscheidt zich hoofdzakelijk daardoor, dat hij evenveel gevoel voor zijne waaidigheid heelt als een kat voor algebia hij verzuimt zonder eenige gewetens wroeging zijn dienst en het kan hem weinig schelen of bij zich bespottelijk aanstelthij studeert er op, om toch vooral niet tegelijk met zijn nevenman het geweer al te zetten zoodat gij als gij een partijtje schuttert ziel manoeuvreren, bij het alzetten der geweren onwillekem ig aan een hagelbui denktbij heeft zoo weinig respect voor zijn «spuit"dat hij er zijn btandend eindje sigaar in vei bergt; bij vindt het dol amusant om met drie kameraads gezamenlijk een vigeianle te huren ten einde er mede naar het Funeo te rijden en de ge- weeiloopen uil de portieren te laten steken. Hij schudt van pret als het hem gelukt vóór zijne officieren op ol in den omnibus te komen en zijne superieuren te kunnen toeroepen «Bezet, kapitein ol luitenanti" Wanneer hij toevallig huisheer is en onder zijne huurders een sergeant ol korporaal heelt die niet eou- lant betaalt, dan antwoordt hij op bel kommando om het een ol ander te doen Als je me eerst me drie maanden huur betaalt I" De mooiste Witzen (naar schutlerlijke opvatting altijd) zijn echter in de eerste plaats om hard nekkig te weigeren voor eigen rekening een pakje te koopen en in civiel en soms op klompen by de oeieningen te verschijnen en in de tweede plaats, als er scbijl woidt gescholen, allerlei dom- en dwaasbeden ie debiteren. Ik weel niet of met de tegenwoordige geweren nog dwaasheden kunnen gedaan worden maar ik herinner mij uit den lijd der laadstokken het geval dat een schutter dergelijk instrument in den loop liet zitten, waardoor achter het Vosje een koe jam merlijk werd getroffen terwijl bij een andere gelegenheid een geheele kompagnie een vol halt uur naar een weggeschoten roininaald zocht. Dal verder sommige schuttert met Nieuwjaar alma- nakk"n te koop aanbieden en vaak een groot deel van de opbrengst aart Bacchus oiferen is een ovei bekend feil. In "de Burley Pit no. t van de Apedalêmijnen had Woensdag een hevige ontploffing plaats, op een «ogenblik, dat een lOOtal mijnwerkers aan den arbeid waren. Reeds een vijftal lijken zijn gevonden. Nog een dertigtal ongelnkkigen waren Donderdag in de mijn non vreest dat allen zijn omgekomen. Tegen een van de laagste aller menschelijke bezoekingen: de eksteioogenplaagdient het volgend recept Men neemt een theelepeltje vol teer en een gelijke hoeveelheid gestampte salpeter, mengt dit ter dege dooreen verwarmt hetsmeert het op een stukje leer van een ouden handschoen en bindt het over de eksteroogen. Na een paar dagen zijn deze zóó naar builen gekomen en zóó week geworden dal men ze gemakkelijk uittrekken kan. In Pensylvanie is een zestienjarige knaap als bestelgoed verzonden Hij was netjes in een kuiler gepakt, die te Doyléstown ter ver»oer weid aan geboden met bestemming naar Whitehaven. Voor deze levende lading werd behoorlijk een vrachtbrief in r eglsireeksch vei keer opgemaakt vermeldende een colli sdivciscn"; zoo werd de knaap van de eene spoorweg-administratie aan de andere overgegeven. Na op die wijze acht verschillende spoorwegen Ie hebben gepasseerd kwam de kofier onbeschadigd bij den geadres- aan. De «diversen" bevonden zich in blakenden welstand. Te Arnhem is een voerman door zijn paard bel oor afgebeten. ADVERTENTIE N. op DONDERDAG 4 APRIL 187 8. Comédie Franjaise. Direction A. Leclère. Comédie en 5 actes, par V 1 C T O R I E N S A R D 0 U. PRIJZEN DER PLAATSEN(builen intoeke- ning) Ie Rang f2.49, 2e Rang f 1.25. Het bespreken der plaatsen 10 cents zal geschieden door Heeren Inteekenaren op Don derdag 4 April, te één uur precies. Aanvang half acht ure. De Ondernemer, W. BOTHOF. (9* Na afloop der Tooneelvoorstelling een extra-trein van Amersfoort naar Buarn. wfrS'<~g— De ondergeteekenden NICOLA AS «kW- SELHORST BLOM en PETER AHASUERUS JOHANNES* BLOM. bei den wonende te Amersfoortverklaren bij onderhandsche acte van den 29 Maart 1878 te hebben aangegaan, eene vennootschap onder de firma BLOM k ZOON, gevestigd Ie Amersfoortlol het drijven van Commissie handel in het KOLONIALE GRANEN en MEEL- VAKENZ., welke vennootschap zal aan vangen 1 April 1878 en is aangegaan voor onbepaalden tijd, zullende ieder der vennootcn tol hel teekenen der firma gerechtigd zijn. N. S. BLOM. P. A. J. BLOM. |fDE DIRECTIE l)ER BRANDVER- ZEKERING-MAATSCHAPPIJ HOL LAND. gevestigd te Dordrecht, adver teert dat dour verin k van den lieer G. 0. W. F. BOSMANin diens plaats tot Agent voor Amersfoort en Omstreken is benoemd de Heer T. VERHOEF, nir. metselaar, alwaar nadere informatiën te bekomen zijn. die VAST WERK verlangen, kunnen bij den Mr. KLKEDKRMAKKR van liet Regiment Rij dende Aitillerie geplaatst worden.

Amersfoortsche Courant | 1878 | | pagina 2