dientengevolge uit de zaal gejaagd. Vooralsnog melden de dagbladen zijn naam niet, maar zij duiden den persoon aan als volgthij is reeds op gevorderden leeftijd en behoort lol dc staal kundige wereld. Wordt hel feit op de gevor derde authentieke wijze geconstateerd, dan is het hoogstwaarschijnlijk, dal een der groole staatsligcbamen waarvan hij deel uitmaakt hem evenzeer en even spoedig nil zijn midden verwijderen zal, als dit nil het Casino geschied is. Een zijner medeleden althans heelt vciklaard dat hij de zaak voor hel bedoelde collegie van siaat zal brengen. Disraëli met zijn diplomatiek gevolg bewoonde in hel Kaiscrliot" ie Berlijn 65 kamers en ontving eene rekening vooi logies van hei per soneel van ongeveer f 24,000. lïe lord inocsl voor zijn eigen logies ongeveer i (7,000 betalen. De kastelein herinnerde zich dat de Engel- scben gezegd hebben: wij zwemmen in millioenen. De bedienden van bel hólel kiegen buiten hun tooi f 000 exlia dal bun zeer uil de hand viel. De correspondent van de Times verteerde te Berlijn ongeveer f 4500. Hij had zuinig geieeid zeide de redactie. De verslaggever van de Parijsche Temps diende bij de redactie eene nota van vertceringskoslen in ad t 1500. De redactie van de Times meentdat de Pranschman niets anders at dan soupe maigre. De Times en de Temps betaalden aan Congres- telegrammen ruim I 8000. Ongeveer de he'ti van die telegrammen waren leugen;. Een ontzaggelijke biand woedde Zaterdagen Zondag le Dendermonde in de gioote deken- labrieken gelegen tnsschen de cellulaire ge vangenis en de kruidmagazijnen. Hel geheele garnizoen was op de been. Zes spuiten, waarvan een met sloom werkten steeds door. Zatur'dagnamiddag te 4 uren brak deze brand plotseling uil en 24 uur later was men hem eeisl meester. De boven vei diepingen van de kolossale tablick zij» geheel vet woest. Voor- loopig wordt de schade op 200000 Ir. berekend. Onlangs wilde in de methodistenkerk te Hau- lej in Engeland een grijsaard van 70 jaren vader van verscheiden volwassen kinderen, in bel huwelijk treden met een tncisje van 18 jaren. Toen de bruiloftsstoet bij de kerk aankwam werd bij door een grooten volkshoop aange vallen en werden de kleederen van hel bruids paar zeer gehavend. Tien politic-agenten trachten te vergeels de orde te hei stellen en de troep drong in de kapel en brulde en (loot gedurende den gelieelen lijd der plegtigbeid. Evenwel (touwde het ongelukkige paar en onivluglie begeleid door 8 conslabeis naar buis. De vermoedelijke dader is gearresteerd van den vtjldubbelen moord op den boerenarbeider Watkin met vrouw en dtie kinderen bij [New port gepleegd. Zekere Jozef Garcia, een Spaanscb matroos die eerst des morgens uil de gevan genis was ontslagen is aan den avond van den dag, waarop de misdaad wetd ontdekt, aange bonden. Zijne handen waren bebloed en zijne kleeding getuigde van een vechtpartij zijn mes droeg de sporen van kort le voren met water atgewasschen le zijn. Ten overvloede droeg bij *Je laarzen die later als die van Watkin her kend werden. Ook droeg de matroos een bun del vrouwcnkleedercn onder den arm. Op deze gegevens werd hij als tie vermoedelijke dader in hechtenis genomen. De heer Chrétien tandmeester die de eer had den sliah van Perzië gedurende diens ver- blij I te Parijs lebedienen, beetl zeker niet zulk een booge rekening ingeleverd voor de zorgen aan den mond besteed als zeker hótelhouder le Foniainebleau voor die welke hij aan de maag van zijnen verheven bezoeker wijdde. De land- meesier is althans benoemd tot komniandeur der orde van den Leeuw en de Zon. Het dalen van het cijler der Paiijsche len- toonsicllinghezoekeis (tan gemiddeld 50 a 60,000 daags op 30 a 35.0(J<») uioel thans voor een deel aan de hoogst gebrekkige vervoermiddelen toege schreven worden. Men schrikt zich naar hel Champ de Mars te begeven. Daarbij komt men op de tentoonstelling publieke vermakelijkheden mist en de attuospheer er onverdragelijk is. ZelD geen zeil wordt over den Pont d'Jena uit gespannen. Men waant er te wandelen over bel dek eener mailboot, zonder tent, in de Hoode zee. De voornaamste concurrenten der tentoon stelling zijn de schouwburgen en de paarden spellen. Het Hippodrome trekt dagelijks dui zenden bezoekers zoowel '4 middags als 's avonds. Daar is wel een zeil gespannen, terwijl een kunstig gemaakt dak, dal dalen en rijzen kan, j tegelijk de ventilatie bevordert en legen den regen beschermt. Mevrouw. Waarom buil je zoo, Dientje Is je vrijer ook van daag met 'l garnizoen naar Nijmegen verliokken? Dientje. Ach ja mevrouw alle vijl. Door een der bladen is openbaar gemaakt een officiéél document waaruit blijkt dat van de 4100 geweren van een der Belgische regemenlen niet moer dan 65 in bruikbaren toestand zijn bevonden. Een rampzalig kistje. In het laatst van Mei ontving een van de meest bekende families van Mexico, de dames Ralael Veraza tijdens zij zich op haar buiten verblijf te Sant' Angel bevonden eene cassette die haar door Martinez Zorilla uit Mexico was gezonden en waarin zij vermoedden dat gods dienstige kunstwerken, rozenkiansen, kunslbeeld- jésenz. aanwezig gouden zijn. Nadat de ge- burinnen, de dames Macarnee, waren geroepen om bij de opening tegenwoordig te zijn en de kunstvoorwerpen tnede te bewonderen werd aan een bediende last gegeven bet deksel le openen. Men was niet weinig verrast nu een tweede houten kistje le vinden vervolgens een derde en eindelijk een zorgvuldig gesoldeerde herme tisch gesloten metalen bus doch onderstelde dal de gezonden voorwerpen zeer kostbaar zou den zijn en dacht er niet verder ovei na. Om de laatste hinderpaal le verwijderen gaf de be diende een zwaien hamerslag op bet metalen deksel. In dit oogenblik had een geweldige ontplof fing plaatszoodat de muren wankelden en scheurden. Deuren en vensters werden verplet terd en in geheel Sant' Angel schrik en angst verspreid, ledereen snelde naar de plaats van de catastrophe, waar men een verschrikke lijk tooneel aanschouwde le midden van de puinen der verwoeste kamer lagen zeven gru welijk verminkte lijken. De scène te beschrijven die zich thans ontwikkelde is onmogelijk. Men hoorde niets dan weeneu schreijen en snikken. De autoriteiten gaven terstond bevel tot ar restatie van Martinez Zorilla bij wiens ver boor het bleekdat hij zich aan een groote mate van onvoorzigtigheid had schuldig gemaakt daar hij of een zijner bedienden in plaats van een kistje met rozenkranseneen met een dynamiet-palroon naar Sant' Angel bad gezonden. Een van de dienstmeisjes, die bij het openen van liet kistje aan de deur bad gestaanhad nog iegen den knechl, die met hel openen was belast, gezegd: «dal hij wel eerst zijn handen mogl wasschen, want dal, naar de verpakking le oordcelende reliquieën zeer kostbaar moes ten zijn. De slagtofFers van deze verschrikkelijke ca tastrophe zijn de beide jonge dames Mora y Ozta en Macarnee, wier hersens letterlijk legen de wanden der kamer gespal waren; mevrouw lla- faela Veraza, die na een verschrikkelijk lijden van twee uren overleed; mevrouw Veraza Plancarte, die op hel oogenblik der ontploffing aan de piano zal en door de spaanders van bet instrument zwaar gewond werdzoodat zelfs een der toetsen in haar ligchaam doordrong; mevrouw Fanny Macarnee, die zoo zwaar gewond is, dat aan hare herstelling wordl getwijfeld de heer Diego Macarnee die niet alleen ernstige wonden bekwammaar daarenboven in bet hoofd gekrenkt werd zoodat hij als volkomen krankzinnig kan worden beschouwd; de bediende die met de opening der cassette belast was en wiens koold geheel van den romp werd geschei den zijn ligchaam werd onder het ledekant van een neveuvertrek gevondenterwijl men het hoofd niet kon vinden de pastoor van van Sant' Angeldie een oog verloor en een aantal wonden bekwam waaronder echter ge lukkigerwijs geen enkel aan een edel orgaan eindelijk een kamenier die zich toevalligerwijs ook in hel vertrek bevond en letterlijk in tweeèn werd gescheurd. Hel huis zeil is niet veel meer dan eene luine eu versclmdene huizen in den omtrek zijn nog beschadigd. Twee dagen na de ramp werden de verminkte lijken ter aaide besteld. K ii n i s v i ii e ii. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT Gelet op arl 18 der wet van den 14 September 1860 (Staatsblad n°. 138), houdende bepalingen betrekkelijk de inkwartieringenz. Doen te welen, dat de bij arL 17 der wet bedoelde lijst door hen aangelegdin afschrift aan de bergplaats bij het raadhuis aangeplakt is, en gedurende 14 dagen, te rekenen van bedenop de Secretarie der gemeente voor eenieder ter inzage zal liggen, alle werkdagen van 10 tot 1 uur. Amersfoort, den 25. Juli 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester De Secretaris VAN l'ERSIJN. W. L SCHELTUS. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gelet op bel koninklijk besluit van den 17. October 1820 (Staatsblad N°. 22) Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeentedat lol. het uitgeven van de Patent- bladen voor bet dienstjaar 1878/79 ten raad- huize zal worden zitting gehouden op Woens dag, den 31. Juli en Donderdag, den 1sten Augustus aanslaande des namiddags van 2 lot 4 uur, en dat de niet-afgchaalde palenlhladen door den deurwaarder van 's rijks belastingen zullen worden bezorgdtegen betaling van tien cents. Amersfoort, den 25. Juli 1878. De Burgemeester voornoemd VAN PERSIJN. AMERSFOORT25 Julij 1878. De gep. korporaal der rijdende artillerie H. Ehrismannte Amersfoort, die bij Kon. besluit van 12 Oct. 1831, No. 92, eervol is vermeld ter zake hij zich boven anderen beeft onderscheiden in den lOdaagschen veldtogt, beeft van Z.Exc. den Minister van Oorlog, tijde lijk met het beheer van dat departement belast gisteren ontvangen bet eeremetaalmet bijbe- hoorend certificaatvastgesteld bij 's Konings besluit van 8 Sept. 1877No. 20. Hij is boven dien geregtigd tot het dragen van bet eereteeken voor belangrijke krijgsbedrijven, vastgesteld bij 's Konings besluit van 19 Febr. 1809, No. 13, doch zonder gesp. Op 72-jarigen ouderdom in 1870 gepension- neerdis hij ruim 50 jaren onafgebroken in werkelijke millitaire dienst geweestnamelijk van 1825 af bij een der Nederl. regimenten Zwitsers, vervolgens van 1829 af bij de rijd. artillerie, en nam deel aan de krijgsbedrijven binnen Brussel tijdens den Be'gischen opstand en bij den liendaagschen veldtogt. Hij is ver sierd met het Metalen Kruis en de gouden medaille voor 30-jarige trouwe en eerlijke mili taire dienst en met het thans aan hem toege kende ondcrscheidingsleeken. Bij kon. besluit van 21 Julij 1878 No. 7 is aan den Heer J. P. Helmoltop zijn verzoek, eervol ontslag verleend uil zijne betrekking van ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Amersfoort c. a., behoudens aanspraak op pensioen. De heer 11. E. van Sweden is, op zijne be reidverklaring om althans voorloopig de be trekking te aanvaardenin eene op 22 Julij gehouden bestuursvergadering benoemd lot Directeur der Amersfoortscbe begrafenis-ver- eeniging. De heer C. W. Voet, gep. majoor der rijd. artillerie, eerelid der Amersfoortsche afdeeling van het Metalen Kruis, was in de eerste dagen dezer week alhier aanwezig en ondervond eene hartelijke ontvangst van zijne voormalige wapen broeders verdere officieren en vele ingezetenen wier genegenheid en hoogachting bij geduren de zijne vroegere veeljarige vestiging alhier in de ruimste mate heelt verworven, liet deed velen goed dezen loijalenkloeken en minzaraen officierthans te 's Gravenhage gevestigdweder eens de band te mogen drukken en zich met hem le onderhouden. In de Wageningsche Cour. wordt met Imogen lof melding gemaakt van het concert onlangs door het muziekcorps der rijdende artillerie, onder leiding van den heer F. Nürnberger aldaar aan bet Hotel de Wageningsche berg gegeven. Het opstel daarover wordt als volgt besloten «Zeer verdienstelijk werden de «Meditation" van S. Bach en de Ouvertures «zur Oper Era Diavolo van Auber," en «Die Zauberfldte" van Mozart uitgevoerd, terwijl de Introductie, enz. voor Clarinet cn de Melodiën uil geliefde opera's duur den heer Nürnberger tut Potpourri ge steld de waarde van zijne muziekale kennis deden uilk/>mcn. «Ongetwijfeld zijn wij de tolk van het aan zienlijk publiek wanneer wij den wensch uit spreken dat de Commissie voor de concerten ons nog menigmaal in de gelegenheid, mag stellenom de muziek van dit verdienstelijk corps te booten." Bij Jbr. Mr. C. J. A. denTex, voorzitter dor hoofdcommissie voor bet nalioiijjal huldeblijk

Amersfoortsche Courant | 1878 | | pagina 2