dat van den heer Schimmelpenninck met 55 tegen 20dat van den heer Bergsma mei 05 tegen 16 en dat van den heer Viruly met 51 tegen 30 stemmen. Art. 45 is daarop onveranderd aangenomen met 45 tegen 36 stemmen. Heden, Maandag, voortzetting. Allerlei Uit Nieu wemliep wordt gemeld, dat de beide verwonde adelborsten van liet Zweedse he oorlogs- korvet Saga" builen gevaar zijn. Te Amsterdam is een meisje vau 7 jaar door den stoomspuit, die zicli in vliegende vaart naar een schoorsteenbrand spoeddeoverreden. Een paar uur later is bel kind overleden. Een van de drie, die voor een draaimolen te Utrecht op de Neutle een standplaats vei kregen kon deze aan een collega overdoen vooi i 475. Als een bijzonderheid meldt men dat bij M. B., te Kloetinge zich een rund bevindtdal tot nog toe geen jong geworpen heeltmaar nu toch melk geelt. Omtrent het regtsgeding tegen Hö lolver neemt men nog dat hij up de vraag van den voorzitter ol de beschuldigde nog iets had aan te uiet ken antwoordde: elk ben dankbaar voor iedere verdediging, want zij helpt ui ij toch niets." Toen zijn doodvonnis gelezen werd, ver bleekte hij welmaar lachte toch spottend en slak den gendarmen de handen toe om de boeijen weder nan te leggen. Hij deed dat zeer rustig en seide lagchend «Ga uw gang maar, morgen moogl gij mij ophangen ook." Ook toen hij door het pot taal naar den ge vangenwagen werd gebraglliep hij met opge heven hooid en keek vrij rond. De gemeenteraad van Praag heeft een besluit genomen dat welligt ook elders navolging ver dient. Maar aanleiding n. I. van een rapport der financieele commissie, besloot de raad om tot de dames van Praag het verzoek te rigten dat zij op openbare wandelplaatsen en in de straten het sleepen van hare japonoen zouden vermijden omdat het daaidoor opstuivende stol niet alleen hoogst onaangenaam maar ook voor de gezondheid schadelijk is. Te Nantes verschenen dezer dagen op de mairie een paar jongelieden, die een wettig hu welijk wenschten aan te gaan. Op het beslissende oogenblik weigerde echter de ambtenaar van den burgerlijken stand zijn ministerie, op grond dat de bruid tol hel mannelijk geslacht behoorde. Het register van den burgerlijken stand verklaar de dit ten stelligste, en zoo de jonge dame een huwelijk had willen sluiten met eene andere damehad de ambtenaar er zich niet tegen kannen verzetten. Ut de bruid al verzekerde dat zij wezenlijk eene vrouw was hel baatte niet. De bruid heeft thans de bnlp der regter- lijke magt ingeroepen om behoorlijk in het gemis hater tegten als vrouw hersteld te worden. De Parijsche Figaro zegt Is de muilkor! een last voorden hond, segt het blad zij is een afdoende waarborg voor den menscti. De liellti-bbers moetenala zij hun honden de onaangenaamheid van den muilkorf willen sparen ze eenvoudig thuis houden maar als zij ze los willen laten loopen dan heelt hel publiek bet regt te zeggen dat willen wij niet tenzij gij uwe dieren in de onmogelijkheid stelt om ons te bijten. Kisclrt gij vrijheid voor uw hond, wij eischen voorzorg voor ons leven, dat in allen geval wel iets meer waard zal zijn en de muilkorf is het ecnige middel om uw dier te beletten ons kwaad te doen. Figaro wijst ten slotte op het feit, dat II. Zondag een dolle hond het gehucht La Jonchèiebij Parijs in rep en roer heeft gebragteen gedeelte van Bougival heeft doorloopen en toen in de riglirig van Cello Saint-Cloud votdwenen is. Zoo verre men heeft kunnen nagaan, heeft hij 15 a 20 an- deie lion Jen gebeten, cn al Jat gedierte loopt vrij cn ongeuiuilband rond. Heeli men ooit grooter zorgeloosheid van mcnschenlevens en dieren tevens gezien vraagt het blad, en dringt met nadruk aan op bescherming van den mensch tegen het dier. Door de geneesheeren van den Keizer van Duitschiand is een uitvoerig bulletin uitgegeven, waaruit blijkt, dat de genezing langzaam vooti- gaat. De wonden zijn wel allen geheeld maar door het belangrijke bloedverlies en den diepen indruk van het gebeulde op het gemoed en het zenuwstelsel van den patiiinl, keeren de klachten slechts langzaam terug. Daar evenwel geen Jigchatnelijke organen iu hun werkzaamheid zijn gestoord mag men op volkomen herstel hopen. Hoewel de beweegbaarheid van handen en arnten goed toeneemt, kunnen zij toch deels door de langdurige rust nog niet voor alle functiën worden aangewend, zoodat hem b. v. bij het gebruik van eten nog hulp moet worden ver leend. De Keizer kan wel gaan en zelfs eenige trappen op en afloopen doch slechts gedurende korten tijd. Sommige Berlijnsche bladen vernemen dat men voornemens is den Keizer eerlang naar Cltailollenburg te vervoeren. In hel dorp Kirchbach bij Gelnhausen is voor eenige dagen de oudste man welligt van geheel Europa overleden. Het Is Florian Weiss- mulh die den ouderdom van niet minder dan 148 jaren bereikte, niettegenstaande hij zijn ge- heele leven door met allerlei tampen en ontbee ringen heeft te kampen gehad. Hij diende eenmaal onder hertog Ferdinand van Brunswijk en nam o. a. deel aan den slag bij YVil hel msl hal. Van zijn nakomelingen leven nog twee hoogbejaarde zoons, 1(3 kleinkinderen en 43 volwassen ach terkleinkinderen. Te Scheveningen wordt in de volgende week een Casino met schaatsen-en kegelbaan geopend. Men wil op deze wijze wat meer leven in onze badplaats wekken dan er thans ishet is er toch nog stil; zelfs op de warmste dagen kan men de bezoekers wier aantal andere jaren aan den zeekant in strandstoelen en tentjes gezeten zelfs niet is te begrootendit jaar tellen. De Parijs&che tentoonstelling oelenl een zeer ungunstigen invloed uit op het aantal vreemdelingen te Scheveningen. En toch is het daar, ook afgescheiden van de genoegens in de kurzaal van de levendigheid in de Ga lerij want de eigenaren der nette winkels behalve de houder van het caféwaar een paar allerliefste Scheveningsterijes als sJanncn" fun geren over «slechte zaken" klagen van de aangelegenheden die 't casinomet orkest schitterenden verlichten tuin enz. belooft; van de straks te openen camera obscura en tele- phon-kiosk altijd even verrukkelijk. De stedelingen blijven dan ook, 'savonds vooral, hel zeedorp druk bezoeken en de Tramway- marriscbippijdie thans dubbel spoor heeft op het grootste deel van den weg, maakt zeker goede rekening. Ma.ir voor de hotels en particulieren die kamers verhuren zal 't jaar 1878 zeker niet onder de voordeeligsle zijn te tellen. Onze winkelstand heeft daarentegen een voor- deeliger toekomst in 't verschiet. Door de be noeming van vrouwe van Hali-Schimmelpennick tot grootmeesteres van het huis van Z. K. H. prins Heudiik en zijn aanstaande gade is heel onze handelsstand verblijd. Het is nl. bekenddal deze dame al bare benoodigheden in de residentie zich aanschait en niet meedoet met de mode om zich met «internationale" pracht te tooijen. Daardoor bestaat nu ook gegrond vooruitzigtdat ook H. K. H. prinses Maria van Pruissen haar leveranciers niet buiten de greuzen zal zoeken en ik behoef u niet te zeggén van hoeveel invloed dit kan zijn op den bloei van onzen handelsstand. (Haagsche Kroniek der Gron. Ct.) Zekere mevrouw Palk te Cincinnati achtte zich dezer dagen belcedigd door een artikel over hare mur.iekale bekwaamheid in de Muzic News. De redacteur van dit blad Ethallkreeg den vol genden dag eene boodschap dat mevrouw Palk in een nabijzijnden winkel was en hem daar verlangde te spreken. Geen kwaad vermoedende ging de redacteur erheen. Mevrouw P. gal hem eerst een exemplaar van de courant en verzocht hem zijn artikel nog eens te lezen. Toen Ethall daaraan voldeed, kreeg hij van de vertoornde furie eerst een handvol roode peper in de oogen waarop zij den half blinden mar. op een dragt slagen met de karwats onthaalde. Gelukkig dal de dames niet overal zulke parate executie hou den als hare ijdelheid gekwetst ia. Reeds twee dagen achtereen heeft de Gemeen teraad van Amsteidam geen zitting kunnen hou den doordien de groole meer dei lieid der leden afwezig was. Atohin Het Algemeen Dagblad zegt in zijn overzigt van den 3den Junij «De regering heelt nogmaals aan de redac tiën der dagbladen de stellige verzekering gege ven, dat van kwade tijdingen uil Atehin niefs door haar bij de publiccring der telegrammen wordt achtergehouden en bel ernstige verzoek gedaan om alarmerende tijdingenwaarvoorin de regeringstijdingen geenc bevestiging te vin den is, niet te verspreiden. De gouverneur- generaal heeft de beleefdheid gehad om van de aanwezigheid van twee der Balaviasche re dacteurs aan den feestmaaltijd van het Bulaafsch genootschap gebruik te maken om hun dit com muniqué mondeling te doen toekomen. Gelijk ook vroeger, blijven wij van nteening, dat tegenover erge beriglen over Atehin, dikwijls op schijnbaar zeer afdoende autoriteit medege deeld twijfel gewoonlijk nootlig is. De reden hiervan is vooraldat die lijdingen niet te Batavia, maar op Atehin zelf ontstaan. Vermindering van het aantal manschappen op sommige buitenbezellingen en de daarop ge volgde afloop van den padie-oogst zijn waar schijnlijk de aanleiding geweest tot de hervat ting der vijandelijkheden van Atchinesche zijde die trouwens tol nu toe altijd gevolgd is nadat wij geruimen tijd lang, ter consolidatie van het verkregene, ons rustig gehouden hadden. Jaren kan deze toestand met grooter en korter lusschcnpoozen nog blijven duren. Vele jaren- zullen noodig zijn om den volkshaat te doen slijten. En toch blijft ons naauwelijks andere keus over. Een guerre a outrance onzerzijds zou, gesteld al hadden wij daartoe troepen genoeg misschien de eindbevrijding van het land nog verder verschuiven en voor veel langer jaren aan onze vestiging op Atehin een uitslui tend militair karakter bezorgen." Blijkens een bij het departement van koloniën ontvangen telegram van den gouv.-gen. van Nederlandse!» Indië dd. 12 Julij, zijn de IV en VI Moekim weder door de vijandelijke ben den die (blijkens het bei'igl in de Stuals-CL van 2 dezer No. 150), zich daar genesteld haddenontruimd vóórdat nog de van Java gezonden troepenverslerkingen in Atehin was aangekomen. Een paar colonneswelke de verschillende bergpassen zijn doorgetrokken, hebben geen vijanden ontmoet. AMEHSFOOHT. 15 Julij 1878. De uitslag van het Toelatingsexamen voor de lloogcrc Burgerschool alhier, dat den 11. en 1-2. Julij jl. werd afgenomen was, dal van de 23 aspiranten voor de Ie klasse, 15 on voorwaardelijk en 7 voor waardel ij k werden toegelaten. Ün voor waardel ij k werden aangeno men A. van der PlankII. G. Roux P. W. Menabla van Schouwenburg, D. flakkertJ. CruijtF, J. P. HoltzschueG. C. A. Valcwink, A. F. Naudin ten Cale, C. E. Graswinckel en 11. Meijers, allen van AmersfoortII. G. Schim mel uit Amerika E. Stork van Almelo II. K. llaase van 's HageK. Strengnacrts en M. van Gelder van Amersfoort. V o o r w a a r d e I ij k A. M. Pompe van Rotterdam J. B. van de GumsterI'. J. van Winter, 11. W. A. Morren, J. 11. van Sloolen en J. N. Muller, allen van Amersfoort; en A. L. Enthoven van 's Hage. Tot dc tweede klasse werd voorwaar delijk toegelaten J. II. Coolhaasvan Amc- rongen. Donderdagavond jl. had alhier de uitreiking van de prijzen voor Hand- en Rechtlijnig lee- kenen aan de leerlingen der Burgeravond school pluals. De Directeur der schoolDr. Menalda van Schouwenburghield bij die ge legenheid een loespiaak lot de leerlingen waarin hij vooral aandrong op getrouw school bezoek in verhand met het feit, dal aan en kele leerlingen geen prijs kon worden toege kend omdat zij te dikwijlsonvei-antwoord afwezig waren geweest. Voorts wees hij op het loffelijk voorbeeld van den oud-leerling D. Boks welke dit jaar de teekenlcssen weder bijwoonde en een zeer net m o d c I van een wenteltrap had ingezonden. Hij wekte de leerlingen op dit vooi beeld te volgen zooals bereids door den leerling W. Schimmel gedaan was. De prijs voor RechtL leekencn in de 3de klasse (een bankschroef) werd toegekend aan den leerling W. Schimmelaan wien levens de prijs voor Handleekencn in die klasse (een boor en winkelhaak) ten deel viel. Aan den leerling H. G. van llaselcn werd een fraaijc passcidoos vci'eei'd, als lc prijs voor Recht lijnig leekenefi in de 2de klasseterwijl de leerling II. P. van llaselcn als lsle prijs voor Handleekencn en 2de prijs voor Rechtlijnig teekenen in de 2de klasse een verfdoos er. een zakportcfeuillc ontving. Ten slotte kreeg de leerling II. van Surksum als 2de pi'ijs voor llandteekenen in de 2de klasse een passer. Deze prijzen werden den leerlingen overhandigd door den Voorzitter van dc Commissie van Toczigt op het Middelbaar Onderwijs alhier, die den wtnsch uitsprak dat deze pi ijsuildec- ling weder een spoorslag zou zijn voor velen orn ijverige leerlingen van de voor handwerks lieden zoo hoogst nuttige Burgeravondschoo te worden.

Amersfoortsche Courant | 1878 | | pagina 2