dus opgelost. De dief had de goudstukkenom niet betrapt te worden behendig in het gehakte vleescIt geworpen waarna sy in de worsten ver dwenen waren. Hy werd nu in hechtenis geno men. Zoodni het voorval bekend werd had de slager een vroeger ongekend debiet; iedereen kwam worst bij hem knopen de drie overige goudstukken xyn evenwel uog niet teregt. In het midden der vorige maand werd te Cincinnati een muziekfeest gegeven het derde van dien aard dat een winst van 30,000 dollars opleverde, terwijl het van 50,000 vreemdelingen aan de stad een voordeel van ongeveer 8OO.0M dollars verschafte, leder der teven uitvoeringen werd door 6000 personen bijgewoond. De vreem delingen waren vooral getroffen door de schoone vrouwen, die er too overgelukkig uitzagen. Voor dit laatste bestond een bijzondere reden. Het feestcomité had het plan gekoesterd om aan de dames het dragen van boeden op de concertavon den te verbiedenwaardoor de tomerhoedjes volstrekt niet tot hun regt konden komen. De dames wisten echterdoor een gepasten invloed op de heeren der schepping uit te oefenen te voorkomen dat een zoodanig verbod werd uitge vaardigd en waren nu teer te vreden over hare overwinning. Sir Thomas Watsoneen van Engeland's eerste artsen wijst er op dat de éénige gel dige bedenking legen verpligte vaccinatie ge legen is in bet gevaar van besmetting bij hel gebruik van zorgeloos gekozen vaccine-stof. Hij wil daarom directe inenting van hel kalf invoe ren, zooals zij te België op groote schaal plaats heeft. De kunstbewerking zóó verdient te meer aanbeveling omdat er vermoeden beslaat dat de vaccine-stofna eenigen lijd van mensch op mensch te zijn overgebraglallengs haren heil rijken invloed verliest. Van de meer dan 10,000 kinderen, die, van 1865 tot f870, teüiussel direct van het kalf gevaccineerd en gerevac- cineerd weiden, is er tijdens de geduchte pok ken-epidemie van 1870 en 1871 geen enkel aangetast. De beeldhouwersdie aan de kathedraal te Keulen werken hebben het denkbeeld opgevat aan bet nageslacht het portret te laten van den keizersmoorder Hölel. Zij hebben zijn hoofd gebeeldhouwd volgens eeue fotografie, en daarmede een voetstuk ver sierd dal aan de noordzijde der kerk nabij de deur. een heiligenbeeld moet dragen. Dit hoofd, •omringd door andere grijnzende koppen en ge dekt met een hall ingediukten hoed eindigtin een dierenlijk met de klauwen omklemt het monster van den eenea kant een revolver van den anderen kant een halt ontplooid dagblad. Te Compiègne viel een wagen om beladen mei 4 vaten zwavelznnr en waarop behalve de voerman diens vrouw en driejarig dochtertje waren gezeten. Alledrie werden door de vloeislol als bet ware overstroomd. Het kind stierf onder vreeselijke pijnende toestand der moeder is zeer gevaarlijk men hoopt den vader io hel leven te behouden. Ts Londen is het berigt ontvangen dal bet Portugesche barkschip Laura komende van Ceara met 300 emigranten, den 27sten Mei bij Para is verongelukt waarbij 170 menscben het leven bebben verloren. Volgens berigt uil Alexandrië van den I3den Junij heeft het Engelsche schip Wild Swan in *lc Roode zee een scbip in beslag genomen met ■een aantal slaven aan boord. De telephoon bedreigt de kindermeiden met concurrentie, ken dame te New-York vroeg Edi- aoit, of hij geen toestel kon bedenken om kin deren wanneer zij schreeuwden of builden automatisch te wiegen. Edison heelt nu het vol- -gende verzonnen een telephoon wordt digi bij de wieg geplaatst. Telkens vaaneer bel kind schreeuwt of built, gaat bet plaatje trillen, de stroom gazt door een batterij en een elec- trornagneet en wordt hierdoor genoegzaam ver sterkt om den heiboom op te ligten van een toette!waardoor de wieg zachtjes wordt ge schommeld. Zoodra bet kind ophoudt met schreeuwen kooit de hefboom tot rust en houdt het wiegen op. Terwijl hardloopers en zij die langen tijd achtereen loopen in New-York nog steeds goede zaken maken is thans ook de dwaasheid van het tegen elkander dansen ingevoerd. De Fansche dansmeester Carrier danste 12 uren. Samuel ba ron een Amerikaan moest met den Franschman om den palm der overwinning kampen en danste 14 uren, onder luid gejuich van het volk, dat hem op zijne schouders naar huis droeg. Cartier echter bragt bel vervolgens tot 15 uren en zoo zal hel vooitgaau lot een van de beide gekken sich heeft doodgedanst. Te Deersum (Rauwerdeihem) speelde een kind bij eene maaimachine, die aangespannen op het erf stond stuikelde en vielen toen de paarden een stap vooiwaarts deden, ging het scherpe mes der machine over de regteiband van 't kind die afgesneden werd De ambtenaar van den burgerlijken stand te Te^eiden heeft de gewoonte aangenomen om de huwelijken des morgens om halt zes in te zegenen tot ergernis van huwelijkscandidaten. Hoe weinig geschikt een inschrijvingsbiljet voor de personeele belasting ook moge wezen om dichterlijke gedachten op te wekken het verhinderde een werkman niet de in het biljet voorkomende vragen volgenderwijs te beant woorden 18 stuivers is mijn wekelijksc.be huur; Door één schoorsteen stook ik mijn vuur Door twee ramen ontvang ik mijn licht En 'kdoe 'savonds een vóór-en achterdeur digt. Mijn huisraad is wel in een vrachtje te dragen En 'k zal er dus maar geen taxatie van vragen. Tweede Kamer. Discussie over 't onder wij sont werp. Het algemeen debat over het ontwerp tot herziening van de lager onderwijswet is Maan dag jl. aangevangen en o. a. bijgewoond door generaal Grant en den Amerikaanschen gezant. De heer Wintgens begon met zijn vertrouwen uit te sprekendat bij deze kwestie ieder ge trouw zal blijven aan de vaan en de beginselen waaronder men gekozen werd. Hij behandelt drie hoofdbeginselenvooral bij de onderwijs kwestie op den voorgrond staande leerpligt kosteloos onderwijs, leekenbeginsel. Spreker is verklaard voorstander van leerpligt, gelijk hij meermalen heeft betoogd. De kosten acht hij het gewigtigst punt. Hij bestrijdt ten sterkste die opdrijving van kostenwaarvoor geen mid delen zijn te vindenen vooral het later dis poneren der gemeenten over 's Lands middelen. Wat het derde punt aangaat, keurt hij de agi tatie van verschillende riglingen afvooral de monsterpelilieterwijl hij wenscht dat de Re geering lette op de volks-conscientie en de gods dienstige belangen der natie. Ten slotte drong de heer Wintgens aan op be houd van het godsdienstig karakter der school in den zin van overleg van de gemeentebesturen met kerkelijke en plaatselijke autoriteiten ter wering ook van de sociaal-democralrie. De heer Schimmelpenninrk van der Oije achtte het ontwerp een transactie tusschen de twee uilersten van de overzijdeeen partijwetge temperd door gevoel van menschelijkheid. Hij ontwikkelde de eischen der anti-revolutionaire partijvrijheid voor bijzonder onderwijs en deugdelijke concurrentie met het openbaar on derwijs. Zitting van Dingsdag. De heer Bichon herinnerde de geschiedenis der schoolwetherzieningdie nu slechts schijn baar in de laatste periode verkeert. Vasthou dende aan de beginselen zijner nota bij het ontwerp-Heemskerk, bestreed hij het tegenwoor dig ontwerp, dat alle bestaande grieven niet wegneemt maar nieuwe bezwaren in hel leven roept. Innig was hij overtuigd dat onderwijs zonder godsdienst uitloopt op bederf van het volksonderwijs en wegcijfering van de vrijheid van onderwijs. De heer van Nispen verdedigde zijne nota tegen het antwoord van den Minister, dat deels hem niet gebezigde argumenten in den mond legde en kunnende leiden tot hatelijkheden of anti-Catholieke passiën opwekken. Wat hij wenscht is vrijheid en mogelijkheid om in eigen boezem voorschriften van geloof en zedeleer vrijelijk na te leven. Hij stelde zich op grond wettelijk standpunt en wilde de grondwet eerlijk naleven. Hij verdedigde uitvoerig het subsidie stelsel als door de grondwet niet verboden en in het belang van allen. Door dit ontwerp was geen enkele grief weggenomen. Wordt hel aan genomen dan zullen ivij bijna de slechtste en onbillijkste schoolwetgeving hebben van Europa. De neer van Daar bestreed het ontwerp in aansluiting aan den heer van Nispen en pro testeerde tegen de onthouding aan de minder heden van de regtendie hun als Nederlanders en Staatsburgers toekomen. Hij beklaagt er zich overdat de meerderheid ongezind is eenigc concessie aan de minderheid te doen en toont de behoefte aan bevordering van Godsdienst onderwijs aanals grondslag der morele orde in de maatschappij, gelijk men dit in Duitschland ineer en meer inziet. De heer Saaijmans Vader betoogt mede in 't brecdedat alle onderwijs op 't positief Chris tendom moet gegrond zijnwil de maatschappij blijven bestaan. De heer Teding van Berkhout betoogdedat men niet genoeg besefte dat volksonderwijs eene heilige zaak is. Immers ondanks de her haalde verklaringen van het tegendeeldeed do Minister voorkomen, alsof de antirevolulion- nairen leerstellige godsdienst op school gedo ceerd willen hebben. AMERSFOORT20 Junij 1878. Bij besluit van Burgemeester en Wethouders is tot ambtenaar voor de geregtelijke vervolging van gemeente-belastingen benoemd de heer W. F. Wolvers, deurwaarder bij 'srijks be lastingen alhier. Een «gevaarlijke messteek" is, zoo melden een aantal groote bladenaan iemand te Amersfoort Zondag jl. toegebragt. Dit berigt was ijselijk overdrevenwant de ge wonde persoon is reeds sedert dingsdag jl. niet meer onder geneeskundige behandeling maar springlevend en gezond. Deze bladen kunnen derhalve nu melden, dat die «gevaarlijke" mes steek zeer «ongevaarlijk" was. Met groot leedwezen werd alhier en elders het overlijden op dingsdag jl. van onzen ge- achten stadgenoot den lieer M. ten Brink ver nomen. Wegens zijn goed karakter, minzamen en hartelijken omgangware verdraagzaamheid en godsdienstzinhulpvaardigheid voor eenieder en de trouwe behartiging der belangen van een aantal instellingen waterschappenbesturen enz. waaraan hij verhondenwaarvan hij lid en medewei ker was, of waarbij hij zitting had genoot hij zoowel hier als elders veler gene genheid vriendschap en hoogachting. Hij was gecommitteerde ter directie van den Slaperdijk Hoogheemraad van den Bunschoter Veen- en Veldendijk, Heemraad van het Kemheemraad- schaplid van het Brandcollcgie en van hel bestuur der Amersf. Afd. van liet Ulr. I.and- bouwgónootschap, regent van helSl. Elisabelhs- gasthuis, penningmeester van het R. C. arm bestuur, enz. waarbij hij zijne plaats met be langstelling en werkzaamheid op echt humane wijze vervulde. Vlug van geestwelwillend en opregt van aardkon men zijne woorden vertrouwen en op zijne beloften houwenzoodal door zijn overlijden een groot verlies wordt geleden. De lieer A. J. Wellingtot voor weinige weken leerling van de 5de klasse der lloogcre Burgerschool alhier, heeft met goed gevolg examen afgelegd als aipiranl-landmeter. Van de 21 jongeliedenwelke voor dit examen slaagdenverkreeg de heer Welling No. 4 op de ranglijst. Ingevolge ontvangen verzoek berigten wij dat Dr. L. II. Slotemakerpredikant te Arnhem Zondag e. k. de godsdienstoefening zal leiden in de Remonstrantsche Kerk alhier. De Directeur der Hoogere Burgerschool deelt ons mededat zich reeds 23 aspirant-leerlingen voor den nieuwen cursus hebben aangemeld. Het examen zal worden afgenomen den 11 den en 12den Julij. Mogt iemand verzuimd hebben zijn zoons aan te gevendan wordt hij uilgenoodigd dit zoo spoedig mogelijk (liefst schriftelijk) te doen. Hel openbaar mondeling overgangs examen zal plaats hebben den 8sten en Oden Julijde Promotie den 10dcn Julij. Eergisteren morgen is te Nijkerk eene aldaar wonende dienstmaagd in hechtenis genomen beschuldigd van kindermoord. Nadat leden der reglerlijke magt uil Zwolle bijgestaan door twee geneeskundigeneene schouwing over het lijkje gehouden en een verder onderzoek ingesteld hadden, heeft de verdachte dienstmeidnaar men verneemt deze misdaad bekend cn is zij gevankelijk naar Zwolle overgebragl. Volgens de Standaard bebben reeds 300 ker keraden zich verecnigd met kei volks-|ielilio- nement, tegen de onderwijswet door haar op touw gezel lal van anderen zullen zcllsiandig dit voorbeeld volgen, terwijl ook van U. Calho- lieke zijde algemeen een adies ter teekening is gelegd. Men zal dus van libeiale zijdeinde Tweede Katuer het successie-arguuienidat er bij gebieke van adressen tegen die wet niets van weeizin in die belasting was geblekenniet be hoeven te bezigen. Hel Fransche leger lelt drie geneiaals be-

Amersfoortsche Courant | 1878 | | pagina 2