WOEDT IITUiUL OFFICIERSTAFEL en CANTINE „TBS8BLS.0EADB" MAR le APELDOORN. voldatö! Bescb. bleef hardnekkig ontkennen en Ïaf op dat M. J. K. hem wel aangeboden had 500 te leenen, maar op voorwaarde, dat zijn moeder dan een schuldbekentenis van i 1000 moest teekenen. Adv.-Gen. mr. van der Hoeven achtte de •chuid, niettegenstaande hel niet voorhanden mijn van het corpus delicti en de ontkenning van den bescb., naar aanleiding van de verkla ringen door de getuigen algelegdvoldoende beweren en eischte 2 jaar gevangenisstrai en een geldboete van i 50. lie verdediger jhi. mr. W. T. Gevers Deyhoot die als zoodanig voor de eerste maal voor het Hoi optiedende, zich op de welwillendheid daarvan beriep achtte de leiten niet genoeg zaam bewezen en concludeerde lol vrijspraak. Ma re- en dupliek werden de debatten in deze zaak gesloten en de uitspraak op Vrijdag e. k. bepaald. Met het oog op de aanstaande papieitentoon stelling die in Juli a. s. te Berlijn zal worden gehouden wordt op het plein achter hel exer- ciiiehuis in de Karlstrasse, een Amerikaansch p.ipierenhuis opgerigt. De wanden zullen bestaan uit bouwpap, het dak uit dekpap. De bodem wordt met papieren tapijten belegd de zolderin gen van papieren plaionds voorzien. Voor de vensters zullen papieren gordijnen hangen de wanden worden versierd van papieren schilderijen of platen gevat in lijsten uit papier pap vervaar- digdwaarvan men zelfs de onderstellen der meubels denkt te maken. Er zullen maar pa pieren menschen ontbreken, om I'et geheel vol maakt te hebben. Te Melz zijn een reeks geregelde proefnemingen gedaan, in hoeverre electrisch licht van dienst zou kunnen zijn bij militaire nperalien. Het werd op verschillen Ie en aanzienlijke ifstanden van hel wit geplaatst en de uitkomst was, dat het ge schut doel trof op electrisch verlichte punten die buiten hel bereik van het geweer lagen. Bij beleger ingen zal het dus met goed gevolg kunnen worden toegepast. De moordaanslag op den keizer heelt toch nog een onschuldig ofler gccischt. De heer Kohier, chef van een weduwenlonds hadden dader bij diens vlugl een geduchten slag op het hoold gegeven en daardoor veel tol HoedePs arrestatie bijgedragen De slag was met zooveel geweld toegebragtdat de srok in tweën brak, maar Hoedel bleel staande keerde zich om en rigtle zijn icvolver op Kohier. Deze sprong met groote behendigheid ter zijde, zoodal het schol misging. Die spiong was zijn behoud meende hij en toch was die juist doodelijk voor hem. Reeds den volgenden dag namelijk gevoelde Köhlcr zich onwel maar kon Maandag toch nog naar zijn kantooi gaan. Dingsdag werd hij bedlegerig en acht dagen later was hij dood. De overspanning bij de worsteling en ook de schrik dien het zien van den op hem gerigten loop des revolvers in hem veroorzaakte hadden zijn zenuwgestel te geweldig aangegrepen en volgens vei klaring van doctoren waren ook de ingewanden door den plotselingen sprong be schadigd. Zijn laatste woorden waren: «Urn diesen Ilödel muaz ich mein Lcben verlieren." De Figaro brengt, ter gelegenheid van Vollaires eeuwfeestde volgende drie aanhalingen uit Vol laires werken in herinnering Je mourrai bien- trtt, el ce sera en détcslant (la France) Ie pays des singes et des ligres oü la folie de ma mhre ne fit naitie." (Brief van 7 Augustus f766 aan d'AIcmbert.)«Allez, mes Welches (Fran cais vous èles la chiasse du genre humain 1 (Toespraak van Voltaiie aan de Welches). «L'unilorme prussien ne duit servir qu'k laire metire k genoux les Francais!" (Brief van Mei 1777 aan F reder ik II koning van Pruissen.) Is dat niet laag genoeg vraagt liet blad. Hoe denken onze broeders van den Elzas en Lotharingen er ovei P Hoe denken de ware Franschen er over? Welken naam zal men kunnen geven aan degenen die in Frankrijk dit bedroevend en anti-pair iolsch eeuwfeest willen vieren Er heeft zich oen comité van dames te Parijs gevormd, om hei eeuwgetij van Jeanne d'Arc's dood plegtig te gedenken. Wel mag men van dit comité zeggendat bij de zamenstelling geen geest-van uitsluiting heeft voorgezeten, want naast de dames der hooge aristocratie als de hertogin de Clievreuse, de burggravin d'Abouville, de gravin de la Buurdonnaye de gravin Gaspnrd de Castrieshebben o. a. vijf da me a de la II a 11 e (visch vrouwen) tiding. AMERSFOORT, 29/30 Mei 1878. In ons vorig nummer plaalst.cn wij een bcrigt omtrent hel Nationaal Huldeblijk aan Z. K. II. Prins Hendrik en thans zullen de ingezetenen van Amersfoort ongetwijfeld gaarne kennis no men van den inhoud der nevensstaande adver tentie van de hooggeachte Subcommissie le Amersloort. Men mag zich wel overtuigd houdendat onzen stadgenootenmet liefde voor Z. K. H. bezield z.ich tevens herinnerende II.Ds. veel jarig gebleken belangstelling in hetgeen Amers foort betreft, de gelegenheid hoogst welkom zal zijndoor hunne bijdragen tot 't Huldeblijk te kunnen medewerken. Z. M. heeft benoemd tot notaris binnen het arrondissement Haarlemter standplaats de gemeente Aalsmeerden Heer P. Ledcboer candidaal-notaris aldaar. In 't vorig nummer is eenc misstelling ge slopen bij de vermelding van den uitslag van den wedstrijd onder onderwijzers-kweekelingen, die de Afdeeling Amersfoort van hel Ned. On derwijzersgenootschap heeft doen houdendaar toe door geldelijke bijdrage van 't Nutsdepar- tement in staat gesteld. Als verbetering dient, dat bekroond zijnvoor de hoogste aldeeling de kweekelingen D. van Ooslveen, 1e prijs f 6.J. C. Boeschoten2e prijs f 5.voor de laagste afdeeling, de kweekelingen H. J. Schoonenberg1e prijs f5.A. van Dijk, 2e prijs f4. Bij deze gelegenheid mogen wij niet onopge merkt laten dat de Normaalschool te Amersloort eene inrigting is, aan welker bedoeling, leven en streven tot dusver weinig of geen journa listieke publiciteit is gegevenofschoon zij dit ten volle verdient, en te meer aanspraak daarop heeft, omdat zij zich steeds door hare gunstige resultaten heeft doen kennen. Deze Normaal school heeft lal van jaren in de haar belreft'onde opzigtender gemeente Amersfoort tot eer ver strekt. Bij 't jongste in April gehouden examen slaagden weder alle kweekelingennamelijk 2 meisjes en 1 jongeling. Het Amersf. Depar tement van 't «Nut" stelde mede steeds veel be lang in den bloei der Normaalschool en staafde dit door daden. Te meer wijzen wij daarop omdat velen alhier in den waan verkeerendat 't Amersf. Nutsdepartement weinig meer geeft dan voordragten des wintersen de spaarbank de bibliotheek c. s. behartigt. Wij wenschen echter door bovenstaande le doen uitkomen dat 't«Nul" ook nog grooter werkkring heeft; en daarom deed het ons genoegen daarvan het pnbliek te kunnen overtuigen. Voor zoover onze herinnering reiktis de heer II. W. de Heus reeds p. m. een 17tal jaren als hoofdonderwijzer aan de Normaalschool werkzaam. Toegerust met eene rijke ervaring wordt zijn degelijk onderwijs ten zeerste ge waardeerd. Het voornemen bestaat, om bij elk bataljon infanterie een strafkompangnie in te richten. Waarom alsdan geen straf batterij hij de artil lerie en geen slrafescadron bij de cavalerie 7 Te Deventer zouden Zatuidag de huzaren een wandclrid maken en de manschappen waren op gestegen toen een paard steigerde en als een hengst van Cané op de achter poolen ging staan. De ruiter kwam er zonder ongelukken afmaar nel paard viel achterover en brak den nek. Dat de Hagenaars liefhebbers zijn van gerookte paling, blijkt, dal op de Haagsche kermis voor 75,000 door 84 verkoopeis is verkocht I I Zekere heer Jourdain stelt voor de uitgifte van een internationaal bankbiljet, dat in alle landen gangbaar zal zijn en bankmunt genoemd zal wor den. Door dezen maatregel zou men het verlies voorkomen, dat door koersverschil wordt veroor zaakt. De heer Jourdain houdt openbare voor- dragten over zijn plan en vindt eenige medestan ders doch lot dusverre wordt hel door de bankiers en den Staal bestreden. De Belgische Monitcur meldt de benoeming van niet minder dan dertig leden der regter- lijke magt en notarissen tot ridders der Leopolds orde. Zou de minister van justitie hiermede zijn politiek testament gemaakt hebben Leg een kartonnen doosje op eene tafel leg op dat doosje twee stukjes houtskool vooraf ge gloeid en in kwik gedrenkt en daarboven een stukje coke. Breng dan den stroom van drie elementen door een diaad met de houtskool in verbinding, leid dien draad, b.v. door evn gang, naar eene an dere kamer, verdeel daar den draad en bevestig hem aan 4 iclcphons. Ga dan op eenigen af stand van liet doosje slaan en spreek eenige vol zinnen en zij die aan de telephons luisteren zullen ze verslaan. Professor Rijke deed alzooen slaande voor zulk een doosje sprekende als het ware tol een onbezield voorwerp, verzocht hij de lieeren die aan de 4 iclephonen luisterden, om bij bem te komen. Zij hoorden hel en voldeden onmiddelijk aan het verzoek. Keukenmeid. PstI niets zeggen I anders kun je hier niet blijven. Koetsier. Waarom niet? Keukenmeid. Wc zijn dadelijk verraaijen. Me vrouw bet zoo'n nieuw ding ze noemen t elefont en nou hooren ze alleswal 'r in huis gezeid wordt. Men meldt uit Ommen van 27 Mei Eene vreemdsoortige ziekte doet zich hier en daar onder de schapen voor. De wol valt uit, de dieren kwijnen en sterven. Telegram. LondenDingsdag. De Daily Telegraph meldt dat de ministerraad besloten heeft, de instruction vast te stellen voor Engelands vertegenwoordiger op het congres. Met Schoewaloff zou men overeengekomen zijndat het nieuwe Bulgarije op minder dan de helft van den oorspronkelijk vaslgcslelden omvang zou worden teruggebracht. Ook geeft Rusland aanzienlijke beperkingen in Armenië toe en is er sprake van een gelieele intrekking van den eisch eener oorlogsvergoeding in geld. Burgerlijke Stand van Amersfoort. GEBOREN 24 MeiHenrielhe Machtildus d. van Johannes Arnoldus Stals en Alida Adri- ana Kiggen. Arend Janz. van Johannes Engel en Maria Theodora Holthuis. 27 Mei Evcrtjed. van Evert van Surksum en Geer- truida Johanna van Middendorp. 28 Mei Willemz. van Cornells Gerritsen en Maria Meijers. GEHUWD: 29 Mei, Hendrik Verschuur en Adriana Wilhelinina de Roos. Jacobus dc Bruin en Stijntjc lloksbergcn. Hendrik Simons en Willemina Catrina Pollemcn. OVERLEDEN: 25 Mei, Tlicresia Wilhelinina Pelronella Westerwoudt, fit) j.. ongch. Joanna Pegtol12 j. 26 Mei, Evert Hokshergen 83 j.wedr. van Johanna Maria van Dasselaar. 28 Mei, Johanna Alijda Maria Putman, flni. 29 Mei, Gerrilje van Ecdcn, 70 j.wed. van Alberlus Kaal. Anlonia Schollen35 j. echtg. van Willem Muijs. Een levenl. aang. kd. vrl. gesl. van Willem Muijs en Anlonia Schollen. ADVERTENTIE N Getrouwd II. VERSCHUUR van Amersfoort en A. W. DE ROOS van Utrecht. Amersfoort, 29 Mei 1878. Voor dc talrijke blijken van belangstelling bij de viering onzer vijfentwintigjarige echtver- eeniging ondervonden, betuigen wij, mede na mens onze kinderen, oprcglcn dank. Amersfoort, A. VAN TIJN, 29 Mei 1878. C. VAN TIJN-IIf.ndix. Een PERSOON geschikt cn genegen om voor eigen rekening ic exploiteeren de in de Legerplaats bij S0ESTERRERG van af 13 Juli lot 1 September. Nadere inlichtingen cn voorwaarden zijn te hekomen dagelijks uitgenomen zon- en feest dagen hij den luitenant-adjudant van het Ba taljon Mineurs en Sappeurs van 9'/: tot 12 ure in de Mineurs-kazerne op Damlust te Utrecht. Algemeene Nederlandsche Vrouwen vereeniging 4 en 5 Juni .187 8 Oranje-Park.

Amersfoortsche Courant | 1878 | | pagina 2