sfrcden uitvoerig dien eischals zijnde door niets gewettigd. De Minister beriep zich op dc grondwettelijke verpligting des wetgevers. Een amendemcnt-llcrch om voor liet platte land hulponderwijzers aan hut hoofd der school te stellenis verworpen. /.illing van Dingsdag. Art. 55 is goedgekeurd. Art. 50 aangehouden tol na art. Ik». Up artikel 57 was voorgesteld een amendementMoens om het hulponder- wijzorsèxaiuen te doen alncmen niet door eene eoiniuissie van schoolopzienersmaar door eene commissie van deskundigen, waaronder de voor steller do onderwijzers verstond. l)c Minister bestreed dit amendement. De aard van dit examen bragt mede afneming door niel- speeialiteilcn Na diseussie werd hel amendement verworpen met 51 tegen 25 stemmen, waarna het artikel, dat door den heer Bergman werd bestreden onveranderd is goedgekeurd. Artt. 58 en 59 zijn goedgekeurd. Artl. 00—64 zijn goedgekeurd, na verwer ping met 44 tegen 34 stemmen op art. 01 van liet amendementVerheijenom voor hoofd onderwijzers niet Ie vergen een examen in de wiskunde en voor hoofdonderwijzeressen niet te eischen een examen in de wiskunde en het handtcckenea Op arL 05 zijn voorgesteld twee amende menten 1. van den heer Verheijen om niet de hooldonderwijzersacle te vorderen voor hel ver krijgen van acten voor levende talen en andere vakken2. van dc heeren van der Kaay en Beaufort, van gelijke strekking, maar tevens strekkendeom de examens te doen alleggen voor gewone commissionniet voor commission van middelbaar onderwijs. Zitting van Woensdag. liet debat over art. 05 der onderwijswet cn dc daarop voorgestelde amendementen van de heeren Verheijen en van der Kaay is voortgezet. De heeren Moens, Borgcsius en de Minister bestreden ze uitvoerig. Ze bestendigden alle misbruiken en dc Minister achtte ze in strijd met den zaïnenliang en de economie der wet. Daarentegen bleven de heeren van der Kaay VerheijenBeaulort en van der Hoeven betwis ten dal voor acten voor talen of speciale vakken hoofd- of hulponderwijzcrsacte nood zakelijk zoude zijn en vooral keurden zij af neming der examens door commissiën van mid delbaar onderwijs sterk al. Ten slotte zijn beide amendementen verwor pen met 43 legen 39 stemmen en is arL 05 onveranderd goedgekeurdgelijk rnedc aange houden art. 50. Artt 00—80 zij» na korte discussie onver anderd goedgekeurdhet laatste met 58 tegen 22 stemmen. Op arL 81 is voorgesteld een amendement van de heeren van der Oije en Bargeom weg te laten de vierde alineadat gemeentelijke ondersteuning aan ouders wier kinderen niet ter school gaan wordt geweigerd. De Minister verdedigde die alineagelijke be paling bestaat in de reglementen der armbe sturen. Alleen wordt daarin ondersteuning af hankelijk gesteld van genot van openbaar on derwijs. Dit artikel wil te dien opzigte geen onderscheid maken li sschen openbaar en bij zonder onderwijs. Dit werd anderzijds door verschillende spre kers bestreden die hel arL in strijd met de armenwet achtten. De Minister liet uil het artikel vervallen de woorden van welken aard ookten einde genees kundige hulp als politiezorg niet uit te sluiten. Over hel amendementBarge staakten de stemmen40 tegen 40zoodat het art. is aan gehouden. Artt. 83—87 zijn goedgekeurd. De Bcgeering stelde in plaats van artt. 88 en 89 eene gewijzigde redactie voor. Ingezonden. De weezen uil hel burgerweeshuis van onze goede stad hadden gisterenmiddag op den Aiucisidortschen berg een aangenaam, lande lijk feest I Een vermogend vriend van ouderloozc kin deren smaakt reeds sedert jaren het stille genot dien kleinen ongelukkigen een' gelukkigen dag te bezorgen. Ja een gelukkige dag hebben zij Woensdag gehad. Wie 't gezien heeftis er van over tuigd. liet genot was op 't blijde gelaat te lezen. Wie zal beslissen wie '1 meeste genoot De weezen genoten zeker volop. Wie voorts't zij de trouwe Vader cn Moeder der weezenof de enkele kindervriendendie toevallig tegenwoordig waren bet meeste genot I smaaktewie zal 't uitmaken. Allen waren blijde met de blijden en dankten zeker in stille den weldadigen kindervriend die den weezen zulk een feest bereidde. Een Kindervriend. AMEBSKOORT, 18 Julij 1878. De Minister van Waterstaat enz. heeft de aandacht der üijksbcsluren gevestigd op het stelsel van Dijksbeslag, dat onder de leiding van den lieer F. II. II. Borrel, lid van de Tweede Kamer der Slaten-Generaal en rent meester der Domeinen van Z. K. II. Prins Fre- derik der Nederlanden op sommige plaatsen in Noordbrabant wordt toegepast. De opening der jagt op' Waterwild is be paald in Noord-Brabant op 0 JulijGelderland op 13 Julij; Overijssel en Zeeland op 20Julij; Utrecht Zuid-llolland en Noord-Holland op 1 Augustus; en Friesland op 19 Augustus. Den heer D. P. M. Grasvvinckelpredikant bij de Ned. Herv. gemeente te Amersfoort, is door een belangrijk aantal leden dier gemeente een prachtige stoelalsmede twee dozijn zilveren vorken en lepels vereerd, als blijken van vreugde en dankbaarheiddat hij onlangs voor het op hem uilgcbraglc beroep naar Leeuwarden heelt bedankt. De namen dergenendie voor dit geschenk hebben bijgedragenworden in een keurig album vermeld. De actieve Directie der Ned. Centraalspoor- wegiuaatsch. beeftvolgens achtersL adv., op haar lijn een extra-trein georganiseerd op overmorgen Zaturdag 20 Julijter gelegenheid der Ulrechtsclie kermis. Dat mag veler attentie genieten, om daardoor vlug, gemakkelijk en goedkoop reizendeeencn aangenamen kermis dag cn avond in Utrecht te kunnen doorbrengen. Tengevolge der benoeming van den heer L. A. van der Meulen tot agent, voor Amsterdam en omstrekenbij de levensverzekering-maat schappij #de Phoenix" te Parijsontstaat er met den 1 Augustus a. s. eene vacature voor de betrekking van directeur der Amersfoortsche begrafenis-vereeniging. Eergisteren en gisteren passeerden aan 't Station der N'ederl. Centraal en Oosterspoor wegen te Amersfoorttwee detachementen ko lonialen aangekomen per stoomschepen Ma dura en de Conrad sterk 40 en 38 onderofficie ren cn manschappen bestemd voor Harderw ijk om aldaar na afrekening en ontvangst hunner papieren met paspoort te vertrekken. De regtbank te Zwolle heeft Heinije van den Berg, dienstmeid te Nijkerkoud 23 jaren, verwezen naar den procureur-generaal bij het geregtshof te Arnhem. Zij wordt beschuldigd op 4 Junij jl. een kind waarvan zij even te voren was bevallen om hel levec te hebben gebragt. Maandagavond, na afloop der schutterij-oefe ning, viel te Zwolle een standje voor, waarbij infanterie en politie handgemeen raakten. De oploop werd zoo grootdat de burgemeester op de plaats van oproer verscheen en tot orde som meerde. Belhamels werden gearresteerd en pro ces-vei baal werd tegen hen opgemaakt. Men zag onder hevig gejoel politiebeambten door de straten volgen onderofficiers en korporaals der infanterie ondergingen hetzelfde lot en hetgeen ligt te begrijpen is, het plebs der bevolking liet zich in gebaren en geschreeuw niet onbetuigd. Schiedam en onwil legen polilie-ijver speelden in deze zaakzoo men zegtde hoofdrollen. Om 10 uur waren de stralen die even te voren op vele plaatsen waren afgezet, vrij levendig, doch legen middernacht was alles weder rustig. Dat de bij spoorwegen gebtuikle valboomen tot afsluiting van overwegen gevaarlijk zijn, is weder Maandag jl. te Haarlem gebleken toen door het vallen van een sluitboom aan den kruisweg aldaar, een -ingertop van een jongen werd aigekneld en een paar uur later door het zelfde voorwerp een voorbijganger zoodanig aan liet lioold verwond dal heelkundige hulpmoest woiden ingeroepen. Als een groote merkwaardigheid in onze dagen verdien! vermelding, dat Maria Brison Maan dag jt. haar 65e dienstjaar bij de familie Van Deventer te Zwolle herdacht. Op haar 13e jaar kwam zij bij die familie en op haar 78e vierde zij in hel gezin van <lrn heer A. Van Deventer, op den huize Bergzigt bij den Spoolderberg feest. De Batlakkers hebben eon eigen letter- en dichtkunde. Zij hebben een uil de grijze oud heid afstammende wetgeving en uil achting voor deze zijn zij menschenelers. Krachlens de voorvaderlijke instellingen worden levend gege ten I. allendie het huwelijk niet heilig houden en hun trouwbelofte overtreden 2. iederdie bij nacht een diefstal pleegt 3. de krijsgevangenen; 4. ieder, die een vrouw uit dcnzcltdcn stain neemt, wat stieng veihud-n is; 5. ieder, die verraderlijker wijze een dorp een huis of een persoon overvalt. Hel bevelschrift van den Duilschen rijks-kan selier tol uilvoering van de belastingwet op de speelkaai ten beval zes artikelen en is vergezeld van een verordening, regelende het bedrijf der speelkaartenfabrieken en bepalingen bottellende de hei belasting van speelkaarten. De correspondent van de Timesde heer Rlowilz, brengt voor zijne vrouw zeker wel een van de kostbaarste en inteiessantste souve nirs uit Berlijn mede, nl. een cenvoudigcn houten waaijeruil 20 bladen bestaande. Up het middelste blad heeft de directeur der aca demie van kunst, de heer A, von Werner, aan wien is opgedragen de historische schilderij van het congres te vervaardigenzijn eigen porti et geschilderd, terwijl op de 19 andere de gezamenlijke leden van het congres prins Bis- inarck en prins Gortschakofl' aan hel hoofd, eigenhandig hun naam hebben geleekend. Van een onwankelbaar vertrouwen en een laai geduld gaven een paar Duitsche dames ge tuigenis. Te Wiesbaden ziin dezen zomer twee bad gasten die de eene sedert zestig de andere sedert vijftig jaar, geregeld aldaar de kuur volgen. Hel zijn beide dames van 83 jaar die er nog frisch en gezond uilzien. Beiden hebben al die jaren bij dezelfde familie kameis gehad en zien nu reeds hei vierde geslacht dier familie opkomen. Alzoo na vijftig en zestig jaar de badkuur geregeld te hebben gevolgd zijn zij nog niet hersteld en gaan zij nog maar altijd voort iedeicn zomer haar heil aan de bronnen te zoeken. Het Rousseau-fcest werd te I'arijs Zondag jl. in den circus Meijers gevierd, 't Was ei stamp vol en aan redenaars geen gebrek. Hel aantnk- kclijksle gedeelte van het leest bestond in de uitvoering van eenige fraaie nummers uit de opera, Ie devin de village". Louis Blanc letci de een beschouwing over den politiekcn en socialen arbeid van Rousseau waarbij bij o. a. vct- kiaarde, terwijl hij op de buste van Rousseau wees, dat hij liever zou sterven dan op nienw despotisme te dulden. De menigte was nog al opgewonden de Marseillaise en He Cliant du depart weerklonken door de zaal. Maandagavond had een diner van 500 couverts plaats, waai- mede het feest besloten wasom over.,,, hon derd jaar nog eens bij elkaür te komen. Zaterdag heeft te Lyon de leregtstelling plaats gehad van Pierre Jean Laurent die den 20stcn Mei jl. door het hof van assises van ilhóne werd ter dood veroordeeld wegens moord. Hel hoofd van den misdadiger is gevoegd bij de reeds talrijke verzameling van hoofden van meer of minder beruchte misdadigers, die ziel» in hel museum der geneeskundige faculteit te Lyon bevindt. In de 13 dezer te Uldemarkl gehouden ge- gemeenteraadsvergadering deelde de vooizitler mede dal er voor de vacante betrekking van hulponderwijzer aldaar, zich niet een sollicitant had aangemeld, waarop een der raadsleden zcide «die kerels zijn zeker kiap." Maandag had er een ontploffing plaats in de werkplaatsen van den vuurwerkmaker Hcndrix te Antwerpen. Bij de eerste ontploffing vloog het dak van de werkplaats en in een oogwenk stonden de uitgebreide werkplaatsen in lichte laaije vlam. Het moet een onbeschrijlelijke effect gemaakt hebben toen op een oogenblik duizenden vuur pijlen donderbussen enz. in de lucht vlogen en daar uiteen barstten. Uischoon van de fabriek in minder dan 20 minuten niets dan de rookende puinlioopen waien overgebleven, zijn de aangren zende gebouwen gespaard gebleven. Tien werk lieden waren op bel oogenblik der ontploffing in de labiick; van hen is een ernstig gewond maar bestaat alle hoop dat zijn leven gespaard zal blijven. Eindelijk is de groote luchtballontot het doen van «pleizieireizen" bij gelegenheid nier tentoonstelling geheel gevuld cn heelt bel ge vaarte zijn 24,000 kubiek meter hydrogenium ingenomen. Bij iedere opslijding zullen 50 reizigers kunnen worden medegenomen. Men zal den ballon lot eene hoogte van 600 meter laten stij-, De

Amersfoortsche Courant | 1878 | | pagina 2