AMERSFOORT, 13 Mei 1878. Blijkens nevenst. adv. ons geworden met aan ons gerigt minzaam en toelichtend schrij ven verzoekt de luitenant-kolonel Mcder hij de verkiezing van een lid voor den gemeen teraad van Amersfoort, evenals vroeger, hui ten aanmerking te blijven. Gepaste melding werd in vorige nummers Semaakt van de beide kiesverenigingen en de oor haar gestelde candidalen doch het is te betreuren dat de kiesvereniging Vooruitgang den raad niet heeft opgevolgd, telkens zoo dringend in de Amersf. Ct. gegevenom toch vooral vroeg te vergaderen; want zij verga derde niet vroeger dan Maandagavond b Mei jl. d. i. slechts ééne week vóór den verkiezings dag, en daórdoorkon niet vroeger dan in de Donderdag jl. verschenen Amersf. Ct. even tueel een candidaat worden geproclameerd uit de candidalen der kiesvereniging enz. te kiezen. Evenals vroeger meermalen geschieddewordt thans door de Amersf. Ct. geen candidaat gesteld en de eigenlijke verkiezing niet besproken. Evenzeer moet de ignorantie van Dr. P1 omtrent het gebruik van titels en dergelijke in artikelenberigten enz. worden betreurd te betreurenswaardigeraangezien ook hij «doctor" vóór zijn' naam schrijft en «schutter" is. Zijn ignorantie ten deze blijkt voldingend omdat hij ongepaste aanmerkingen en schul- lerijaanhalingcn ontleent aan en bouwt op den driemaal geplaatsten titel vóór eenen hoog- geachlen naamdie vijfmaal in 't premier Amersfoort der jongste Amersf. Cl. voorkomt. Immers, hij Dr. dient te welendat algemeen vele titels enz. van personen in schrijven en spreken worden gebruikt en genoemd, zonder dat daarom de titel steeds in verband wordt gebragt met alle handelingen enz. van den tilel- voerder, die echter de achtbaarheid van zijn titelb. v. van «doctor" onbesmet dient te houden. Hij moest wetendat men evenzeer schrijft en zegt Generaal A, Kolonel B, Luitenant kolonel C, Majoor D, als Professor E, Mr. (meester in de rekten) FDoctor (geneeskun dige) GDoctor (in de letterenenz.,) P. Te eerder moest hij dat weten omdat in artikelen en in aanbevelingen der kiesvereeniging Voor uitgangde secretaris telkens Ur. vóór namen schrijft. Ongaarne, doch enkel uit zelfverdediging, werd lot vorenstaande correctie overgegaan hopende dat zij onbeantwoord blijftwaardoor opvolgende correctiën zullen worden vermeden. Men meldt uil Amerongeo van 8 Mei Als een bijzonderheid wordt medegedeeld dat door den onbezoldigden Rijksveldwachter K.. al hier op het buitengoed van mevrouw de gravin van Rheede Ginkel acht vossen tegelijkertijd zijn doodgeschoten 1 «Rauw, auw, au, au 1" Midden in den nacht spring ik met een schrik in mijn bed overeind en luister. Nogmaals hoor ik een duidelijk en lang aangehouden «rauw auw I" Nog half slapend zit ik er over te soezen van waar het geluid kan komen en meen eens klaps dat het uit de achterkamer komtwaarom ik door een reet van de deur ga roepen baker, de kleine jongen schieeuwtl" Een oogenblik later klinkt door de nachtelijke stilte het zwaar moedige antwoord: «neen, mijnheer, hel zijn de katten I** Met een vernensching spring ik weder in bed en tracht te slapenmaar die akelige katten laten mij geen rustze zitten op de plaats achter mijn woning een kwartet te zingen en stooten onmogelijke geluiden uit. Woedend spring ik voor de tweede maal uil bed, en ga naar achteren om een paar projectielen te zoe ken die ik na eerst over een emmer te zijn gevallen en mijn wang aan een spijker te hebben opgescheurd, in de gedaante van een paar tur ven maglig word ik open het raam en slinger ze naai buiten waarop onmiddellijk een akelig gesis geschreeuw en geblaas volgt en een aantal zwarte gedaanten, met bliksemsnelheid, legen de schuttingen opvliegen en in den donkeren nacht verdwijnen. Met veldheerlijke zellvoldoe- ntng slap ik weder in bed strek mij behagelijk uilenbij Jupijn daar begint van voren al«rauw auw 1" Het is om dol te wordenen het zijn niet enkel de katten, die mij het leven zuur ma* kenook de honden doen er hun best toe. In de buurt waar ik woonen waar hel overdag zeer druk iswordt het des avonds tegen tien uur bijzonder stilen ik ga dan in den regel zitten lezen of schrijvenmaar belaas, vaak heb ik nog geen kwartier rust ge had of daar hooi ik opeens: «wall wall' en bemcik dal een hond juist onder mijne ramen zijne opinie gaat verkondigen die natuurlijk protest uitlokt, want onmiddelijk hoor ik aan ■de overzijde een tweeden hond blalfen. Van lieverlede wordt de discussie geanimeerd en arriveeren nog meer strijdlustiger! ze blalfen solo en koor, on ik hoor altijd een boven allen uit. Vermoedelijk is dat de president. Niet dan na zich moè en heesch geblaft te hebben gaat de vergadering uiteendie uiij vaak levendig aan een druk bezochte bijeenkomst van een Kiesvereeniging doet denken. Het is mij onverklaarbaar waarom de vroede heerendie onze stad regerenen die de on schuldige kippen tot levenslange tuchthuisstraf hebben veroordeeld, niet reeds lang paal en perk hebben gesteld aan de uitspattingen der kallen en hondenwereld, die het mijns inziens in Am sterdam al te bont maaktzoo bootdat ik er hard over denk om te trachten eene vereeniging op te rigten «tot bescherming van menschen." Het schijnt dat de Amsterdammers altijd bij zonder veel met dieren hebben opgehadge tuige de namen Kal ver-, Koe-, Beeren-, Wol ven-, Hazenstraat, Osjessluis, Schapenplein enz., enz. Evenals men tegenwoordig de si talen der nieuwe stad naar onze groole mannen van vroe ger noemtomdat men sympathie voor hunne nagedachtenis heeft, hebben onze voorouders, ongelwijield uil sympathie voor hunne viervoe tige natuurgenooten ze tot peeten van vele onzer stiaten en grachten gepromoveerd. Ainsl. C t. Verraoeijend zal de Haagsche kermis zijn. In het gebouw voor kunsten en wetenschappen zal men o. a. gedurig naar de hooge zoldering de blikken moeten wenden om iemand legen bet plafond te zien loopenof anderen op 't ge spannen koord vélocipède te zien rijden eene dame, de «koningin der athletenzal er een kanon op de blanke schouders nemen en 't in die elegante pose laten alvureo. Overigens zullen verschillende nimphen uit den tempel van Terp sichore de aandacht trekken. Aan den dans zal dit jaar in 'l bijzonder groote zorg worden be steed en gij weetdat juist deze vertooningen de meest vermoeijende zijn. Carré beeft be halve zijn li hengsten en een nieuwe verma kelijke snitseljagt een balletinden Uolland- schen schouwburg een tooverstuk«Neptunus en Tuimelaar'" met het ballet van het Amsterdamsche paleis voor volksvlijt. Kortom overal ziet men pirouettes aangekondigdhel is een dansende kermis. Prins Hendrik is thans te Berlijn en keert in de volgende week van daar terug. Thans eerst zal zooals ik u vroeger schreef worden bepaald wanneer de voltrekking van zijn huwelijk sal plaats hebben op dit oogen blik is dal tijdstip hier nog onbekend walmen er ook van zeggen moge. Men deelt mij mede, dat het geheele perso neel aan hel paleis, van Z. K. H. den prins van Oranje in de residentie verbonden ontslag heeft bekomen, met uitzondering alleen van den portier. De conclusie ligt voor de hand. Gron. C t. Een paar dagen geleden bad de voorzitter van den Duitschan rijksdag de zitting gesloten en de afgevaardigden stonden nog in groepen te praten toen eensklaps een redevoering werd vernomen die met luide slem werd uitgespro ken zoodat de stenografendie meenden dat de zitting heropend was, naar binnensnelden. Men kan zich de algemeenc verbazing voor stellen toen de beeren op een der publieke tribunes een klein mannetje zagendal met groote opgewondenheid een speech ten beste gaf. Voor zoo ver men de woorden van den kleinen grijzen redenaar kon verstaan bedankte hij de afgevaardigden voor hun groote moeite en noodigde hen allen bij zich ten bezoek in de Friedrichstrasse. Men beweertdat hij eene weddenschap had aangegaan om in den rijksdag eene rede te houden terwijl anderen verzekeren dat hij door de handelingen van den rijksdag het versland had verloren. Te Parijs vertoeven thans (wee ex-koningen van Spanje don Francisco d'Assise en de hertog van Aoslatwee ex-koninginnenIsabella en Christina, Don Carlos die bijna koning en de her togin van Madrid die bijna koningin van Spanje was geworden' Hoeveie «ex-positieV roept Figaro uit. De Meimaand beeft voor de Londensche dames voorziening in een lang gevoelde behoefte ge bragt er is nl. een dames-clubgeopend die in alles met de elegante en rijke heeren-clubs wedijveren kan. Ook heeren wotden in de nieuwe Russell-clob wel toegelaten doch de rook- speel- en biljartzalen zijn slechts op teer eeo- voudigen voet ingerigt. De groote salon de eetzaal, de lees-, schrijf en muziekzalen zijn neutraal terrein waar zoowel heeren als dames komen mogen. De dames-salons zijn het ruimst en het best ingerigt en daarin worden geen heeren toegelaten. Dit is de eerste poging om een voor dames toegankelijke club op grooten voel in te rigten. Op kleinere schaal bestonden zulke vereenigingen reeds eenigen tijd. Wij her inneren er ons eenwaarvan de statuten de volgende bepaling behelsden: «Het bestuur be staat uit een commissie van twaali dames en twaalf heeren. Men zal trachten door vereenigde pogingen het ledental zooveel mogelijk te doen toenemen." Als de Fransche kamer van afgevaardigden wat zooals men weet nog als eens voorkomt de verkiezing van een officieelcn candidaat een man van de Broglie en de Fourtou vei- nietigt, schreeuwen de reactionnaire bladen eenstemmig, dal de republikeinen eene onver- dragelijke tyrannie uitoefenen en verbannen zonder reden of regi. Hoe weinig dit echter 'lgeval is, blijkt telkens uit de discussie. De nietigverklaring der verkiezing van graal de Luppé, afgevaardigde van Pauis een staaltje uit velen. In 1876 was de Luppé door den republikein Marcel Barthe verslagen Barlbe verkreeg toen een meerderheid van 2000 stemmen. In 1877 werd de Luppé bij tweede stemming gekozen met een meerderheid van 443 stemmen. Er was dan ook niets verzuimd om den officicelen can didaat de'overwinning te verschaffen. Zijn cir culaire tol de kiezers werd naast het manifest van Mac-Mahon aangeplakt; de stembiljetten met zijn naam prijkten met het portiet van den maarschalk en met stukken uil diens manifest. Twee maires werden afgezetde anderen maan den de kiezers aan om voor den legerinsscan- didaat te stemmen. De agenten van de Luppé voerden de kiezers naar kroegen en van daar naar het slembureel. De officieele candidaat gaf den kiezers vrij te eten en te drinken. In een herberg werd daags voor en op den dag van de stemming aan 500 personen te eien gegeven en werden 50 flesschen champagne ge dronken. Geld werd openlijk uitgedeeld. Een der maires noodigde bij de stembus de kiezers uit om een stembiljet te halen en voegde er dan een gilt in geld bij. Vulde de kiezer het biljet niet in met den naam van de Lnppé dan riep men hem toe: «Geef het geld terug 1" Dezelfde maire schreef aan de vrouw van een weerspannig kiezer: «Waarde nicht, wij ver nemen dat Isidore tegen de candidatuur van de Luppé is. Doe uw best hem over te halen. Als hij geld noodig heeltlaat het mij dan weten ik cal het u zenden. Ik was met de Luppé bij den prefect; hij kan daar alles gedaan krijgen en is ook op een zeer goeden voel met mevrouw Mac-Mahon. Men moet lieden van dat slag te goed vriend houden." Een andere maire had 10.000 frs. uitgedeeld en toen uien hem dit verweel, antwoordde bij: «Ik kreeg die som om die aan de verkiesing te besteden. Had ik het geld dan moeten houden In de gemeente kas van Pau was een som van 500 frs. overge bleven voor de slagtofTers van de overslroomingt-n van 1875; ook dit sommetje werd voor de verkiezing van de Luppé gebiuikt. Uit Peking schrijft men Hier hoort men vree- •elijke bijzonderheden van den hongersnood. Men berekentdat vijf millioen menschen er onder lijden. Te Taiyuen-fude hoofdstad van Shansi sterven dagelijks 400 menschen, velen letterlijk van hongeranderen door slecht voedselof door koudeniet weinigen zijn door wolven verscheurd. Sedert hel begin van den wiutcr zijn in de provincie Shansi tusschen 200 000 en 300,000 menschen omgekomen. Ook de toe stand van Zuid-Chihli is allertreurigst. In den namiddag van Maandag II. passeerde Mev. de M. met haar open calèche de«ruedu Bacte Parijs toen zijgekomen aan huis no. 95 op het hoofdde schouders en de knieën iets warms en glibberigs ontving, dat haar een kreet van schrik deed uiten. Het rij tuig hield stil, de agenten van politie kwamen tusschenbeide en vernamen weldra dal Mevr. do M. het slachtoffer was geworden van een huiselijken twist tusschen de echlgenoolen F. waarvan de vrouw ten toppunt van toorn uit bet venster van de 6r verdieping een schotel met macaroni-soep had geledigddie niet naar den smaak van den man was. Men heelt proces verbaal van de zaak opgemaakt. Uit Hamburg wordt gemeld dal de buskruid- fabriek te Schulau laatstleden Maandagavond in de lucht is gevlogen. Er worden vyf perso nen vermist. Volgens nadere berigten omtrent de ontploffing

Amersfoortsche Courant | 1878 | | pagina 2