4 hectares 35 ares 40 centiares I hectare 25 ares 70 centiares BOUWLAND 3 Woningen onder één dak 49,EDO PETSEN 375,000 mi Hamburg*. met onderwijzer e»i kinderen weid ettelijke »rod*" (één «rod" ruim 5 meter) medegevoerd waarbij drie kinderen bet leven verloren doch eenige volkomen ongedeerd bleven. De politie te Gbemniu heelt eene socialisti sche vergadering doen uiteengaan en daarbij den heer Most, lid van den rijksdag, in hech tenis genomen omdat hij na het bevel der po litie een «hoch 1" op het socialisme aanhief. Tengevolge daarvan sijn de chei van het open baar ministerie en de beide hoogste ambtenaren van politie in ongeteekende brieven met den dood bedreigd. Op de ontdekking van den schrij ver heeft de overheid eene premie van 100 mark uitgeloofd. Volgens een engelsch tijdschrift wordt in Co- chinchina met goed gevolg een afkooksel van stramoninm als geneesmiddel tegen watervrees aangewend. Men schrijft uit Leeuwarden dat de levenslange tuchthuisstraf van Jut niet van langen duur sal zijn. De beruchte moordenaar toch is seet ernstig ongesteld, zoodat ieder oogenblik sijn einde wordt verwacht. Naar men sich herinnertoverleed ook Jacob dc Vletter in de gevangenis te Leeuwarden. Men telegrafeert uil Dover (Engeland) «Drie Duitscbe pantserschepen zijn hier voorbij gevaren. Toeu si) Folkestone genaderd waren had eene botsing tusschen twee dier schepen plaats, waardoor hel een en hel andere zwaar beschadigd werd. De naam van het gezonken schip, ia «Gros ser Kurlüst." Het was in aanvaring geweest met de «König Wilhelm", welk schip zeer is be schadigd met het voorschip onder water. De Kurlüst" zonk vier minuten na de aanvaring. Het was mooi weer met een kalme zee, toen de aanvaring plaats had." «Voor zooveel tot dusver bekenJ is, zijn 160 personen der bemanning en 25 officieren van het schip «Grosser Kurlüst" gered. De geheele bemanning bestond uil ongeveer 500 koppen." Een nieuwe vliegende man zal met den lucht reiziger Fliquet te la Yilette in een luchtbal opstijgen lot een hoogte van 1500h 2000 meters. Voorzien van twee groote vleugels, die hij met handen en voeten beweegtzal hij op die hoogte in de lucht springen om vlug als een vogel rond te zweven of als een steen op den grond neer te ploffen. Jl. vrijdag werd te Almelo een beer door de stad geleid. Aan den Boruaclien straatweg waar men hem op stal wilde zetten greep hij plot seling een fabriekarbeider aan met moeite en niet zonder gevaar gelukte het een der geleiders den erg aan het hoofd gewonde uit de klaauwen van het woedende beest te bevrijden. Telegrammen. Berlijn2 Junij. Omstreeks halfdrie heden middag is de Keizer, terwijl hij in zijn rijtuig zatdoor een kogel getroffen en onverwijld naar hel paleis teruggekeerdalwaar hij zich onder geneeskundige behandeling bevindt. Naar men onderstelt is net schot gelost uit een huis Unler der Linden. De keizer is aan den arm en den wang ge wond. De verwondingen zijn veroorzaakt door grove hagel en schroot. Londen, 2 Junij. De Observer deelt mede dat het congres op 11 Junij te Berlijn wordt ge opend. Beaconslield en balisbury zullen Engeland daarop vertegenwoordigen. Schuwalolf zal mede hel congres bijwonen. AMERSK00HT, 3 Junij 1878. Een jaar geleden op 3 Junij overleedtot algemeene smart, onze beminde Koningin. In deze maand zal door eenige officieren van den gcncralcn staf en van de krijgsschool onder leiding van den luitenant-kolonel baron Taels van Ariierongen, directeur der krijgsschool, eene tactische verkenning worden verriglook in gedeelte der provincie Utrecht. Bedoelde officieren ter sterkte van 8 vergezeld van een wachtmeester, 8 manschappen en 20 paarden zullen daartoe in nachtkwartier komen te Amers foort van II tot 15 Junij en voorts in de ge meenten Loenen, Maarssen en de Bilt. Door h«jf Kiescollegie der Ned. herv. gcm. te Leeuwarden is het volgende drietal zarncn- gestelddd. D. P. M. Graswinckelprod, te AmersfoortN. Kamppred. te Gooren E. A. Remypred. te Hengelo. Ook te Soest heeft zich eene Subcommissie gevormd in aansluiting bij de Hoofdcommissie te Amsterdamter aanbieding van een Natio naal Huldeblijk bij gelegenheid van het aanstaand huwelijk van 11.11. K.K. 11.11. Prins Hendrik der Nederlanden en Prinses Marie van Pruisen. De Subcommissie bestaat uit de volgende heeren Dr. J. J. BospredikantDr. W. Steen- hoff, R. C. pastoor; 1". PeelenR. C. pastoor pastoor te SoeslerbergC. A. E. van den lloncrt koopman; Dr. S. Greidanus, geneesheer; S. Gambiet- van Nooten notaris W. C. baron van Dedemgep. kapitein der genieP. Noordijk gep. 0. I. ambtenaarterwijl als voorzitter dier commissie werd gekozen de heer burgemeester Jhr. Martini van Geilen. Het regcringsanlwoord op het voorloopig verslag over liet wetsontwerp tot rege ling van hel Lager Onderwijs is thans bij de Tweede Kamer ingekomen. Het Vrijdag jl. gedrukt Leidsch Dag blad bebelst het onderst.waarvan vele lezers wel met belangstelling zullen kennis nemen, ook teneinde te trachten hedenMaandagavond op de hieronder vermeldde tijdstippen aan de Maan en Mars hunne attentie te schenken: Van dp verschillende hemellichamen is de maan ons het naaste. Daar sij bestendig van plaats verandert, en evenals de ton eene vrij aanzienlijke schijnbare grootte heelt, moet het natuurlijk voor en na voorkomen dat tij voorbij andere hemellichamen gaat en dete aan ons oog onttrekt. Met kleinere sterren valt dit minder in 't oog omdat dete door het licht der maan in hare nabijheid voor ons geügt onmerkbaar «orden. Met meer heldere sterrentooals die van de eerste grootte, is dit echter, ook voor-het ongewapend oog, teer goed op te merken en vooral wanneer do maan ilechte gedeeltelijk verlicht is en de ster achter het donker gedeelte der maan verdwijnt. Zoodanig eene sterbedokking tal er plaats hebben op heden Maandag avond en wel van de planeet Mars die eiken avond na tonsoudergang als eene teer heldere ster van moer dan de eerste grootteaan den noordwestelijken hemel prijkt Daar de maan dan slechts drie dagen ond is en tich als een smalle sikkel vertoontterwijlhij eene ge- noegtaani heldere lucht, het oostelijke of linker gedeelte der maan schijf ook nog even voor het oog flauw zigtbaar istal dit verschijnsel ook door het ongewapend oog teer goed kunnen worden waar genomen. k'enigau tijd na den ondergang der ton, t« 8 uur 12 min., tal mem aan den westelijken hemel de maan en niet ver van haren ooetelijken randde planeet Mars opmerkcu. Allengs nadert de maan m«*er en meer de planeetterwijl beide sich verder van het W. naar het N. W. bewegen Omstreeks 19 uur tal de planeet teer nabij den donkeren maanrand itjn en ongeveer 10 uur 18 min. door de maan worden bedekt en eensklaps voor bet starend oog verdwijnen. De iter blijft nu nagenoeg een uur achter de maan ver borgen en komt dan aan de regter- of lichtaijde der maan weder te voorachijn. Daar de maan en de planeet echter te tarnen te 10 uur 85 min. ondergaan too tal zulks door ons niet kunnen worden waar genomen. Op het oogenblik dat de maan te 10 uur 18 min. de planeet bedektbevinden beide zich iets benoorden het N. W. op eene hoogte Tan omstreeks 7 graden boven den horizon. Dc 82jarige gep. kolonel der cavalerieCoets van Baggente Geertruidenbergzal op 18 Junij e. k. den 63en verjaardag vieren dat hij als 19jarig eenvoudig soldaat, bij de karabiniers, later kurassierszich in den slag bij Waterloo het ridderkruis der Mil Willemsorde wist te verwerven. Aan de Groninger CL wordt gemeld «Ik moet nog een ooeenblik terugkomen op de «huwelijksgeruchten, die ten aanzien van de koninklijke lamilie-leden in den laatsten tijd hebben geloopen. De geheimzinnige wijze waarop men van zekere zijde oude nieuwstijdingen op haalde, heeft tot allerhande veronderstellingen aanleiding gegeven. Zoo hernieuwt zich ook het praatje, dat de koning er aan dacht in het huwelijk te tredenthans heette 't met een Zweedsche prinses. Dat daarvan geen sprake isbehoef ik u niet te verzekeren nu 'k u de bron aangeef, waaruit hel gerucht is voortge komen." Het aantal bezoekers der tentoonstelling te Parijs neemt verbazingwekkend toe. De cijlers beginnen bijna aan het ongeloofelijke te grenzen met Hemelvaartsdag bedroeg het aantal bezoekers niet minder dan 132,990. Welke moraal ia uit deze klimmende getal len te trekken t De historische feilen worden in Zwolle door de bevolking trouw herdacht. Hel oude Paasch- w ei feest, de Potjeskermispret met hunne eigen aardigheden en de historische waarde en beiee- kenis moeten door jong en oud op welke wijze ook, gevierd worden. De Hemelvaaiudag heeft biet ook zijne eigenaaidigheid. Men noemt dit het daauwtiappersfeest. Ook dit heeft hialoriache waarde. In die dagen gingen op Hemelvaartsdag de grondeigenaars, die zeiven hun land lieten behouwen en bezaaijen met de pachters voor daauw naar het veld om te zien hoe gras en gewas er uitzagen en naar gelang van den al of niet goeden stand der veldgewassen werd de pachtprijs bepaald. Dit is iiamuilijk thans niet nicer zoo maar toch gaan op dien dag honderde Zwollenaars zeei vroeg de polders in; daauw- trappen noemt uun datniet om land te pachten maar ditmaal out piet te maken. ADVERTEN TIEN. ii Voorspoedig bevallen van eene DOCHTER H. M. BAX, echtgcnoote van *"""00"G. I. DEJ0NGH, JU Met 1878. Kapitein-Ingenieur. Bevallen van eene DOCHTER, A. G. VAN ASPEREN Du Bois Amersfooht, 1 Juni 1878. De Notaris Mr. J. DE LOUTER zal op Donderdag 6 Juni 1878, des middags 12 ure, in het Loge ment van den Heer LEFFEFte Hoogland in het openbaar verkoopen: Onder Hoogland in den polder de Haar, strekkende van af de llaarsche Wetering tot aan den Bisschopsweg. met de daarop staande SCHUUR aan den Ham. met GROND en TUIN mede aan den Ham. Breeder bij biljetten. Eene Jufvrouwgeëxamineerd in het TEEKEKK heeft wekelijks nog eenige lessen disponibel, om daarin ONDERRICHT te verschaffen. Brieven franco onder letter D. Bureau Amersfoortsche Courant. bevat de van de duitsche regeering in Hamburg Uitgaande en gewaarborgde geld- lolery. Dezelve biedt voorzeker de beste kansen onder alle lolerycn in Europa aangezien ieder tweede lot een prijs be halen moet Onder de 49,000 piyzen kan men in 't gelukkigst geval winnenvoorts 1 4 250,000 1 a 125,000 1 4 80,000 1 a 1 a 2 4 1 60,000 50,000 40,000 30,000 3 4 30,000 1 4 5 4 25,000 20,000 6 4 1.5,000 1 a 12,000 23 10,000 4 4 2 31 4 74 4 200 a 412 4 enz. 8.000 6,000 5,000 4,000 2,400 1,200 Mark. Alle pryzen worden in 7 zich snel op volgende trekkingen uitgeloot. De 1ste trekking is ambtelyk vastgesteld op den 12den en 13den JUNI eerstk. De ambtelyk vastgestelde lotprys is by de bestelling in te sluiten en bedraagt: NCt 3.50 voor heele originaalioten 1.75 halve originaalioten O.S8 vierde originaalioten De toezending van bet bedrag kan ge schieden in munlbillctlen, nederlandsche postzegels of ook per postwissel. Dadclyk na ontvangst van net bedrag, verzend ik in tyds voor de 1. trekking de originaal ioten. Te zelfder tijd ontvangt ieder deel nemer het uitvoerig trekkingsprogram gra tis alsook na iedere trekking de officiecle trekkingslyst. De gewonnen sommen wor den volgens wensch aan de belangheb benden uitbetaald. Myn huis is in Neder land algemeen bekend en was ik ook reeds dikwerf in de gelegenheid de grootste pryzen in Nederland uil te betalen. BANKIER

Amersfoortsche Courant | 1878 | | pagina 2