van de AMEHSF00HTSCH2 COURANT van Vrijdag- 5 Julij 1878, No. 2633. AMERSFOORT, 4 Juli; 1878. Morgen, Vrijdag, zal U; Amsterdam vergaderen de hoofdcommissie voor het Nationaal Huldeblijk aan Z. K. II. prins Hendrik der Nederlanden aan te bieden bij zijn huwelijk met prinses Marie van Pruisen. Deze commissie bestaat thans uit .lJ8 leden, van wie er 12 uit Amsterdam zijr. 9 uil Rotterdamli uit 's Huge en voorts uil alle hoofdsteden der provinciënalsmede uil enkele andere plaatsen een lid. In deze bijeenkomst zal worden gesproken over den aard van het aan te bieden geschenk waarvoor thans ruim f'00.000 is ingekomen, behalve de bijdragen die nog uilenkele plaatsen verwacht worden. Ook zal aangaande de orna mentatie van hel album welks vervaardiging aan cene voorname binderij te YVecnen is op gedragen, beslist worden of de namen gedrukt, dan of zij gecalligrafeerd zullen zijn. Met zekerheid meldt men dat Z. M. de kei zer van het Duitsche rijk als hoold van lu i huis van llohenzollern, volgens den wenst h van prinses Maria van Pruisen en prins Hendrik der Nederlandenhun huwelijksdag heelt vast gesteld op 27 Augustus e. k. Hel ouwelijk zal te Potsdam in tegenwoordigheid van geheel de keizerlijk-koninklijk lamilie worden vol trokken. Na drie dagen in het buitenland vertoefd Ie hebben zal prins Hendrik zijne gemalin in de hofstad aan de leden der koninklijke familie enz. voorstellen om na een verblijf van drie dagen Ie 's Gravenliage naar zijn luslslot te Soestdijk te vertrekkenwaar liet hooge echt paar feestelijk zal worden ontvangen en gerui- men lijd vertoeven. De nieuwe volksuitgave der Romantische Werken van Mr. Jacob van Lennep beantwoordt ruimschoots aan de goede verwachting daar omtrent bij de inteekening gekoesterd. Dezer dagen is daarvan verschenen hel laatste dei- drie charmante deeltjes van »De lotgevallen van Klaasje Zevenster." Keurig gedruktbij aango- genaam formaat voor lectuur in salon opreis, wandeling enz., geven de lieve boekjes zelfs op den langsten duur niet de minste vennoeijenis. Deze reeks van v. Lennep's boeijende romantische geestproducten mag derhalve in den volslen zin des vvoords op den titel «populaire uitgave," aanspraak maken, ook wegens den verwonder lijk matigen prijs. De actieve uitgevcrsliilsde lleeren M. Nijhotl', D. A. Thicrne te 'sGraven- hage en A. \V. Sijtholf te Leidenkunnen op deze uitgave alleszins roem dragen en verdienen hunne deswegens welgeslaagde pogingen alge meen te worden op prijs gesteld zoodal mag worden gehoopt dat binnen korten tijd zoowel bij inteekeningals door aankoop builen in teekening Klaasje Zevenster en de andere werken dezer reeks uitverkocht zullen zijn. De zomerzitling der Prov. Staten van Utrecht werd diugsdag jl. geopend met cene toespraak van Z. Exc. den Commissaris des Konings waarin wordt medegedeeld dat de toestand der prov. over 't nlgemcene gunsiig is te noemen. Rust en orde der ingezetenen bleven ongestoord. De gezondheid der ingezetenen werd noch be zocht, noch bedreigd door epidemische ziekten. De uitzigtcn van den oogst zijn gunstig en veelbelovend. De toestand van den veestapel is gevvenscht. Geheel verschoond van longziekte bleef liet rnndvce niet, doch zeldzamer vertoonde zij zich. Sedert de laatste vergadering der Staten kwamen slechts 2 gevallen veor. De verschillende stukken ter behandeling wer den aangebragt en voor zooveel noodig com missoriaal gemaakt. In de vorige zitting is een reglement vast gesteld voor hel hoogheemraadschap van den Bunschoter Veen- en'veldendijk. Zooahmcn zich herinnerthadden belanghebbenden bij dien dijk nog al bezwaar tegen dal reglement, omdat daarin ontbrak cene bepalingdie bet hoogheemraadschap kon vrijwaren legen over last van wege een achtergelegen polder onder Eemncs. Thans werd medegedeeld, dat de Mi nister van waterstaat bezwaar heeft gemaakt tot goedkeuring van het bedoeld reglement te adviseeren. De stukken zijnmet een adres van cenige ingelanden van het hoogheemraadschap van den Runschoter Veen- en Veldendijk hou dende verzoek om verhooging van den Slaag- schen dijk in handen van Gedep. Stalen ge steld om de nadere beslissing voortebereiden. Do Staten benoemden mr. P. A. Rroers weder met nagenoeg eenparige stemmen lot buitenge woon li<l der Staten. De volgende zitting zal Zaterdagmiddag ten één uur plaats hebben. Uit 's Gravenliage wordt gemeld Van toebereidselen - orn Z. K. H. prins Hendrik en zijn gemalin bij bun komst in de residentie feestelijk te ontvangen boort men nog niets. Men is bier op bet stuk van lëcstorga- nisatie zoo vlugdat men acht dagen voor de kom<t van liet vorstelijk bruidspaar zeker eerst aan de ontvangst gaal denken. En dan komen er zoo veel plannen voor den dag - van adellijke en bur- ger-eercwacliton optogten ecrebogen en an dere versieringen, officiële en andere illumina- liën dal er ten slotte.... niets van tcregl komt zoo gaal liet alt hans gewoonlijk. De chef «Ier koninklijke magazijnen van bron zen van wiens arrestatie ik in mijn vorigen hricl melding maaktewordt beschuldigd van een wisselt<-n bedrage van f ."KUJIJO op de thesaurie des konings te hebben afgegeven valschelijk onderteekend met den naam van 's konings tweeden secretaris. Om dien wissel te dekken bad bij dagen te voren allerlei kunst middelen gebezigd tot liet do-'n van kolossale inkoop-n niettegenstaande zijn zaken van dien aard waren dal bij daags na zijn gevangenne ming in slaat van faillissement is verklaard. De liecren slcinopncmcrs bij de jongste ge meenteraadsverkiezing (de burgemeester en de raadsleden Slain en du Tour van Rcllinchave) bobben zich.... verteld. De residentie erlangt een zekere vermaardheid in de mathematische wetenschapgij herinnert udat ecnigen lijd geleden helzellde geval zich voordeed met drie andere stemopneniers. Ziedaar dan een half dozijnen onzer patres conseriplidie 't in de kunst van Hartjes nog niet zoover hebben ge- bragtdal men hem met gerustheid lot 1271 kan laten lellen. Kr waren Dingsdag 1271 kie zers opgekomen: Woensdag werden lit stem biljetten van onwaarde verklaardnu zouden volgens de rekenboeken voor ecrslbeginnenden op de lagere scholen 1201 stommen over ver schillende personeu moeten zijn verdeeld. Telt men echter de getallen op van do volgens voor lezing uitgobragte stemmendan komt men slechts lol 12.V1. Kon van boidon moet dus waar zijnóf tien van de als opgekomen aan- geleekende personen zijn niet tor stembus ver schenen of bobbenin plaats van een stem biljet een kersenpit of zoo iets inde bus gewor pen óf tien van de ingeleverde biljetten zijn door den voorzitter van 't stembureau niet overluid voorgelezen en dus ook door de stem opneniers niet opgeteckend." Aan de Korpscommandanten is door den Mi nister van Oorlog magtiging verleend om de miliciens (plaatsvervangers en nummervc wis- sslaars daaronder begrepen)die daartoe aan zoek moglen doentoestemming te verlcencn oin te huwen zoodra zij aan de oproeping hun gedaan voor de werkelijke dienst tot bet in dit jaar bijwonen der herhalingsoefeningen hebben voldaan en weder in het genot van groot verlof zijn gesteld. De miliciensdie om een of andcfe reden aan die oefeningen geen deel behoeven te neuicn, kunnen voormelde vergunning al dadelijk ver krijgen. Toen twee dienaren van politie tc Amsterdam Zondag avond de belhamels van een vechtpartij bij de Willemspoort wilden arresteren, werd hierbij van de zijde der vechtenden zoodanig verzet betoonddat een der dienaren de broek van het lijf werd gescheurd. Met hel oog op den langen duur der vacantie op de scholen is een vernuftige Hagenaa. op de gedachte gekomen vacantie-scholen op te rigten waar de leerlingen in de gelegenheid zullen gesteld worden het geleerde te onder houden. Te Schwelm bij Barmen is de groote spoor weg-tunnel ingestort over een lengte van 21 meier. Kr moeten 7 personen bij omgekomen zijn. Eenige lijken zijn gevonden. IJverig wordt gewerkt om de oveugen op te sporen. De Neue freie Presse bevat een brief over de geheime politie in Rusland, waarin o. a. het volgende wordt gemeld De verschillende soorten van geheime politie in Rusland zijn zoo talrijk, dal men ze ternau wernood kan tellen, flare leden hebben de steikte van een legercorps on men kan de kosten «oor haar onderhoud gerust op 8 milloeo roebels per jaar schatten. De agenten der zoogenaamde derde aldeeling genieten een maandelijkscb inkomen van 100, 150 tot 200 roebels en hebben niets anders te doen dan netjes gekleed de fatsoen lijke koffiehuizen hotels en andere publieke plaatsen te bezoeken en oogen en ooren goed open te houden. Zij moeten hunne geschiktheid vooral bewijzen dooronder hel masker van groote eenvoudigheid, met verdachte Russen of vreemdelingen in aanraking te komen en bij een glas wijn dapper op den Czaar de prinsen de Regeering en alle staatslichamen te schelden. Stemt het ongelukkige offer in de melodie in, dan verschijnt dikwijls onverwachts een vreemde gestalte, die zoowel den lokvink als den mis leiden vogel achter slot en grendel brengt. De dienaar van politie kan men echter 24 uren latei misschien in een andere kleeding en an ders gekapt weder op een andere plaats xijn beroep zien uitoefenen. Ik ben er in een open baren tuin getuige van geweestdat een elegant gekleed heer een politieagent een pak slaag toe diendede aanwezige officier van politie allerlei grolheden naar hei hoold wierp en toch eenige oogenblikken later door den commissaris van bet kwartier met een harteiijken handdruk werd ontslagen. De voornaam gekleede rijk met de coraties versierde heer was ook een lid der derde aldeeling. Een ander van die heeren kwam er slechter af, want in een bierkelder werd hij, in weerwil van zijn gehuicheld masker, door twee Engelschen herkend die hem een flink pak slaag gaven en toen op straat zetten. Ond^r de spionnen der politie bevinden zich ook voorname heeren en dames, graven en baronnen. De meest gevreesde van allen is een vrouwelijke intrigant van ongeveer 38 jaren met zwart haar en kiachligen lichaamsbouw. Zij is bekend, zoowel door haar hooge afkomst, als door haar galante avonturen. Gravin F., zoo zullen wij haar noemeuis de dochter van een overleden Russischen generaal en de gescheiden echtgenoote van een prins. In hare salons komt de groote wereld van Rusland bijeen zij telt zei Is grootvorsten lot haar gasten van welke slechts enkele het ware beroep der beminnens waardige gravin kennen. Zij bezit inderdaad meer invloed dan een minister van binnenlandsche zaken is voor de politie onontbeerlijk en staat in nauwe betrekking tot den commandant der stedelijke politie. Hare soirees munten uit door pracht en luister men schertst zingtspeelt en drinkt er; de wijn vloeit er in slroomen en de zware tongen bevestigen de waarheid van het in vino Veritas. Menig geheim wordt verklapt waardoor de lichtzinnige dwazen reddeloos vci- loren gaan. Het gebeurt echter, dat men op individuen stootwaarop de wijn geen vat heelt door kelen die god Bacchus te sterk zijn. In die gevallen wordt de schelm Cupido ter hulpgeroepen, cn hij wiens tong door den w ijn niet wilde loskomen breekt in de armen eener sirene. Menig Russisch officier wordt onverwachts uit de gaidenaarde linitroepen verbannen, menig generaal naar den Kaukasus verplaatst en menig hoogcplaalst amb tenaar of officier krijgt onverwachts zijn ontslag. Zelden heeft in dergelijke gevallen de geheime politie dc hand niet in het spel gehad. Gcdnkt bij A. II. VAN CLKKFF t* Amcrtfoort.

Amersfoortsche Courant | 1878 | | pagina 5