•F. COENEN, CONCERT, Tooneelstukje en daarna Bal TWEE ANTIEKE KASTEN Kennisgeving. Herhalingssc ho o 1. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT Brengen ter kennis van de belanghebbenden, dal met den 1. September aanstaande de lessen aan de Avondschool in het locaal der open bare armenschool (Koestraat) weder zullen aan vangen dat deze school is bestemd als herhaling voor die klasse van mannelijke leerlingen, die na onderzoek blijken hebben gegeven met vrucht lager onderwijs te hebben genotenen door hun maatschappelijken toestand de dagscholen niet meer kunnen bezoeken dat zij die leerlingen aldaar wcnschen te zenden, zich daartoe vóór den 25 derloopende maand behooren aantemelden bij den Hoofd onderwijzerden Heer J. VAN DER HORST (in de Koestraat), Amersfoort den 8. Augustus 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester, De SecretarisVAN PERS1JN. W. L. SCHELTUS. AMERSFOORT, 12 Augustus 1878. In den aanstaanden nacht (van Maandag op Dingsdag) zal er een in Nederland waarneembare gedeeltelijke maansverduistering zijn. De eclips begint heden Maandagavond ten 11 ure 3 min. en eindigt 's nachts ten 1 ure 54 min. Ruim de belli der maan zal bedekt zijn. De grootte der verduistering bedraagt /.I duim, d. i. nagenoeg 6 tiende gedeelten der inaan- middcllijnzul zich bij hare grootste verduiste ring in den schaduwkegel der maan bevinden. Mejufvrouw C. S. M. Grossouw heeftwegens vertrek naar eldersaan den gemeenteraad eervol ontslag verzochttegen 20 September als hulpondcrwijzeres aan de openbare armen school (koestraat) te Amersfoort. Vrijdag jl. passeerde aan 't Station te Amers foort Z. II. de Hertog van Saksen Meinigen op reis naar 'l Loo. Gisteren passeerde om 0.45 Z. K. 11. Prins Hendrik* met gevolg op reis van Soestdijk naar 't Loo. Z. K. II. keerde om 5.45 weder terug. Op 'l Station te Amersfoort zijn afstandssig- naal-contróleurs geplaatstdie het onmogelijk inaken treinen uil dezelfde riglingzooals van Utrecht en Amsterdam en van Zwolle en Zutplien, het Station tegelijkertijd kunnen binnenrijden. Binnen eenige dagen zal met het gebruik dezer toestellen een aanvang worden gemaakt. Aan het verslag van de Afdeeling Amersfoort der «Maatschappij Tol Nut der Israëlieten in Nedeiland" onllcencn wijdat hare geldmid delen zich in voldoenden staat bevinden en de aideeling steeds voortgaat met gunstig resultaat onderwijs te bevorderen bij kinderen uil den min- en ongegoeden stand hier ter stede. Tol afgevaardigden ter algetncene vergadering der Maatschappijden 25 Augustus te Rotter dam Ie houdenzijn benoemd de lleeren J. E. Kalker, J. CappelJacques Visser en B. van Leer. Blijkens vorige en nevenstaande adv. geeft de Rederijkerskamer «Ontwikkeling" te Amers foort aanst. Donderdag 15 Augustus eene zomer- uitvoering waarbij welwillend ook niet-Ieden in de gelegenheid worden gesteldbij intro ductie, met of zonder dames, tegenwoordig te zijn en alzoo cenen aangenamen avond te ge nieten. Een uitmuntend concertwaarvoor fraaije programmanummers zijn gekozen van 't artille riemuziekcorps dat hier en in vele hoofd- groote- en verdere sleden des Rijks steeds mol veel bijval optradeen lief, aardig tooneelstukje 'twelk zeker algemeen zal bevallenen een bal meU aantrekkelijke dansmuziekvormen eene bocijende afwisselingdie ongetwijfeld vele stad- genooten mag aanleiding geven zich dit genoegen te verschaften. Natuur was schoon* geen windje suisde meer. Met dezen aanhef kunnen wij voor ditmaal ons verslag over het 5e abonnements-concert op den Wugeningschen Berg aangevangen, dal op Zondag jl door het muziekcorps der Rijd. Artillerie uil Amersfoort, onder directie van den heer F. Nürnberger, voor een zeer talrijk publiek gegeven werd. Hel programmaweder uil de eerste mees terwerken zamengesteldwerd verdienstelijk uitgevoerd. De buitengewone aandacht viel nu weder ten deel aan hel op verzoek gegevene «Andante appassionato"solostuk für cornel to (in der Entfcrnung)van Dicingmaar ook aan zoo menig ander stuk van het uil 10 nummers beslaande program. Wag. CL Als een verblijdend verschijnsel op het ge bied van hel Lager Onderwijs alhier kunnen» wij meldendal dit jaar 252 kinderen van de openbare lagere scholen en van de Ilerv. Dia conieschool geen enkelen s c hooit ij d verzuimd hebben. Neemt men in aanmerking, dat in 'l vorige jaar slechts 157 kinderen ..van dezelfde scholen die vlijt beloondendan valt een groote vooruitgang oplemerkcndie, naar wij gelooven vooral inoet toegeschreven wor den aan de reisjeswelke de trouwe school- bezoekers verleden jaar op kosten van «Volks onderwijs" naar Amsterdam en Baarn gemaakt hebben. Wij hopen spoedig in staal te zijn onzen lezers medetedeelendat de bovenge noemde 252 kinderen eene even flinke be looning van wege «Volksonderwijs" zullen ont vangen. Verleden week is te Rotterdam op de regter Rottekade 7ó, eene «onvervalschte melkin- rigting," de bedoeling zal wel zijn eene inrig- ling voor onvervalschte melk, geopend zij staat onder loezigt van de heeren Schalkwijk en Pennink, als scheikundigen en W. Snijders als plaatsvervangend districls-veearts. Het zoo guns tig bekende Utrechtsche systeem zal zooveel mogelijk worden gevolgd. De onvervalschte melk zal in gesloten vaten verkrijgbaar zijn en rond- gebragl worden tegen 9 centen per liter; wenschl men die in gesloten bussen te ontvangen, dan is de prijs 1 cent per liter hooger. Met genoegen is dit berigt voorzeker door velen aldaar ontvangen. Melk is een zoo voor naam artikel in ieders gezineen zoo dringende levensbehoefte voor velenmaar helaas levens zoodanig een artikel van vervalsching dal iedere gelegenheid om zich zekerheid te ver- schallen van goede en soliede levering onder sleuning verdient. Men hoopt dat die melk ook te Dellshavcn en Kralingen wordt bezorgd. de omzitlcnden in de handen om zich met het bloote oog of met een vergrootglas te kunnen overtuigendat het wel degelijk levende dieren zijn. De inlichtingen omtrent levensduurdres suur en voeding, die de directeur welwillend verschafte, zijn teer interessant." Dit vlooijenspel bevindt zich thans op de Rolterdamsche kermis. De vluoijendiesstiiir is echter geen moderne uitvinding, want reeds 40 jaren geleden zagen wij een giijsaard nabij bet Eras musstandbeeld op de groote markt te Rotterdam zittende aan een tafeltje waarop waren geplaatst een aaulal glaasjes met vlooijen die diverse kuoslterrig- tingen ook under miscroscoop, uilvoerden. Als 't guur ot nat weder wasdeed hg die glaasjes nu en dan in zijn broekzakken enz. om ze natuurlijke warmte te geven. Omtrent de Parijsche wereldtentoonstelling wordt gemeld Nu werd onze aandacht getrokken door een voortdurend genies. Op dit geluid afgaande kwa men we bij de aideeling Tabak. Dit genies in alle mogelijke toonsoorten wekte onzen lachlust. Reeds wilden we ons van dit gevaarlijke hoekje verwijderen toen ik me nog intijds heirinnerde dal het een Hollandsclic inzending belrot en ik daar dus zoo niet voorbij tnogt loopen. Moed dut en opgelet. Hier hebt ge «Bestgoed Zand goed Aaid goed" alles op Ned. grond verbouwd. Tabak uil (helt-si Ij Wagening (liet—sa) uit Wapeningen en (iiet-s-si) Druten bier (hel-hets tja) een kas- (lietsimet boeken en lijd- (het-*—ja tijd- tchiil-l- (baltja tijdschriften over ta- (hets-s-si) tabak ingezonden liet si door (hei-sja) (Mi (hetti vier (tiei-bet»ja I) en (Iretsi heUja). Neen hter it 'l niet langer uit Ie houden. Mijn oogen liepen over en we namen zoo gaauw als we konden de vlngl I" ADVERTENTIE N. Uit 'sGravenhage wordt gemeld: «De vlugheid, waarmee de eerste kamer de onderwijswet heelt aangenomenis nog al ver schillend beoordeeld. Zij die een tweede editie van bel tweede kamer-debat hadden ge wen sc lil en gevraagd, zijn bitter teleurgesteld en ik moet 'l erkennen zoo had ik inij den afloop niet durven voorstellen, liet publiek stond er ver stomd vantoen eerst de lieer van Sasse van IJsselldaarna de heer Pické verklaarde dat zij niets zouden zeggen. De verdediging van bet ontwerp was dan ook vooral na de her nieuwde schriftelijke gedaclilenverwisseling, vol maakt overbodigde redevoeringen van de heeren Duymaer van Twist en Büchner hadden evengoed achterwege kunnen blijven. «En ze zouden achterwege zijn gebleven, indien niet de verklaring van den heer van Sasse van IJssell geheel onverwacht was ge komen. Niemand wist dat er lusschen de Noordbrabanlsclic en Liiuburgsche afgevaardigen een verbond was gesloten om la mort sans phrase over de wet uit te spreken. Toen men dit vernamwaren de heeren van TwistPické en Büchner reeds als sprekers ingeschreven. En de discussie had zelfs toen nog niet zulk een wending genomenals niet de heer Pincotls in overleg met de imloedrijksle leden der liberale partijden heer Pické had verzocht ook uit hun naam de korte verklaring af te leggenwaarmede die spreker meende te kunnen volstaan. Van 25 Augustus tot 5 September e. k. zal te Parijs een onder wijs-Congres worden gehouden. Over het onderwijs-spreken en schrijven duizenden doen het gaarnemaar in de school leven voor het onderwijszonder zich in twistgeschrijf te mengenis nog iels anders en zeker iels beters. 'l Dagblad van 's Hage meldt Daar waar eenige maanden geleden de paarden van den circus-Carré ons vei baasden door hun uitstekende dressuui staat thans een andeie circus", welks ■sujetten" niet in een manègej maar op een latei rondrijden. Hoe ongelooflijk 't ook schijnen moge dat de «springende plaag geesten der slapende menschheid" gespannen worden voor wagentjes en dal wel met niet- microscopischegouden ketens, toch is bet wamheid. Aan een ronde latei zit daar de eige naar van den circusbevestigt onder de oogen van de omsiltenden het gouden draadje om den nek van de vloo, en laat deze dan ver schillende kunsten uitvoeren. Zoo zagen wij o. a. hel klimmen langs een koordeen duel niet twee spier tjes stroo een cavalcade van 7 k 9 equipages, voertuigen en kanonnen be spannen met 1 tot 4 «spring-viriuoseu", enz. En deze sujetten" zijn niet alleen levend, maar zelts »spring"-levendgelijk de directeur ons deed zien van een zijner iavoii's, die hij teeds «negen jaren" had. Ook gal hij ze aan De lieer en Mevrouw D. GERRITSEN Voorthujsen betuigen bij deze bunnen har- tclijken dank voor da bewijzen van belang stelling ontvangen bij de geboorte van bunnen Zoon. Amersfoort, 12 Augustus 1878. Langstraat 27, Amersfoort DEPOTHOUDER voor Amersfoort en Omstreken van de Voorhanden: NIEUWE FAMILIE HANDMACHI NES met alle apparaten. NIEUWE FAMILIE MACHINES met onderstel en tafel voor hand- en voet beweging. MEDIUM MACHINES voor KLEEDER- MAKERS en HANDVVEPXERS. SCHOEN MAKER3-MACHINE3 enz. PRIJSCOURANTEN gratis verkrijgbaar. Rij contante betaling 50/o korting. Ook verkrijgbaar in termijn-betaling Donderdag 15 Augustus des avonds te 7 uren. Introductie voor één Heer met of zonder Dames f0.99, verkrijgbaar tot des avonds 7 uren aan hel locaal «de Arend." Naar aanleiding van bovenstaande uitvoering der Red.-kamer «Ontwikkeling" heb ik de eer het geachte publiek te berichten, dalmijn locaal 'SMIDDAGSNA 5 UREN IS GESLOTEN. A. MATERS. (PENDANTS) minstens 300 jaar oudrijk fijn gebeeld houwd zuiver eikenhoutzoodanig goed on derhouden dat er hoegenaamd niets aan ge repareerd behoeft te worden, biedt men wegens vertrek naar 't buitenland voor aannemetijken prijs te koop aaninsgelijks wenscht men zien te ontdoen van eenige FRAAIE OUDE ZILVEREN VOORWERPEN. Franco brieven onder letters A. Z. Bureau Amers- loortsche Courant

Amersfoortsche Courant | 1878 | | pagina 3