koneen koord kosteloos af te staan. Leende men zich tot de proefnemingdan bond S. zijn slagtofler inderdaad zoo stevig vast, dat bij weerloos wasberooide Uetn haastig van al wat bi) maar grijpen kon en maakte zich uil de voeten. Zatuidag 1.1. echter beproefde hij het kunstje lucl ceu stevigen boer, die zijn gebreveteerd koord ongelukkig teistond deed stuk springen eu S. aan de politie overleverde. Door den heer T. Dolfijn ijzersmid te llolwier- de is eene vei betering aangebragl aan de vélo- cipèJewaardoor deze een zevenmaal giootere snelheid verkrijgt bij de aanwending van de selfde kracht als vroeger. Een bejaard man van bijna 80 jaar te Son bij Eindhoven is zoo hevig aangevallen en gestoken door bijen, dal de man er onder bezweek; hoe zich de zaak heeft toegedragen is niet duidelijk; heelt hij de diertjes geplaagd of is het bij on geluk De bijen waien hem in den mond, de ooien en den neus gedrongen hij die reeds zoo pijnlijk was en niet dan kruipende op han den eu voelen zich kon voortbewegen, heetl zich iu zijnen ei barmelijken toestand niet kun nen redden en werd alzoo door de vergiamde diciijcs letterlijk dood gemaiteld. Op de wereldtentoonstelling te Parijs prijkt in de Deensche aldeeling een schrijfmachine, door den uitvinder Malling Hansen, diiecleur van het doolstiunmen-instituul te Koppenhage, Sphéiographe" genoemd. Hel is klein en ligt en voorzien van toetsen, die men slechts even liehoelt aan te raken om de letters en andeie leckens op het papier te drukken. De Sphéro- graphe kost 425 'francs; om zich daarvan te bedienen is geen voorafgaande oetening noo Jig men kan niet behulp daarvan op 10 bladen tegelijk en drie- ol viermaal zoo spoedig schrij ven als niet de pen. Naar hel oordeel van des kundigen vei dient het werktuig van Hansen alleszins aanbevolen te woiden. De uitvinder werd iceds te Weencn daaivoor bekroond. Vooral in Paiijs en omstreken komen tegen woordig vele gevallen van hondsdolheid voor en onderscheidene personen zijn er reeds slagtoiTers van gewoiden. Er zal nu een oorlog a oulranee tegen onbcheeide honden worden gevoerd. Men rekentdat er meer dan 20,000 in Parijs loopen, die in de lei men vallen om gedood te wordeD. Uil Dover wordt gemeld, dat de Nederland- sclte galjoot Hendriks is aangevaren door. een Ainerikaauschen driemaster. Slechts één der mannen van de galjoot kon op het Amerikaansche schip overspringenvanwaar hij overging op het visschersvaartuig Mary. De Amerikaansche kapitein moet zelfs geen sloep hebben uilgezel, om de verdere bemanning van de Hendrika te redden deze beeft dan ook zoo luidt het be- rigt, baar dood ia de golven gevonden. Gedurende de manoeuvresdie in den aan vang der volgende maand langs de kast bij Scheveningen zullen worden gebondenzullen de residentiebewoneis alleen inkwartiering ont vangen van officieren terwijl te Scheveningen slechts een beperkt getal militairen bij de in gezetenen gehuisvest zal worden. Uit brievenloopende tot i t Julij jl., wordt van boord van dc Willem Barendz., in de Noorddijk IJszee gemeld dat aan boord alles goed cn wel isen zoowel het flinke schip als dc bemanninguitrusting en instrumenten uitstekend voldoen. Vele berigten zijn deswegeus ontvangeno. a. het volgende In het begin onzer reis hadden wij tot aan het Jan Mayen-eilandgelegen op 70 gr. 29 min. N.Br., veel stilte, afgewisseld door sterke noordweste winden. De reis ging dan ook niet voorspoedig want wij hebben drie weken noodig gehad om er te komenhetgeen plaats had op 7 Junij. Den I2den Jnnij ontmoetten wij het eerste drijfys en beieikten op den 17den daaraanvol gende A in sterdam-ei land ten westen van Spits bergen. Hier hadden wij slecht weèrmaar toch werd de teis voortgezet lot op 80 gr. 15 min. Noorderbreedte, waarna wij naar Amster dam-eiland terugkeerden, dat wij op 27 Junij weder bereikten. De voormalige traankokerijen op dit eiland, door dc Hollandets indeitijd aangelegd zijn bitter vervallen. Up een afstand van een uur gaans van daar wordt de begraaf plaats gevonden, die wg insgelijks bezochten. Ook daar was de toestand niet beter. De grond, die-tot begraafplaats heelt gestrektwas op vele plaatsen verzakt, zoodal lijken hier cn daar te voorschijn waren gekomen, waaraan wij an dermaal »de laatste eer" hebben bewezen, door ze opnieuw ter ruste te leggen. Op 1 Julij vertrokken wij van daar, om naar de Kobbcnbaai te zeilen, ten einde aldaar water in te neuten. Wij namen daaibij den weg dwars door het drijfijs, hetwelk ons teeds vroe ger veel last had veroorzaakt. Drie dagen later vetlielen wij de Roblenbaai om naar het Beer en- eiland te zeilen op ougeveer 74 gr. Noorder breedte gelegen. Het plan is om van 15 Julij lol 15 Augustus in de Rarendszee te blijven kruisen en dan naar Nova-Zcmhla den steven te wenden. De opinie, aangaande hel schip opgevat, is niet vei minderd op onze reis; het is zeer ge makkelijk in zijne bewegingen, zeilt goed en is poldigi. Van iemand op de »Bsrendz" kwam nog het volgend schrijven De •Barendsz" heeft gelukkig en voorspoe dig de Noordelijke IJszee bevaren en 14 dagen lang heeft de Hollandsche vlag gewapperd iu de voor iederen Nederlander zoo gedenkwaar dige kusiwatcien van hel barre Spitsbergen. De goede gelukster, welke onze vlag zoo vaak op alle zeeën besliaald hielt heelt ook onzen weg vellicht. Bijzonderheden van onzen togl schrijven wij aan hel boold-comilëdoch ik wil u toch dit zeggen dat zoowel het welen- schappelijke als het nautische deel van onze taak tot dusverre zeer gelukkig is volbragt. Wij hebben moegelijke dagen gehad, maar de be manning hield zich voortreffelijk. Gezond en sterk, als een poollogl een mensch maakt, zijn w ij vol veerkracht en verlangen om de moeije- ltjkheden welke ons iu de Nova Zenibla's wa teren wachten te gaan opzoeken. Wij maken een belangrijke reis en het een voudige gezonde zeemansleven heeft zoo ont- taggelijk veel voor, vooral als men, zooals wij zoo gezellig en bevriend ouder elkander is. Ik zcide u reeds hoe goed de bemanning voldoet. Zij beslaat uit goede, stevige kerels eu we hebben allen schik in onze beide Marker visscherlieden. Zij doen mij vaak denken aan ons zeevolk uit de 17de eeuw. Dezelfde groole eigenschappen bezielen ook hen. Ze zijn bedaard, schrander, ijverig, een voudig en zeer geestig en gevat. Beiden zijn verbazend sterk, iels wat, zooals gij begrijpen zult, nog al vaak te pas komt. De jongste, die nooit te moe is om te halen en te nekken heeft dan ook den bijnaam gekregen van hel handstoomliertje. Altijd klaar om te werken en steeds vol goed humeur. Wat staat de beman ning soms verbaasd over alles wat zij ziel! Verbeeld u bv. haar bewondering, toen ik haar, midden in het ijs, op een eilandje bragt, waar duizenden ganzen hun broeiplaatsen hadden en voor hunne voelen opvlogen. In enkele minuten verzamelden wij zoovele versche eijeren als wij maar bergen konden. Zakken tasschen zee laarzen hoeden alles was vol ëijeren. Hel plaatsen der gralsteenen op het graf der Hollandsche zeelieden op Amsterdam-eiland was indrukwekkend. Ik heb zelden zulk een ernstigen aangenamen pligt te vervullen gehad. Het was een eigenaardig schouwspel, die 14 gezonde levenslustige zeelieden op dien dood- schen grafheuvel aan lang gestorven vaderland- sche zeelieden hulde te zien brengen." Een humoristisch saiyriek weekblad van Turin, Fischetto, stelt het resultaat van het congres te Berlijn op de volgende wijze aanschou welijk voor. Bismarck biedt hel traciaalin een bom gesloten, eeneschoone vrouw aan, den vrede voorstellende met de woorden«Ziedaar, lieve dame, wat mijne collega's en ik voor u, en uit liefde voor u gedaan hebben. Maar wal ik u bidden magga er voorzigtig mede om want bel kan niet tegen warmteniet tegen kouniet legen droogte niet tegen vochtig heid en de minste schok kan het doen uiteen- springen In Noorwegen heeft men met den telephon zeer belangrijke proefnemingen bij de haring vangst gedaan. Op zekere tijden verdwijnen de haringen dikwijls vroeger dan zulks door de visschers wordt bemerktwaardoor deze natuur lijk groole verliezen hebben. Om die verliezen nu te voorkomen is in Cristiania een onder- zeesche kabel van 100 mijlen lengte met een telephon in verbinding gehtagten thans gaan de visschers, wanneer zij leven hooren on middellijk op de haringsvangbt uil. Geheel Berlijn spreekt op het oogenblik van het treurig lot eener vrouw, die, twee jaar ge leden nog tol de gevienlsten en de schoonsten van de hooge kringen aldaar behoorde. Gehuwd met een jong en verdienstelijk diplo maat voor wien eene glansrijke toekomst scheen weggelegd, moet de jonge vrouw de dwaze, helaas niet ongewone zucht hebben gehad om in haar toilet sells met vorstelijke personen te wedijvuieu ecu te ver geelelijker zonde voorliet jonge schoone meisje, dat pas de kostschool verlietom iu de hooge kringen der aristocratie door al wat wedde en rijkdom bicden kou als jonge vrouw te schitteren en te bekoren. Ook het giootste (ottuin echter heelt zijn grenzen en haar gemaal zocht in het bcuisspel hel verlorene te hei winnen. Toen het kwaad werd ontdekt, was het stelpen van het geleden verlies onmogelijk en de jeugdige vrouwniet tegen den strijd van bel leven opgewassen, heeft zich dezer dagen te Parijs door zellmoord ook aan zedelijken achteruitgang onttrokken. Haar echtgenootin zijn goede dagen een van de voorstanders van het Koode Kruisis thans ziekenverpleger te Bucharest. Uit Lyon wordt onder dagteekening van 8 dezer .gemelddal den vorigen avond op den spoorweg tusschen Montluelen Lavablonne, een poging gedaan was om den trein van Gcnève te laten ontsporen. Vier telegraafpalen waren stuk gezaagd en dwars op de rails gelegd. Gelukkig zag de machinist in tijds wal er gedaan was en kon hij door ter ugstoomen en stoppen de drei gende ramp voorkomen. Er waren ongeveer 100 passagiers in. De beweegreden lol hel misdrijl schijnt plan tot diefstal te zijn. Hel was namelijk bekend dat er een speciale waggon in dezen treiu was waarmede een aanzienlijk bedrag aan munt speciën werd vervoerd. Zeker Zwitser Opel genaamd dweept bijzon der met Turkije, zegt de Tribüne. Dit blijkt vooral uit de voornamen die hij zijn zoons gal namelijk Konstanlin Adrian en Philip. Zij hee- ten dus Koustaulin OpelAdrian Opt 1 en Philip Opel 1 Er zijn soms dwalingen, die hem die ze begaat geen nadeel berokkenen maar een gebecle fami lie in rouw kunnen dompelen, zonder nog van de aanzienlijke kosten, die te veroorzaken te spreken. Ziehier een voorbeeldmedegedeeld dooi de Echo du Nord van den Ben Agustus II.: Eene dépêche Woensdagavond uil Bouigcs (in Frankrijk) verzonden luidende: «X. est décoré" (X... is gedécoreerd) kwam te Douai aldus over »X est décéüe" (X is ove;- leden). Vandaar hevige ontsteltenis in de familie, slaking der werkzaamheden en de onkosicn van eene reis van Douai naar Bourges heen en terug. De ontroering was vooral geregivaaidigd omdat X. weinig tijds geleden ernstig zit-k was geweest. Eerst te Bourges begreep men dal de telegrafist eene vergissing had begaan. De lijkenverbranders hebben een duchtigen concurrent gekregen namelijk een ingenieur Wilkens stelt voor de lijken te versleenen door middel van cement. Bij den stedelijken Baad van Praag is een verzoek ingekomen van den hoogleeraar Krebt en den directeur eener ce mentfabriek Jeeck, om op hel Volschaiicrkerkhof de lijken te mogen veranderen in cementhlokkeii. Deze versteende lijken zouden kunnen gebruikt worden voor den bouw van kei ken en scholen. De kerkhoven zouden in steengroeven overgaan en iedereen kon, naar Petius' woord, althans na zijn dood, tol waaihcid maken, dal hij een steen was van den heiligen tempel. Woensdag heeft aan hel spoorwcgsialion Fia- tesii iu Rumenie een vreeselijk ongeluk plaats gehad. Bij hel inladen van kistjes met dynamiet in een spoorwegwaggon lieten een paar Russische soldalen een kistje vallen waardoor niet slechts dit ontploltemaat ook die welke reeds in den waggon geladen waren of in de onmiddellijke nabijheid stonden. Vijltig soldalen werden ge dood en 35 voor 'l meerendeel ernstige gewond. Bovendien werden 6 spoorwegwagens vernield cn liet stationsgebouw belangrijk beschadigd. Zaturdag jl. is te Meppel een man van 70 met zijne huishoudster, een jonge docbtci van 30 jaren in hel huwelijk gelreden. Bij den poëet-koekenbakker Guttlingin den Oppert te Botterdam ligt een kolossale koek voor de glazen met hei volgende opschrift Wie Rotterdam nu komt beschouwen Kan aan dc Mans do voetbrug zien En ew panant hier kuinis houi'u Gedurende pen dag of tien Doch wie de Btod deukt door te rijden l'er tramway waar ru elk naar haakt, Die zal zich te vergeef» verblijden En heeft tijn rcokning mi» gemaakt Wel inoeht de ltaad gelukkig »lageii En werd het werk Hink aanbesteed Wanneer de Eransuhmaii op zal dageo I» een geheimdut niemand weet. Wij kunnen du» geduldig wachten V erlangend in de toekomst ziuu De trom bestaat toch in gcduchton En komt wel na een jaar of tien. Laat elk zich Du maar uniusocron De kermis toch atenit blij to moe En wie zich lekker wil trncteeren Die stapt maar weer naar Guttling too. Menigeen zal met uieei smaak voor den koek dan voor 't gedicht bezield zijn.

Amersfoortsche Courant | 1878 | | pagina 2