vrouw Koster ter dood veroordeeldwegens moord gepleegd opeen kind. Eerst \ijt dagen in Let huwelijk geneden zijnde wierp rij haar on echt kind, 4 jaar oud, over de leuning van een algelegen brug, tengevolge waai van hel kind vei- dronk. Hiervoor teregi gesteldspmk de jury dezer dagen hal schuldig over haar uit. Uel getegtshol te Vannes heelt twee bandieten Ier duod verooideeld, die sedert twee jaren de schrik van Lorienl en omslteken waien. Zij had den niet minder dan 75 dietslallen uiet inbiaak op hun geweien en ongeveer 450U0 Ir. ontvreemd. Hunne vrouwen weiden lol 5 jaar gevangenisstraf veroordeeld, wegeus hel helen dei gestolen goe deren. Bij de vestiging van de ondeilingo brandwaar- boigmaatschappij te Meppel is aan het licht gekomen, dal aldaar meer dan 40 agenten van assurantiemaatschappijen werkzaam zijn. Het vak is daar dus, op eene bevolking van ougeveet 8000 zielen, ruim vertegenwooidigd. In de criminele zitting van bet hol te Leeu warden, gepresideerd door mr. W, Terpstra, stond teregt Hl. B. huisvrouw van k. G. te lluinen, beschuldigd dat zij iu den vroegen moi- gen van den S3slen December 1877 opzettelijk het woonhuis van A. C. UlFerein aliiaai heelt iu brand gestoken tengevolge waarvan bedoeld woonhuis geheel afgebrand is, terwijl zij kon en moest voorzien dat door dien brand het leven der in het woonhuis ter uiste zijnde be woners in gevaar kon worden gebragt. Zij be kende volledig en gal als reden op dal zij aan OfTcrein twee zakken hooi verkocht had, waai- over haar a an zoo verstoord was dal zij het terug moest halen anders stak hij 'l huis van Olïerein in brand. Zij kon echier slechts écu zak vol terugkrijgen, om lat hel overige aan de geilen was gevoederd. Nu beweert zij dal ham man haar dreigde de hersens in te slaan als zij hel hooi niet terugbiagl hij wilde baar niet in bed laten komen en den geheelen nacht op zittende te praciiseren hij den haardnam zij eindelijk een kool vuur en slak het huis van 4)Herein in brand om de rusie over het hooi uit de weield le krijgen. De vrouw van ütterein bemerkte bet eerst deu biand en riep haar man. In allerijl hebben ze nog hunne oude moeder en hunne beide kinderen waarvan het uudsie - jaren, kunnen ledden, maar toen stonden r.e in de Decemberuachl in «len regen op de heide zonder klecreu aan hel ligchaamen al hun goed inboedel kleeren en twee geiten werden een prooi der vlammen. Zij waren nu totaal arm en zoo goed als naakt. Familie en goede uieitscheu hebben toen iu hel noodigsle voorzien. De advocaat-generaal mr. B. W. N. Servatius rcquireerl hare veroordeeling lol 8 jaren tucht huisstraf. De vetdediger mr. A. Hilbing ten Oever be pleit niet-toerekenbaarheid en beschouwt de beschuldigde als iemand die niet len voile over haren viijen wil had te beschikken. In elk geval vertiouwt hij, dal hel hof een veel geringer straf zal uitspreken. Uitspraak 6 April a. s. Bij Zijner Majesteit» besluit van 17 Maart II. No. 19, is aan veroordeelde gevangenen wegens vlijt en goed gedrag enz. ontslag ot afslag van de door hen nog te ondergane sir at verleend. Van de in het tuchthuis te Leeuwarden ge detineerde werd aan 8 hunner ontslag, aan 9 zes maanden aan 1 vier maanden en aan 4(J di ie uiaauden afslag veileend. Aan veroordeelden onder hut geregtshof te Leeuwarden, elders gedetineerd werd len aan- z.en van 1 zes maauden en van 7 diie maanden afslag veileend. De melk als geneesmiddel. 1. Wie aan uitteiing, lering lijdt, drinke daags uuchteien een kop warme koemelk, in v.elke fijngewreven kool- poeder (car b. lignorunrj met wal suiker vermengd is. 2. Als men in een kop melk een lepel honig iaat koken (4 minuten lang), zoo vei krijgt men een verslet kenden drank, die ook legen verouderde katarh (verkoudheid) een goed ge neesmiddel is- 3. Drie lepels lcnkelz-ad in een kop goede melk 3 3 minuten getrokken en dat) zoo warm als mogelijk gedronken zal spoedige verzachting van buikpijn en koliek veroorzaken. Hel gebruik van dezen drauk moei om de 23 uur herhaald worden. Le Droit deelt hel volgende mede. Ken huis gezin beslaande uit man, vrouw, zoon en dochterwoonachtig in de rue du Fatihourg Jvrii't-Hunofé te Parijs, werd aanhoudend en door zoo hevig toenemende maagpijnen aange tast, die naar geen huismiddelen wilden luiste ren dat in den laten avond van een dezer dagen, ten einde raad, de geneesheer omboden weid. Hij ontdekte dadelijk verschijnselen van vergiftigingmaai kon niet zoo spoedig bepalen waai door zij kon veioorzaakt zijn. Hei stond niitisschen zoowel hij hem als bij de oveiige bewoneis van het huis zoo goed als vastdat er een misdadige hand iu hel spel was. Nadat hel hem gelukt was den lijders eenige vet zach- ting van pijnen le verschattenbesloot hij al hel ketikengeieedschap te gaan onderzoeken, en vooral of hel koperwerk wel goed vertind was. Hij slak een kaars aan en begal zich naar de keuken. Zoudta hij binnentrad woei het licht uit, dewijl het venster openstond maar nu eens klaps in donker zijnde, ontdekte hij dal een tafel van helderen phosphorusglans schitterde. Door een toeval dus kwam hij op het spoor en nu bleek, dal deze lalel eerst kortelings in de keuken geplaatst was, maar vroeger in den gang stond, en dal de vorige bewoners van het huis de gewoonte hadden daarop hun lucifers aan te ittijken, hetzij om bij hel uilgaan een sigaar, ol 's avonds hun licht aan te steken. De geheele oppervlakte was dus met phosphorus van lieverlede als ingewreven, en dit had zich aan hel raauwe vleesch en de overige spijzen ntedegedet ld die er opgelegd of gereedgemaakt werden. Telegrammen. Weenen"2 April. In een berigl aan de Polilische Correspondenz uit Konstanlinopel wordt di! aandacht gevestigd op eene beweging onlangs door de Russen in de rigting van Gal- lipoli gedaan Ondanks het drukke verkeer van den Sultan en zijne ministers met grootvorst Nikolaasneemt het wantrouwen der Russen, wat de houding der Turken betreft toe en in verband hiermede staat een geruchtvolgens hetwelk de uillevering der Turksche gevangenen onbepaald is uitgesteld. Inmiddels versterken de Turken Ruyukdere. Te San-Stefano komen dagelijks Russische stoomschepen aan met la dingen levensmiddelen. Van de Servisch-Bulgaarsche grenzen wordt aan genoemd blad gemelddat alle ten noorden van den Balkan slaande Russische troepen dig- ter hij tien Donau worden getrokken. Overal leggen zij nieuwe versterkingen aan en worden de oude bevestigd. Te Sofia worden talrijke Russische troepen geconcentreerd en ten zuiden van den Ralkan worden zij niettegenstaande den ongunsligcn gezondheidstoestand in alle belangrijke position naauw bijeengetrokken. Weenen, «I April. Al de bladen, sprekende over de circulaire van lord Salisbury, doen tic overeenstemming uitkomen tusschen Engeland en Oostenrijk, zoowel wat betreft de verplet terende kritiek van het verdrag van San Stefano als de stappen welke noodig zijn tul bescher ming van de belangen van beide staten. De dagbladen zijn van oordeeldat slechts door toegevendheid van Rusland een oorlog met Engeland zal kunnen vermeden worden. Si.-Petersburg, "2 April. Generaal IgnatiefFis heden avond hier aangekomen. Tegenover de mededeeling van de Weener Montagsrevueadat, naar men gelooft, IgnatielF aan de regering zal in overweging geven het bijeenkomen van het congres zoo veel te be vorderen als zij slechts vermagmaakt het Journal ue Saint-Pctersbourg de opmerking adat de regering niets meer kan doen dan zij reeds gedaan heelt om het bijeenkomen van hel congres gemakkelijk te inaken hare over redingskracht houdt op waar de zorg voor de handhaving van hare waardigheid een aanvang neemt." Bucharest, 1 April. (Rép. fr) In sommige gewoonlijk goed onderrigte kringen wordt ver zekerd, dat het verschil van meening tusschen graal Andrassy en generaal Ignalieft' aan Keizer Willem ter beslissing onderworpen zal worden. AMERSFOORT, 4 April 1878. Z. M. heeft benoemd tot president der Arr.- Reglbank le Utrecht Mr. 11. VerLoren van Thcniaatgewezen raadsheer in hel voormalig provinciaal geregtshof in Utrecht. No. 3 van Oost en West, Staat- en let terkundig Weekblad uitgever J. II. II. Rolh- meijer, le Rotterdam, behelst het volgende: «Even nieuw als de Egerun-straal is de theorie van Mr. F. II. van Persijnburgemeester van Amersfoortdio zijn ontslag als lid van den gemeenteraad genomen heeftomdat hij het lidmaatschap van den Raad met het burge meesterschap onvereenigbuar at lil. «In België moet de burgemeester genomen worden uil de leden van den raadin de meeste gemeenten van Frankrijk wordt hij Hooi de ingezet- ru n zelve gekozen. Rij ons gaat de benoeming uit van Birinenlandschè Zakenzon der advies noch hij benoeming noch bij ontslag. Wel moet hij in den regel ingezeten der ge meente zijn maar ook daarvan kan mede zonder advies worden algeweken. «Bij al die centralisatie was hel lidmaatschap van den raad een zeer nuttig tegenwicht; de burgemeester is toch ook gemeente-ambtenaar en belast met het voorslaan en verdedigen der plaatselijke belangen. Tot nu loe vond men, dat een niet als raadslid verkozen burgemeester in vele opzichten in eene valst lie positie tegen over zijne gemeente stond. Ook kan hij in dat geval geen lid zijn eener commissie uit den raadwat loch zeker dikwijls vvensclielijk zijn zal. «Met verlangen wordt dan ook uitgezien naai de toelichting der stelling liet hoofd der ge meente behoeft niel de uitdrukking te zijn van den wensch der gemeentenaren." liet bovenstaande diende door ons te worden overgenomen, teneinde daartegenaantëvoeren dat de zaak daarin onjuist is voorgesteld en derhalve de gevolgtrekkingen deswegens geen tatson d'etre hebbenwant de Heer Burge meester heeft bij zijn schrijvenwaarin hij ontslag als lid van den Raad namter zitting van den Gemeenteraad zich bepaald mondeling toelevoegen«dat hij het, aan het hoold der vergadering staandevoor de gemeente van groot gewigt acht dal hij, als burgemeester, ophoudt lid van den Raad te zijn." Gisteren is alhier aanbesteed hel eenjarig onderhoud van: de kazernes enz. te Amers foort minste inschrijver de heer G. Prins aldaar, voor f-47-20.de werken op de legerplaats bij Milligeu, minste inschrijver de heer J. 11. Boks aldaarvoor f 453U. Ter maandag jl. te Amersfoort gehouden halfvastenmarkt zijn 337 paarden aangevoerd waaronder 30 veulens, liet onaangenaam weder oefende een ongunsligcn invloed uil op den handeldie diltnaal door lusteloosheid zich kenmerkte. De hoogste koopprijs bedroeg voor paarden f085 en voor veulens I' 200. In eene buitengewone vergadering van den gemeenteraad van Nijmegen is dingsdag jl. met algemeene stemmen besloten een adres aan de Tweede Kamer te riglen lot ondersteuning van de door de regering voorgestelde rigting van den spoorweg Amersfoort—Nijmegen. Ook de Kamer van koophandel le Nijmegen hcetl een adres aan de Tweede Kamer gezon den lot adhaesie aan de voorgestelde rigting Amersfoort RhenenNijmegen. Niettegenstaande de wet duidelijk spreekt zit dc oppositie niet stil. Nu de wet eenmaal heeft gesproken, moet de Spoorwegwet van 1875 even eerlijk en ge heel worden uitgevoerd als die van 18(30 eerlijk ten uitvoer is gebragt. Reageren tegen beslaande wellen leidt tut onzekerheid en agitatie in den lande. Het is daarom wenschelijk dat tie door de Regering voorgestelde rigtingmet overbrug ging bij Rhenennaar den letter en geest dei- wel spoedig wordt uitgevoerd. Gisteren is Mejufvrouw Alclta II. Jacobs door de geneeskundige Staatscommissie te Utrecht tot arts bevorderd. Zij is de eerste vrouw die in Nederland het diploma erlangt. Men meldt uit de Noordelijke provinciën omtrent de lurfveendcrijcn ,- dal de toestand met de turf, tengevolge van den aanhoudenden regen, hagchelijk is. Een groot gedeelte .slaat onder water en er is hijkans geen voorraad van drooge turf te hekomen. De meeste schippers varen met ledige schepen terugwegens den enoi men prijs die zij voor turf moeten be sleden, waarbij dan nog de kwaliteit veel te wcnschen overlaat. Op den spooiweg «au Tours naai Le Mans is de btug van B'.-i nau ut den nacht van Zalurdag op Zondag, door een tot een bteeden stiooni aangezwollen heek weggespoeld. Kun locomotief mei 18 goederenwagens is dientengevolge ver ongelukt. Van den machinist en den stoker is tot nog loe niets vet nomen. Burgerlijke Mand van Amersfoort. GEBOREN: 3D Maart, Jan, z. van Johannes Theodorus llelmerhorsl en Maria Kraamer. 31 Maart, llendrina d. van illiniums Anio nics Gerardus Janssen en Anna Maria Elisabeth Nisters. 1 April, Gerardus, z. van Gerrit Broin en Maria van Leveren. Gerardad. van IVillemijna Berendsen i April, Bartus, z. van Richardus van der Veen en Kverarda Gijsberta van de Brug. - Elisabeth d. van Willem Kwint en llermina Veenendual. 3

Amersfoortsche Courant | 1878 | | pagina 2