revolutionaire proclamation, waai in het volk tot oproer wordt aangehitst en bovendien een grond wet met landsvergadering, benevens een comité voor openbare veiligheid verlangd worden. Naar aanleiding van het geven van allerlei vreemde namen als Vidar, Vali, Ueimdall en Haider en*, aan verschillende stoomkanonneer- booten merkt de Middelburgsche Courant *ecr teregt op: Wie sou toch de opperste beschikking hebben over de namen, die aan onze ooilogsschepen gegeven worden Kan het bij geval een bniicn- landsche specialiteit in de Noordsche tabelleer weien Een Nederlandersou oien zeggen kan hel niet wezen daar deze niet ligt aan zulke uillieemsche godheden zou denken. «Geheel zonder belang is de zaak niet. Het spreekwoord moge beweren, dal bet in'lalge meen helzeltde is «als bet kind maar een naam heetimaar zelts de naam van een ooiiogsscbip kan in sommige omstandigheden iets loebiengen om den moed en den strijdlust der bemanning aan te vuren. Men herinnert zich misschien, dat onze de Ruiter gewoon was schertsend te zeggendat. de Engelschen loonden ontzag te hebben voor de Zeven Provinciën doelende op den naam van zijn admiraalschip. Uit bel kanaal van Willebroeck te St.Jans- Molenbeeck is hel lijk opgehaald van J. van Houite geboren te Wevelgbem en woonachtig te Brussel. Het schijnt dal van Houiie met een makker gewed hadwie het langst onder water kon blijven: hij won de weddenschap, maar verloor het leven. Van Mei tot September zullen tol hel houden van ptaclische oefeningen op de Oldenbroeksche heide kampeeren eenige battelijen veld-arlillerie de kadetten der artillerieeenige compagniën vesting-artillerie, de artillerie instructie-compa gnie en de leerlingen bij den hoofdcursus der artillerie. Hel bevel en de algemeene leiding der troepen ia opgedragen aan den luilenani-kolooel van Nieuwkuijk aan wien toegevoegd worden de lohenant-kolonel van Dijk de majoors Schwartz, Collard van der VoortMaarschalk de Jong en de kapitein Seyfiardlallen van de ailillerie. Te Ansen werd voor eenigen tijd bruiloft gevierd, bij welke gelegenheid, om de leest- vreugde ie verhoogeneen vet kalt werd ge- slagt en wel toebereid werd genuttigd. Een paar dagen daarna openbaarden zich onrustbarende verschijnselen neiging lol braken koortsach tige aandoeningen hevige pijnen in de inge wanden enz., welk een en ander ongeveer eene week duurde voor de herstelling volgde. Bij onderzoek naar de oorzaak hiervan ontdekte men dal het vleesch was toebereid in een ko- peren pot, welke van binnen niet was geëmail leerd ten gevolge waarvan eene oplossing van kopergroen was ontstaan, welke sterk genoeg was geweest om de bruiioilsvreugde totaal te bederven. Eindelijk zal het standbeeld van Voltaire, reeds zoo lang voltooid en over welks plaatsing zoo veel verschil van gevoelen is geweest 30 dezer op de Place du Chateau d'Eau te Parijs onthuld worden. Hel komt aldaar in de plaats van de alles behalve fraaije fontein, die men er lot dusverre zag. De gemeenteraad zal de plegtigheid bijwonenen de Parijcenaars zijn uitgenoodigil dien dag le vlaggen en des avonds te illumineren. Tegen Voltaire's eeuw (eest-viering wordt on ophoudelijk krachtig te velde getrokken door den llnivers. Reeds onlangs verscheen in dat blad het volgende naamdicht culgariser Terreur et salir la verlu Qser menlir, meniir, et dans quelque impromptu, fibelle ode, poème ou bien lettre badine «-Jrainer jusqu'a I'égout sa muse libertine, >duler I'iéléric, Batter la Pompadour, •-psulier Jeanne d'Arc en termes depandour, 9ongir d'ètre Francais, désbonoter sou ère Kst-ce li mériier Thonneur d'un centenaire Ausl. Cl. De Gaulois meldt dat Olivier Plain een der gedeporteerden welke met Henri Ruchetori uit New-Caledonié ontkwamen en die onlangs te Plewna door de Rnssen krijgsgevangen was ge maakt van het Zwitsersche grondgebied verwij derd is geworden. Sedert twee jaren heeft de bekende koorddanser Blondin in Engeland een mededinger gehad sekeren Gilfort. Hij zou in het Wieland-Circus te Dublin jl. Dingsdag voor eene talrijke menigte optreden. De toeren waren als gewoonlijk uitmun tend geslaagd en de laatste, meest sensatie wek kende moest een indrukwekkend besluit vormen. Hij siond in volle lengte overeind op hel 40 voet hooge koord en zou zich op het sein van een pistoolschot eensklaps in liggende houding op hel strakke koord uitstrekken. Hel schot ging at maar de schok van den val veroorzaakte een geringe vermindering in de spanning van het koord en de concurrent van Blondin viel naar beneden op den houten vloer. Zwaar gewond werd hij weggevoerden men betwijfeltol er kans op beterschap beslaat. Wat op een Hongaarsche boeren-bruilofl gegeten wordt Een bruiloll in üares begon Maandag en duurde de geheele week. De vader van de bruid liet slachten: 2 vette varkens, 1 koe, 3 kalveren, 12 ganzen, 14 eenden, 45 kippen; verder kocht hij 25 eirner (1400 liter) wijn, 4 nizlr. (125 kop) fijn meel, suiker, griesmcel enz. De bruidegom verschatte een even groote portie, terwijl elk van de 50 uit- genoodigde tarnilièn (circa 170 personen)naar Hongaarsche gewoonte 25 tot 50 Duitsche pon den meeltot koeken verbakkenen 1 speen- varkentje of gans meebragl. Onlangs werd te Oolmarsum een brief in de bus gevonden onder adres An mien groot modder te Dedemsvaart. Toevallig wist de brievengaarder wie in de gemeente een groot moeder le Uedemsvaart had. Hij liet dezen lol zich komen en kwam lot de overtuigingdat bij zich niet vergist bad waarna de brief onder verbeterd adres verzonden werd. Eene ontploffing heeft plaats gehad aan boord van de pakketboot Sardinian welke in de ler- sche havenplaats Moville gereed lag om naar Amerika te vertrekken. Het schip is geheel ver brand en van 460 passagiers die zich aan boord bevonden zijn 3 gedood en een veertigtal gekwetst. Een Hongaarsche jonge dame heefteen nieuwe wijze van buweljjks-oflerten uitgevonden. Achter op een 10 guldensnoot schreef zij Adres: Anna Argau, Allianzgasse No. 28. Theresiensladl Pest bezit 8000 fl. AMERSFOORT 16 Mei 1878. Ter verkiezing van een lid voor den gemeen teraad van Amersfoort op eergisterenDingsdag 14 Mei, zijn 204 van de 611 kiesgeregligden ter slembus opgekomen en wasna de opening en voorlezing der stembriefjes op gisteren, de uitslag als volgt: ingekomen stembiljetten 204 af blanco2 blijft geldige stemmen 202 volstrekte meerderheid .102 Hiervan verkregen de Heeren J. ZANDIJK Jr109 stemmen. Dr. P. GnoENEBOöM 88 7 anderen11 ~2Ö2 en is diensvolgens tot lid van den gemeente raad gekozen de Heer J. ZANDIJK Jr.die de benoeming heeft aangenomen. Bij de herstemming voor twee leden van het Kiescollegie der hervormde gemeente alhier, op 14 Mei, zijn herkozen de heeren H. Versloot en J. Verweijaftredende leden. Aanst. Donderdag 23 Mei zal het s. D. p. 50 jaren zijndat de Heer L. Siddré als heel- en verloskundige te Amersfoort werkzaam is. Door de Prov. Commissie van Geneeskundig Onderzoek en Toevoorzicht te Utrecht werd hij den 23 Mei 1828 gepromoveerd en vervult hij mede sedert 14 jaren de betrekking van ge meente-heelkundige. Ondanks zijnen gevorderden leeftijd verleent hij zijne talrijke patiënten in en om Amersfoort steeds zijne ijverige hulp en geniet hij de alge meene achting ook wagens zijne andere goede hoedanigheden. Ten opzigte van hel door bewoners van de groote en kleine Koppelhel Spui en nabij ge legen straten te Amersfoort ingediend adres om plaatsing van eene hulpbrievenbus aan den hoek van het groote Spui alhieris door den Minister van Waterstaat, enz. bij beschikking van den 11. Mei 1878 aan de adressanten kenbaar ge maakt dal er met hel oog op den geringen afstand, waarop het punt alwaar door hen de plaatsing wordt verlangdvan het postkantoor en de St. Jans-straat verwijderd ligt, geenc termen gevonden worden, aan hun verzoek ge volg te geven. Dezer dagen werd het Bestuur der Leesbi bliotheek van het departement A rn ers- foort der Maatschappij tot «Nut van 't A 1 g e in e e n aangenaam verrast door de ontvangst van een vijftigtal boekdeelendoor Mevrouw van Ketwich aan die bibliotheek ten geschenke gegeven. Wij hopen, dal dit goede voorbeeld veel navolging zal vindendie volks bibliotheek waarvan thans ruim honderd lezers wekelijks gebruik maken, heeft hulp noodig. Wij gclooven, dat, wanneer deze of gene in den schoonmaaktijd zijne boekenver zameling eens wil nazien, hij dan wel 'teen of ander voor volkslectuur geschikt werk zal vindendat voor hem van betrekkelijk weinig belang ismaar voor genoemde bibliotheek van veel nut kan wezen en door haar bestuur in dank zal aangenomen worden. De raad der gemeente Hilversum heeft be sloten een adres te zenden aan de Tweede Kamer, ten einde te verkrijgen dat bij de behandcliing van het kanaal door de Geldersche valleide belangen dier gemeente niet uit het oog ver loren worden en het kanaal zoo digt mogelijk bij de gemeente komen moge. Volgens het officieus hoofdorgaan te Berlijn de «Prov. Corresp." .zal het huwelijk van prins Hendrik met prinses Marie vermoedelijk in Augustus worden voltrokken. Een standbeeld voor llugo de Groot! Welnu men behoeft, als het eenmaal is opgerigtniet te vragenwaarom deed men dat Het uitvoerend comité" voor het llugo de Groot's monumentvertegenwoordigt het Neder), volk niet 't Bestaat schier alleen uit regtsgeleerdcn. Waarom b. v. den dichter buitengesloten? Waarom niet meer plaats gegeven aan let terkundigen en kunstenaars met de pen? Een letterkundige zou ook wel gezord hebben, dat in de voorbereidende vergadering niet was gesproken van hel verrijzen of van het slichten van een huldeblijk. «Noem mij de raadslieden van den Vorsten ik zal welen of hij verstand heeft zeide eens iemand en met evenveel regt kan men zeggen van hen, die iets door het volk willen doen uitvoeren«noemt mij de mannendoor hen tot hulp gekozenen ik zal weten of hun de leiding der zaak is toe te vertrouwen Menige goede zaak is bedorven door hen die gaarne iets grootsch zouden uitvoeren, maar daartoe zeiven le klein zijn. Door de hoofdcommissie voor het nationaal huldeblijk aan Prins Hendrik, uit 17 leden, waarvan 11 uit Amsterdam, 5 uil 's Hage en 1 uit Leiden, bestaande, heelt een circulaire rondgezonden. Ia die circulairedie met eene opwekking tot spoedig en eeudragiig handelen eindigtzijn de volgende beginselen vastgesteld «Elke afzonderlijke inschrijving kan van ten minste vijf-en-twinlig cents tol tien gulden be dragen. Hooger som van één persoon wordt niet aangenomen. Duidelijk schrijve men voorts naam voornaam en woonplaats op debij de circulaire gevoegdestrook papier en levert die met zijne bijdrage in ter plaatse waar de Burgemeester zal aanwijzen. De namen en woonplaatsen der gevers zullen allen zonder vermelding der bijdrage in een album verzameld aan bel vorstelijk echtpaar worden aangeboden." De hoofdcommissie zal tevens gaarne de wenken ontvangen van degenen, die baar willen voor lichten in de keuze van een waardige en gepaste bestemming der gelden. Deze laatste mededeeling van de commissie stelt de verschillende plannemakers in staatzich direct tot haar te vervoegen en gaat dein der gelijke zaken altijd minder kiesche openbare be handeling der plannen tegen. Men meldt uit 'sGravenhage van 15 Mei. De chemische fabriek van de firma Mouton in de Nieuwe Havenstraat alhier, is in den af- geloopen nacht geheel afgebrand. De vlammen vonden gereed voedsel in den aanzienlijken voor raad onvlambare stoffen, waaronder spiritus, naphta enz. Een hevige knal deed een ontplof fing vermoeden. Een gedeelte van den achter muur is ingestort, zonder ongelukken te ver oorzaken. De belendende gebouwen en hel gar- nizoens-hospiiaaldal onder een vonkenregen stond, zijn gespaard. Zaturdagavond kwam te Arnhem een werk man te huislegde zich met hel hoofd op de lavel en werd een oogenhlik later door zijne dochter in die houding dood gevonden. Tc OtchakofT, eene zeehaven in het noorden van Rusland, is voor eenige dagen een gou-

Amersfoortsche Courant | 1878 | | pagina 2