worden. Zij noemde zich gravin Helena Gajewska en had een geheel bijzonder talent om de juwe liers te bedriegen. Zij kocht nl. zeer kosthuie op verschillende plaatsen zooals te Darijs voor 200,000 frs.te Marseille 150,000 Irs. te Yver don 60,000 Irs.te Nissa 35,000 fis.te Monacco 20,000 irs.te Brussel 10,000 Irs. enz. Misleid door den schoonklinkenden naamgaven de juweliers haar alles op crediet. De up deze wij te verkregen juweelen verkocht zij aan lieden uit de groote wereld, die zij wijs maakte dat zij zich van haar sieraden unldeed ten behoeve vau de gewonden van het Russische leger. De zuinige huisvrouw van een in Drenthe wo nenden handwerksman had reeds vele jaien een niunlbillet van 150, als een appeltje vuot den dorst bewaard. Voor weinige dagen wilde zij haar kleinood te gelde mattenen verneemt nu tot haar gruol leedwezen dat deze tnutil- billeilen niet meer geldig zijn. Naar uien vet- neeml zal zij zich wenden tot den Minister van Finanlién zuo wij hopen met gunstig gevolg. Bij de jongste opvoering der opera «De Hu genoten" te Kassei hebben een paar arlisten een bewijs van tegenwoordigheid van geest gegeven. Toen in de laatste acte Raoul, Valentine en Marcel moesten woiden doodgeschotenwei gelden de geweren. Fluks deed Marcel also! hij door zenuwachtige spanning weid overvallen en lag uitgestrekt ter aarde, terwijl llaoul den degen trok en zijne geiielde en vervolgens zich zeli doodslak. Het publiek lachte, maar... bet aantal dooden was compleet. De stoomboot Schesnig is met eene lading van 400 ossen 14 paaiden en 1 liuflel uil Amerika in Europa aangekomen. Slechts 4 dieren waren op teis gestorven, lulusschen zijn velen van oordeel, dat het wel bij deze proel zal blijven omdat de risico van de onderne ming te gioot is, en zells bij eene gelukkige leis, als deze eerste, de viaclit op circa 8 pd. si. komt voor elk dier, als uien alle onkosten in rekening brengt. Tengevolge daarvan zou dat vee op de markt niet goedkooper aangeboden kunnen worden dan het Juilandsche. De Ilelde-rschc en Nieuwediepsche Courant behelst het volgende, reeds door eeuige ■andere bladen overgenomeningezonden stuk Mijnheer de Redacteur! Ik moet u noodig eens schrijven over eer. zaakdie ik voor mij en vele anderen vangroot gewicht beschouw. Eergisteren juist etenstijdtraden twee deftige lieeren die geen onbelangrijke posten bekleeden mijn winkel binnen en verzochten mij een oogenblik te mogen spreken. Ik liet ze in't zijkamertje en vroeg wat van liunne orders was. «Gij weet zeide de een zeker weldat wij hier een afdeeling van Eigen Hulp hebben opgerichten nu meenden wij u te moeien voorstellen om de benoodigde winkelwaren aan de leden te leveren." Ik werd lureluursrh in mijn zielmaar liet niets blijken en anlwoorde zoo leuk mogelijk: «Met plezier, beeren leder is mij welkom die mij begunstigtdaar winkel ik vooren ik doe steeds mijn best om door goede waar en billijke prijzen mijn begunstigers te gelieven. Maar ik be grijp niet, waarom gij mij daarover vooraf komt spreken. Zendt uwe dienstboden om het benoodigde en ik vertrouw dal gij tevreden zult zijn." U begrijpt mij niether nam de eerste spreker of u geef! voor mij niet te begrij pen. Eigen Hulp tiachl contracten te sluiten tnel leveran ciers die de begunstiging der leden erlangen en daaren tegen den leden ecnig voordeel doen genieten door hun dc waren cenigepercenten goedkooper dan aan anderen te leveren. Alzoueen uitbreiding van debietdat de kleinere winst vergoedt." «Is dal het gevalzei ik, «Jan moet ik voor de aaubicdiug der heeren nadrukkelijk bedanken. De concurrentie heeft onze winsten reeds zoo gering gemaaktdal er waarlijk niets meer af kan wil ik mij zelf buiten de verzoeking houden oin als zoo me nigeen, te knoeien. Ik sta voor puike waar.le boek en dat is missclren ook wel de reden waarom de heeren aan mij gedacht hebben Ik hoop dh te blijven geven maar mag dan toch ook wel een redelijke winst genieten. Bovendien zie ik geen reden waarom ik den leden van Eigen Hulp waaronder zeer velen zijn die het drommels goed betalen kunnen nog een cxira-voordeeltje zou gunnen boven mijn andere klanten." «Nu." sprak toen dc ander«maak u maar niet boos Hebt gij er geen zin in onder uwe concurrenten zal er wel ecu te vinden zijo die er anders over deukten zoo niet, dan richten wjj een eigen winkel op. Wij zijn 2UU leden sterk en wel in staat een locaal te huren en een zetbaas te ictajen«"lis helaas maar al te waar," riep ik uit. «Gij, heercojaagt ons patent en ons personeel gedurig hooger en gij gunt ons geen billijke winst, 'lis u niet genoeg om van de levendige concurrentie te profitccrencm te gaan waar het 'l goedkoopst is, gy wilt nog meer en ons het hart uil liet lijf dingen. Gijambtenaars die ook uit onze belastingen betaald wordtgij die meent zooveel hooger dan onzen winkelstand te staan gij spant samen tegen de orde der maatschappijdie verdeeling van den arbeid en daardoor een onafhaukclijkeu burgerstand in 'lieven heeft geroepen. Gij wordt uw eigen winkelierbakker slager, turf boer en wie weel wal al meercn zult op die wijze ons die reeds zoo zeer gedrukt zijn vernie tigen. Ik weetgij kunt door vereeiiiging van krachten door het betalen van een zetbaaseen ledepop zonder gezindie weinig bijdraagt in de beboetten van stad en staat, van kerk en armen, u goedkooper voorzicu dan bij mij en bij mijne eerlijke, met huisgezinnen be zwaarde en lasten betalende collega's gij hebt van uwe aiiiblsbetrekkin.en zelfs nog tijd over om u niet de boek- houdrrij der op te rich'en affaires te belasten. Wees tevreden met liet ambt, dat gij zelf begeerd hebt, wijdt daaraan uwen lijd en uwe'krachten, zet met uwe ver- diensteu daarvan de lering nair de nering en moei u niet uiet andere vakken Leef en laat leven en zuig niet het onderste uit de kan Maar"«Mijnheer maakt zich te wat niliet toen mijn tweede bezoeker zich wéér hooren «wij zijn hier gekomen niet een goede bedoeling uwaarts en niet om de les gelezen te worden. Wij welen zelf wei wat ons te doen staat en willen u groetenMeteen schoven zij den winkel uit cn trad ik naar binnen, waar het eten mooi koud stond te worden en mijn vrouw mij meteen viagend en verwonderd gelaal mijn kleur was zeker wat hoogci geworden aanzag. Dat volk borst ik uil«wil ons den laatslen droppel bloed a!.appen en den middenstand naar den maan helpen. Ik zou het kun nen dulden als karig bezoldigde ambtenaartjesmenschen die zich nooit iels extra's kunnen veroorloven het moge lijke beproefden om aan de zorgen des levens het hoofd te bieden maar dat rijk bezoldigde hypotheek-bewaarders en ontvangers der registratieniet minder bezoldigde directeureu en leeraren van hoogere burgerscholen, dat de pas aanzienlijk in tracteiuent verhoogde rechterlijke amb tenaren dat licdeu die overal den voorrang willen heb ben die dir.ées en sotrées geven die 's zomers plezier reisjes makendie geen concerten en comedies verzui men die socieleilen en koffiehuizen bezoekenmet Eigen Hulp iiieéducu en den burger zoeken te drukken niet om rond te kunnen komen maar om nog meer le vensgenot te smaken om den sleep hunner vrouwen nog wat grooter te maken en nog meer bluf te slaan dat is erg, meer dan erg, dal schreit ten hemel, daaraan vril ik niet meéhelpen «Man," zei mijn vrouw «ik zou nu gaan eten. Wij weten immers, dat volk is zoowees nu maar bedaard."Ik kan niet eten, antwoordde ik, cmijn gemoed is veel te vol. Bedaard blijven, als men zietdat bet op den ondergang van zijn gezin wordt toegelegd! Maar gij wilt mijn klacht niet hoorenik zal in de courant mijn hart lucht geven." Om aan dit zeggen gevolg te geven deel ik u van A tot Z hel gesprokene mede. Ik heb vaak opgemerkt M. d. R.dat gij een open oog voor onze volksbelangen hebt en meermalen economische dau politieke vraag stukken bespreekt. Wat zegt gij van deze dingen ÜEd. Üv. Dienaar, G. VAN ONSELEN. In deze week zijn te Amsterdam in onder trouw opgenomen 57 paren. Daarentegen zijn te Rotterdam in deze week in ondertrouw op genomen 34 paren. Terwijl de bevolking in Amsterdam ruim 300,1100 zielen en te Rotterdam ruim 143,000 bedraagt, blijkt dus bieruil dal de begeerte om te huwen zich aldaar toch nog sterker openbaart dan te Amsterdam. Meu moet echter daaibij in aanmeiking nemen dal er onder deze 34 Rollerdainsche paren den kelijk zijndie zich acbl maanden geleden tijdens de Kolletdamsche kermis hebben geëngageerd. AMERSFOORT, 20 April 1878. Woensdag jl. passeerde per extra-trein aan het slation der Ned. Centraal- en Oosterspoor wegen te Amersfoort Z. K. 11. Prins Hendrik der Nederlanden met gevolg op ll.D. reis van 'l Loo naar 's iiage. Heden passeerde aan gemeld station een de tachement kolonialen sterk 3 officieren en 130 onderofficieren en minderen op reis van Har derwijk naar den Helder. Het vervoer was in de afgeloopen week zeer druk. Alleen aan voornoemd station passeerden ruim 300 wagens met vee. De Standaard wil een algemeen petitionnement van de confeasionneele rigling hier te Lande als de Tweede Kamer door lyraniiieke amende menten de reeds zoo lyraniiieke wel op 'l lager onderwijs nogmaals zal verzwaaid hebben. Eerst dan komt het gaan lot deu Koning aan de oide. Na 2 Mei zegt het blad de dag van onze schoolvergadering bebooit de beweging legen de wel met eene éénheiduiet eene energie en geestdrift georganiseeid te woideo, die alleen bel welslagen kau verzekeren." Mi jufvrouw Aletta Jacobsonze Nederland- sche aits ol aiuc, die nog den doctors-graad zal vei krijgen, bezoekt thans de Engelscbe hos pitalen ten einde daar cciiigen lijd zich iu de practische geneeskunde te ocleuen. ik hoop zegt de schrijver der artikelen uil de hoofdstad in de Arnii. Crl. dat me julvrouw Jacobs zich te Auisleidaiu zal komen vestigen. Zij kan zich uiiju» inziensoveituigd houden van eene drukke practijk vooral wan neer ze zich speciaal op de behandeling van vrouwenziekten toelegt, en mogt het toeval willen dal zij in den echt lieedl met een doctor dan zou liet paar een wel onrustigmaar voor de menschhcid heilzaam bestaan genieten. Zulk een huwelijk zou wel eens, vooral in de uil oefening der praclijk van mevrouw stoornis kunnen brengenmaar hel zou jammer zijn als bet geslacht uitstierf." Donderdag heeft de muntmeester de eerste storting van nieuwe stukken van een halve cent gedaan bij dén betaalmeester te Utrechten wel lot een bedrag van 15000. Wanneer zullen nu ook eindelijk de stukken van 2{ cent in omloop gebragt worden waarvan volgens hel munlver- slag reeds in het vorige jaar voor f 100.000 ziju aangemunl Onlangs deelden wij mede dat in bet hótel rue Poliveau te Parijs twee armen en twee beenen gevonden waren in een pak gewikkeld. Het slagt offer is gebleken te zijn de melkverkoopster Gillet. Zij werd herkend aan de japon en een lilleeken aan de linkerduim. De overledene was de vrouw van den landbouwer Planaise, was van baar man weggeloopen en teelde met zekere Gillet te Parijs met wien zij een 20-jarige zoon bad. Bovendien bad zij nog verscheidene minnaars. Van den moord wordt een vroegere notarisklerk vei dacht, die door moeder Gillet was belast sommige effecten voor baar te verkoopen. Niettegenstaande de vele reeds plaats gehad hebbende ongelukken met petroleum, wordier nog maar al te dikwijls onvoorzigiig mede omge sprongen. Te Brussel wilde Donderdag jl. eene dame een petroleumlamp boven door hel glas uitblazen. De vlam deelde zich aan de olie mede de lamp sprong, de dame geraakte in biaud en is thans aan de wonden overleden. Bij het vieren van hel Paaschfeest speelt ook nog heden ten dage hel eten van Paasch-eijereu een groote roldit gebruik is zoo ond als de weg van Kialingen, zooals een oud Hollaudsclt spieekwooid zegt. Weinigen gewis, van ben, die reeds verlangend naar den Paaschiuorgcn uilzien om zich eens aan die geliefkoosde smul- lerij" te goed te doenbedenken welk een booge beteekenis aan die aangename bezigheid verbonden is, of liever voorheen verbonden werd. Alle poësie en symboliek eens aan die zaak gehechtts thans lang verdwenen doch vroeger was dit geheel anders. Dat eten van eijeien ging met de grootste plegligheden vergezeld. De eie ren werden door de priesters gezegend ze wei den mooi gekleurd meestal met dc kleur vatt het altaar der kerk, en waren dooigaaus van opschriften voorzien, van zedelijke strekking, zoodal men destijds met regl kon zeggendal de eijeren niet alleen lot voedsel van hel lig- chaammaar ook lol voedsel van den geest strekten. Reeds van de alleroudste volken vindt men opgeleekend dal zij op zekere tijden eijeien aten en wel bij bet begin der lente. Niet onaardig wordt daarom in Hel boek der opschriften gezegd: «We willen wel niet zeggen dal het gebruik zoo oud is als de wereld noch zelfs als de lente maar zeker wel zoo oud als er menschen waren die er kippen op nahielden." Een der oudste meest geliefkoosde vermaken welke we ook tegenwoordig, misschien nog wel op enkele dorpen, doch overigens bij sommige rondreizende kermistroepen terugvinden is de zoogenaamde eijerdans. Nog in dc 17e eeuw was dit een algemeen geliefdkoosd volksvermaak. Op den grond werd in een cirkelmet krijt getrok ken, een hoopje eijeren gelegd en een persoon moest ai hinkende, met de handen in dc zijde de eijeien een vooreen uil dien kring schuiven of ook werden de eijeren op korte distantie van elkander geplaatst en moest de danser geblind doekt de ledige plaatsen lusschen de eijeren passeeren. In sommige streken was tot voor zeer korten tijd ook liet eijerengaren een geliefdkoosd volks vermaak. Een vijfenlwinligtal eijeien werden op 12 voel van elkander uiteengelegd, gewoonlijk door den lieibergier. De persoon, die zich dan als eijergaaider aanbood, uroesl traebte te alle weder in dc mand te tapen inden korten lijd dal zijn makker naar de heiberg liep en van daar terugkwam uiet een bewijs, dal bij er ge weest was. Wie van beiden bet eerst zijn laak voibragt had, won de eijeren. Vei volgens werd nogmaals een mandje eijeren uitgelegd en moest een ander trachten een groolen appelin een tobbe met water drijvende, op te happen en op te eten in den tijd dat de eijereti weder waren bijeengegaard. Öp andere plaatsen maakte men ci ureer een kinderfeest van. Bij duizenden kon men de klciuen zich in du weiden zieu vei maken met

Amersfoortsche Courant | 1878 | | pagina 2